آموزشمقاله

تئوری داو چیست؟ چگونه می‌توان از تئوری داو در تحلیل تکنیکال استفاده کرد؟

تئوری داو چیست؟‌ در یک دهه اخیر برای کاهش کلاه‌برداری‌ها ارزی، ارزهایی با پروتکل‌های رمزگذاری‌شده به دنیا معرفی شدند. با ظهور این دارایی‌های دیجیتال افراد زیادی در سرتاسر جهان مشغول فعالیت در این حوزه شدند و خاطرات تلخ و شیرینی را تجربه کردند.

کسانی که هم‌اکنون می‌خواهند قدم در این مسیر پر‌فراز‌و‌نشیب بگذارند، باید ابتدا دانش خود را کامل کنند تا با اطلاعات دقیق معاملات خود را انجام دهند. آشنایی با ترفندهای تحلیل تکنیکال یکی از موضوعات مهم در این بازار است. در این مقاله از بلاگ تترلند، توضیح می‌دهیم که تئوری داو چیست و چگونه می‌توان از تئوری داو در تحلیل تکنیکال استفاده کرد.

چارلز داو کیست؟

قبل از اینکه وارد بحث تئوری داو شویم، بهتر است خالق آن، یعنی چارلز داو را کمی بیشتر بشناسید. این فرد از بنیان‌گذاران Dow Jones & Company و مؤسس وال‌استریت ژورنال است. از چارلز داو می‌توان به‌عنوان یکی از نوابغ اقتصادی نام برد که آثار افکارش هنوز در بازارهای مالی باقی مانده‌اند و کاربرد دارند.

شاخص حمل‌و‌نقل (DJT) و شاخص میانگین صنعتی (DJIA) با تلاش چارلز داو به ثمر نشستند. جالب است بدانید که چارلز داو هرگز تئوری‌هایش را روی کاغذ ننوشت؛ اما در وال‌استریت همیشه از او به‌عنوان دانای خاص یاد می‌شد.

سال‌ها پس از مرگ چارلز داو، فردی به نام ویلیام همیلتون مقالات و افکار او را جمع‌آوری کرد که امروزه این اطلاعات «تئوری داو» نامیده می‌شود.

اصول اولیه تئوری داو

فرضیه‌ای با نام بازار مؤثر وجود دارد که اصول داو تقریباً با آن هم‌راستاست. چارلز بر این عقیده بود اخباری که شرکت‌ها به معامله‌گران اعلام می‌کنند، قبل از ظاهرشدن تأثیر خود را بر بازار می‌گذارند. به‌بیان بهتر، هر اطلاعاتی که امروزه به آن‌ها دست پیدا می‌کنیم، قبلاً تأثیر خود را روی قیمت‌ها گذاشته‌اند.

به‌عنوان مثال، اگر شرکتی گزارش درآمد فوق‌العاده‌ای را در‌معرض عموم قرار می‌دهد، مطمئن باشید که ارزش سهام آن شرکت پیش از این گزارش افزایش یافته و پس‌از‌آن امکان صعود آن کمتر است.

علاوه‌براین، چارلز داو معتقد بود گاهی اخبار مثبتی که شرکت‌ها اعلام می‌کنند، واقعاً جنبه منفی نداشتند. همین مسئله باعث می‌شد تا افراد به‌جای افزایش قیمت، کاهش آن را مشاهده می‌کردند. در‌ادامه به برخی از اصول تئوری داو اشاره می‌کنیم.

روندها

به‌عقیده برخی از افراد، کارهای چارلز داو باعث شد تا روندهای بازار ایجاد شوند. قطعاً می‌دانید که این روزها روندها یکی از عناصر مهم دنیای اقتصاد شناخته می‌شوند و در تصمیم‌گیری‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.

براساس تئوری داو، روندهای بازار به سه گروه اصلی و ثانویه و کوچک دسته‌بندی می‌شوند که شناخت آن‌ها در بازار رمزارزها مقدماتی‌ترین کار ممکن است.

روند اصلی

جریان حاکم بر کل روند را روند اصلی می‌نامند که ممکن است بین چند ماه یا سال ادامه پیدا کند. در طول این حرکت، فراز‌و‌نشیب‌هایی وجود دارد که به آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.

روند ثانویه 

در طول روند اصلی، امواجی هستند که صعود یا نزول کلی را رقم می‌زنند. چارلز داو این امواج را همان روند ثانویه در نظر می‌گرفت که امروزه، تریدرها از آن‌ها برای کسب درآمد روزانه استفاده می‌کنند.

روند کوچک

نوسان‌هایی که در طول امواج ذکر‌شده وجود دارند، با نام روند کوچک مشخص می‌شوند. 

قطعاً می‌دانید که روند اصلی مهم‌ترین بخش این سیستم است؛ اما برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت باید از روندهای ثانویه و کوچک استفاده کرد. نکته جالب موجود در نظریه داو تناقض روند اصلی روندهای اصلی و ثانویه است که شرح آن درادامه خواهد آمد.

فازهای روند اصلی

تمرکز چارلز داو روی روند اصلی بود که بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای این عقیده را تمجید می‌کنند. قطعاً تسلط بر تئوری داو می‌تواند هر فردی را به سرمایه‌گذار حرفه‌ای تبدیل و درآمد سرشاری را از این بازار نصیبش کند. فازهای روند اصلی مثبت ازاین‌قرارند:

Accumulation

زمانی‌که ارز روند منفی در پی می‌گیرد، بسیاری از معامله‌گران احساسی اقدام به فروش می‌کنند و رفته‌رفته کاهش قیمت مشاهده می‌شود. کاربران زیرک از این فرصت به‌دست‌آمده استفاده و به‌تدریج سهام مدنظر را ذخیره می‌کنند.

منظور از Accumulation ذخیره و توده است که حرفه‌ای‌ها در این مرحله با انباشت سهام منتظر افزایش قیمت می‌شوند که در بازه زمانی خاصی این اتفاق رقم می‌خورد.

Public Participation

در فاز دوم، زمانی‌که اکثر افراد به فرصت به‌دست‌آمده‌ای پی می‌برند که معامله‌گران کشف کرده‌اند، خریدها شروع می‌شوند. با این خریدها قیمت سهام رفته‌رفته اوج می‌گیرد و این مشارکت عمومی نقش مؤثری در کسب سود ایفا می‌کند.

Distirbution

در سومین فاز، برخی از عوام که خیلی دیر متوجه قضیه شده‌اند، به‌طور افراطی خرید می‌کنند؛ در‌حالی‌که روند مسیر خود را طی کرده و به پایان خود رسیده است. در این وهله، باتجربه‌ها عرضه سهام خود را آغاز می‌کنند تا این افراد با طمع بیشتری خریدهای خود را انجام دهند.

همان‌طور‌که گفتیم، این فرضیه در روند اصلی مثبت و رو‌به‌بالا بود. در تئوری داو، برای روند منفی همه‌چیز برعکس این قضایا اتفاق می‌افتد. توجه کنید که این‌ها تنها تئوری هستند و هیچ تضمینی برای صحت آن وجود ندارد؛ البته تشخیص لحظه ورود‌و‌خروج کار چندان آسانی نیست.

حجم معاملات

یکی دیگر از عناصر مهم در تئوری داو حجم معاملات است که چارلز به آن عقیده بسیار زیادی داشت. به‌عقیده او، یکی از پیش‌نیازهای روند قدرتمند حجم معاملات زیاد است که در این شرایط روند حرکت خود را ادامه می‌دهد و روند بازار تأثیری بر آن نخواهد گذاشت.

روند قیمت را نگه خواهد داشت

به‌عقیده داو، تا زمانی‌که بازگشت قیمتی معتبری اعلام نشود، روند به مسیر خود ادامه می‌دهد. این باور را می‌توان به قانون سوم نیوتن یا همان اینرسی نسبت داد که هر جسم در حال حرکت به حرکت خود ادامه می‌دهد، اگر اصطکاکی وجود نداشته باشد.

ارتباط تقاطع شاخص‌ها یکی دیگر از اصول این تئوری است که چارلز داو بر آن نیز تأکید می‌کرد. در آن زمان، شاخص‌های کمی در دست بود؛ اما اکنون کمک‌گرفتن از شاخص‌ها برای شناخت روندها می‌تواند کارساز باشد.

جمع‌بندی

برای موفقیت در بازارهای مالی نظیر رمزارزها، باید با تحلیل تکنیکال به‌طور کامل آشنا شد. در این مطلب، تئوری داو را به‌اختصار برای شما شرح دادیم. شما می‌توانید برای انجام معاملات خود در صرافی تترلند ثبت‌نام کنید. در این مجموعه، ابزارهای قدرتمندی در‌اختیار کاربران قرار داده‌ایم تا معاملات پرسودی تجربه باشند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا