آموزشمبتدیمقاله

چطور نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کنیم؟

درباره نرخ بازگشت سرمایه چه می‌دانید؟ چگونه باید این نرخ را محاسبه کرد؟ بازگشت سرمایه از موضوعات مهمی است که سرمایه‌گذاران بازارهای مالی باید به آن توجه کنند. به‌غیر از سرمایه‌گذاران، مردم عادی نیز می‌توانند در معاملات معمولی خود از این فرمول استفاده کنند. به‌کمک این معیار سود خالص شما از هر سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود. 

شما می‌توانید دید بهتری درباره بازار داشته باشید و بدانید با فروش در کدام بازه زمانی بیشترین سود را خواهید کرد. اگر به‌دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره نرخ بازگشت سرمایه هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله بلاگ تترلند همراه ما باشید.

نرخ بازگشت سرمایه چیست؟

ROI یا نرخ بازگشت سرمایه مخفف Return on Investment و معیاری برای سنجیدن عملکرد و میزان موفقیت در فعالیت‌های تجاری است. از این نرخ برای سرمایه‌گذاری‌های مختلف و بازارهای مالی استفاده می‌شود. 

در تعریفی ساده‌تر، می‌توان گفت که بازگشت سرمایه یعنی نسبت درآمد شما از سرمایه‌گذاری در کسب‌وکاری مشخص. بنابراین، نسبت به سرمایه اولیه هر‌چه درآمد بیشتری به‌دست بیاورید، یعنی در آن فعالیت مالی سود بیشتری کرده‌اید. 

در بازار رمز‌ارزها استفاده از چنین نرخی و محاسبه آن بسیار محبوب است. از این نرخ برای مقایسه کارایی و بازدهی چند رمز‌ارز مختلف در بازار استفاده می‌شود. نرخ بازگشت مثبت بدین‌معنی است که شما در حال سودآوری هستید و نرخ منفی نیز عکس این معنا را در پی خواهد داشت. 

بسیاری از سرمایه‌گذاران باید از این نرخ آگاه باشند و نحوه محاسبه آن را بدانند. به‌کمک چنین ابزاری می‌توان اطلاعات بسیار مفیدی از رمز‌ارزهای مختلف به‌دست آورد.

سرمایه

چرا محاسبه نرخ بازگشت سرمایه مهم است؟

در بخش قبلی، تنها به بازار رمزارز‌ها اشاره کردیم و ممکن است این ذهنیت برای افراد ایجاد شود که محاسبه این نرخ فقط مختصِ این بازار است؛ درحالی‌که این تصور کاملاً غلط است. در تمامی مشاغل و معاملات مهم، باید از این نرخ آگاهی داشته باشیم. 

برای نمونه، تصور کنید که صاحب ملکی قدیمی هستید. شما ۱۰ سال پیش برای خرید این ملک ۱۰۰میلیون تومان هزینه کرده‌اید و تا‌به‌امروز، ۵۰میلیون تومان نیز صرف بازسازی و نگه‌داری خانه شما شده است. 

پس از ۱۰ سال، امروز ارزش خانه شما برابر با ۳۰۰میلیون تومان است (در این مثال باید تورم و کاهش ارز پول را نادیده بگیرید). اگر نحوه محاسبه نرخ بازگشت را بدانید، به‌سرعت متوجه خواهید شد که با فروش خانه چقدر سود به‌دست خواهید آورد. 

افرادی که در دنیای رمزارزها فعالیت می‌کنند و معاملات بلندمدت را ترجیح می‌دهند، باید بیش از دیگران از اهمیت محاسبه این نرخ آگاهی داشته باشند.

چگونه نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کنیم؟

بسیاری فکر می‌کنند که انجام محاسبات در بازار رمزارزها و دیگر بازارهای مالی کار سختی است و نباید آن را به‌طوردستی انجام داد. باید بگوییم که نه‌تنها از محاسبه نرخ بازگشت، بلکه از بسیاری از فرمول‌ها دیگر به‌راحتی می‌توانید در بازارها استفاده کنید؛ به‌طوری‌که کوچک‌ترین مشکلی هم برای معامله‌تان به‌وجود نیاید. 

محاسبه نرخ بازگشت سرمایه بسیار آسان است. شما باید هزینه سرمایه‌گذاری اصلی را از ارزش فعلی سرمایه کم و سپس نتیجه را بر هزینه اصلی تقسیم کنید. در قالب فرمول می‌توان گفت‌:

نرخ بازگشت سرمایه = ارزش فعلی سرمایه‌گذاری – مقدار اولیه سرمایه‌گذاری / ارزش اولیه سرمایه

اگر همان مثال خانه را در فرمول جای‌گذاری کنیم، برابر خواهد بود با ۱۰۰درصد بازگشت سرمایه. یعنی سود خالص شما از فروش خانه ۱۰۰درصد خواهد بود. 

سرمایه

آیا محاسبه این نرخ شامل محدودیت‌هایی هم می‌شود؟

بله، این محاسبه محدودیت‌هایی را نیز شامل می‌شود که باید آن‌ها را در نظر گرفت. در‌ادامه، برخی از این محدودیت‌ها را بررسی خواهیم کرد.

زمان

در این نرخ، زمان محاسبه نمی‌شود که همین موضوع یکی از محدودیت‌های بزرگ آن محسوب می‌شود؛ زیرا ممکن است در معامله‌ای ۱۰۰درصد سودآوری کرده باشید؛ اما این سود در چند سال به‌دست آمده باشد. وقتی عامل زمان تأثیرگذار باشد، ممکن است شما متوجه شوید که سود هنگفتی نکرده‌اید و معامله شما اصلاً به‌صرفه نبوده است.

ارزش واقعی سرمایه اولیه

فعالان بازار همیشه بر سر این موضوع با یکدیگر بحث می‌کنند که سرمایه اولیه را چگونه باید به‌طور‌دقیق محاسبه کرد. پس سؤال این است که آیا تنها هزینه اصلی به‌عنوان سرمایه اولیه در نظر گرفته می‌شود یا می‌توان تورم و هزینه‌های زمانی را نیز جزو سرمایه اولیه به‌حساب آورد؟ 

باید بگوییم که محاسبه این موضوع به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت؛ از‌این‌رو، ارزش واقعی سرمایه اولیه باعث می‌شود که آن را جزو یکی از محدودیت‌های محاسبه این نرخ بدانیم. 

وابستگی به ریسک

معمولاً دارایی‌هایی که بازدهی زیادی دارند، از خطر بیشتری برای سرمایه‌گذاری نیز برخوردار‌ند. برای نمونه، رمزارزی را فرض کنید که در مدت‌زمان کوتاهی ۱,۰۰۰درصد رشد می‌کند. کمتر دارایی‌ای ممکن است چنین رشدی را در چنین بازه زمانی‌ای تجربه کند‌. در‌مقابل نیز، این احتمال وجود دارد که این رمزارز ارزشش را به‌سرعت از دست بدهد. 

محاسبه بازگشت سرمایه فقط به معاملات محدود است؟

معمولاً این‌طور نیست و در بخش‌های بسیاری ممکن است این نرخ محاسبه شود. یکی از بخش‌هایی که محاسبه این نرخ نقش مهمی در آن ایفا می‌کند، استخراج رمزارز است. ماینرها ارزهایی را استخراج می‌کنند که قابلیت استخراج دارند. در‌این‌بین، ممکن است از نرخ بازگشت سرمایه برای سودآوری این سرمایه‌گذاری کمک گرفته شود. 

در این محاسبه، معمولاً عواملی مانند هزینه برق، بودجه خرید دستگاه ماینینگ و سخت‌افزار آن، هزینه نگه‌داری از دستگاه‌ها، خنک‌کردن آن‌ها و کارمزد استخر محاسبه خواهد شد. پس از این محاسبه مشخص می‌شود که استخراج برای ماینر چقدر سود خالص خواهد داشت. 

جمع‌بندی

نرخ بازگشت سرمایه یکی از معیارهای مهمی است که در بازارهای مختلف استفاده می‌شود. شما می‌توانید از این نرخ برای معاملات مختلف بهره ببرید و به‌کمک آن سود خالص خود را محاسبه کنید. 

این نرخ محدودیت‌هایی نیز دارد که در مقاله حاضر به‌طورکامل آن‌ها را توضیح دادیم. برای نمونه، محدودیت زمانی یکی از این محدودیت‌های مهم است. در محاسبه این نرخ زمان بررسی نمی‌‌شود؛ به‌همین‌دلیل، ممکن است با آمار غیرواقعی روبه‌رو شویم. شما نیز می‌توانید از این فرمول برای برآورد بازگشت سرمایه‌تان استفاده کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۶ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا