اخبارمتوسط

کاهش دامیننس استیبل کوین ها با وجود رکوردشکنی تتر

ارزش بازار استیبل کوین ها برای شانزدهمین ماه متوالی کاهش پیدا کرده است. طبق آخرین گزارش پلتفرم تحلیل داده CCData‌، ارزش بازار استیبل‌کوین‌ها در جولای۲۰۲۳ (تیر۱۴۰۲) با ۰.۸۲درصد کاهش به ۱۲۷‌میلیارد دلار رسیده است. از آگوست‌۲۰۲۱ (مرداد‌۱۴۰۰) تاکنون، این مقدار کمترین مقدار ارزش بازار استیبل‌کوین‌ها بوده است.

همچنین، دامیننس (سهم بازار) استیبل‌کوین‌ها در جولای۲۰۲۳ (تیر۱۴۰۲) از ۱۰.۵ به ۱۰.۳درصد کاهش یافته است. باوجوداین، حجم معامله‌های استیبل‌کوین‌ها در ژوئن۲۰۲۳ (خرداد۱۴۰۲) رشد کرده و با ۱۶‌درصد افزایش به ۴۸۳‌میلیارد دلار رسیده است. از مارس۲۰۲۳ (اسفند‌۱۴۰۱) تاکنون، این میزان حجم معامله برای اولین‌بار است که به‌ثبت می‌رسد.

نمودار ارزش بازار نمودار ارزش بازار و حجم معامله‌های استیبل‌کوین‌ها

جزئیات گزارش CCData درباره استیبل کوین ها

در این گزارش CCData، آمده است که موج افزایش معامله‌های استیبل کوین ها احتمالاً به‌دلیل نوسان‌های بازار رمزارزها پس از شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از غول‌های بازار کریپتو، یعنی کوین‌بیس و بایننس، اتفاق افتاده است. در ژوئن۲۰۲۳ (خرداد۱۴۰۲) و در دو روز متوالی، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) شکایتی علیه صرافی بایننس و کوین‌بیس تنظیم کرد.

SEC در شکایت خود علیه صرافی بایننس، ۱۳ اتهام مختلف را علیه این صرافی مطرح کرده است. SEC معتقد است بایننس با ارائه توکن‌های بایننس کوین و استیبل‌کوین BUSD و نیز خدمات استیکینگ و Simple Earn و BNB Vault، قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است.

تنها یک روز پس از شکایت علیه بایننس، SEC از صرافی کوین‌بیس نیز به‌دلیل نقص قوانین اوراق بهادار آمریکا شکایت کرد. در این شکایت، ذکر شده است که کوین‌بیس نیز مانند صرافی بایننس قوانین مربوط به اوراق بهادار آمریکا را نقض کرده است. پس از این دو شکایت، قیمت بیت‌کوین به کمتر از ۲۵هزار دلار سقوط کرد.

همچنین، در گزارش CCData آمده است که درخواست مؤسسه‌های مالی سنتی (TradFi) مثل BlackRock و WisdomTree برای راه‌اندازی ETF بیت‌کوین را می‌توان از عوامل دیگر افزایش معامله‌های استیبل‌کوین‌ها برشمرد.

ETF بیت کوین صندوقی قابل‌معامله در بورس محسوب می‌شود که به قیمت بیت‌کوین وابسته است و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بدون مالکیت بیت‌کوین و فقط با خرید اوراق بهادار، روی این رمزارز سرمایه‌گذاری کنند.

در‌حال‌حاضر، درخواست غول سرمایه‌گذاری دنیا، یعنی BlackRock، برای راه‌اندازی ETF‌ بیت‌کوین تأیید اولیه SEC را گرفته است. پیش‌بینی می‌شود که با راه‌اندازی ETFهای بیت‌کوین، درحدود ۳۰تریلیون دلار وارد بازار رمزارزها شود.

کاهش دامیننس استیبل کوین ها با وجود رکوردشکنی تتر

بااین‌حال، در جولای۲۰۲۳ (تیر۱۴۰۲) رکوردشکنی تتر را شاهد بودیم؛ چراکه ارزش بازار استیبل‌کوین تتر USDT سقف جدیدی ثبت کرد و به عدد ۸۳.۸میلیارد دلار رسید. در‌حال‌حاضر، غول استیبل‌کوین‌های بازار کریپتو بیش از ۶۵‌درصد از بازار استیبل‌کوین‌ها را ازآنِ خود کرده است.

استیبل کوین۱۰ استیبل‌کوین برتر بر‌اساس ارزش بازار

در همین بازه زمانی، رقبای تتر، یعنی USDC و BUSD، با کاهش ارزش بازار مواجه شدند و به‌ترتیب با ۳.۰۱ و ۴.۵۷درصد کاهش، به ۲۶.۹ و ۳.۹۶میلیارد دلار رسیدند.

کاهش ارزش بازار USDC در پی آن رخ می‌دهد که سیرکل (Circle)، شرکت عرضه‌کننده این استیبل کوین، پس از ورشکستگی بانک سیلیکون‌ولی SVB، با کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران روبه‌رو شد. همچنین، ارزش بازار USDC از ژوئن۲۰۲۱ (خرداد۱۴۰۱) به کمترین میزان خود رسیده است.

پس از تعطیلی فعالیت بانک سیلیکون‌ولی در مارس۲۰۲۳، شرکت سیرکل دچار مشکلات زیادی شد. این شرکت ۳.۳میلیارد دلار از پشتوانه استیبل‌کوین USDC را در بانک سیلیکون‌ولی نگه‌داری می‌کرد.

بسیاری از کارشناسان تعطیلی این بانک را به‌معنای از‌دست‌رفتن بخش زیادی از پشتوانه استیبل کوین USDC تلقی کردند. همین مسئله باعث شد که هولدرهای USDC سرمایه‌شان را به تتر تبدیل کنند. در نتیجه این اتفاق، برابری USDC با دلار آمریکا کاملاً از کنترل خارج شد و قیمت USDC حتی برای مدتی تا ۸۰ سنت افت کرد.

گفتنی‌ است که تتر USDT از این موقعیت نهایت استفاده را برده است و با عرضه بیشتر، توانسته سهم بازار از‌دست‌رفته USDC را از‌آنِ خود کند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا