آموزشمبتدیمقاله

شناسه تراکنش (TXID) چیست و چگونه می‌توان تراکنش را در بلاکچین یافت؟

آیا شما اولین معامله ارز رمزنگاری‌شده خود را در بیتکوین، تتر، اتریوم، XRP یا هر رمزارز دیگری به اتمام رسانده‌اید؟ سپس، دریافت‌کننده از شما می‌خواهد تا TXID را برایش بفرستید؟ معمولاً این اصطلاح برای تازه‌واردان نامفهوم به‌نظر می‌رسد و درواقع به‌عنوان مدرک پرداخت ارسال می‌شود.

در این مقاله از بلاگ تترلند، توضیح می‌دهیم که TXID چیست و چگونه می‌تواند هنگام معامله با ارزهای رمزپایه به شما کمک کند؟ تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 شناسه تراکنش (TXID) به چه معناست؟

 TxID به چه معناست؟

Tx Hash هش معامله است و به‌عنوان شناسه تراکنش (TXID) شناخته می‌شود. این شناسه شامل نویسه‌های عددی است و شماره شناسایی مشخص‌شده برای معامله بیتکوین و تتر یا هر ارزی را نشان می‌دهد که با آن معامله انجام داده‌اید.

هر معامله‌ای که در بلاکچین بیتکوین انجام می‌شود، این شناسه منحصر‌به‌فرد است. به همین ترتیب، معاملات در بلاکچین اتریوم Tx Hash منحصر‌به‌فردی خواهد داشت و هر معامله در بلاکچین Litecoin نیز TXID خاص خود را دارد.

در این‌جا، مثالی از شناسه تراکنش بیتکوین آورده شده است. برای مثال، این TXID لازلو هانیچ است که می۲۰۱۰، ده‌هزار BTC را برای پیتزا ارسال کرد.

a1075db55d416d3ca199f55b6084e2115b9345e16c5cf302fc80e9d5fbf5d48d

این شناسه منحصر‌به‌فرد رشته‌ای طولانی از حروف و اعداد است که برای شناسایی معامله‌ای خاص در بلاکچین استفاده می‌شود.

 چرا یافتن شناسه تراکنش (TXID) مهم است؟

 چرا یافتن شناسه تراکنش خود یا TxID مهم است؟

چرا کسی به این شناسه تراکنش احتیاج دارد؟ تمام معاملات موجود در بلاکچین به‌صورت عمومی در‌دسترس است. پس از پرداخت یا انتقال ارز به آدرس دیگر، تراکنش پخش و TXID ایجاد می‌شود.

اگر شماره TXID فرستنده را بدانید، می‌تواند بر روند معامله تأثیر بگذارد. به‌عنوان مثال، اگر مشکل انتقال به‌دلیل کمیسیون یا کارمزد کم تشخیص داده شود، می‌توان انتقال را لغو کرد تا معامله‌ای جدید با افزایش کارمزدها و تأیید سریع‌تر ایجاد کند. با شناسه وضعیت معامله به‌راحتی پیگیری‌کردنی است.

هر کسی که TXID داشته باشد، تمام جزئیات انتقال و تراکنش را پیدا خواهد کرد؛ ازجمله:

  • آدرس فرستنده
  • آدرس گیرنده
  • مبلغ کل ارسال‌شده
  • تاریخ انتقال
  • کارمزد
  • تعدادی تأیید

هش و شناسه‌های معامله حاوی اطلاعات شخصی نیستند؛ بنابراین، به‌اشتراک‌گذاشتن آن‌ها با هر کسی ایمن است و مشکلی ندارد. برای مثال، این اطلاعات را با ارائه‌دهنده خدمات خود می‌توانید به‌اشتراک بگذارید تا وضعیت انتقال را به آن‌ اطلاع دهید. برای تأیید موفقیت در معامله می‌توانید شناسه معامله خود را با تریدرها به‌اشتراک بگذارید. می‌توان گفت که شناسه معامله اثبات پرداخت است.

نحوه بررسی هش معامله

نحوه بررسی هش معامله

بیشتر ارزهای رمزپایه با دفترهای عمومی یا توزیع‌شده کار می‌کنند؛ اطلاعاتی که در آن برای همه کاربران موجود است. اول از همه، شما می‌توانید معامله خود را در blockchain explorer پیدا کنید. بسته به بلاکچینی که معامله در آن انجام شده است، باید آن را در معامله مرتبط جست‌وجو کنید.

شناسه تراکنش (TXID) را از کجا پیدا کنیم؟

TxID را از کجا پیدا کنیم؟

در گزارش تراکنش کیف‌پول ارز رمزنگاری‌شده که با آن معامله انجام شده است، TXID را می‌توانید بیابید. همچنین، خدمات ویژه‌ای نیز توسعه یافته است. آن‌ها به شما امکان می‌دهند تا شناسه معامله خود را ردیابی کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید بیتکوین، تتر، Ethereum ،Litecoin و XRP را در جست‌وجوگر بلاکچین آن‌ها بررسی کنید.

نمونه شناسه تراکنش اتریوم

نمونه شناسه تراکنش اتریوم

برای یافتن TXID معامله‌ای خاص، باید اطلاعات دیگر مربوط به آن را بدانید. آدرس عمومی گیرنده راحت‌ترین دسترسی را فراهم می‌کند. جست‌وجوی معامله در وب‌سایت ارز دیجیتال که پرداخت در آن ارسال و انجام شده، امکان‌پذیر است. در این‌جا الگوریتمی اساسی برای یافتن شناسه تراکنش شما وجود دارد:

با وارد‌کردن آدرس عمومی، جای خالی «جست‌وجو» را پر کنید. این سرویس تمامی معاملات متناسب با آدرس عمومی را به شما نشان می‌‎دهد. معامله موردنیاز خود را پیدا کنید.

ازآن‌جاکه این فهرست می‌تواند بسیار طولانی باشد، شما می‌توانید اطلاعات بیشتری مانند مجموع معامله را به جست‌وجوی خود اضافه کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر اطلاعات لازم را پیدا کنید.

در برخی مواقع، یک شماره TXID می‌تواند هم‌زمان چندین تراکنش را دربر بگیرد. این پرونده یک معامله برداشت چندگانه است. برای چنین عملیاتی، موتور جست‌وجو فقط اولین پرداخت را با شناسه نمایش می‌دهد، نشان‌دادن پرداخت‌های دیگر غیرممکن است.

مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر

جمع‌بندی

دنیای ارزهای رمزپایه با پرداخت‌های سنتی یا معاملات بانکی تفاوت زیادی دارد. برای خرید یا فروش خود رسیدی نخواهید داشت. با‌این‌حال، یافتن گزینه آن در بخش شناسایی معامله و تراکنش‌ها نسبتاً آسان است. TXID تنها ابزاری است که به شما امکان می‌دهد تا تمام جزئیات مربوط به معامله را به‌دست آورید. به‌عبارت‌دیگر، TXID اثبات پرداخت موفق است.

سریع‌ترین راه برای یافتن شناسه تراکنش ضروری استفاده از تاریخچه تراکنش‌ها در کیف‌پول است. بنابراین، تراکنشی که قصد دارید TXID آن را بیابید، انتخاب کنید تا جزییات تراکنش به شما نشان داده شود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲۰ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا