آموزشامنیتمتوسطمقاله

۱۰ نکته مهم که باید قبل از سرمایه‌گذاری روی رمزارزها بدانید

دنیای رمزارزها و سرمایه‌گذاری روی رمزارزها سراسر شگفتی است! رمزارزها از اولین روز پیدایش نشان دادند که برای ایجاد تحول قدم در مسیر گذاشته‌اند؛ اما حالا پس از گذشت بیش از یک دهه از عمر میراث ساتوشی ناکاموتو، رمزارزها همچنان نوآورانه به‌سمت افق‌های روشن تکنولوژی پیش‌ می‌روند.

تقریباً هرکسی که این روزها به اینترنت و موبایل دسترسی داشته باشد، تا حدودی با رمزارزها آشناست. ممکن است روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده باشد یا پس از دنبال‌کردن اخبار برای مدت کوتاهی، تصمیم بگیرد روی رمزارزها سرمایه‌گذاری کنید.

دراین‌میان، پارادوکس جالبی درباره آگاهی افراد از دنیای رمزارزها وجود دارد. بسیاری از ما صرفاً تصور می‌کنیم که برای انجام معامله در این عرصه آماده‌ایم و به‌اندازه کافی اطلاعات داریم. در این مقاله از بلاگ تترلند، به ۱۰ نکته بسیار حیاتی پیش از سرمایه‌گذاری روی رمزارزها اشاره می‌کنیم.

نکات مهم در سرمایه‌گذاری روی رمزارزها

با یک دست دو هندوانه را برندارید

با اینکه سازوکار بلاکچین و کریپتوکارنسی براساس منطق ریاضی بنا شده است، فراموش نکنید که ذات بازار کریپتوکارنسی با ریسک توأم است. اخبار منفی روی این بازار تأثیرگذارند و روند قیمت‌ها را می‌توانند نزولی کنند.

حتماً تأثیر توییت‌های کودکانه ایلان ماسک بر قیمت بیت‌کوین را به‌یاد می‌‌آورید. به‌همین‌دلیل، فراموش نکنید که نباید بیش ‌از میزانی که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری کنید. در ریسک‌کردن هم باید منطق داشته باشید و بدون توجه به اعداد، سرمایه‌تان را بیش‌ازحد درگیر نکنید.

بدون تحقیق آب هم ننوشید

پیش از اینکه پولی که برای به‌دست آوردنش ساعت‌ها زحمت کشیده‌اید، به‌منظور سرمایه‌گذاری روی رمزارز خاصی صرف کنید، درباره آن تحقیق کنید. منظور از تحقیق تکیه بر توصیه دوستان و افرادی نیست که چند ماه از شما زودتر وارد این عرصه شده‌اند؛ بلکه باید از مقاله‌ها و کتاب‌ها کمک بگیرید. درباره چگونگی کارکرد این تکنولوژی و نحوه انجام تراکنش‌ها آگاهی کسب کنید.

افزون‌براین، وایت پیپر (White Paper) پروژه مدنظر خود را بخوانید و در انجمن‌ها و گروه‌های مرتبط عضو شوید و تحلیل‌های متفاوت را بررسی کنید. در‌نهایت پس از تحقیق کامل، سرمایه‌گذاری مطمئن را می‌توانید تجربه کنید. تنها در این‌ صورت با افت ارزش رمزارزی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید، تصمیم‌های ناگهانی و احساسی نخواهید گرفت.

به‌یاد بسپارید که فرایند تحقیق یک بار برای همیشه نیست؛ چراکه دنیای رمزارزها با تکنولوژی آمیخته شده است. پس همیشه در حال تغییر و تحول است و شما هم باید در‌برابر این تغییرات منعطف باشید تا به اهداف خود از سرمایه‌گذاری دست پیدا کنید.

Fomo trader

لطفاً FOMO نباشید

همه ما به بحث سرمایه‌گذاری روی رمزارزها که می‌رسیم، شخصیت‌های متفاوتی پیدا می‌کنیم. بسیاری از ما می‌ترسیم سرمایه‌‌مان را از دست بدهیم و اصطلاحاً شخصیت FOMO (Fear of Missing Out) پیدا می‌کنیم. ترس از‌دست‌دادن بسیار رایج است؛ اما تنها راهی که می‌توان از آن دوری کرد، کنترل احساسات است.

اگر به‌اندازه کافی تحقیق کافی کرده باشید و در یک کلام، بدانید روی چه چیزی سرمایه‌گذاری کرده‌اید، دچار این حس نمی‌شوید. نکته مهم این است که در افت‌های شدید قیمتی باید بر تصمیم خود استوار بمانید و تصمیم‌های مبتنی‌بر احساسات نگیرید.

پروژه‌ای بیش‌‌از‌حد موفق است؟ شک کنید!

مطمئن باشید هرجا که اثری از پول باشد، افراد سودجو و کلاه‌بردار حضور خواهند داشت. خوشبختانه تشخیص آن‌ها زیاد دشوار نیست. باید برای تحقیق زمان صرف و ادعاهای پروژه را راستی‌آزمایی کنید.

همه از پروژه خود تعریف و درباره‌اش تبلیغات می‌کنند و قصد دارند بازار خود را گرم کنند. شما هستید که باید تشخیص دهید آیا پروژه فقط جنبه مثبت ماجرا را به شما نشان می‌دهد یا خیر!

اگر قصد دارید ضرر کنید، طمع‌کردن را فراموش نکنید

افراد سودجو و کلاه‌بردار از وسوسه‌کردن شما برای کسب سود استفاده می‌کنند. آن‌ها روش‌های مختلفی برای جلب اعتماد کاذب شما دارند. آنان کاری می‌کنند که در مبارزه منطق و طمع، طمع پیروز شود؛ مانند تکنیک معروف دون‌کرلئونه در رمان پدرخوانده («به شما پیشنهادی می‌دهند که امکان رد‌کردن آن‌ را نداشته باشید»). البته این‌ بار بدون سلاح گرم، تنها با ادعاهای پوچ و توخالی جیب شما را خالی می‌کنند.

پس به‌خاطر بسپارید اگر سودهایی که به شما پیشنهاد می‌دهند، حتی ذره‌ای از چهارچوب منطق بیرون بود، سرمایه‌گذاری را فراموش کنید.

فروش تتر

از روی قیمت قضاوت نکنید

قیمت رمزارز ملاک سودمند بودن یا نبودن آن نیست. هریک از رمزارزهای موجود در بازار اهداف خاصی دارند. بعضی درصدد پشت‌سرگذاشتن بیتکوین هستند و برخی اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.

ارزی مانند کاردانو با قیمت ارزان و عرضه گسترده، حجم بازار زیادی را کسب می‌کند و ارزی مانند بیتکوین با قیمت زیاد و عرضه کم، در رتبه اول از‌نظر حجم بازار (Market Cap) قرار می‌گیرد. کافی است برای مثال به وب‌سایت Coinmarketcap.com سر بزنید تا نمونه‌های بیشتری را ببینید.

برای اینکه اعتبار رمزارز را ارزیابی کنید، به معیارهای متعددی باید توجه کنید. برای مثال، از سابقه تیم توسعه‌دهنده آگاه شوید یا بدانید الگوریتم اجماع آن از چه نوعی است؛ اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS)؟

همچنین، این نکته را مدنظر قرار دهید که از مقایسه‌کردن پروژه‌ها با بیتکوین و اتریوم یا دیگر پروژه‌ها باید خودداری کنید و آن‌ را باتوجه‌به خودش و اهدافی که دنبال می‌کند، بسنجید.

اگر کلید خصوصی خود را ندارید، با سرمایه‌تان خداحافظی کنید

یکی از ویژگی‌های مشترک رمزارزها با دارایی‌هایی مانند پول و طلا این است که حامل هستند؛ یعنی مالکیت آن‌ها در جایی ثبت نمی‌شود. خیلی ساده است: اگر دارایی را نزد خود دارید، پس صاحب آن هستید. اگر پول‌هایتان را گم کنید، پس دیگر صاحب آن‌ها نیستید!

این قانون برای رمزارزها هم صادق است. برای اینکه مالکیت دارایی را با خیال راحت نزد خود نگه دارید، کلید خصوصی خود را به شخص دیگری واگذار نکنید. کلید خصوصی (عبارت بازیابی) کدی ۱۲ تا ۲۴رقمی است که باید به‌خوبی از آن محافظت کنید. درصورت مفقود‌شدن یا فراموش‌کردن آن، دیگر رنگ دارایی‌های خود را هم نخواهید دید.

Private key

لازم نیست که یک واحد کامل از هر ارز را بخرید

تصور بسیاری این است که برای سرمایه‌گذاری باید مثلاً یک واحد کامل اتریوم بخرند؛ درصورتی‌که چنین تصوری صحیح نیست و شما می‌توانید کسری از یک واحد ارز را بخرید. به صرافی مدنظر خود مراجعه کنید و بدون نگرانی به‌اندازه دارایی خود با‌توجه‌به توصیه‌های بیان‌شده، رمزارز مدنظرتان را تهیه کنید.

در سرمایه‌گذاری روی رمزارزها قوانین مالیاتی و احتمالات آینده را فراموش نکنید

رمزارزها در بسیاری از کشور‌ها هنوز قوانین و چهارچوب مشخصی ندارند. در بعضی کشورها محدودیت دارند و بعضی دیگر سعی می‌کنند آن‌ها از‌طریق وضع قوانین کنترل کنند. هر تکنولوژی جدید تا روزی که فراگیر شود، فراز‌و‌نشیب‌های بسیاری را طی می‌کند.

وضع قوانین مالیاتی برای رمزارزها دور از انتظار نیست؛ پس مثل حرفه‌ای‌ها با تجزیه‌و‌تحلیل شرایط موجود، بینشی کلی درباره احتمالات آینده به‌دست بیاورید و اقدامات خود را براساس آن انجام دهید.

آدم احساسی دربرابر نوسان‌ها؟ شکست‌خورده مطلق!

دنیای رمزارزها با نوسان و تغییر قیمت گره خورده است. دیدگاه شما به سرمایه‌گذاری باید بلند‌مدت باشد و صبور‌بودن را هرگز فراموش نکنید. ممکن است ارزی را بخرید که پس از مدت کوتاهی روند نزولی را در پیش بگیرد. این افت قیمت‌های مقطعی نباید باعث نگرانی شما شود. اگر افق دید خود را در سرمایه‌گذاری وسیع‌تر کنید و دیدگاه بلند‌مدت داشته باشید، در‌برابر نوسان‌ها تصمیم‌های احساسی نخواهید گرفت.

Tether udst

جمع‌بندی

با‌توجه‌به نوسان‌ها و طیف وسیع رمزارزها، فقط تحقیق و بررسی تا حد زیادی باعث کاهش ریسک و از‌دست‌دادن احتمالی سرمایه شما می‌شود. یکی از راه‌های دوری از نوسان‌ها و حفظ ارزش دارایی، استفاده از رمزارز تتر و سرمایه‌گذاری روی آن است.

تتر (USDT) ارز پایداری با پشتوانه دلار است که رتبه پنجم را از‌نظر حجم بازار در دست دارد. رمزارز تتر علاوه‌بر سرعت زیاد و کارمزد بسیار اندک، قابلیت انتقال روی شبکه‌های متعددی را دارد؛ ازاین‌رو، برای تریدرها و سرمایه‌گذارها بهترین گزینه محسوب می‌شود.

برای خرید تتر یا فروش آن با قیمت به‌صرفه و کمترین کارمزد، می‌توانید‌ از‌طریق وب‌سایت یا اپلیکیشن تترلند اقدام کنید. همچنین با استفاده از کد ریفرال تترلند و معرفی دوستان خود، به‌صورت مادام‌العمر می‌توانید از پاداش‌های ریالی برخوردار شوید. برای دریافت پاداش همین‌حالا کلیک کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا