آموزشمبتدیمقاله

5 استراتژی مدیریت ریسک که کاربران ارزهای دیجیتال باید بدانند

مدیریت ریسک شاه‌کلید موفقیت در بازارهای سرمایه‌گذاری، از‌جمله بازار ارزهای دیجیتال است؛ به‌همین‌دلیل، دست‌اندرکاران حوزه سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنند که دانش خود را درباره استراتژی‌های مدیریت ریسک و مدیریت دارایی افزایش دهند.

در این مقاله از بلاگ تترلند قصد داریم در خصوص شیوه‌های مدیریت ریسک، برای سرمایه‌گذاران مبتدی صحبت کنیم. پس تا پایان مطلب همراه ما باشید.

مدیریت ریسک بخش مهمی از سرمایه‌گذاری به‌اصطلاح مسئولانه محسوب می‌شود. استراتژی‌های مدیریت ریسک می‌توانند خطرهای کلی سبد سرمایه‌گذاری شما را کاهش درخورتوجهی دهند. نمونه‌‌ای از این استراتژی‌های ساده آن است که گزینه‌های سرمایه‌گذاری‌ خود را متنوع کنیم یا به زبان عامیانه همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد نچینیم.

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در پی به‌حداقل‌رساندن ریسک سرمایه‌گذاری خود هستند. حتی اگر بسیاری از آنان ریسک‌پذیر باشند، اکثرشان صبور نیستند. پس لطفا صبور باشید! در این مقاله از بلاگ تترلند، قصد داریم درباره ۵ استراتژی مدیریت ریسک مناسب برای سرمایه‌گذاران مبتدی صحبت کنیم؛ پس تا پایان مطلب همراه ما باشید.

 

مدیریت ریسک

 

مدیریت ریسک (Risk Management) چیست؟

مدیریت ریسک به‌ مفهوم پیش‌بینی و شناسایی خطرهای مالی مرتبط با سرمایه‌گذاری با هدف به‌حداقل‌رساندن آن‌هاست. سرمایه‌گذاران از استراتژی‌های مدیریت ریسک برای کمک به سبد سرمایه‌گذاری (پرتفو) خود استفاده می‌کنند. اولین گام مهم در این نوع از استراتژی‌ها، ارزیابی خطرهای فعلی و اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با آن‌هاست.

شیوه‌های برنامه‌ریزی مدیریت ریسک

چهار شیوه کلی برنامه‌ریزی برای مدیریت ریسک وجود دارد:

  • پذیرش: سرمایه‌گذار ریسک سرمایه‌گذاری در دارایی را می‌پذیرید؛ اما برای جلوگیری از آن هزینه‌‌ای نمی‌پردازد یا برنامه‌ریزی نمی‌کند.
  • انتقال: انتقال ریسک سرمایه‌گذاری به شخص ثالث با پرداخت هزینه یا به‌عبارتی استفاده از بیمه.
  • اجتناب: سرمایه‌گذاری‌نکردن روی دارایی‌هایی با ریسک بالقوه.
  • کاهش ریسک: کاهش ریسک با متنوع‌سازی ازطریق خرید در همان طبقه دارایی یا حتی در بین صنایع و دارایی‌های مختلف انجام می‌شود.

نگاهی به پنج استراتژی مدیریت ریسک

۱. قانون ۱درصد

قانون ۱درصد استراتژی مدیریت ریسک ساده‌ای است. بر‌اساس این استراتژی، سرمایه‌گذار در هر معامله یا سرمایه‌گذاری، روی بیش از ۱درصد از کل سرمایه‌اش ریسک نمی‌کند. این قانون به‌دلیل نوسان‌های بازار، برای کاربران ارزهای دیجیتال بسیار کارآمد است؛ چرا‌که در این بازار پرنوسان، معامله‌گران به‌راحتی طمع می‌کنند. برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است مقدار زیادی از سرمایه‌شان را در یک پوزیشن معاملاتی بگذارند و با خوش‌بینی بیش‌از‌حد به تغییر روند قیمتی در آینده، متحمل ضررهای سنگینی شوند.

۲. تعیین نقاط توقف ضرر و سود

در سفارش توقف ضرر (Stop-Loss)، قیمت مشخصی برای دارایی تعیین می‌شود تا پوزیشن در آن بسته شود. قیمت توقف ضرر کمتر از قیمت فعلی تنظیم و هنگامی‌که فعال می‌شود، به پیشگیری از ضررهای بیشتر کمک می‌کند. در‌مقابل، سفارش برداشت سود (Take-Profit) برعکس عمل می‌کند.

۳. متنوع‌سازی و پوشش ریسک (Hedging)

تنوع‌بخشیدن به پرتفو یکی از ابزارهای محبوب‌ برای کاهش ریسک کلی سرمایه‌گذاری است. پرتفوِ متنوع روی دارایی یا طبقه دارایی خاصی تمرکز ندارد و این تنوع خطر ضرر‌و‌زیان سنگین را به‌حداقل می‌رساند. شما می‌توانید انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال و توکن‌ها را در‌اختیار داشته باشید و در‌کنار آن، تأمین نقدینگی و وام‌دهی را نیز انجام دهید. 

استراتژی پوشش ریسک یا هجینگ (Hedging) روشی پیشرفته‌تر برای حفظ سود یا به‌حداقل‌رساندن زیان با خرید نوع دیگری از دارایی است. معمولا این دارایی‌ها همبستگی معکوس با یکدیگر دارند. متنوع‌سازی می‌تواند نوعی از استراتژی هجینگ باشد؛ اما شاید شناخته‌شده‌ترین نمونه هجینگ قراردادهای آتی یا فیوچرز (Futures) باشد. قرارداد آتی به شما امکان می‌دهد تا قیمت یک دارایی را در تاریخ خاصی از آینده قفل کنید.

۴. آماده‌بودن برای خروج

استراتژی خروج روشی ساده، اما مؤثر برای به‌حداقل‌رساندن خطر ضررهای سنگین است. با پایبندی به استراتژی خود، می‌توانید با خروج در نقطه‌ای از‌پیش‌تعیین‌شده سود ببرید یا حداقل ضرر خود را کاهش دهید.

۵. تحقیق‌کردن

دقیق تحقیق‌کردن یکی دیگر از استراتژی‌های کاهش ریسک در همه سرمایه‌گذاری‌هاست. در عصر اینترنت، تحقیق‌کردن آسان‌تر از هر زمانی است. قبل از سرمایه‌گذاری در توکن، ارز دیجیتال، پروژه یا دارایی دیگر، باید دقت لازم را به‌خرج دهید. مهم این است که اطلاعات ضروری درباره پروژه را بررسی کنید؛ از‌جمله وایت‌پیپر، تکنومیکس پروژه، تیم و سرمایه‌گذاران، نقشه‌راه، جامعه و سایر مفاهیم بنیادین.

 

مدیریت ریسک

 

مراقب شایعات باشید

این نکته مهم را فراموش نکنید که اطلاعات نادرست و شایعات به‌سرعت پخش می‌شوند و هرکسی می‌تواند دیدگاه‌های شخصی‌اش را به‌عنوان حقیقت در فضای مجازی با دیگران به‌اشتراک بگذارد. پس موقع‌ تحقیق‌کردن، دقت کنید که اطلاعاتتان را از کجا به‌دست می‌آورید و چقدر از اعتبار آن مطمئن هستید.

جمع‌بندی

در این مطلب، پنج استراتژی مدیریت ریسک را با شما به‌اشتراک گذاشتیم. بدیهی است با گذشت زمان هرچه تجربه‌‌‌تان در سرمایه‌گذاری بیشتر شود، از استراتژی‌های پیشرفته نیز برای مدیریت ریسک سرمایه‌تان بهره‌مند خواهید شد. ناگفته نماند استفاده از همین روش‌های ساده‌ای که بیشترِ حوزه‌ها را پوشش می‌دهد، به شما کمک می‌کند تا منطقی‌تر سرمایه‌گذاری کنید. فراموش نکنید همیشه قانون ۱درصد، تنظیم سفارش‌های محدود، متنوع‌سازی پرتفو، تعیین استراتژی خروج و تحقیق‌کردن درباره پروژه‌ مدنظرتان برای سرمایه‌گذاری باید در اولویت کارهایتان باشد.

پرسش‌های متداول

مدیریت ریسک چیست؟

مدیریت ریسک به‌ مفهوم پیش‌بینی و شناسایی خطرهای مالی مرتبط با سرمایه‌گذاری با هدف به‌حداقل‌رساندن آن‌هاست.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۷ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا