آموزشمتوسطمقاله

ارزهای پایدار چه تاثیری بر بازار ارزهای دیجیتال دارند؟

امروزه در حدود 180 ارز در سطح جهان توسط سازمان ملل متحد شناخته شده است. از دلار آمریکا تا ین ژاپن و غیره.
همه ما اشتیاق خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده مختلف را می‌دانیم اما آیا در مورد ارزهای پایدار چیزی شنیده‌اید؟
آن‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که برای معامله در دفترهای توزیع شده به نام بلاک‌چین استفاده می‌شوند.

ارز پایدار چیست؟

ارز پایدار در حوزه ارزهای رمزپایه توکنی است که پشتوانه فیات را دارد تا بتواند بی‌ثباتی آن ارزها را به نوعی خنثی کند.

ارز پایدار چیست؟

انواع مختلفی از زنجیره‌های ثبات و گزینه‌های مختلف و سرمایه‌گذاری‌های خاص وجود دارد که ایده اصلی یک ارز رمزپایه را ارائه می‌دهند و همچنین ثبات بیشتری نسبت به بیت‌کوین یا آلت‌کوین دارند.

برخلاف سایر ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین که بسیار بی‌ثبات هستند، ارزهای پایدار، مزایا و سودمندی ارزهای دیجیتال را بدون نگرانی در مورد تغییرات قیمت و نوسانات در دنیای واقعی فراهم می‌کنند.

اصول اساسی ارزهای رمزنگاری شده چیست؟

غیرمتمرکز: با یک سیستم عامل بلاک‌چین غیر متمرکز، هیچ شخص یا نهادی واحد ارز رمزنگاری شده را کنترل نمی‌کند.
عرضه کنترل شده با اجماع: غیر متمرکز به این معنی است که عرضه ارز رمزنگاری شده، با توافق بین کاربران ارز رمزنگاری شده یا مجموعه‌ای از قوانین از پیش تعیین شده درباره نحوه تبلیغ ارزهای جدید مانند استخراج، تصمیم‌گیری می‌شود.

ثبات قیمت: قیمت پایدار این ارزها باعث می‌شود تا در بازار روزمره بتوانند از ارزهای پایدار استفاده کنند و ریسک مرتبط با آن‌ها را کاهش دهند. مقیاس‌پذیری باید به کاهش نوسان قیمت کمک کند.

اصول اساسی ارزهای رمزنگاری شده
معاملات سریع: رمز ارزها را می‌توان بدون استفاده از شخص ثالث مانند بانک برای هر کسی، در هر مکان و یا هر زمانی ارسال کرد. از یک شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر اینترنت با حداقل یا کارمزد صفر استفاده می‌کند.

شفافیت: جنبه‌های معماری و فنی رمز ارزها و زنجیره بلوکی که آن اجرا می‌کند برای همه مشخص است و کلیه تراکنش‌ها در حساب عمومی ثبت شده است که سایر کاربران می‌توانند به آن دسترسی داشته و آن را بررسی کنند.

حریم خصوصی و مقیاس پذیری: در حالی‌که همه معاملات ثبت شده‌اند، هویت همه کاربران ناشناس است. کلیدهای عمومی توسط همه طرف های درگیر در معامله استفاده می‌شود، فرستنده و گیرنده با شماره منحصر به فرد هر کلید عمومی شناخته می‌شود.

انواع مختلف ارزهای ثابت در بازار ارزهای رمزپایه کدامند؟

ارزهای ثابت با پشتوانه پول فیات
ارزهای رمزنگاری شده به دلیل هموار کردن راه برای رقابت غیرمتمرکز و نظیر به نظیر و ارزهای مبتنی بر بلاک‌چین که پول الکترونیکی را به سطح‌های بالا می‌رسانند، بسیار محبوب هستند.

ارزهای پایدار با پشتیبانی فیات

ارزهای پایدار با پشتیبانی فیات هستند و درواقع پشتوانه ارزهای ثابت فیات با نسبت 1: 1 است. به این معنی که 1 دلار ارز ثابت برابر است با 1 دلار پول فیات.

پیش فرض این است که ارز پایه ثابت آن‌ها توسط پشتیبانی فیات واقعی در حساب‌های بانکی واقعی انجام می‌شود و این نوع از ارزهای ثابت، ساده‌ترین و بلکه متمرکزترین آن‌ها است.

ارزهای ثابت با پشتیبانی فیات ساده‌ترین ساختاری هستند که استوک کوین می‌تواند داشته باشد و سادگی آن‌ها مزایای بزرگی دارد. ایجاد و دریافت هر ارز جدید برای رمزنگاری آسان است و می‌تواند پیگیری گسترده‌ای را برای آن‌ها آسان کند.

مزایای آن‌ها

ساده: ساختار آن‌ها با پشتیبانی فیات به راحتی قابل فهم و شفاف است.

مزایای ارزهای ثابت

ثبات: ارزهای فیات کالایی قابل اعتماد هستند زیرا (از نظر قانونی) پشتیبانی آن‌ها توسط دولت و اقتصاد کشور انجام می‌شوند. این بدان معناست که مقادیر اساسی، نوسان زیادی ندارند.

ارزهای پایه ثابت

همان‌طور که ثبات بورس اوراق بهادار با پشتوانه دارای مناقصه فیات به‌عنوان پشتوانه است، یک ارز پایه ثابت دارای ارزهای رمزپایه‌ای است که به‌عنوان ارز ایجاد شده‌اند، مانند اتریوم.

ارزهای پایه ثابت

به منظور جبران بی‌ثباتی ارز رمزنگاری شده، پایدار کوین ملزم به انجام تعهدهای حفاظتی است.

سبد ارز رمزپایه یا ارز دیجیتال برای نگهداری این نوع ارزهای پایدار استفاده می‌شود. استفاده از سپرده‌های مرکزی مانند بانک‌ها در این شرایط منتفی است. این روش همچنین با هدف حفظ ثبات قیمت در توکن‌های غیرمتمرکز انجام می‌شود.

در این سیستم، ارز پایدار با تعهد کامل برای جذب هر گونه نوسان قیمت ارز رمزنگاری شده، تأمین می‌شود.

فروش تتر

مزایا و ویژگی‌های مثبت:

• دیگر نیازی به اعتماد به شخص ثالثی نیست که فضای ذخیره‌سازی ارز را فراهم می کند.
• درجه بالاتر تمرکز زدایی
• معاملات بلاک‌چین امکان مدیریت سریع عرضه ارزهای پایدار را فراهم می‌کند
• سطح بالاتری از نقدینگی نسبت به ثبات‌های فیات

ارزهای ثابت بدون پشتوانه فیات

سهام Seigniorage یک مفهوم ارز رمزنگاری شده است و مربوط به فیاتی است که به پشتوانه در دارایی‌های دیگر نیازی ندارد.
ارزهای ثابت بدون پشتوانه فیات از طرح سهام Seigniorage استفاده می‌کنند. اساساً، توکن‌ها به الگوریتمی تولید شده مکانیکی بستگی دارند که قادر است در صورت لزوم برای حفظ قیمت توکن متصل به دارایی، مقدار عرضه را تغییر دهد.

ارزهای پایدار

ارزهای ثابت بدون پشتوانه برای فروش توکن در صورت افت قیمت و یا مبادله توکن در صورت افزایش ارزش، به قراردادهای هوشمند اعتماد و تکیه می‌کنند. به این ترتیب، رمز پایدار می‌ماند و توکن خود را حفظ می‌کند.

کالایی که ارز پایدار پشتوانه آن است، می‌تواند ارز فیات مانند دلار آمریکا یا دارایی واقعی مانند طلا باشد.

مزایا:

• نیازی به پشتوانه ندارد
• درجه بالاتری از تمرکززدایی دارد

برترین ارزهای پایدار موجود در بازار ارزهای رمزپایه کدامند؟

در اینجا برخی از برترین ارزهای پایدار آورده شده است که تحولاتی را در دنیای رمزنگاری ایجاد کرده است:

رمز ارز تتر

تتر یک ارز رمزنگاری شده با پشتوانه یک دلار آمریکا است. ایده ایجاد این ارز رمزپایه امن این بود که بتواند به عنوان دلار دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد.

ارزهای پایدار

ارزهایی را که این عملکرد را به‌عنوان جایگزین ارز پایدار دلار انجام می‌دهند، “ارزهای پایه ثابت” می‌نامند. تتر رایج‌ترین ارز پایدار است و حتی به‌عنوان یک دلار جایگزین بسیاری از مبادلات عمده است.

تتر در همه مبادلات با 1 دلار معامله می‌شود و می‌تواند به جای یک دلار استفاده شود. در حقیقت، هزینه‌ها و کارمزدها تا حدی متغیر هستند.

استفاده اولیه از تتر این است که به نوعی ثبات در حوزه رمزنگاری ناپایدار ارائه می‌دهد و نقدینگی را در صرافی‌هایی که نمی‌توانند با دلار و با بانک معامله کنند، فراهم می‌کند.

رمز ارز دای

DAI یک ارز رمزپایه غیرمتمرکز و طراحی شده بر بستر بلاک‌چین اتریوم است. یک ارز رمزنگاری شده بسیار بزرگ‌تر که بر روی قراردادهای هوشمند تمرکز دارد تا آن را از سایر رمزارزهای برتر از جمله بیت‌کوین متمایز کند.

ارزهای پایدار

اتریوم به عنوان اهرمی برای حمایت از Dai استفاده می شود. Ethereum یک قرارداد هوشمند است که اطمینان می‌دهد دیگر نیازی به یک مرجع مرکزی برای نگه داشتن آن از طرف کاربران نیست.

رمز ارز Basecoin

BaseCoin یک ارز رمزنگاری شده است که می‌تواند رمزهای آن را به دارایی‌های خاص محصولات مرتبط کند، در حالی که کاملاً غیرمتمرکز است. در پاسخ به تغییرات نرخ ارز، پروتکل آن‌ها به صورت الگوریتمی عرضه توکن‌های BaseCoin را به‌روز می‌کند.
BaseCoin برای ایجاد یک ارز رمزپایه مقیاس پذیر طراحی شده است که بر اساس پروتکل بلاک‌چین الگوریتمی غیرمتمرکز و همراه با ثبات قیمت باشد.

ارزهای پایدار

این هدف برای پیاده‌سازی یک بانک مرکزی الگوریتمی است که از طریق الگوریتم غیرمتمرکز و با اجرای پروتکل، قیمت و منابع توکن BaseCoin را تضمین می‌کند.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که در این مقاله تترلند گفته شد، ارزهای پایدار در سیستم‌های بلاک‌چین ورود به سیستم مالی جدید را فراهم می‌کند.
ارز پایدار غیرمتمرکز می‌تواند نرخ ارز دقیق را با دارایی اساسی خود بدون هیچگونه مبادله شخص ثالث حفظ کند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا