آموزشمبتدی

پالیگان ماتیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پالیگان برای شبکه‌های بلاک چین امکان اتصال به یکدیگر و افزایش مقیاس‌پذیری را فراهم می‌کند. توکن بومی این پلتفرم MATIC نام دارد.

اینترنت بلاک چین‌های اتریوم یا Polygon ابتدا در سال ۲۰۱۷ با نام شبکه ماتیک شروع به کار کرد. پالیگان بر بستر بلاک چین اتریوم فعالیت و پروژه‌های مبتنی‌بر اتریوم را به‌هم متصل می‌کند. پروژه‌های بلاک چینی به‌کمک این پلتفرم می‌توانند انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری و استقلال خود را افزایش دهند و در‌عین‌حال از قابلیت تعامل و امنیت و مزایای اتریوم بهره ببرند.

رمزارز MATIC توکنی ERC20 بر بستر اتریوم است و از آن برای حاکمیت و تأمین امنیت شبکه پالیگان و پرداخت کارمزدها استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این شبکه می‌توان به استفاده از سازوکار اثبات سهام بهبود یافته اشاره کرد.

در این مقاله از بلاگ تترلند، با شبکه پالیگان و توکن MATIC و کاربردهای آن به‌طورکامل آشنا می‌شویم.

پالیگان (ماتیک) چیست؟

شبکه پالیگان (Polygon) مجموعه‌ای از پروتکل‌هاست که برای رفع مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم طراحی شده است و بدین‌صورت عمل می‌کند که تراکنش‌ها را در زنجیره‌ای جدا از اتریوم، ولی سازگار با آن پردازش می‌کند.

سپس شبکه تراکنش‌های پردازش‌شده را به بلاک چین اصلی اتریوم بازمی‌گرداند. این رویکرد باعث کاهش بار شبکه اتریوم می‌شود و در‌نتیجه، پالیگان سرعت تراکنش‌ها را افزایش و هزینه کارمزدها را به کمتر از یک سنت آمریکا کاهش می‌دهد.

به‌بیان بهتر، Polygon یا شبکه ماتیک چهارچوبی برای پروژه‌های جدید و فعلی روی اتریوم بدون مشکل مقیاس‌پذری ایجاد می‌کند. کاربران با استفاده از پالیگان می‌توانند با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) بدون نگرانی از ترافیک شبکه استفاده کنند.

سازندگان پالیگان چه کسانی هستند؟

در سال ۲۰۱۷، سه شخص هندی به نام‌های Jaynti Kanani و Sandeep Nailwal و Anurag Arjun شبکه پالیگان را با نام قبلی ماتیک بنیان کرده‌اند. هزینه‌های ابتدایی پروژه را دوستان و خانواده‌های این افراد از بمبئی تأمین می‌کردند؛ اما به‌زودی توانست از سراسر دنیا سرمایه‌گذار جذب کند، تا جایی که در سال ۲۰۱۹ بیش از ۴۵۰میلیون دلار جمع‌آوری کرد.

از میان سرمایه‌گذاران پروژه پالیگان می‌توان به Balaji Srinivasa و مارک کوبان، میلیاردر معروف آمریکایی، اشاره کرد.

پالیگان

تفاوت ماتیک و پالیگان و ویژگی آن

قبل از تغییر نام و ری‌برندینگ پالیگان در فوریه۲۰۲۱، این پلتفرم با نام شبکه ماتیک شناخته می‌شد؛ اما اکنون شبکه ماتیک همراه پروژه‌های متعدد دیگری با نام Polygon شناخته می‌شود و رمزارز بومی آن MATIC است.

یکی از ویژگی‌های اصلی این شبکه «زنجیره‌های جانبی پلاسما» است. زنجیره‌های پلاسما مانند دیگر زنجیره‌های جانبی است، با این تفاوت که با فدا‌کردن راحتی، امنیت بیشتری ایجاد می‌کند. 

زنجیره پلاسما مبتنی‌بر اتریوم لایه‌اول و بر این فرض استوار است که سازوکار اجماع می‌تواند با شکست مواجه شود. این طراحی موجب ایجاد امنیت بیشتر می‌شود؛ اما دیگر این زنجیره‌ها نمی‌توانند عملیات پیچیده‌تری اجرا کنند.

تفاوت پالیگان لایه‌دوم و اتریوم لایه‌اول

در نگاه اول، راه‌حل‌های لایه‌دوم ممکن است پیچیده به‌نظر برسند. به زبان ساده، لایه‌اول معماری زیربنایی بلاک چین را توصیف می‌کند؛ اما لایه‌دوم روی لایه زیربنایی سوار می‌شود. راه‌حل‌های لایه‌دوم پروتکل‌هایی خارجی هستند که با بلاک چین پایه تعامل دارند و سرعت و بهره‌وری آن را افزایش می‌دهند.

ازاین‌رو، با وجود راه‌حل لایه‌دوم مانند پالیگان، پروتکل‌هایی که روی اتریوم اجرا می‌شوند، می‌توانند سریع‌تر و ارزان‌تر اجرا شوند.

اتریوم با مدلی مبتنی‌بر مزایده طراحی شده است؛ بنابراین، کاربران را تشویق می‌کند که برای ثبت تراکنش‌هایشان در بلاک بعدی، مبلغ بیشتری پیشنهاد کنند. این نوع طراحی با افزایش ترافیک، موجب کارمزدهای گزافی می‌شود.

گفتنی است پالیگان برای آینده هدف‌های بزرگ‌تری دارد و تنها به بهبود سرعت و قیمت ختم نمی‌شود. این پروتکل می‌خواهد تمامی بلاک‌ چین‌های مبتنی‌بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) را به‌هم متصل کند و برای توسعه‌دهندگان امکان دستیابی به مزایای بلاک چین‌های مختلف را با کمترین هزینه فراهم کند.

برتری پالیگان درمقایسه‌با دیگر رقبای لایه‌دوم چیست؟

هدف اصلی پالیگان ساختن اینترنت اشیاء (IoT) برای بلاک چین اتریوم است تا یک‌میلیارد نفر کاربر بتوانند بدون قربانی‌کردن غیرمتمرکزسازی، از آن استفاده کنند.

آنچه این شبکه را از سایر راه‌حل‌های لایه‌دوم جدا می‌کند، رویکرد آن است و به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا از مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها روی شبکه‌ای واحد استفاده کنند. این رویکرد کنترل و شخصی‌سازی بیشتری را برای توسعه‌دهندگان به‌ارمغان می‌آورد و آنان می‌توانند از شیوه افزایش مقیاس‌پذیری استفاده کنند که برای اپلیکیشن‌هایشان مناسب‌تر باشد.

توسعه‌دهندگان در Polygon می‌توانند بین رول‌آپ خوشبینانه یا ZK رول‌آپ، یکی را انتخاب کنند یا حتی از Polygon Avail استفاده کنند که امنیت داده بسیار بیشتری را برای راه‌حل‌های زنجیره‌های تکی و زنجیره‌های جانبی و خارج از زنجیره فراهم می‌کند.

کاربرد توکن MATIC

از توکن بومی شبکه پالیگان، یعنی MATIC، می‌توان برای استیک‌کردن و تأمین امنیت شبکه در‌کنار کسب سود از آن استفاده کرد. کاربران می‌توانند با استیک‌کردن توکن‌های ماتیک خود، در‌قبال تأیید تراکنش‌ها روی بلاک چین، سود سالانه کسب کنند. درمجموع، حداکثر ۱۰میلیارد توکن MATIC وجود دارد.

زنجیره‌های جانبی پلاسما در پالیگان از سازوکار اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند. از MATIC نیز برای پرداخت کارمزد در این زنجیره‌ها استفاده می‌شود. هرچه پروژه‌های بیشتری از این شبکه برای افزایش مقیاس‌پذیری استفاده کنند، رمزارز ماتیک بیشتری مورد‌نیاز است.

علاوه‌براین، از توکن ماتیک برای حاکمیت و اعطای حق رأی در تصمیمات شبکه به دارندگان توکن استفاده می‌شود. در‌صورتی‌که جامعه کاربران راه‌حل لایه‌دوم جدیدی را دوست داشته باشند و بخواهند پالیگان از آن استفاده کنند، با استفاده از ماتیک می‌توانند برای رأی‌گیری در این زمینه استفاده کنند.

گفتنی است کاربران از این شبکه برای انتقال دارایی‌ها با کارمزد کمتر و سرعت بیشتر استفاده می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع، مقاله «نحوه استفاده از پل پالیگان برای جابه‌جایی توکن ها» را در بلاگ تترلند مطالعه کنید.

کیف پول پالیگان (ماتیک)

ازآن‌جاکه رمزارز پالیگان (MATIC) توکنی ERC20 و مبتنی‌بر اتریوم است، از کیف پول‌های دیجیتالی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند، می‌توان برای ذخیره و جابه‌جایی آن استفاده کرد.

از‌جمله کیف پول‌های برتر MATIC می‌توان به لجر و سیف پل اشاره کرد که والت سخت‌افزاری هستند. متامسک و تراست ولت و اگزودوس از والت‌های نرم‌افزاری مشهور این رمزارز محسوب می‌شوند.

پالیگان

قیمت لحظه‌ای و نحوه خرید پالیگان (MATIC)

برای مشاهده قیمت لحظه‌ای رمز ارز پالیگان (ماتیک) به تومان یا تتر، می‌توانید به صفحه نرخ رمزارزها در تترلند مراجعه کنید. در‌صورتی‌که می‌خواهید MATIC بخرید، پس از احراز هویت در تترلند، وارد پیشخوان کاربری و سپس مبدل تترلند شوید. در این بخش، رمزارز MATIC را می‌توانید با تتر یا تومان تهیه کنید.

جمع‌بندی

پالیگان (ماتیک) سکوی تکنولوژی و رمزارزی است که برای اتصال و رشد پروژه‌ها و بلاک چین‌های مبتنی‌بر اتریوم ایجاد شده است. از توکن MATIC برای تأمین امنیت و پرداخت کارمزدها و حاکمیت در Polygon استفاده می‌شود.

پس از راه‌اندازی Polygon Studios در سال ۲۰۲۱، پالیگان توانسته است روی توکن‌های غیرقابل‌معاوضه (NFT) و بازی‌های بلاک چینی تمرکز کند.

پرسش‌های متداول

پالیگان (MATIC) چیست؟

شبکه پالیگان مجموعه‌ای از پروتکل‌هاست که برای رفع مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم طراحی شده است.

کاربرد رمزارز پالیگان (MATIC) چیست؟

پرداخت کارمزد، حاکمیت، استیکینگ و تأمین امنیت شبکه.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا