اخبار

در دنیای رمزارزها چه می‌گذرد؟؛ مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها (۴ تا ۶شهریور۱۴۰۲)

در این مطلب از بلاگ تترلند، از مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها باخبر می‌شوید؛ از عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین گرفته تا ترندهای روزانه و خبرهای بلاکچین، دیفای، NFT ،WEB3 و قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال.

چکیده مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها (۴ تا ۶شهریور۱۴۰۲)

  • شکایت SEC از یکی از پادکست‌ها به‌‌دلیل فروش NFT در سال ۲۰۲۱
  • دولت لائوس به‌‌دلیل کمبود آب، برق سایت‌های استخراج بیتکوین را قطع می‌کند
  • پس از کاهش فعالیت فرندتک، منتقدان از مرگ زودهنگام این پلتفرم خبر دادند

شکایت SEC‌ از یکی از پادکست‌ها به‌‌دلیل فروش NFT در سال ۲۰۲۱

مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها را با خبری از SEC آغاز می‌کنیم. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از پادکست ایمپکت تئوری (Impact Theory) به‌اتهام فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده شکایت کرد. از اکتبر تا دسامبر‌۲۰۲۱، این پادکست تقریباً ۳۰میلیون دلار NFT فروخته بود. این اولین‌بار است که SEC از شرکتی به‌‌دلیل فروش NFT شکایت می‌کند.

ایمپکت تئوری به‌موجب این شکایت به پرداخت بیش از ۶.۱میلیون دلار جریمه شده است. همچنین، SEC دستور داده است تا تمام مجموعه NFT این پادکست حذف شود و صاحبانشان نیز اجازه ندارند که آن‌ها را معامله کنند.

به‌نظر می‌رسد SEC با شکایتی جدید علیه NFTها، اقدامات خود را در فضای رمزارزها گسترش داده است. ناگفته نماند که اوایل امسال، SEC شکایت‌هایی را علیه صرافی‌های رمزارزی از‌جمله بایننس و کوین‌بیس به‌اتهام فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده تنظیم کرده بود.

دولت لائوس به‌‌دلیل کمبود آب، برق سایت‌های استخراج بیتکوین را قطع می‌کند

قطع برق سایت‌های استخراج بیت کوین در لائوس یکی دیگر از مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزهای امروز است. به‌نقل از کوین‌تلگراف، پس از تأثیر بسزای کمبود شدید آب بر تولید برق، شرکت توزیع برق لائوس تصمیم گرفته است تا عرضه برق سایت‌های استخراج بیتکوین در این کشور را متوقف کند.

در نیمه ابتدایی سال ۲۰۲۳، کشور لائوس با کمبود آب مواجه شده است. گرمای بی‌سابقه در این کشور باعث شده است تا مصرف برق افزایش چشمگیری پیدا کند و نیروگاه‌های آبی تولید برق برای تأمین برق موردنیاز با مشکلات متعددی مواجه شوند. ازاین‌رو، دولت لائوس تصمیم گرفته است که برق سایت‌های استخراج بیتکوین را قطع کند.

نیروگاه‌های آبی تولید برق تقریباً ۹۵درصد از برق این کشور را تولید می‌کنند و اولویت دولت لائوس تأمین برق برای مصارف خانگی و انتقال برق به کشور تایلند در سال ۲۰۲۴ است.

پس از کاهش فعالیت فرندتک، منتقدان از مرگ زودهنگام این پلتفرم خبر دادند

پس از گذشت تنها سه هفته از راه‌اندازی شبکه اجتماعی غیرمتمرکز فرندتک (Friend.tech)، این پلتفرم با کاهش چشمگیر فعالیت و حجم معاملات مواجه شده است. منتقدان معتقدند که فرندتک دیگر اپلیکیشنی مُرده است.

یک هفته پس از راه‌اندازی نسخه بتای فرندتک در ۱۱‌آگوست۲۰۲۳ (۲۰مرداد۱۴۰۲)، حجم کارمزدهای پرداختی کاربران آن از یک‌میلیون دلار فراتر رفت و حتی توانست از پلتفرم یونی‌سواپ و شبکه بیتکوین نیز عبور کند.

بر‌اساس داده‌های وب‌سایت تحلیلی دیفای‌لاما، در ۲۱‌آگوست۲۰۲۳ (۳۰‌مرداد۱۴۰۲) حجم کارمزدهای فرندتک به اوج ۱.۷میلیون دلار رسید. بااین‌حال، در ۲۶‌آگوست۲۰۲۳ (۴‌شهریور۱۴۰۲) بیش از ۸۷درصد کاهش یافت و به حدود ۲۱۵هزار دلار سقوط کرد. 

داده‌های وب‌سایت تحلیل دون‌آنالیتیکس نیز نشان می‌دهد که تعداد تراکنش‌های فرندتک پس از رسیدن به اوج ۵۲۵هزار عددی در ۲۱‌آگوست۲۰۲۳ (۳۰‌مرداد۱۴۰۲)، با کاهش بیش از ۹۰درصدی به حدود ۵۱هزار عدد رسیده است. لیساندرو رودریگز، مدیر ریسک کوین‌بیس، معتقد است که این پلتفرم به‌دلیل «طمع و عملیات ضعیف» از بین‌ رفته است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا