آموزشمبتدی

تبادل رمز ارز همتا به همتا (P2P) چگونه انجام می‌شود؟

در سکوهای تبادل رمز ارز همتا به همتا (P2P)، می‌توان به‌طور‌مستقیم و بدون واسطه ارزهای دیجیتال را معامله کرد. معامله‌گران رمزارزها با استفاده از سکوهای تبادل P2P، کوین‌ها و توکن‌های مختلف را با یکدیگر مبادله می‌کنند؛ اما از ویژگی‌های چون نمودارها و چارت‌ها بهره نمی‌گیرند. از‌آن‌جاکه در این نوع از سکوهای تبادل قوانین و مقررات مختلف و احراز هویت وجود ندارد، تبادل رمزارز ساده‌تر است.

در تبادل همتا به همتا، کد خودکاری وجود ندارد که تراکنش‌ها را اجرا کند؛ بلکه کاربران با قیمت انتخابی‌شان با طرف مقابل ترید می‌کنند. با این کار آزادی بیشتری در تعیین نرخ و روش پرداخت ایجاد می‌شود و هزینه‌ها کاهش می‌یابد و حریم خصوصی کاربران نیز بهتر رعایت می‌شود؛ زیرا فروشنده به‌طور‌مستقیم با خریدار روبه‌روست.

در این مقاله از بلاگ تترلند، تبادل رمزارز همتا به همتا (Peer 2 Peer) را بررسی خواهیم کرد و با مزایا و معایب آن آشنا خواهیم شد.

تبادل رمز ارز همتا به همتا چگونه انجام می‌شود؟

سکوی ترید P2P با برقرای ارتباط مستقیم میان خریدار و فروشنده، انجام معامله را آسان می‌کند. در این روش، کاربر درمقابل هر معامله انجام‌شده کارمزد اندکی پرداخت می‌کند؛ اما لازم است رمزارز خود را در کیف‌پولی نگه‌داری کند که در کنترل سکوی تبادل است.

در سکوهای P2P، معمولاً کاربران می‌توانند در میان آگهی‌های موجود جست‌وجو یا آگهی خود را درست کنند. اغلب این سکوها از سیستم امتیازدهی و بازخورد برای حفاظت از کاربران استفاده و با این کار لایه امنیتی بیشتری ایجاد می‌کنند. برای مثال، اگر در رسانه‌ی اجتماعی با شخصِ خریدار بیت کوین آشنا شوید، به‌دلیل بی‌اعتمادی نمی‌توانید با او معامله کنید.

ایجاد اعتماد در رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر و… کار مشکلی است؛ زیرا از انجام پرداخت و ارسال رمزارز به‌وسیله خریدار نمی‌توان مطمئن شد. با‌این‌حال، در سکوی تبادل رمز ارز همتا به همتا می‌توان از اعتبار و امتیاز سایر کاربران قبل از انجام تراکنش اطلاع پیدا کرد.

 

تبادل رمز ارز همتا به همتا

 

مزایای تبادل رمز ارز همتا به همتا  

در‌ادامه، به ویژگی‌های اشاره می‌کنیم که موجب جذابیت پلتفرم‌های P2P شده است.

روش‌های پرداخت متنوع

از‌آن‌جاکه در تبادل P2P خریدار و فروشنده به‌طور‌مستقیم به یکدیگر متصل می‌شوند، می‌توانند از روش‌های پرداخت مختلفی استفاده کنند؛ ازجمله روش‌های پرداخت سنتی مانند کارت‌های اعتباری یا پرداخت رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم.

تراکنش‌های امن

سکوهای P2P اغلب از ویژگی‌های امنیتی‌ای مانند رمزنگاری و تأیید احراز هویت دوعاملی برای حفاظت از معاملات استفاده می‌کنند؛ در‌نتیجه، کاربران می‌توانند با اطمینان دارایی‌هایشان را در این شبکه‌ها خرید و فروش کنند.

شرکت در بازارهای بین‌المللی

ماهیت جهانی تبادل رمز ارز همتا به همتا امکان ترید بدون توجه به مکان را برای کاربران فراهم می‌کند. با این کار کاربران در سراسر جهان می‌توانند دارایی‌هایی خود را بخرند و بفروشند. 

نبود محدودیت‌های اِعمال‌شده از‌جانب کشورها

به‌دلیل آنکه در تبادل P2P نهاد مرکزی وجود ندارد، این سکوهای تبادل را نمی‌توان بر‌اساس قوانین و مقررات دولت‌ها متوقف کرد. این امر مشمول کشورهایی می‌شود که برای خرید و فروش رمزارزها محدودیت اِعمال کرده‌اند.

پشتیبانی جامعه کاربران و مشتریان

بسیاری از سکوهای رمزارزی P2P جامعه کاربران بزرگی دارند که درباره ارزهای دیجیتال و اخبار و مسائل مهمِ این صنعت بحث و تبادل‌نظر می‌کنند. از این طریق می‌توان از توصیه‌ها و نظرهای مختلف درباره نحوه عملکرد کوین‌ها بهره گرفت. 

امکان سفارش‌گذاری دلخواه و آگهی‌دادن

کاربران در سکوهای تبادل P2P اغلب فروشگاه‌هایی دارند که می‌توانند برای سفارش‌هایشان آگهی بگذارند. حتی در برخی از این سکوها می‌توانند آگهی‌های خود را با امکاناتی چون تخفیف یا شرایط پرداخت سفارشی‌سازی کنند.

سرعت تراکنش مناسب

سرعت تراکنش تبادل P2P به روش پرداخت استفاده‌شده بستگی دارد. برای مثال، تراکنش‌ با کارت‌های اعتباری معمولاً به‌صورت آنی انجام می‌شود. در‌مقابل، تراکنش‌ ازطریق بانک ممکن است تا چند روز طول بکشد؛ اما به‌طورکلی سرعت این پلتفرم‌های از سایر سکوهای تبادل بیشتر است.

انعطاف‌پذیری در سفارش‌گذاری

یکی از مزایای سفارش‌گذاری همتا به همتا امکان تعیین نرخ فروش است و با‌توجه‌به استراتژی معاملاتی خود، می‌توان قیمت و حجم معامله را تعیین کرد.

معایب سکوی‌های رمز ارز P2P

سکوهای تبادل همتا به همتا مانند تمامی شبکه‌های دیگر خطرات و مشکلاتی دارند که در‌ادامه، به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

نقدینگی اندک

سکوهای تبادل P2P درمقایسه‌با صرافی‌های متمرکز نقدینگی کمتری دارند. این امر باعث می‌شود نتوان خریدار متناسب را برای سفارش پیدا کرد؛ در‌نتیجه، ممکن است مجبور شوید زمان بیشتری برای یافتن خریدار یا فروشنده مناسب صرف کنید و این به‌نوبه خود بر قیمت مدنظرتان تأثیر می‌گذارد.

 

تبادل رمز ارز همتا به همتا

 

خطرهای کلاه‌برداری

ازآن‌جاکه نهادهای مرکزی سکوهای تبادل P2P ارز دیجیتال را کنترل نمی‌کنند، خطر کلاه‌برداری در آن بیشتر است. بعضی از افراد ممکن است با ایجاد حساب‌های جعلی و انتشار اطلاعات نادرست موجب فریب معامله‌گران شوند. 

اطلاع از این خطرها به‌هنگام استفاده از تبادل همتا به همتا ضروری است؛ ازاین‌رو، قبل از انجام معامله از امنیت سکوی تبادل و اعتبار طرف معامله باید مطمئن شوید.

سرعت کُند معاملات در بعضی از روش‌های پرداخت

بازار رمزارزها همواره با نوسان ذاتی همراه است. گاهی ممکن است به‌دلیل انتخاب روش پرداختی خاص مانند پرداخت بانکی، تسویه تراکنش از زمان مورد‌انتظار بیشتر طول بکشد و براثر تغییرات قیمتی رمزارز، خریدار یا فروشنده متضرر شود.

جمع‌بندی

سکوهای تبادل رمز ارز همتا به همتا می‌توانند روشی مؤثر برای خرید و فروش مستقیم کوین‌ها و توکن‌ها بین کاربران باشند. هنگام انتخاب سکوی تبادل، به شرایطی مانند واسط کاربری، امنیت فراوان، اعتبار، ارزهای پشتیبانی‌شده، روش‌های پرداخت، کارمزد و خدمات پشتیبانی کاربران باید دقت کنید.

قبل از انجام تراکنش و واریز رمزارزهای خود به این سکوهای تبادل، به‌خوبی شرایط گفته‌شده را بررسی کنید تا از دارایی‌های دیجیتال خود درمقابل ریسک‌های احتمالی بتوانید محافظت کنید.

 

پرسش‌های متداول

سکوی تبادل رمز ارز همتا به همتا چیست؟

در تبادل رمز ارز همتا به همتا، رمزارزها را می‌توان به‌طور‌مستقیم با سایر کاربران خرید و فروش کرد.

مزایا و معایب استفاده از تبادل P2P چیست؟

تعیین قیمت و حجم معامله و تعیین روش پرداخت و امکان تبلیغ از مزایای تبادل P2P است. از معایب P2P نیز می‌توان به کمبود نقدینگی و امکان کلاه‌برداری اشاره کرد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا