اخبار

در دنیای رمزارزها چه می‌گذرد؟؛ مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها (۱ تا ۳شهریور۱۴۰۲)

در این مطلب از بلاگ تترلند، از رویدادهای مهم اخیر بازار رمزارزها باخبر می‌شوید؛ از عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین گرفته تا ترندهای روزانه و اخبار بلاکچین، دیفای، NFT ،WEB3 و قانون‌گذاری رمزارزها.

چکیده مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها (۱ تا ۳شهریور۱۴۰۲)

  • استیبل‌کوین پی‌پال (PYUSD) پس از گذشت سه هفته از راه‌اندازی، با استقبال بسیار کمی مواجه شده است.
  • میزان سرمایه قفل‌شده در پروتکل‌های دیفای به کمترین حد خود در ۳۰ ماه گذشته رسید.
  • قیمت میم‌کوین پپه (PEPE) پس از شایعه کلاه‌برداری تیم توسعه‌دهنده آن به‌شدت سقوط کرد.

استقبال اندک از استیبل‌کوین پی‌پال (PayPal USD)

مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها را با استیبل کوین پی‌پال آغاز می‌کنیم. براساس گزارش اخیر پلتفرم تحلیلی Nansen‌، استیبل‌کوین پی‌پال از زمان راه‌اندازی تاکنون با استقبال بسیار اندک بازار مواجه شده است.

از زمان راه‌اندازی در ۷آگوست۲۰۲۳ (۱۶مرداد۱۴۰۲)، تقریباً ۹۰درصد عرضه کل استیبل‌کوین پی‌پال همچنان در‌اختیار صادرکننده آن، یعنی شرکت پکسوس تراست (Paxos Trust) است. دراین‌میان، فقط ۷درصد از عرضه کل PYUSD در صرافی‌هایی مانند کراکن (Kraken) و گیت‌دات‌آی‌او (Gate.i) و کریپتو‌دات‌کام (Crypto.com) نگه‌داری می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، بازار این استیبل‌کوین هنوز رونق نگرفته است و کاربران آن را خریدوفروش نمی‌کنند.

همچنین، در این گزارش آمده است که به‌غیر از کیف‌پول صرافی‌ها و قراردادهای هوشمند، فقط ۱۰ کیف‌پول وجود دارد که بیش از هزار دلار PYUSD نگه‌داری می‌کند. به‌نظر می‌رسد استیبل‌کوین پی‌پال هنوز نتوانسته است نظر سرمایه‌گذاران «پول هوشمند» را به خود جلب کند.

پی‌پال بیش از ۴۲۰میلیون نفر کاربر دارد و بسیاری انتظار داشتند اقدام پی‌پال برای عرضه استیبل‌کوین اتفاق بزرگی در دنیای رمزارزها رقم بزند؛ اما تاکنون که چنین اتفاقی نیفتاده است.

نانسن یکی از دلایل استقبال‌نکردن از استیبل‌کوین پی‌پال را وجود رقبای قدرتمندی مانند تتر و کمبود تقاضای کاربران عنوان می‌کند. نانسن ادامه می‌دهد که احتمالاً پی‌پال بازار هدف متفاوتی را نشانه گرفته است.

سقوط سرمایه قفل‌شده در پروتکل‌های دیفای به کمترین حد خود در ۳۰ ماه گذشته

طبق داده‌های پلتفرم تحلیلی DeFiLlama، شاخص ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) در بخش دیفای (امور مالی غیرمتمرکز) به کمترین حد خود در دوونیم سال گذشته رسیده و تا ۴۲.۴۵میلیارد دلار کاهش یافته است. فوریه‌۲۰۲۱ (بهمن‌۱۳۹۹)‌، آخرین‌باری بود که این شاخص ارزش کمتر از ۴۰میلیارد دلار را دید.

The DeFi Edge، تحلیلگر بازار، در‌این‌باره می‌گوید: «ارزش کل سرمایه قفل‌شده دیفای حتی پس از فروپاشی FTX نیز به این سطح نرسید. در اواخر دسامبر‌۲۰۲۲ (آذر‌۱۴۰۱)، این شاخص پس از سقوط صرافی FTX و رسیدن بازار به کف چرخه خود، به ۴۳.۶میلیارد دلار سقوط کرده بود.»

به‌گزارش دیفای‌لاما، ارزش کل سرمایه قفل‌شده دیفای به‌غیر از دارایی پلتفرم‌های لیکوئید استیکینگ، به کف جدید ۳۷.۵۱میلیارد دلار رسیده است.

شایعه کلاه‌برداری تیم رمزارز پپه (PEPE)

مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها را با خبری از پپه خاتمه می‌دهیم. کوین‌تلگراف می‌نویسد که تغییرات مشکوک کیف‌پول مولتی‌سیگ (چندامضایی) تیم توسعه‌دهنده پپه و انتقال میلیون‌دلاری از این کیف‌پول، باعث ایجاد ترس کلاه‌برداری این میم کوین در جامعه رمزارز شد. پس از این اتفاق، قیمت رمزارز پپه ۱۵درصد سقوط کرد.

در۲۴آگوست۲۰۲۳ (۲شهریور۱۴۰۲)، ۱۶میلیون دلار رمزارز PEPE از کیف‌پول توسعه‌دهندگان آن به صرافی‌ها منتقل شد. همین موضوع باعث شد تا برخی از احتمال راگ‌پول خبر بدهند. راگ‌پول نوعی کلاه‌برداری در بازار رمزارزهاست که در آن، توسعه‌دهندگان پروژه آن را رها می‌کنند و پول سرمایه‌گذاران را به‌سرقت می‌برند.

بر‌اساس داده‌های وب‌سایت Safe Global، کیف‌پولی که متعلق به توسعه‌دهندگان پپه است، ۱۶تریلیون توکن پپه را به سه صرافی و یک کیف‌پول ناشناس منتقل کرده است. این میزان معادل تقریباً ۳.۸درصد از عرضه کل در‌گردش این رمزارز است.

پس از این انتقال، تیم توسعه‌دهنده پپه تغییرات مشکوکی را در کیف‌پول مولتی‌سیگ پروژه انجام داد. همین تغییرات شایعه کلاه‌برداری پروژه پپه را تقویت کرده است؛ البته در زمان نوشتن این خبر، کیف‌پول مذکور همچنان ۱۰میلیون دلار رمزارز پپه دارد.

اطلاعات وب‌سایت Etherscan نشان می‌دهد که این کیف‌پول برای تأیید انتقال، به حداقل دو امضا از هشت امضا نیاز دارد. پیش‌از‌این برای انتقال از این کیف‌پول، حداقل پنج امضا از هشت امضا نیاز بود. شایان ذکر است که انتقال اخیر اولین انتقالی است که کیف‌پول تیم توسعه‌دهنده رمزارز پپه انجام می‌دهد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا