آموزشامنیتمتوسطمقاله

چه عواملی باعث امنیت بلاک چین می‌شود؟

امنیت بلاک چین، از طریق سازوکارهای مختلفی که شامل تکنیک‌های پیشرفته رمزنگاری و مدل‌های ریاضی رفتار و تصمیم‌گیری است، تضمین می‌شود. فناوری بلاک چین، ساختار اساسی اکثر سیستم‌های رمزنگاری و همان چیزی است که مانع از تکرار یا نابودی این نوع ارز دیجیتال و تداخل در چرخه خرید ارز دیجیتال می‌شود.

استفاده از فناوری بلاک چین، در زمینه‌های دیگری که تغییرناپذیری داده‌ها و امنیت آن‌ها بسیار ارزشمند است نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. چند نمونه، شامل عمل ضبط و ردیابی کمک‌های خیریه، پایگاه‌های اطلاعات پزشکی و مدیریت زنجیره تأمین است.

بنابراین، امنیت Blockchain محدود به یک موضوع ساده و مختص به بازار خرید ارز دیجیتال و تجارت با ارز دیجیتال نیست. پس درک مفاهیم اساسی، ساز و کارهایی که از این سیستم های نوآور محافظت می‌کنند، مهم است.

بلاک چین

مفاهیم تغییرناپذیری

اگرچه بسیاری از ویژگی‌ها، بحث امنیت مرتبط با Blockchain را تحت تأثیر قرار می‌دهند، اما دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها، مفاهیم اجماع و تغییرناپذیری هستند. اجماع، به توانایی گره‌های درون شبکه بلاک چین توزیع شده می‌گویند.

این مفهوم به معنای توافق در مورد وضعیت واقعی شبکه و اعتبار معاملات مربوط به بازار خرید ارز دیجیتال و تجارت با آن اشاره دارد. به طور معمول، روند دستیابی به اجماع، به الگوریتم‌های به اصطلاح اجماع وابسته است.

از طرف دیگر، تغییرناپذیری، به توانایی Blockchain در جلوگیری از تغییر معاملات خرید ارز دیجیتال که قبلاً تأیید شده‌اند، اشاره دارد. اگرچه این معاملات خرید ارز دیجیتال اغلب مربوط به انتقال ارزهای رمزپایه هستند، اما ممکن است به ثبت سایر اشکال غیر پولی داده‌های دیجیتالی نیز اشاره داشته باشند.

ترکیب اجماع و تغییرناپذیری، چارچوبی برای امنیت داده‌ها در شبکه‌های بلاک چین فراهم می‌کند. در حالی که الگوریتم‌های اجماع اطمینان می‌دهند که قوانین سیستم رعایت می‌شوند و همه طرف‌های درگیر در مورد وضعیت فعلی شبکه توافق می‌کنند. همچنین تغییرناپذیری و یک‌پارچگی داده‌ها، سوابق معاملات خرید ارز دیجیتال و فروش آن‌ها را پس از تأیید صحت هر بخش از داده جدید، تضمین می‌کند.

نقش رمزنگاری در امنیت بلاک چین

نقش رمزنگاری در امنیت بلاک چین

بلاک چین برای دست‌یابی به امنیت داده‌های خود، به رمزنگاری اتکا می‌کند. در این زمینه، توابع به اصطلاح هش رمزگذاری، از اهمیت اساسی برخوردار هستند. هش کردن فرآیندی است که به موجب آن، یک الگوریتم (تابع هش) ورودی داده‌ای از هر اندازه را دریافت می‌کند و یک خروجی (هش) را که حاوی یک اندازه (یا طول) قابل پیش بینی و ثابت است، برمی‌گرداند.

صرف نظر از اندازه ورودی، خروجی همیشه طول یکسانی را نشان می‌دهد. اما اگر ورودی تغییر کند، خروجی کاملاً متفاوت خواهد بود. با این وجود، اگر ورودی تغییر نکند، هش حاصل همیشه یکسان خواهد بود.

در داخل Blackchain، این مقادیر خروجی که به هش معروف هستند، به عنوان شناسه‌های منحصربه‌فرد برای بلوک‌های داده استفاده می‌شوند. هش هر بلاک، در رابطه با هش بلاک قبلی ایجاد می‌شود و این همان چیزی است که یک بلاک چین پیوندی ایجاد می‌کند. هش بلاک به داده‌های موجود در آن وابسته است، به این معنی که هرگونه تغییر در داده‌ها نیاز به تغییر در هش بلاک دارد.

بنابراین، هش هر بلاک هم براساس داده‌های موجود در آن بلاک و هم هش قبلی ایجاد می‌شود. این شناسه‌های هش، نقش اصلی را در تأمین امنیت بلاک چین و تغییرناپذیری دارند. هش کردن همچنین در الگوریتم‌های اجماع، به منظور اعتبار سنجی معاملات خرید ارز دیجیتال استفاده شده است.

رمزنگاری و بلاک چین

رمزنگاری و بلاک چین

رمزنگاری، علاوه‌بر محافظت از سوابق معاملات در خرید ارز دیجیتال و فروش آن در دفترها، در تأمین امنیت کیف پول مورد استفاده برای ذخیره واحدهای ارز رمزنگاری شده نیز نقش دارد.


کلیدهای عمومی و خصوصی جفت شده که به ترتیب به کاربران امکان دریافت، ارسال پرداخت یا خرید ارز دیجیتال را می‌دهند، با استفاده از رمزنگاری نامتقارن یا کلید عمومی ایجاد می‌شوند. از کلیدهای خصوصی به عنوان تولید امضاهای دیجیتالی برای معاملات خرید ارز دیجیتال و یا فروش استفاده می‌شود.

اقتصاد رمزنگاری

اقتصاد رمزنگاری

علاوه بر رمزنگاری، یک مفهوم نسبتاً جدید معروف به اقتصاد رمزنگاری نیز در حفظ امنیت شبکه های بلاک چین نقش دارد. اقتصاد رمزنگاری به طور خاص رفتار گره‌ها را در سیستم‌های بلاک چین توزیع شده، مدل‌سازی و توصیف می‌کند.

به طور خلاصه، اقتصاد رمزنگاری عبارت است از مطالعه اقتصاد درون پروتکل‌های بلاک چین و نتایج احتمالی که ممکن است طراحی آن‌ها را براساس رفتار شرکت‌کنندگان ارائه دهد. امنیت از طریق اقتصاد رمزنگاری مبتنی بر این مفهوم است که سیستم‌های Blockchain، انگیزه‌های بیش‌تری برای ترکیب با یک‌دیگر و همچنین اتخاذ رفتارهای مخرب یا نادرست را فراهم می‌کنند.

علاوه بر این، هزینه برای قدرت محاسباتی مورد نیاز برای دستیابی به کنترل 51 درصدی یک شبکه بزرگ بلاک چین، نجومی خواهد بود و یک انگیزه فوری برای انجام چنین سرمایه‌گذاری هنگفتی برای پاداش بالقوه نسبتاً کوچک فراهم می‌کند.

تا زمانی‌که هزینه ایجاد اکثر گره‌های مخرب همچنان سنگین باشد و انگیزه‌های بهتری برای فعالیت صادقانه وجود داشته باشد، سیستم بدون اختلال قابل توجهی قادر به رشد خواهد بود. البته لازم به ذکر است که شبکه‌های کوچک بلاک چین مطمئناً در معرض حمله اکثریت قرار دارند زیرا میزان هش کل اختصاص داده شده به آن سیستم‌ها، به طور قابل توجهی کم‌تر از بیت کوین است.

فروش تتر

جمع بندی


با استفاده ترکیبی از تئوری ارزهای رمزنگاری، Blockchain می تواند به عنوان سیستم‌های توزیع شده، به سطح بالایی از امنیت برسند. همانند تقریباً تعداد زیادی از سیستم‌ها، بسیار مهم است که این حوزه همراه دانش بالا به درستی استفاده شوند.

تعادل دقیق بین تمرکززدایی و امنیت برای ایجاد یک شبکه ارز رمزپایه مطمئن و مؤثر، بسیار حیاتی است.

با ادامه استفاده از Blockchain، سیستم‌های امنیتی آن‌ها نیز تغییر می‌کند تا بتواند نیازهای برنامه‌های مختلف را برآورده کند. بلاک چین‌های خصوصی در حال حاضر به شرکت‌های تجاری که در حال توسعه هستند اعتماد می‌کنند.
امیدواریم که در این مقاله از تترلند با عوامل مؤثر در امنیت بلاک چین آشنا شده باشید. سعی کردیم تا به طور خلاصه مباحث لازم در این زمینه را برای شما شرح دهیم.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا