آموزشپیشرفتهمقاله

همه چیز درمورد پروژه Internet Computer

اعجازی از علم، تجربه و نوآوری

در ابتدای این مقاله، بیایید تا سفری کوتاه در تخیلاتمان داشته باشیم. تصور کنید مدتی است که تصمیم به خرید خودرو گرفته‌اید. اگر محدودیت مالی درمیان نباشد، ملاک شما برای خرید یک خودرو چیست؟ اصالت برند؟ امکانات؟ میزان تولید آلاینده؟ یا دارا بودن تمام این ویژگی‌ها؟

فرض کنید خودرو مد نظر شما یک خودرو لوکس، با اصالت و پیشرانه‌ای قدرتمند است. علاوه بر جذابیت ظاهری در طراحی بدنه و ارگونومی مناسب، خودرویی است که به محض نشستن و استارت زدن، صدای موتور شما را برای حرکت فرا بخواند. خودرویی که به شما بگوید: من حاصل تلاش یک تیم متخصص هستم که هدفشان چیزی جز ارائه بهترین محصول نیست. برای طراحی من ماه‌ها برنامه‌ریزی شده تا به یک محصول بی‌رقیب تبدیل شوم و دلیل حس لذت بردن از رانندگی باشم. من تلفیقی ناب از علم، هنر، تجربه و نوآوری هستم!

پس از این گریز کوتاه، بدون حاشیه به شما می‌گوییم که در این مقاله قرار است از یک پروژه که مانند سدانی لوکس و بی‌نقص در دنیای رمزارزها یکه‌تازی می‌کند صحبت کنیم.

این شما و این پروژه Internet Computer، حاصل تراوشات یک ذهن بی‌مانند، دست‌پرورده یک تیم حرفه‌ای و به‌عقیده بسیاری، اتریوم آینده دنیای کریپتوکارنسی!

 

روح بلاک‌چین در پروژه Internet Computer هم دمیده شده است!

 

اینترنت کامپیوتر (ICP)، یک شبکه غیرمتمرکز بنا شده برپایه و اصول تکنولوژی بلاک‌چین است. این پروژه در نظر دارد تا محیطی نامحدود برای قراردادهای هوشمند و دیگر برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد کند تا امکان اجرایی شدن با حداکثر سرعت را داشته باشند.

ICP توسط بنیاد DFINITY کلید خورده است که به‌روز رسانی‌هایی اساسی برای ازبین بردن مشکلات بلاک‌چین پروژه‌هایی مانند اتریوم را فراهم می‌کند.

DFINITY

توسعه‌دهنگان با استفاده از اینترنت کامپیوتر، توانایی ایجاد مارکت‌های بزرگی که توکنیزه شده‌اند بر روی بلاک‌چین و اکوسیستم DeFi و حتی توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز شبکه اتریوم را خواهند داشت. تمام این ویژگی‌ها قابلیت اجرایی شدن با سرعت بسیار بیشتر و هزینه به مراتب کمتری را دارند.

همچنین این تکنولوژی، تمام محدودیت‌های محیطی را از بین می‌برد. محدودیت‌هایی مانند محدودیت‌ فیزیکی و زیرساختی شبکه، از بین بردن لزوم وجود داشتن فایروال (Fire wall)، توپولوژی شبکه و مدیریت پورت. از طرفی توسعه‌دهندگان دیگر حتی نباید نگرانی خاصی در مورد زیرساخت دیتابیس و نگهداری از آن را داشته باشند.

اما در ادامه کمی دقیق‌تر خواهیم شد و به جزئیات بیشتری می‌پردازیم.

 

اینترنت کامپیوتر؛ نوآوری در دل نوآوری!

 

به‌ جرأت می‌توان گفت که پروژه Internet Computer یک نوآوری در تکنولوژی بلاک‌چین است. چراکه باعث می‌شود تمام سازوکارها در شبکه با سرعتی بسیار زیاد صورت گیرند. اینترنت کامپیوتر برای مقیاس‌پذیر کردن قراردادهای هوشمند، محاسبه و ذخیره کارآمد داده‌ها طراحی شده است.

همچنین برای به‌کارگیری ساده‌تر توسط توسعه دهندگان، چهارچوب‌های نرم‌افزاری ایجاد کرده است.

اما هدفی که اینترنت کامپیوتر نشانه گرفته است بسیار جذاب است. این تکنولوژی درنظر دارد که تغییراتی بنیادین در سرویس‌های توکنیزه شده اینترنت ایجاد کند. از دیگر اهداف آن می‌توان به ایجاد یک شالوده و پیکره مناسب برای سیستم اقتصادی غیرمتمرکز اشاره کرد.

فروش تتر

راهکار اینترنت کامپیوتر برای اجرایی شدن چیست؟

 

با هر دیدگاهی که به چشم‌انداز مدنظر این پروژه نگاه کنیم، درمی‌یابیم که گسترش اینترنت بربستر تکنولوژی بلاک‌چین آن‌چنان هم ساده نیست.

اینترنت کامپیوتر برای دست‌یابی به اهداف خود، دست به دامان چند تکنولوژی دیگر شده است. برای پیچیده نشدن مطلب به آن‌ها صرفا اشاره‌ای کوتاه خواهیم داشت.

 

١-تکنولوژی CTK؛ (Chain Key Technology)

 

تکنولوژی CTK یکی از اساسی‌ترین ابزارهایی است که اینترنت کامپیوتر را قادر می‌سازد تا نُد (node)‌ های جدید ایجاد کند، شبکه را در مقیاسی نامحدود (از نظر تئوری) گسترش دهد و نُدهایی که دارای خطا هستند را بدون اینکه خللی در روند کاری کل سیستم ایجاد شود جایگزین کند.

همین تکنولوژی است که اینترنت کامپیوتر را قادر می‌سازد تا سازوکارهای خود را با سرعتی باورنکردنی اجرایی کند. سرعتی که از آن صحبت می‌شود در بلاک جنسیس (Bps) ٢.٥ بود که به گزارش thecurrencyanalystics.com در سپتامبر 2021 سرعت آن به (Bps) ٢٢.١٧ هم رسید که البته جای بحث زیادی هم دارد.

ICP Genesis

٢- تکنولوژی NIDKG؛ (Non-Interactive Distributed Key Generation)

 

تکنولوژی NIDKG (ایجاد کلید توزیع شده غیرفعال)، یک پروتکل رمزنگاری شده است که برای هر نُد مشارکت کننده در شبکه بلاک‌چین، کلید‌های توزیع شده را به اشتراک می‌گذارد.

 

٣-تکنولوژی NNS؛ Network nervous System

 

این تکنولوژی یک سیستم با الگوریتم متن باز است که بلاک‌چین اینترنت کامپیوتر را کنترل می‌کند. از نوآوری‌های این تکنولوژی می‌توان به ایجاد زیرشبکه‌های جدید برای افزایش ظرفیت بلاک‌چین و به‌روزرسانی پروتکل اینترنت کامپیوتر اشاره کرد. همچنین این تکنولوژی جزئیات اطلاعات مربوط به اینکه هر نُد مربوط به‌کدام زیرشبکه است را ذخیره می‌کند.

 

۴-تکنولوژی (Internet Identity)

همان‌طور که از نام این تکنولوژی پیداست، شاید در نظر اول نهایت نوآوری آن همان مفاهیم username و password است. مفاهیمی که درحال حاضر هم برای کوچک‌ترین اقدامی در فضای آنلاین با آن سر و کار داریم.

اما بلاک‌چین اینترنت کامپیوتر این مدل را با یک مفهوم به‌مراتب امن‌تر جایگزین کرده است. مفهوم Identity جدیدی که از آن در  ICP استفاده می‌شود، براساس علم رمزنگاری طراحی شده است که استفاده از آن برای کاربران بسیار راحت‌تر و امن‌تر خواهد بود.

ICP Token

توکن ICP؛ مسیری از عرش تا فرش

 

توکن ICP مانند هرتوکن بومی دیگری کاربردهایی اساسی مانند تصمیم‌گیری‌ و اعمال رای در شبکه و یا اعطا پاداش به اعضای شبکه در بلاک‌چین میزبان دارد.

این توکن منتقدین کمی ندارد. با آن شروع طوفانی که ICP پس از عرضه تجربه کرد، هیچ‌کس تصور نمی‌کرد که از جمع ده توکن برتر به رتبه ٢٣ سقوط کند. درحال حاضر ارزش این توکن ۴٩.٣۶ دلار و حجم بازار آن ٨.٢ میلیارد دلار است. بسیاری از سرمایه‌گذارانی که تجربه تلخ سقوط قیمتی از حدود 700 دلار را دارند دیگر امیدی به این توکن ندارند. از طرفی اعتقاد جمع دیگری از صاحب‌نظران بر این است که این توکن آینده روشنی در پیش دارد چرا که نماینده پروژه‌ای با اصالت است.

به‌طور کلی پیش‌بینی‌های متفاوتی درمورد قیمت این توکن می‌شود. جالب است که تمامی آن‌ها بر افزایش ارزش آن در بازه ۴ الی ٥ سال آینده با متوسط قیمتی 1500 دلاری، توافق نظر دارند.

 

سخن پایانی

 

درمیانه‌ی عصری قرار داریم که هرروز با ظهور یک ایده و تکنولوژی جدید غافلگیر می‌شویم. آینده طوری با زمان حال گره خورده است که اگر بگوییم در حال حاضر هم، کمی از آینده را زندگی می‌کنیم زیاد دور از منطق نیست!

پروژه اینترنت کامپیوتر با تمام انتقاد‌هایی که بر عملکرد توکن آن وارد است، بازهم یک نوآوری ناب است.در صورتی که ICP به اهدافش دست یابد، قطعا در آینده نقش موثری در دنیای بلاک‌چین و کریپتوکارنسی ایفا خواهد کرد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا