متوسطمقاله

ادغام بلاکچین و هوش مصنوعی؛ موشکافی ترکیب این دو فناوری هدفمند!

بلاکچین و هوش مصنوعی، دو فناوری پیشرفته‌ای هستند که روز به روز درحال گسترش هستند.

حال، در این مقاله از تترلند به ادغام بلاکچین و هوش مصنوعی می‌پردازیم و خواهیم دید که ترکیب این دو فناوری می‌تواند باعث ارتقا شبکه بلاک‌چین شود و  کاربردهای بیشتری از آن نمود پیدا کند. قبل از هر چیز، در ابتدا باید بدانیم که فناوری هوش مصنوعی به چه معناست.

هوش مصنوعی (AI) چیست؟

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به اختصار AI، توانایی یادگیری یک یا چند برنامه توسط سیستم و همچنین، علم و مهندسی برنامه‌های کامپیوتری هوشمند است. این الگوریتم‌ها می‌توانند الگوها را درک کنند.توانایی حل مشکلات را با استفاده از مجموعه داده‌های بزرگ خود و بدون دخالت دستورات انسانی دارند. آن‌ها داده‌های ورودی خارجی را تجزیه و تحلیل می‌کنند. از آن‌ها الگو می‌گیرند و از این دانش برای دستیابی به اهداف خاص با انجام وظایف استفاده می‌کنند.

در سطح پایه، دو نوع اصلی هوش مصنوعی (AI) وجود دارد.هوش مصنوعی ضعیف و هوش ‌مصنوعی قوی.

هوش مصنوعی ضعیف، وظایف خاص یا محدودی مانند تشخیص چهره، فیلتر کردن اسپم‌ها و این نوع موارد را هدف قرار می‌دهد. از سوی دیگر، هوش مصنوعی قوی می تواند طیف وسیعی از وظایف را به جای یک کار خاص انجام دهد. این وظایف می‌توانند به طور بالقوه‌ای دارای شناختی در سطح انسان باشند. می‌توانند هر وظیفه فکری را که یک فرد قادر به انجام آن است، انجام دهند.

امروزه هوش مصنوعی ضعیف وجود دارد. در حالی که هوش مصنوعی قوی هنوز به طور کامل و صد درصدی ظاهر نشده است.

هر چند که پیش‌بینی اثرات مثبت هوش مصنوعی قوی غیرممکن است، اما بسیاری معتقدند آینده بلاک‌چین و هوش مصنوعی به احتمال زیاد در هم گره خواهد خورد. می‌توان استدلال کرد که بی‌شک آن‌ها از مهم‌ترین فناوری‌ دهه‌های آینده خواهند بود.

به همین دلیل، مهم است که نگاه دقیق‌تری به نحوه تعامل هوش مصنوعی و بلاک‌چین در آینده داشته باشید.

blockchain - بلاکچین و هوش مصنوعی

هم‌افزایی بلاکچین و هوش مصنوعی

بهبود هوش مصنوعی برای فناوری بلاک‌چین

همان‌طور که ممکن است بدانید، فرآیند استخراج یا ماینینگ به قدرت محاسباتی و انرژی زیادی نیاز دارد. دفاتر توزیع شده یا همان Distributed ledger کارایی خود را به ویژگی‌هایی مانند تغییرناپذیری و مقاومت در برابر سانسور اختصاص می‌دهند.

هوش مصنوعی می‌تواند در بهینه سازی مصرف انرژی بسیار کارآمد باشد و همین مسئله می‌تواند در جهت بهبود الگوریتم‌های استخراج مفید باشد.

یکی از اصلی‌ترین استدلال‌های مخالفت در رابطه با استفاده از سیستم‌های بلاک‌چین، نیاز بسیار بالای آن‌ها به انرژی است. کاهش مصرف انرژی در بلاک‌چین‌های اثبات کار (Proof of work) به نفع کل صنعت رمزنگاری خواهد بود و می‌تواند به گسترش جریان اصلی بلاک‌چین برسد و آن را بیش از پیش موثر کند.

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند نیازهای ذخیره سازی بلاک‌چین را بهینه کند. از آن‌جا که سابقه معاملات در همه گره‌ها (Node) ذخیره می‌شود، سرعت دفتر توزیع شده Distributed Ledger می‌تواند تا مقدار زیادی افزایش یابد.

اگر شرایط ذخیره سازی بلاک‌چین زیاد باشد، به میزان زیادی قادر خواهد بود تا غیرمتمرکز بودن شبکه را کاهش دهد.

هوش مصنوعی می‌تواند تکنیک‌های جدید تقسیم کردن پایگاه داده را معرفی کند که باعث می‌شود اندازه بلاک‌چین کوچک‌تر شود و داده‌ها بر روی آن کارآمدتر از قبل ذخیره شوند.

AI Technology

اقتصاد داده‌های غیر متمرکز

داده‌ها به طور فزاینده‌ای دارایی ارزشمندی هستند. نه تنها باید به طور ایمن ذخیره شوند، بلکه باید به‌صورت کاملاً امن‌ نیز مبادله شوند. سیستم‌های هوش مصنوعی قوی، وابسته به داده‌ها هستند. بنابراین؛ بلاک‌چین می‌تواند با درجه اطمینان بالایی آن‌ها را ذخیره کند.

بلاک‌چین در اصل یک پایگاه داده امن و توزیع شده است که توسط همه شرکت‌کنندگان در شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. داده‌های بلاک‌چین در بلوک‌ها ذخیره می‌شود و هر بلوک به صورت رمزنگاری شده با بلوک قبلی ارتباط دارد. این امر، امکان تغییر اطلاعات ذخیره شده، بدون از بین بردن اجماع شبکه را بسیار دشوار می‌کند.

هدف مبادلات غیر متمرکز داده‌ها، ایجاد اقتصاد داده جدیدی است که بر روی بلاک‌چین‌ها اجرایی می‌شود. این ‌نوع از مبادلات داده‌ها، ذخیره سازی را برای هر کسی (یا هر سیستمی) در دسترس قرار می‌دهد تا به راحتی و ایمن به آن دسترسی پیدا کند.

در ارتباط با اقتصاد داده، الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند از مجموعه بزرگ‌تری شامل ورودی‌های خارجی استفاده کنند و بسیار سریع‌تر فرآیند را انجام دهند.

خرید تتر

تبادل اطلاعات غیر متمركز

تبادل اطلاعات غیر متمرکز می‌تواند انقلابی در فضای ذخیره سازی داده ایجاد کند. در اصل، هرکسی می‌تواند فضای ذخیره داده‌های خود را با پرداخت هزینه (به صورت توکن) به عبارتی اجاره دهد. به نوبه خود، ارائه دهندگان خدمات ذخیره سازی داده های موجود باید خدمات خود را بهبود بخشند تا در رقابت باقی بمانند.

برخی از این بازارهای داده در حال حاضر راه اندازی شده‌اند. اگرچه در مراحل اولیه بلوغ خود هستند. با این وجود با ایجاد انگیزه برای ارائه دهندگان داده و ذخیره سازی برای حفظ یک‌پارچگی داده‌ها، سیستم‌های هوش مصنوعی نیز سودمند خواهند بود.

ابر رایانه‌های غیر متمرکز

آموزش هوش مصنوعی، به داده‌های کاملی نیاز دارد تا الگوریتم‌ها بتوانند آن‌ها را بدون نقص فرا گیرند. علاوه‌بر این، هوش مصنوعی به قدرت محاسباتی زیادی نیز نیاز دارد. الگوریتم‌های هوش مصنوعی اغلب از نوعی سیستم محاسباتی معروف به شبکه عصبی مصنوعی (ANN) استفاده می‌کنند. شبکه‌های ANN با در نظر گرفتن مثال‌های فراوان، انجام وظایف خود را یاد می‌گیرند. این ANNها اغلب برای محاسبه میلیون‌ها پارامتر برای انجام یک کار تعیین شده، به قدرت محاسباتی بالایی نیاز دارند.

حال ممکن است سوالی که برای شما پیش بیاید این باشد که‌ اگر می‌توان داده‌ها را در یک شبکه بلاک‌چین به اشتراک گذاشت، چرا نمی‌توان قدرت محاسباتی آن‌ها را محاسبه کرد؟ در برخی از پیاده سازی‌های بلاک‌چین، کاربران می‌توانند به طور موثری قدرت محاسباتی سیستم‌های خود را در بازار همتا به همتا (P2P) برای کسانی که به دنبال اجرای محاسبات پیچیده هستند، به اشتراک گذارند. انگیزه کاربران این است که با دریافت توکن به‌عنوان دست‌مزد، قدرت محاسبه خود را ارائه دهند.

با توسعه برنامه‌های غیر متمرکز (DApps)، شرکت‌هایی که قدرت محاسباتی را ارائه می‌دهند ممکن است شاهد هجوم رقابت باشند. با اجازه دادن به کاربران برای کسب درآمد با اجاره قدرت محاسباتی خود، مقادیر زیادی از آن به طور کارآمدتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

blockchain popularity

حسابرسی بهتر تصمیمات هوش مصنوعی

درک تصمیمات گرفته شده توسط سیستم‌های هوش مصنوعی برای انسان دشوار است. این الگوریتم‌ها می‌توانند با حجم فراوانی از داده‌ها کار کنند، به طوری که عملاً امکان بررسی و تکرار فرآیند تصمیم‌گیری برای انسان وجود ندارد.

اگر تصمیمات بر اساس هر داده ثبت شود، یک مسیر حسابرسی مشخص برای بررسی وجود دارد که می‌تواند میزان اعتماد به تصمیمات گرفته شده توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی را افزایش دهد.

در پایان

اگر این دو فناوری بتوانند از پتانسیل خود استفاده کنند، بدون شک تأثیر ماندگاری را ایجاد خواهند کرد. در حالی که بسیاری از شرکت‌ها از آن‌ها به طور جداگانه استفاده می‌کنند، کاربردهای بسیار خوبی وجود دارد که می‌توان فناوری بلاک‌چین و هوش مصنوعی را با هم ترکیب کرد.

با پیشرفت هر دو فناوری، ممکن است از طریق استفاده از فناوری بلاکچین و هوش مصنوعی، نوآوری بیشتری کشف شود. هرچند ارزیابی نتایج مثبت دشوار است، اما کاملاً مسلم است که منجر به بهبود بسیاری از جنبه‌های اقتصاد ما می‌شود.

تترلند، مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر با بیش از ۳ سال سابقه تخصصی، به‌صورت اتوماتیک‌ و ۲۴ساعته در خدمت شماست.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا