آموزشامنیتمتوسطمقاله

10 نکته مهم که باید قبل از سرمایه‌گذاری روی رمزارزها بدانید!

دنیای رمزارزها و سرمایه گذاری روی رمزارزها سراسر شگفتی است! رمزارزها از اولین روز پیدایش نشان دادند که برای ایجاد تحول قدم در مسیر گذاشته‌اند. اما حالا پس از گذشت بیش از یک دهه از عمر میراث ساتوشی ناکاموتو، رمزارزها هم‌چنان نوآورانه به سمت افق‌های روشن تکنولوژی پیش‌ می‌روند.

تقریبا هرکسی که این روزها به اینترنت و موبایل دسترسی داشته باشد تا حدودی با رمزارزها آشنا است. ممکن است برروی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده باشد و یا پس از دنبال کردن اخبار برای مدت کوتاهی، تصمیم به سرمایه‌گذاری روی رمزارزها بگیرد. اما پارادوکس جالبی در مورد آگاهی افراد از دنیای رمزارزها وجود دارد. بسیاری از ما صرفا تصور این را داریم که برای انجام معامله دراین عرصه آماده‌ایم و آگاهی کافی را داریم. این نوشته برای شما نگارش شده تا 10 نکته بسیار حیاتی پیش از سرمایه گذاری روی رمزارزها را بدانید.

نکات مهم در سرمایه‌گذاری روی رمزارزها

با یک دست دوهندوانه را برندارید!

با اینکه سازوکار بلاک‌چین و کریپتوکارنسی بر اساس منطق ریاضی بنا شده است، ولی به‌یاد داشته باشید که ذات بازار کریپتوکارنسی با ریسک توام است. اخبار منفی بر روی این بازار تاثیرگذار هستند و قدرت نزولی کردن روند قیمت‌ها را دارند. حتما تاثیر توییت‌های کودکانه ایلان ماسک بر قیمت بیت‌کوین را به یاد دارید. به‌همین دلیل، فراموش نکنید که نباید بیش ‌از مقداری که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری نمایید. در ریسک کردن هم باید منطق داشته باشید و بدون توجه به اعداد، سرمایه‌خود را بیش ازحد درگیر نکنید.

بدون تحقیق آب هم ننوشید!

پیش از اینکه پولی را که برای به‌دست آوردن آن ساعت‌ها زحمت کشیده‌اید به‌منظور سرمایه گذاری روی رمزارز خاصی صرف کنید، در مورد آن تحقیق کنید. اما منظور از تحقیق، تکیه بر توصیه دوستان و افرادی که چند ماه از شما زودتر وارد این عرصه شده‌اند نیست. از مقالات و کتاب‌ها کمک بگیرید. در مورد چگونگی کارکرد این تکنولوژی و نحوه انجام تراکنش‌ها آگاهی کسب کنید.

وایت پیپر (White Paper) پروژه مورد نظر خود را بخوانید. در انجمن‌ها و گروه‌های مرتبط عضو شوید و تحلیل‌های متفاوت را بررسی کنید. در نهایت پس از یک تحقیق کامل، یک سرمایه‌گذاری مطمئن داشته باشید. تنها در این‌صورت، با افت ارزش رمزارزی که بر روی آن سرمایه گذاری کرده‌اید، تصمیم‌های ناگهانی و احساسی نخواهید گرفت. البته به یاد داشته باشید که این فرآیند تحقیق یک بار برای همیشه نیست. دنیای رمزارزها با تکنولوژی آمیخته شده است. پس همیشه درحال تغییر و تحول است و شماهم باید در برابر این تغییرات منعطف باشید تا به اهداف خود از سرمایه‌گذاری دست پیدا کنید.

Fomo trader

لطفا FOMO نباشید!

همه ما به بحث سرمایه‌گذاری برروی رمزارزها که می‌رسیم شخصیت‌های متفاوتی پیدا می‌کنیم. بسیاری از اینکه سرمایه‌ خود را از دست بدهیم می‌ترسیم و اصطلاحا شخصیت FOMO (Fear Of Missing Out) پیدا می‌کنیم. ترس از دست دادن بسیار رایج است اما تنها راهی که می‌توان از آن دوری کرد، کنترل احساسات است. اگر تحقیق کافی کرده باشید و در یک کلام، بدانید بر روی چه چیزی سرمایه‌گذاری کرده‌اید دچار این حس نمی‌شوید. در افت‌های شدید قیمتی باید برتصمیم خود استوار بمانید و تصمیم‌های مبتنی براحساسات نگیرید.

یک پروژه بیش‌از حد خوب است؟ شک کنید!

مطمئن باشید هرجا که اثری از پول باشد، افراد سودجو و کلاه بردار حضور خواهند داشت. خوشبختانه تشخیص آن‌ها زیاد دشوار نیست. باید زمان صرف کنید، تحقیق کنید و ادعاهای یک پروژه را مورد راستی‌آزمایی قرار دهید. همه از پروژه خود تعریف می‌کنند، تبلیغات می‌کنند و قصد گرم کردن بازار خود را دارند. شما هستید که باید تشخیص دهید آیا یک پروژه فقط جنبه مثبت ماجرا را به شما نشان می‌دهد یا خیر!

 

اگر قصد دارید ضرر کنید، طمع‌کردن را فراموش نکنید!

افراد سودجو و کلاه‌بردار از وسوسه کردن شما برای کسب سود استفاده می‌کنند. آن‌ها روش‌های مختلفی برای جلب اعتماد کاذب شما دارند. کاری می‌کنند که در مبارزه منطق و طمع، طمع پیروز شود. مانند تکنیک معروف دون‌کرلئونه در رمان پدرخوانده “به شما پیشنهادی می‌دهند که امکان رد کردن آن‌ را نداشته باشید.” البته این‌بار بدون سلاح گرم، تنها با ادعاهای پوچ و توخالی جیب شما را خالی می‌کنند.

پس به یاد داشته باشید، اگر سودهایی که به شما پیشنهاد می‌دهند، حتی ذره‌ای از چهارچوب منطق بیرون بود، سرمایه‌گذاری را فراموش کنید.

فروش تتر

از روی قیمت قضاوت نکنید!

قیمت یک ارز دیجیتال ملاک سودمند بودن یا نبودن آن نیست. در بین هزاران ارز دیجیتالی که ایجاد شده‌اند، هرکدام اهداف خاصی دارند. بعضی در صدد پشت‌سر گذاشتن بیت‌کوین هستند و برخی اهداف دیگری را دنبال می‌کنند. یک ارز مانند کاردانو با قیمت پایین و عرضه گسترده، حجم بازار زیادی را کسب می‌کند و یک ارز مانند بیت‌کوین با قیمت بالا و عرضه کم، در رتبه اول از نظر حجم بازار (Market Cap) قرار می‌گیرد. کافیست برای مثال به سایت Coinmarketcap.com سر بزنید تا نمونه‌های بیشتری را ببینید.

برای اینکه اعتبار یک رمزارز را مورد ارزیابی قرار دهید نیاز است که به فاکتورهای متعددی توجه داشته باشید. برای مثال از سابقه تیم توسعه دهنده آگاه شوید و یا بدانید الگوریتم اجماع آن از چه نوعی است، اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS)؟

همچنین در نظر داشته باشید که از مقایسه کردن پروژه‌ها با بیت‌کوین و اتریوم یا دیگر پروژه‌ها خودداری کنید و آن‌ را نسبت به خودش و اهدافی که دنبال می‌کند بسنجید.

 

اگر کلید خصوصی خود را ندارید با سرمایه‌تان خداحافظی کنید!

یکی از ویژگی‌های مشترک رمزارزها با دارایی‌هایی مانند پول و طلا این است که آنها حامل هستند. یعنی مالکیت آن‌ها درجایی ثبت نمی‌شود. خیلی ساده است، اگر دارایی را نزد خود دارید، پس صاحب آن هستید. اگر پول‌هایتان را گم کنید، پس دیگر صاحب آن‌ها نیستید!

این قانون برای رمزارزها هم صادق است. برای این‌که مالکیت دارایی را با خیال راحت نزد خود نگه دارید، کلید خصوصی خود را به شخص دیگری واگذار نکنید. کلید خصوصی (عبارت بازیابی) کدی 12 تا 24 رقمی است که باید تماما توسط شما نگه داری شود و درصورت مفقود شدن یا فراموش کردن آن، دیگر رنگ دارایی‌های خود راهم نخواهید دید.

Private key

لازم نیست که یک واحد کامل از یک ارز را بخرید!

تصور بسیاری این است که برای سرمایه‌گذاری لازم است تا برای مثال یک واحد کامل اتریوم خریداری کنند. در صورتی که چنین تصوری صحیح نیست و شما می‌توانید کسری از یک واحد ارز را خریداری کنید. به صرافی مدنظر خود مراجعه کنید و بدون نگرانی به اندازه دارایی خود با توجه به توصیه‌هایی که بیان شد ارز دیجیتال مناسب را خریداری کنید.

 

در سرمایه گذاری روی رمزارزها قوانین مالیاتی و احتمالات آینده را فراموش نکنید!

رمزارزها در بسیاری از کشور‌ها هنوز قوانین و چهارچوب مشخصی ندارند. در بعضی کشورها محدودیت دارند و بعضی دیگر سعی در کنترل آن‌ها از طریق وضع قوانین را دارند. هر تکنولوژی جدید تا روزی که فراگیر شود فراز و نشیب‌های بسیاری را طی می‌کند.

وضع قوانین مالیاتی در مورد رمزارزها دور از انتظار نیست. پس مثل یک حرفه‌ای با تجزیه و تحلیل شرایط موجود، بینشی کلی درمورد احتمالات آینده به دست بیاورید و اقدامات خود را براساس آن انجام دهید.

 

آدم احساسی در برابر نوسانات؟ شکست خورده مطلق!

دنیای رمزارزها با نوسان و تغییر قیمت گره خورده است. دیدگاه شما به سرمایه‌گذاری باید بلند مدت باشد و صبور بودن را هرگز فراموش نکنید. ممکن است ارزی را بخرید که پس از مدت کوتاهی روند نزولی را در پیش بگیرد. این افت قیمت‌های مقطعی نباید باعث نگرانی شما شود. اگر افق دید خود را در سرمایه‌گذاری وسیع‌تر کنید و دیدگاه بلند مدت داشته باشید، در برابر نوسانات تصمیم‌های احساسی نخواهید گرفت.

Tether udst

 

سخن پایانی در مورد سرمایه گذاری روی رمزارها

با توجه به نوسانات و طیف وسیع رمزارزها، فقط و فقط تحقیق و بررسی باعث کاهش ریسک و از دست دادن احتمالی سرمایه شما تا حد بسیار زیادی می‌گردد. یکی از راه‌های دوری از نوسانات و حفظ ارزش دارایی، استفاده از رمزارز تتر و سرمایه گذاری روی رمزار تتر است.

رمزارز تتر (USDT) یک ارزپایدار با پشتوانه دلار است که رتبه پنجم از نظر حجم بازار را در دست دارد. رمزارز تتر علاوه‌بر سرعت بالا و کارمزد بسیار پایین، قابلیت انتقال بر روی شبکه‌های متعددی را دارد که برای تریدرها و سرمایه‌گذاران بهترین گزینه محسوب می‌شود.

برای خرید تتر و یا فروش آن با قیمت به‌صرفه و کمترین کارمزد می‌توانید‌ از طریق وب‌سایت و یا اپلیکیشن تترلند اقدام کنید.

هم‌چنین با استفاده از کد ریفرال تترلند و معرفی دوستان خود، می‌توانید به صورت مادام‌العمر از پاداش‌های ریالی برخوردار شوید. برای دریافت پاداش همین حالا کلیک کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا