آموزشپیشرفتهمقاله

۵ شاخص مهمی که هر سرمایه‌گذار DeFi باید بداند

با سرعت سریع پیشرفت فضای DeFi، درک انبوه این حجم از پروژه‌های جدید ممکن است دشوار به‌نظر برسد. تجزیه‌و‌تحلیل فاندامنتال به‌دنبال تعیین ارزش زیاد یا کم‌ارزش‌بودن پروتکل‌هاست؛ به‌طوری‌که سرمایه‌گذاران و بازرگانان می‌توانند تصمیمات بهتری درباره موقعیت خود بگیرند.

آیا می‌دانید که چگونه می‌توانید ارزش ذاتی دارایی‌های DeFi را اندازه‌گیری کنید؟ به‌منظور کسب اطلاعات درباره مؤثرترین معیارها برای انجام این کار، تا پایان این مقاله از تترلند با ما همراه باشید.

DeFi

۵ شاخص مهم DeFi

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) با چنان شتابی پیش می‌رود که بررسی کلی آن دشوار است، چه برسد به اینکه بتوانید به‌موقع پروژه‌های جدید را ارزیابی کنید. موضوعی که دیفای را بیشتر دچار مشکل می‌کند، فقدان رویکرد استاندارد است. روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری و مقایسه پروتکل‌های DeFi وجود دارد.

در این مطلب، برخی از شاخص‌های معمول را برایتان تهیه کرده‌ایم که می‌توانند منابع مناسبی برای آگاهی و ارزیابی DeFi یا امور مالی غیر‌متمرکز باشند. از‌آ‌ن‌جا‌که داده‌های زیادی به‌صورت عمومی در‌دسترس قرار دارند، استفاده از این شاخص‌ها برای هر معامله‌گر یا سرمایه‌گذار آسان است.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

۱. ارزش کل قفل‌شده (TVL)

همان‌طور‌که از نام این شاخص پیداست، ارزش کل قفل‌شده (TVL) مجموع وجوه قفل‌شده در هر پروتکل DeFi است. شما می‌توانید TVL را تمام نقدینگی موجود در مجموعه نقدینگی هر بازار سرمایه مشخص بدانید. به‌عنوان مثال، در Uniswap (یونی‌سواپ) TVL به‌معنای میزان وجوهی است که ارائه‌دهندگان نقدینگی به پروتکل مرتبط واریز می‌کنند.

TVL می‌تواند داده‌ای مفید باشد که به شما ایده‌ای درباره محوریت کلی DeFi می‌دهد. همچنین، در مقایسه «ارزش بازار» می‌تواند پروتکل‌های مختلف DeFi مؤثر باشد. این امر به‌ویژه برای سرمایه‌گذارانی می‌تواند مفید باشد که به‌دنبال پروژه‌های کم‌ارزش DeFi هستند.

دراین‌میان، موضوع مهم آن است که چگونه TVL را می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف ارزیابی کرد. به‌عنوان مثال، TVL قفل‌شده در پروژه‌های شبکه اتریوم معمولاً با ETH یا USD ارزیابی می‌شود.

۲. نسبت قیمت به فروش (نسبت P / S)

در تجارت سنتی‌تر، نسبت قیمت به فروش (نسبت P / S) درواقع قیمت سهام شرکت را با درآمد آن مقایسه می‌کند. سپس از این نسبت برای تعیین کم‌ارزش‌ یا زیاد‌ بودن ارزش سهام استفاده می‌شود.

از‌آن‌جا‌که بسیاری از پروتکل‌های DeFi در‌حال‌حاضر درآمدزایی دارند، از معیار مشابهی برای آن‌ها نیز می‌توان استفاده کرد. برای مثال، باید سرمایه بازار پروتکل را بر درآمد آن تقسیم کنید. ایده اصلی این است که هرچه نسبت کمتر باشد، پروتکل کم‌ارزش‌تر می‌شود.

به‌خاطر بسپارید که این روش قطعی برای محاسبه ارزیابی نیست؛ اما می‌تواند در ارائه ایده‌ای کلی از اینکه بازار چقدر منصفانه پروژه را ارزیابی می‌کند، مفید باشد.

صرافی‌های متمرکز (CEX)

۳. عرضه رمزارزها در بازار مبادلات

استراتژی دیگر شامل ردیابی عرضه رمزارز در مبادلات ارزهای رمزپایه است. وقتی فروشندگان می‌خواهند رمزارزهای خود را بفروشند، این کار را معمولاً در صرافی‌های متمرکز (CEX) انجام می‌دهند. با این اوصاف، در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) تعداد گزینه‌های درخورتوجهی در‌دسترس کاربران است که به اعتماد به واسطه نیازی ندارند. با‌این‌حال، صرافی‌های متمرکز به نقدینگی بسیار قوی‌تری تمایل دارند. به‌همین‌دلیل، توجه به عرضه توکن در CEX مهم است.

مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر DeFi

در این‌جا فرض ساده‌ای درباره عرضه رمزارز وجود دارد. وقتی تعداد زیادی توکن در صرافی‌ها به‌چشم می‌خورد، ممکن است میزان فروش بیشتر باشد. از‌آن‌جا‌که دارندگان رمزارز و نهنگ‌ها ممکن است بودجه‌شان را در کیف پول خود نگه ندارند، احتمال دارد که به‌دنبال فروش رمزارزها باشند. این موضوع ممکن است نشان‌دهنده تغییرات در عرضه رمزارزها باشد.

۴. تغییرات موجودی توکن در مبادلات

بررسی تغییرات اخیر در موجودی توکن‌ها می‌تواند مفید باشد. تغییرات زیاد رمزارزها در مبادلات اغلب می‌تواند نشان‌دهنده افزایش نوسان‌ها باشد.

۵. تعداد آدرس منحصربه‌فرد

این شاخص محدودیت‌های خود را نیز دارد؛ اما با افزایش پیوسته آدرس‌هایی که رمزارز یا توکن خاصی دارند، می‌توان به افزایش استفاده از آن‌ها اشاره کرد.

آدرس منحصر به فرد

جمع‌بندی

اگر شما معامله‌گری باتجربه در‌زمینه ارزهای رمزنگاری‌شده هستید، باید توجه کنید که بسیاری از این معیارها معمولاً در تحلیل فاندامنتال ارزهای رمزپایه به‌اصطلاح «سنتی» استفاده می‌شوند. اگر هم با آن آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم حتماً مقاله تحلیل فاندامنتال (FA) چیست را مطالعه کنید. این نکته را نیز فراموش نکنید که انجام تحقیقات شخصی برای دستیابی به موفقیت حیاتی است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا