اخبارمتوسطمقاله

یازده روز تا هاوینگ لایت کوین

قیمت لایت کوین دستخوش تغییر می‌شود؟

هاوینگ لایت کوین، یکی از رمزارزهای قدیمی‌ بازار، یازده روز دیگر، یعنی ۲‌آگوست‌۲۰۲۳ (۱۱‌مرداد۱۴۰۲)، ساعت ۱۵:۴۷ به وقت جهانی (۲۰:۱۷ به وقت تهران) انجام می‌شود. آیا رویداد هاوینگ لایت‌کوین که به نصف‌شدن پاداش استخراج این رمزارز منجر می‌شود، رشد قیمت لایت‌کوین را به‌دنبال خواهد داشت؟ احساس بازار به این اتفاق چیست؟

لایت کوین که به نقره دیجیتال نیز معروف است، در حال آماده‌شدن برای رویداد بزرگی است که تأثیر مثبتی روی قیمت و پذیرش این رمزارز قدیمی می‌تواند بگذارد. رویداد هاوینگ لایت‌کوین ۲‌آگوست (۱۱مرداد) انجام می‌شود و طی آن پاداش استخراج هر بلاک لایت‌کوین از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ LTC کاهش می‌یابد.

تحلیلگران بازار کریپتو معتقدند نصف‌شدن پاداش استخراج لایت‌کوین که نصف‌شدن عرضه آن را در پی دارد، ممکن است ارزش لایت‌کوین را افزایش دهد و ماینرهای بیشتری را به استخراج این رمزارز ترغیب کند. ناگفته نماند که کاهش عرضه نیز می‌تواند باعث افزایش تقاضا و درنتیجه رشد قیمت شود.

تحلیل احساسات بازار لایت کوینتحلیل احساسات بازار لایت‌کوین

همچنین طبق داده‌های پلتفرم تحلیل داده Santiment، در‌حال‌حاضر هاوینگ لایت‌کوین و متعاقباً نصف‌شدن پاداش استخراج آن باعث شده است تا توجه و علاقه تریدرها و سرمایه‌گذارها به این رمزارز بیش‌از‌پیش شود.

در گزارش Santiment، آمده است که در ۲۴ هفته گذشته و با نزدیک‌شدن به رویداد هاوینگ لایت‌کوین، حداقل ۱۰۰ آدرس جدید لایت‌کوین ایجاد شده‌اند که حاوی ۱,۱۸۵ لایت‌کوین بوده‌اند. این موضوع از افزایش انباشت و تقاضای لایت‌کوین خبر می‌دهد.

پلتفرم تحلیل داده Santiment که به‌طور تخصصی در‌زمینه تحلیل احساسات بازار فعالیت می‌کند، خاطر‌نشان کرده است که اغلب فعالان بازار کریپتو به رویداد هاوینگ لایت‌کوین خوش‌بین‌اند و انتظار دارند که قیمت این رمزارز پس از رویداد یادشده افزایش یابد؛ همان‌طور‌که در طول تاریخ نیز برای بیت‌کوین و سایر رمزارزها نصف‌شدن پاداش استخراج باعث افزایش قیمت شده است.

هاوینگ لایت‌کوین رویدادی است که پاداش استخراج بلاک لایت‌کوین را ۵۰درصد کاهش می‌دهد. پاداش بلاک جایزه‌ای است که ماینرها در ازای استخراج هر بلاک جدید لایت‌کوین به‌دست می‌آورند. در‌حال‌حاضر، پاداش بلاک لایت‌کوین ۱۲.۵ LTC است که پس از هاوینگ، ماینرها نصف این مقدار یا ۶.۲۵ LTC را دریافت خواهند کرد.

بررسی تاریخی قیمت لایت‌کوین پس از رویداد هاوینگ

تا‌به‌امروز، لایت‌کوین دو رویداد هاوینگ را تجربه کرده است. بلوک پیدایش (Genesis Block) لایت کوین در سال ۲۰۱۱ استخراج شد؛ یعنی درست در زمانی‌که پاداش بلاک ۵۰ LTC بود. حدود ۴ سال بعد و در سال ۲۰۱۵، لایت‌کوین اولین هاوینگ خود را پشت‌سر گذاشت و پاداشش به ۲۵ LTC کاهش یافت. هاوینگ دوم نیز در سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد و پاداش استخراج لایت‌کوین به ۱۲.۵ LTC رسید.

هاوینگ اول لایت‌کوین در ۲۵‌آگوست‌۲۰۱۵ رخ داد و برخلاف انتظارات، قیمت لایت کوین در ابتدا رشد شدیدی تجربه نکرد و تنها با نوسان‌های اندکی مواجه شد. شایان ذکر است که حدود دو ماه بعد از هاوینگ، قیمت لایت‌کوین حدود ۳۵۰‌درصد، یعنی از ۲ به ۷ دلار رسید؛ اما در کمتر از یک هفته به محدوده‌ی قبلی‌اش بازگشت.

هاوینگنمودار قیمت لایت‌کوین پس از اولین هاوینگ

۵آگوست۲۰۱۹ و پس از هاوینگ دوم، لایت‌کوین در روند نزولی قرار گرفت و این روند تا اواخر سال ۲۰۱۹ همچنان ادامه یافت و کف قیمت ۴۰ دلار را ثبت کرد. بااین‌حال، از اوایل سال ۲۰۲۰ قیمت لایت‌کوین وارد روند صعودی شد و تا ۸۰ دلار پیش رفت. مانند میانه هاوینگ اول، در میانه هاوینگ دوم سال ۲۰۲۱ و هم‌زمان با رشد بازار رمزارزها، لایت‌کوین سقف قیمت جدیدی (۴۱۶ دلار) ثبت کرد.

هاوینگنمودار قیمت لایت‌کوین پس از دومین هاوینگ

جمع‌بندی

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که فرض تکرار موفقیت گذشته در بازارهای مالی خطرناک است. باوجود‌این، سرمایه‌گذاری باثبات روی دارایی‌هایی که به‌دلیل اخبار مثبت مانند هاوینگ مستعد رشد هستند، معمولاً استراتژی مناسبی محسوب می‌شود.

 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا