آموزشمتوسطمقاله

سه نمونه از کاربردهای بلاک چین که فراتر از دنیای ارزهای دیجیتال هستند

در سال‌های اخیر، کاربردها‌ی بلاک چین بسیار فراتر از ارزهای دیجیتال گسترش یافته است و صنایع متعددی این فناوری را در طیف گسترده‌ای از حوزه‌ها از‌جمله مراقبت‌های بهداشتی و لجستیک و خدمات مالی استفاده کرده‌اند.

عوامل زیادی پشت این تبلیغات وجود دارند. بلاک چین‌ها غیرمتمرکز و شفاف‌اند و ظرفیت کل شبکه را افزایش می‌دهند و دریچه‌ای برای راه‌حل‌هایی باز می‌کنند که به قدرت محاسباتی بسیار زیادی نیاز دارند. مهم‌تر از آن، به کاربران امکان می‌دهند تا دارایی‌هایشان ازجمله داده‌ها را بدون اتکا به اشخاص ثالث مدیریت کنند.

با تکامل بلاک چین، شرکت‌ها در سراسر جهان می‌کوشند تا بهترین راه‌ها را برای پیاده‌سازی فناوری برای طیف وسیعی از برنامه‌ها بیابند. در این مقاله از بلاگ تترلند، کاربردهای کمتر‌شنیده‌شده بلاک چین را معرفی می‌کنیم؛ پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

۱. ثبت سوابق پزشکی در بلاک چین

سوابق پزشکی مدت‌هاست که قلمرو پزشک‌ها یا مؤسسه‌های بهداشتی در سراسر جهان در نظر گرفته شده است. در سال ۲۰۲۰، پایگاه داده‌ای شامل اطلاعات حساسی مانند شناسه‌های دولتی و شماره شناسه مالیاتی بیش از ۱۱۵هزار نفر که برای مجوز گردش کووید-۱۹ درخواست کرده بودند، در آرژانتین افشا شد.

این حادثه الهام‌بخش شِلتِرزوم (ShelterZoom) بود تا راه‌حلی برای محافظت از داده‌های پزشکی بیماران در‌برابر نفوذهای سایبری مشابه در آینده ایجاد کند. این شرکت نوعی نرم‌افزار اسناد هوشمند را به‌عنوان سرویس ارائه داد و با بیمارستانی خصوصی شریک شد تا برای بیماران امکان مالکیت و کنترل کامل پرونده‌های پزشکی را فراهم کند.

چائو چنگ‌شورلند، مدیرعامل شِلتِرزوم، در مصاحبه با وب‌سایت خبری‌تحلیلی کوین‌تلگراف گفت: «داده‌های پرونده‌های بیماران رمز‌گذاری می‌شوند. این یعنی کلیدی خصوصی به هر پرونده آنلاین متصل می‌شود.»

از‌طریق برنامه افزودنی مبتنی‌بر بلاک چین یا برنامه تلفن‌همراه، کاربران می‌توانند به داشبورد پرونده پزشکی دسترسی داشته باشند و همه عملیات‌های مورد‌نیاز را در هر زمان انجام دهند. مدیر اجرایی ShelterZoom توضیح داد: «با انتقال سوابق پزشکی به اکوسیستم بلاک چین، ارائه‌دهندگان و بیماران می‌توانند به‌جای اینکه منتظر ارسال سوابق کاغذی یا فکس شوند، فوراً به سوابق پزشکی خود در هر مکان و هر زمانی دسترسی داشته باشند.»

 

بلاک چین

 

۲. مالکیت داده‌ها با استفاده از فناوری بلاک چین

در دهه‌های پس از شروع اینترنت، داده‌ها به منبعی ارزشمند تبدیل شده‌اند. از‌لحاظ تاریخی، کاربران اطلاعات خصوصی خود را به‌رایگان در‌اختیار وب‌سایت‌ها و مؤسسه‌های خدماتی قرار داده‌اند و زمانی‌که آن شرکت‌ها اطلاعات خصوصی خود را به اشخاص ثالث می‌فروشند، سود مالی ندارند. با‌این‌حال، با استفاده از فناوری وب ۳ کاربران می‌توانند بار‌دیگر کنترل داده‌های خود را در دست بگیرند و از آن درآمد کسب کنند.

دیمو (Dimo) پروتکل داده حمل‌و‌نقل غیرمتمرکزی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های خودروها را ایجاد کنند. مالکان می‌توانند این اطلاعات را به‌صورت خصوصی با برنامه‌ها به‌اشتراک بگذارند و درباره نرخ بیمه و تأمین مالی خودروها بهتر مذاکره کنند. به ارجاعات و مشارکتی که در این شبکه انجام می‌شود، با توکن بومی موسوم به DIMO پاداش داده می‌شود.

الکس فلیکس، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری کوین‌فاند (CoinFund)، یکی از سرمایه‌گذاران Dimo، به کوین‌تلگراف گفت: «خواه NFT باشد یا بازی، هرچه فناوری بلاک چین در خارج از تجارت  معمول استفاده شود، پتانسیل آن بالاتر می‌رود و انتظار داریم که مصرف‌کنندگان ارزش این فناوری را بیشتر درک کنند. ما می‌خواهیم به جایی برسیم که مصرف‌کنندگان بدون اینکه به آن فکر کنند، فناوری ارز دیجیتال را انتخاب کنند.»

فلیکس معتقد است که وب ۳ به کاربران اجازه می‌دهد تا از داده‌های خود درآمد کسب کنند و مصرف‌کنندگان نیز از این نوآوری اساسی که از‌طریق فناوری بلاک چین ممکن شده، بهره‌مند شوند.

 

بلاک چین

 

۳. صنعت جواهرسازی و ارتباط آن با بلاک چین

کنسرسیوم بلاک چین Aura با هدف فراهم‌کردن بستری برای مشتریان برندهای لوکس به‌منظور تأیید صحت محصولات لوکس تأسیس شد. قابلیت ردیابی به‌خصوص درزمینه الماس مدت‌هاست که مسئله‌ای مهم برای صنعت جواهرسازی بوده است. به‌عنوان مثال، شرکت پرادا از‌طریق مشارکت با شبکه بلاک چین Aura به مشتریان امکان می‌دهد تا جواهرات و الماس‌های طلای بازیافتی را ردیابی کنند و از اصالت و شفافیت آن‌ها در هر مرحله از تولید مطمئن شوند.

از دیگر اعضای کنسرسیوم می‌توان به برندهای لوکسی از‌جمله LVMH مانند لویی ویتون و کریستین دیور اشاره کرد. این گروه به مشتریان خود گواهی الماس Aura را ارائه می‌دهد که ویژگی‌ها و منشأ و پیشینه هر سنگ را ذخیره می‌کند.

Aura بر‌پایه بلاک چین اتریوم است و از Microsoft Azure استفاده می‌کند؛ در‌حالی‌که قراردادهای هوشمند ردیابی پروژه و زیرساخت بلاک چین را ConsenSys توسعه داده است. دیگر اعضای تأمین مالی نیز شامل مرسدس بنز و کارتیه هستند.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا