آموزشمتوسطمقاله

آموزش استفاده از تریدینگ ویو و کاربرد آن در معاملات رمزارزی

تریدینگ ویو (TradingView) پلتفرم مشاهده و تحلیل نمودار مبتنی‌بر مرورگر است که برای رمزارزها و سایر دارایی‌ها استفاده می‌شود. در این پلتفرم، علاوه‌بر نمودار می‌توان به استراتژی‌های ترید و تحلیل‌های آنلاین درباره ارزهای دیجیتال دسترسی پیدا کرد.

معامله‌گران تازه‌کار و حرفه‌ای علاقه‌مند به تحلیل تکنیکال می‌توانند با استفاده از تریدینگ ویو از ابزارهای نیرومند ایجاد چارت در تحلیل تکنیکال بهره‌مند شوند. کاربران به‌کمک این پلتفرم می‌توانند چارت سهام و کالا و رمزارزهایی مانند بیت کوین را به‌رایگان مشاهده و تحلیل کنند.

در این مقاله از بلاگ تترلند، پلتفرم پرکاربرد تریدینگ ویو و ویژگی‌های آن را به‌طور‌کامل معرفی می‌کنیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

تریدینگ ویو چیست؟

تریدینگ ویو (TradingView) پلتفرمی است که امکان شخصی‌سازی اندیکاتورهای تکنیکال و ایجاد چارت و تحلیل دارایی‌های مالی را فراهم می‌کند. این اندیکاتورها شامل الگوها و خطوط و اَشکالی هستند که روزانه میلیون‌ها معامله‌گر از آن‌ها استفاده می‌کنند.

د‌رحال‌حاضر، این پلتفرم کاملاً مبتنی‌بر مرورگر است و به دانلود نیازی ندارد. همچنین، اپلیکیشن آن برای تلفن‌های همراه iOS و اندرویدی در‌دسترس است. تریدینگ ویو در سال ۲۰۱۱ منتشر شد و تا سال ۲۰۲۰، توانست ۸میلیون نفر کاربر را به خود جذب کند. به‌کمک بازخوردهای جامعه عظیم کاربران این پلتفرم، می‌توانید مهارت‌های تحلیلتان را تقویت کنید.

تریدینگ ویو از ویژگی‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام برای به‌اشتراک‌گذاشتن استراتژی‌های ترید بهره می‌برد. به‌کمک صفحات Ideas و Stream در این وب‌سایت، می‌توانید از ایده‌های دیگران استفاده کنید. در صفحه ایده‌ها، چارت‌ها و ویدئوها و کامنت‌های سایر کاربران مشاهده‌شدنی هستند.

همچنین، کاربران می‌توانند در اتاق‌های گفت‌وگو به بحث و تبادل‌نظر بنشینند. از‌آن‌جاکه هر کاربر در بیان ایده‌های ترید خود آزاد است، باید مراقب بود که استراتژی‌های مالی‌تان تحت‌تأثیر توصیه‌های مالی دیگران قرار نگیرد.

تریدینگ ویو

ناگفته نماند با وجود ویژگی استریم در تریدینگ ویو، مانند توییچ می‌توان ایجاد و تحلیل چارت سایر کاربران را مشاهده کرد.

درک رابط کاربری تریدینگ ویو

اگر تا‌به‌حال از ابزارهای ایجاد چارت استفاده نکرده‌اید، ممکن است تریدینگ ویو در نگاه اول گیج‌کننده به‌نظر برسد؛ به‌همین‌دلیل، بیایید آن را به چند بخش ساده‌تر تقسیم و بررسی کنیم.

تریدینگ ویو

 • نوارابزار ۱: این نوارابزار شامل تمامی ابزارهای رسم اَشکال و الگوها روی نمودار دارایی است و از خطوط ساده تا پوزیشن‌های شورت یا لانگ را دربر می‌گیرد. با کلیک روی هر قسمت، می‌توانید دیگر ابزارهای موجود را مشاهده کنید. 
 • نوار‌ابزار ۲: در این قسمت، می‌توانید به امکاناتی برای تغییر ظاهر چارت دسترسی پیدا کنید؛ ازجمله نمایش خطی، نمایش سطح زیر نمودار، نمودار شمعی و تغییر بازه نمودار. همچنین، در قسمت سمت چپ می‌توان دارایی نمایش‌داده‌شده را تغییر داد. ابزار دیگر مهم این بخش اندیکاتورها و استراتژی‌ها برای رسم الگوهایی مانند میانگین متحرک است.
 • نوارابزار ۳: تریدینگ ویو به‌طور‌مستقیم خدمات فروش دارایی ندارد؛ بلکه با همکاری بعضی از بروکرها در این نوار‌ابزار و از قسمت Trading Panel، امکان خرید دارایی‌های مالی فراهم شده است. افزون‌براین، از قسمت Strategy Tester می‌توان استراتژی‌های معاملاتی را به آزمایش گذاشت.
 • نوار‌ابزار ۴: این قسمت بیشتر شامل اخبار و ابزارهای اجتماعی تریدینگ ویو است. از این بخش می‌توان واچ‌لیست‌ها را شخصی‌سازی کرد و به سایر کاربران پیام‌های شخصی داد و به قسمت ایده‌ها یا استریم یا تقویم شخصی وارد شد.
 • قسمت نمودار: زمانی‌که دارایی را تغییر می‌دهیم و از ابزاری استفاده می‌کنیم یا اندیکاتوری قرار می‌دهیم، در قسمت نمودار نمایش داده می‌شود. در این بخش، تقریباً می‌توان هر‌چیزی را تغییر داد. در‌ادامه، شخصی‌سازی قسمت یادشده را بیشتر بررسی می‌کنیم.

شخصی‌سازی چارت‌ها در TradingView

با شخصی‌سازی نمودار به‌کمک رنگ‌ها و خطوط و محورها می‌توان خوانایی نمودار را افزایش داد. برای تغییر ظاهر نمودار، کافی است روی آن راست‌کلیک و Settings را انتخاب کنید تا وارد قسمت تنظیمات شوید. 

برای ریست‌کردن نیز، کافی است از منو راست‌کلیک Reset Chart را انتخاب کنید. دیگر امکان موجود در این منو، ایجاد اخطار قیمتی و اطلاع‌رسانی با ایمیل است.

تریدینگ ویو

وقتی وارد قسمت تنظیمات شدید، چندین منو را مشاهده می‌کنید. در‌ادامه، کلیات آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

تریدینگ ویو

 • منو Symbol: در این قسمت، می‌توان ظاهر نمودارهای شمعی را تغییر داد و هر بخش از الگوی شمعی را طبق سلیقه رنگ‌بندی کرد.
 • منو Status Line: این منو شامل تغییر اطلاعات واقع در قسمت بالا و چپ نمودار شامل قیمت‌های باز، بالا، پایین و بسته شدن (OHLC) و دکمه‌های خرید‌و‌فروش و نمایش حجم است.

تریدینگ ویو

 • منو Scales: در این بخش، می‌توان اطلاعات نمایش‌داده‌شده در محور راست نمودار را تغییر داد. برای مثال، می‌توان بیشترین و کمترین قیمت روز یا زمان اتمام تا بسته‌شدن کندل را نشان داد.

تریدینگ ویو

 

 • منو Appearance: در این منو، خطوط شبکه‌ای، رنگ پس‌زمینه، محورها و سایر ویژگی‌های بصری را می‌توان تغییر داد.
 • منو Trading: در‌صورت ورود به حساب کاربری یک بروکر، این بخش امکان شخصی‌سازی عناصر بصری مانند پوزیشن‌ها و سفارش‌ها را به شما می‌دهد.
 • منو Events: به‌کمک این قسمت می‌توان تقسیم سود یا افزایش سرمایه یا سایر رخدادها را روی نمودار نشان داد. 

علاوه‌براین، شاید بخواهید بازه‌های زمانی کندل‌ها یا سایر علامت‌ها را تغییر دهید. برای این کار از قسمت چپ نوار ابزار بالایی، بازه زمانی را تغییر دهید. این بازه به‌صورت پیش‌فرض با حرف D (بازه روزانه) نمایش داده شده است.

تریدینگ ویو

 

پس از شخصی‌سازی‌های لازم، به ذخیره دستی نیازی نیست و فقط کافی است وارد حساب کاربری‌تان شده باشید تا تریدینگ ویو به‌صورت خودکار داده‌هایتان را ذخیره کند.

رسم خطوط روند در تریدینگ ویو

در‌ادامه برای آشنایی بیشتر، رسم چند نمودار ساده را توضیح می‌دهیم تا با محیط تریدینگ ویو بیشتر آشنا شوید. برای اولین رسم خطوط روند را بررسی می‌کنیم؛ زیرا یکی از الگوهای پرطرفدار در معاملات روزانه و نوسان‌گیری و تعیین قیمت است. برای این منظور ابتدا ابزار رسم خط را از نوار ابزار سمت چپ انتخاب کنید.

تریدینگ ویو

همچنین، می‌توانید ابزار آهن‌ربا را برگزینید. با این کار می‌توان به نقاط نزدیک به OHLC متصل شد و دقیق‌تر تحلیل کرد.

تریدینگ ویو

برای رسم نمودار نزولی، از نقطه اوج قیمتی محلی (نقطه ۱) و دقیقاً قبل از افت قیمت شروع کنید. این نقطه با عنوان Swing High شناخته می‌شود. در‌ادامه، سعی کنید تاحدممکن نقاط بالای قیمت را زیر نمودار قرار دهید و دوباره در محلی دیگر کلیک کنید تا نمودار رسم شود.

تریدینگ ویو

نقاط ۱ و ۲ و ۳ درحقیقت نقاط مقاومت هستند. بهتر است همیشه سه نقطه مرجع داشته باشیم؛ زیرا دو نقطه ممکن است اتفاقی باشد. نقطه چهارم نشان‌دهنده بازگشت روند است و به رسم خط جدید احتیاج دارد.

زمانی‌که نمودار نزولی شد، می‌توان برای فروش اقدام و خط رسم‌شده را آزمایش کرد. در‌صورت رسم نمودار صعودی، مطمئن شوید که از نقطه کف قیمتی شروع می‌کنید و خط زیر کندل قرار بگیرد.

رسم چنگال اندرو (Pitchfork) در تریدینگ ویو

چنگال ابزاری پیشرفته‌تر است که مفهوم خطوط روند را توسعه می‌دهد. این اندیکاتور را آلن اندرو، سرمایه‌گذار معروف قرن بیستم، ابداع کرده است. رسم چنگال اندرو کاری ساده است و بینش بیشتری درباره خط روند ساده در‌اختیار می‌گذارد. در‌ادامه، رسم این ابزار را توضیح می‌دهیم.

ابتدا از قسمت زیرین، ابزار خط رسم Pitchfork را انتخاب کنید. در‌صورتی‌که این ابزار نمایش داده نشده است، روی ابزار کلیک و از فهرست نمایش‌داده‌شده، چنگال را انتخاب کنید.

تریدینگ ویو

برای رسم چنگال، به سه قسمت در ابتدا و انتهای نمودار نیاز دارید. همان‌طور‌که می‌بینید، در کف محلی (Swing Low) روی نقطه ۱ و در اوج محلی بعدی (Swing High) روی نقطه ۲ و در کف محلی بعدی روی نقطه ۳ کلیک کرده‌ایم.

تریدینگ ویو

با اتمام کار، نمودار چنگال‌شکل رسم می‌شود که در آن، خط رسم‌شده از نقطه ۲ نشان‌دهنده سطح مقاومت و خط رسم‌شده از نقطه ۳، نشان‌دهنده سطح حمایت است. ناحیه‌ میانی نیز جایی است که انتظار داریم قیمت در آن محدوده نوسان کند.

مانند خطوط روند، خط حمایت نشان‌دهنده مکان خرید احتمالی و خط مقاومت نشان‌دهنده نقطه‌ فروش احتمالی است. همچنین، می‌توان زیر خط پایینی سفارشی حد ضرر (Stop-Loss) قرار داد؛ اما دقت کنید چنگال مانند سایر ابزارهای مالی قطعی نیست و باید آن را همراه دیگر استراتژی‌ها برای مدیریت ریسک به‌کار برد.

جمع‌بندی

در‌صورتی‌که می‌خواهید از ابزار رایگانی برای مشاهده و تحلیل نمودارهای مالی استفاده کنید، تریدینگ ویو بهترین گزینه است. در این پلتفرم، امکانات آموزشی درزمینه رسم نمودارها و اندیکاتورهای تکنیکال نیز دردسترس قرار دارد.

ویژگی دیگر تریدینگ ویو وجود بخش اجتماعی است که تحلیل‌ها و نظرها و استریم‌های سایر کاربران را دربر می‌گیرد. بااین‌همه، در استفاده از این قسمت باید با احتیاط عمل کرد و هنگام تصمیم‌گیری برای معاملات، تحت‌تأثیر نظرهای شخصی دیگران قرار نگرفت.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا