آموزشپیشرفتهمقاله

هارد فورک لندن اتریوم چیست؟ به‌روزرسانی جدید شبکه اتریوم!

هارد فورک لندن اتریوم یک به‌روزرسانی است. این به‌روزرسانی مدل کارمزد معاملات بلاک‌چین شبکه اتریوم را تغییر می‌دهد. شبکه اتریوم کارمزدهای معامله را با کارمزد پایه برای هر بلوک تعیین می‌کند.

همزمان با انتشار برنامه‌ریزی شده Ethereum 2.0، توسعه دهندگان همچنین یک رویداد هدفمند با عنوان بمب ساعتی دشواری شبکه را ایجاد کرده‌اند. این کار ماینرها را ترغیب می‌کند تا از (PoW) الگوریتم اثبات کار به (PoS) الگوریتم اثبات سهام، تغییر مسیر دهند.

قبل از شروع مطالعه این مقاله، به شما توصیه می‌کنیم تا در ابتدا مقاله راهنمای هاردفورک و سافت فورک را در بلاگ تترلند را مطالعه کنید.

هاردفورک

معرفی هارد فورک لندن اتریوم

هارد فورک لندن اتریوم، یک به‌روزرسانی برای بلاک‌چین اتریوم است. این هاردفورک پس از هارد فورک برلین که در آوریل 2021 ارائه شد، راه‌اندازی می‌شود. به‌روزرسانی هارد فورک لندن، تغییرات قابل توجهی را در سیستم هزینه و کارمزد معاملات در شبکه اتریوم ایجاد می‌کند که مدت‌ها موضوع بحث برانگیزی بوده است. این به‌روز‌رسانی همچنین با ایجاد تغییراتی در مدل الگوریتم اجماع خود، مقدمات انتشار برنامه‌ریزی شده‌ی Ethereum 2.0 را فراهم می‌کند.

با این حال، هاردفورک لندن به دلیل تغییرات قابل توجهی که در کارمزد معاملات رمزنگاری و استخراج از آن ایجاد کرده است، باعث اختلاف نظر میان بعضی از افراد نیز شده است.

تأثیرات دقیق این تغییرات برای کاربران و ماینرها کاملاً مشخص نیست، اما به دلیل این‌که Ethereum 2.0 به زودی ارائه می‌شود، این هاردفورک موقتی خواهد بود. برای آشنایی با اتریوم 2.0 و ویژگی‌های آن، این مقاله از تترلند را بخوانید.

 

هارد فورک اتریوم

اخبار جدید درباره هارد فورک لندن

به‌روزرسانی لندن اتریوم یک کار دشوار است و دو پیشنهاد جدید برای بهبود شبکه اتریوم (EIP) را ارائه می‌دهد. با انتشار نسخه Ethereum 2.0 برای سال 2022، به‌روزرسانی لندن مقدماتی را برای انتقال به الگوریتم اثبات سهام فراهم می‌کند.

استخراج‌کنندگان همزمان با افزایش سختی استخراج، سرعت استخراج را کاهش می‌دهند. از آن‌جایی که لندن یک هارد فورک است، همه گره‌ها برای ادامه استخراج و اعتبار سنجی باید از قوانین جدید و آخرین نسخه استفاده کنند.

مهم‌ترین تغییر در کارمزد معاملات، مکانیزم تورم جدید است. پیش از این، کاربران برای پرداخت کارمزدهای به اصطلاح گس Gas خود پیشنهادی را وارد می‌کردند. ماینرها معاملات را بر اساس کارمزد اضافه شده در اولویت قرار می دهند. آن‌ها از کارمزد تراکنشات به‌عنوان پاداش اضافه کردن آن به یک بلوک دیگر استفاده می‌کنند.

در حال حاضر، هر بلوک به جای آن، یک کارمزد ثابت خواهد داشت. این تغییر در نتیجه استاندارد EIP-1559، همراه با استاندارد EIP-3238، در به‌روزرسانی لندن ایجاد شده است.

هاردفورک اتریوم 2.0

 پیشنهاد بهبود اتریوم EIP چیست؟

پیشنهادات بهبود اتریوم (EIP) درواقع یک سری مشخصات فنی است که ویژگی‌های جدید بلاک‌چین اتریوم را ترسیم می‌کند. توسعه دهندگان پیشنهادات خود را در کنار پیشنهادات توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم قرار می‌دهند. قبل از این‌که انجمن پیشنهاد را بپذیرد، هرکسی می‌تواند پیشنهاد بهبود اتریوم خود را تهیه کند و آن را برای بحث و گفتگو ارائه دهد.

 

اتریوم eip

 استاندارد EIP-1559 چیست؟

استاندارد EIP-1559 درواقع تغییر پیشنهادی در نحوه پرداخت کارمزدها توسط کاربران در شبکه اتریوم است. این پیشنهاد توسط بنیان‌گذار و خالق اتریوم،  ویتالیک بوترین Vitalik Buterin و تیم دیگری از توسعه دهندگان مطرح و ایجاد شده است.

با گذشت زمان، مقدار متوسط ​​کارمزد پرداختی توسط کاربران شبکه اتریوم برای معاملات و تراکنشات کوچک بسیار پر هزینه شده است. به‌عنوان مثال، اگر کارمزد شبکه در حدود 20 دلار (USD) باشد، ارسال 20 دلار Ether (ETH) یا دارایی دیجیتال دیگر به دلیل کارمزد بسیار بالای انتقال بر بستر شبکه اتریوم به‌صرفه و منطقی نیست. این کارمزدهای بالا، باعث کاهش استفاده از شبکه به‌ویژه برای افراد مبتدی می‌شود.

استاندارد EIP-1559 مکانیزم جدید قیمت‌گذاری معاملات را پیشنهاد می‌کند که در عوض برای هر بلوک کارمزد پایه تعیین می‌کند. بلاک‌چین کارمزد را به اصطلاح می‌سوزاند و باعث کاهش عرضه کلی اتر (ETH) می‌شود.

کارمزد پایه برای هر بلوک بسته به تقاضای شبکه تغییر می‌کند. اگر یک بلوک با معاملات بیش از 50٪ پر شود، کارمزد پایه افزایش می‌یابد و بالعکس. این مکانیسم تلاش می‌کند تا برای اکثر بلوک‌ها یک سطح تعادل تا نیمه کامل را حفظ کند.

 استاندارد EIP-1559

استاندارد EIP-3238 چیست؟

در شبکه اتریوم یک بمب ساعتی سختی شبکه وجود دارد که استخراج اتریوم را به طور قابل توجهی دشوارتر می‌کند! وقتی به بمب ساعتی دشواری سختی استخراج رسیدیم، زمان لازم برای استخراج یک بلوک جدید آن‌قدر طولانی خواهد بود که سودآوری ماینرها کاهش می‌یابد و معاملات بسیار کند پیش می‌رود. توسعه‌دهندگان می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که ماینرها چاره‌ای جز توقف استخراج Ethereum 1.0 ندارند و پس از انتشار به Ethereum 2.0 منتقل می‌شوند!

با این حال، بلاک‌چین خیلی زود به این مرحله می‌رسد. برای اطمینان از این‌که شبکه اعتبارسنج‌ها را در زمان مناسب به مدل اجماع اثبات سهام Ethereum 2.0 تحریک می‌کند، استاندارد EIP-3238 بمب ساعتی را به تأخیر می‌اندازد!

بدون این استاندارد، این احتمال وجود دارد که ماینرها مانند Ethereum و Ethereum Classic، از Ethereum 1.0 استفاده کنند!

 

استاندارد EIP-3238

نظر جامعه رمز ارزها و کاربران درباره این به‌روزرسانی

در مورد ارتقا شبکه لندن، نظرات مختلفی وجود دارد که عمدتاً مربوط به کارمزدهای معاملاتی است. اگرچه ماینرها در حال آماده سازی و تکمیل Ethereum 2.0 با استفاده از الگوریتم اثبات کار هستند، اما این به‌روزرسانی به طور قابل توجهی کارمزدهایی را که ماینرها دریافت می‌کنند، تغییر می‌دهد. این کاهش می‌تواند به طور بالقوه منجر به کاهش سودهای استخراج کنندگان شود.

 

به روزرسانی هارد فورک لندن اتریوم برای کاربران چه معنا و نتایجی را دارد؟

هرچه مبلغ بیشتری را برای کارمزدها پرداخت کنید، معاملات شما به سرعت انتخاب و توسط اعتبارسنج‌ها تأیید می‌شوند. اما پس از به‌روزرسانی هارد فورک لندن اتریوم، دیگر نیازی به انتخاب مقدار کارمزد پرداختی هنگام انجام معاملات بر بستر شبکه اتریوم را نخواهید داشت.

در عوض، شما به راحتی می‌توانید کارمزذ پایه را مشاهده کنید. با این حال، کارمزد پایه ممکن است بین فاصله زمانی که شما یک معامله را ثبت می‌کنید و زمانی که به یک بلوک اضافه می‌شود، تغییر کند. برای جلوگیری از این موضوع، می‌توانید سقف کارمزد را به‌عنوان حداکثر مبلغی که می‌خواهید پرداخت کنید، تعیین کنید. اگر یک استخراج کننده معامله شما را در بلوکی قرار دهد که کارمزذ پایه کمتر از سقف کارمزد شما باشد، شبکه این اختلاف را به شما پرداخت می‌کند.

به روزرسانی هارد فورک

سخن آخر

هارد فورک لندن اتریوم یکی از به‌روزرسانی‌های مهمی است که در رابطه با نحوه تعامل کاربران با شبکه اتریوم مشاهده کرده‌ایم. بسیاری از به‌روزرسانی‌های قبلی بسیاری از سیستم‌ها را تغییر داده است که معمولاً هنگام استفاده از شبکه اتریوم نمی‌بینیم. اکنون، احتمال کاهش قیمت و زمان معاملات بسیار بیشتر است، اما هنوز تضمین شده نیست.

با این وجود، انتقال الگوریتم اثبات سهام PoS از Ethereum 2.0 برای سال 2022 برنامه ریزی شده است. بنابراین اجرای هارد فورک لندن هنوز محدود و موقت است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا