آموزشمتوسط

اسپات مارکت چیست؟

درباره بازار اسپات یا اسپات مارکت چقدر اطلاعات دارید؟ اگر به دنیای سرمایه‌گذاری علاقه‌مند باشید، احتمالاً نام این بازار زیاد به گوشتان خورده است و کم‌وبیش معنای آن را می‌دانید. بازار اسپات در اصل همان بازار سنتی ماست که در دنیای مالی شکل می‌گیرد و به‌جای کالای فیزیکی، ارز و سهام در آن معامله می‌شود. 

این بازار برای سرمایه‌گذاران اهمیت زیادی دارد و از بازارهای اصلی محسوب می‌شود. همه سرمایه‌گذاران برای شروع کار خود باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشند. در این مقاله از بلاگ تترلند، ابعاد مختلف این بازار را بررسی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.  

اسپات مارکت یا بازار اسپات چیست؟

بسیاری از سرمایه‌گذاران ممکن است هنگام ورود به بازارهای مالیU بازارهای مختلفی را ببینند. فرقی نمی‌کند که در چه کارگزاری یا صرافی‌ای معاملاتتان را انجام دهید. در هر بازار، به‌طور‌کلی دو سبک بازار معاملاتی داریم که سرمایه‌گذاران مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند.

بورس، ارز دیجیتال، فارکس و تمامی بازارهای دیگر این دو سبک بازار را پشتیبانی می‌کنند و می‌توان از آن‌ها بهره برد. در تمامی بازارها، دو شیوه معاملات نقدی و آتی حضور دارند. معاملات آتی یا فیوچرز موضوع بحث ما نیستند؛ اما برای درک بهتر معاملات نقدی یا اسپات، باید توضیح مختصری درباره آن‌ها بدهیم. 

اسپات

معاملات آتی (Futures Trading) به چه معاملاتی گفته می‌شود؟

در هر معامله‌ای کالا یا خدماتی وجود دارد که برای مبادله هستند و در بازارهایی ممکن است محصول فیزیکی معامله شود. در برخی از بازارها، سهام خرید‌و‌فروش می‌شود و با گسترش رمزارزها نیز در چنین بازارهایی توکن‌ها و کوین‌های مختلف معامله می‌شوند. اتمام معامله و تحویل کالا در معاملات فیوچر می‌تواند به زمان دیگری موکول شود. 

معاملات فیوچر پیچیدگی بیشتری دارند و قدمتشان نیز کمتر است‌. این معاملات به‌واسطه مبلغی که صرافی یا کارگزاری قرض می‌‌دهد، اعتبار پیدا می‌کنند؛ درحالی‌که معاملات اسپات از چنین ویژگی‌ای برخوردار نیستند. 

معاملات اسپات چه تفاوتی با معاملات فیوچر دارند؟

اسپات مارکت در‌واقع نوع سنتی بازار فیوچر است و چیزی است که به‌عنوان معاملات نقدی شناخته می‌شود. در این بازار مانند معامله‌ای سنتی، مبلغی را در ازای کالا یا خدمتی پرداخت خواهید کرد و به‌صورت آنی آن را به‌دست خواهید آورد. 

تمامی بازارهای مالی به معاملات اسپات مجهز هستند. ممکن است برخی از صرافی‌ها و کارگزار‌‌ی‌ها معاملات فیوچر را پشتیبانی نکنند؛ اما همه آن‌ها معاملات اسپات را دارند. در این بازار، پس از خرید مبلغ از کیف پول شما کاسته و سپس کالا به کیف پول افزوده خواهد شد. 

اسپات

در بازار اسپات با چه اصطلاحاتی طرف هستیم؟

با اصطلاحات مختلفی در اسپات مارکت روبه‌رو هستیم و باید آن‌ها را یاد بگیریم. درصورتی‌که قصد دارید در چنین بازاری سرمایه‌گذاری کنید، یادگیری اصطلاحات آن برایتان لازم است. اگر تنها علاقه‌مند هستید، بد نیست درباره چنین اصطلاحاتی اطلاعات داشته باشید. در‌ادامه، این اصطلاحات را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

فهرست سفارش (Order Book)

در اسپات مارکت، با فهرستی از خرید‌و‌فروش روبه‌رو هستید که در اصطلاح اُردربوک یا فهرست سفارش نامیده می‌شود. در هر بازاری، این فهرست وجود دارد و تنها تفاوتش در واحدهای معامله‌شدنی است. برای نمونه، در بازار رمز‌ارزها ما فهرست خرید‌و‌فروشی را می‌بینیم که در آن رمزارز‌های مختلفی برای خرید‌و‌فروش حضور دارند. در بازار سهام و دیگر بازارها نیز به همین شکل است. 

پس از اینکه ارز یا کالای خاصی را انتخاب کنید، فهرست سفارش آن به شما نشان داده خواهد شد که شامل پیشنهادهای خرید و پیشنهادهای فروش است. در این فهرست، می‌توانید اطلاعاتی نظیر قیمت و مقدار و فروش کل را مشاهده کنید. 

قیمت اسپات (Spot Price)

در اسپات مارکت، اصطلاحی با نام قیمت مارکت وجود دارد که درادامه، با آن آشنا خواهیم شد. در بازار اسپات، قیمت‌های لحظه‌ای اسپات پرایس نام دارند. 

این قیمت معیار خرید‌و‌فروش در بازار است و در معاملات باید به آن توجه کنید. در بازارهای خاصی ممکن است قیمت را کاربران تعیین کنند و شما مجبور باشید از بین قیمت‌هایی که آنان مشخص کرده‌اند، یکی را برگزینید و معامله‌تان را نهایی کنید.

بیشینه و کمینه قیمت (Bid & Ask)

در فهرست سفارش، با دو نوع دامنه قیمتی روبه‌رو هستید. کمترین قیمتی که کاربر برای فروش مشخص می‌کند، Ask یا حداقل قیمت گفته می‌شود که ترجمه تحت‌الفظی‌اش «درخواست» است. 

بیشترین قیمت نیز Bid یا پیشنهاد نام دارد که حداکثر قیمت را نشان می‌دهد. در فهرست فروش، درخواست‌ها در پایین فهرست هستند و پیشنهادها در بالای فهرست فروش جای می‌گیرند. 

اگر بخواهیم این مفهوم را ساده‌تر توضیح دهیم، باید بگوییم که کمترین قیمت برای فروش در انتهای فهرست و بیشترین قیمت در صدر آن قرار دارد. 

آیا صرافی خاصی وجود دارد که اسپات مارکت را پشتیبانی نکند؟

در ابتدای مقاله، گفتیم که تمامی صرافی‌ها و بروکرها از معاملات اسپات پشتیبانی می‌کنند. بااین‌حال، اگر بخواهیم کمی سخت‌گیرانه به بازار نگاه کنیم، استثناهایی نیز وجود دارند. این مسئله تا حد زیادی به نوع بازار معاملاتی شما بستگی خواهد داشت. با شنیدن نام اسپات مارکت، در ذهن بسیاری از افراد مفهوم معاملات نقدی در صرافی ارز دیجیتال تداعی می‌شود. 

بااین‌حال، باید این نکته را در نظر بگیرید که در تعداد کمی از بازارها مانند بازار بورس کالا شیکاگو اسپات مارکت وجود ندارد و شما نمی‌توانید از قابلیت‌های آن بهره‌مند شوید. در بازار رمز‌ارزها، این نکته متفاوت است؛ زیرا از تمامی صرافی‌های معتبر و معروف می‌توانید چنین بازاری را ببینید و تجربه کنید. 

جمع‌بندی

اسپات مارکت در‌واقع شکل سنتی بازارهای مالی است که در آن خدمت یا کالا را به‌دست خواهید آورد. در این بازار، به‌صورت آنی معاملاتتان را انجام خواهید و کالای خود را به‌دست خواهید آورد یا خواهید فروخت. توجه کنید که بیشتر صرافی‌ها و کارگزار‌ی‌ها از چنین معاملاتی پشتیبانی می‌کنند؛ اما ممکن است برخی از آن‌ها هم نتوانند از معاملات اسپات پشتیبانی کنند. 

اگر می‌خواهید به بازار رمز‌ارزها وارد شوید، صرافی‌های مطرح و شناخته‌شده چنین معاملاتی را دارند و نیازی نیست از این بابت نگران باشید. بهتر است برای درک بیشتر این بازار اصطلاحات آن را کامل فرا‌بگیرید و به‌صورت آزمایشی چند معامله انجام دهید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا