آموزشمبتدیمقاله

TXID چیست و چگونه می‌توان تراکنش را در بلاک‌چین یافت؟

آیا شما اولین معامله ارز رمزنگاری شده (یا شاید نه اولین) خود را در بیت کوین، تتر، اتریوم، XRP یا هر ارز دیگر به اتمام رسانده‌اید؟ سپس، دریافت‌کننده از شما می‌خواهد تا TxID برای او بفرستید؟ معمولاً این اصطلاح برای تازه‌واردان نامفهوم به نظر می‌رسد و درواقع به‌عنوان مدرک پرداخت ارسال می شود.

بنابراین TXID چیست و چگونه می‌تواند در هنگام معامله با ارزهای رمزپایه به شما کمک کند؟ این مقاله تترلند را تا انتها مطالعه کنید.

 TxID به چه معناست؟

 TxID به چه معناست؟

Tx Hash، هش معامله است. همچنین به‌عنوان شناسه تراکنش (TXID) شناخته می‌شود. این شناسه شامل نویسه‌های عددی است و شماره شناسایی مشخص شده برای معامله بیت کوین، تتر یا هر ارزی که با آن معامله انجام داده‌اید را نشان می‌دهد.

هر معامله‌ای که در بلاک چین بیت کوین انجام می‌شود دارای این شناسه منحصر به فرد است. به همین ترتیب، معاملات در بلاک چین Ethereum دارای یک Tx Hash منحصر به فرد خواهد بود و هر معامله در بلاک چین Litecoin همچنین دارای TXID خواهد بود.

در اینجا،  مثالی از شناسه تراکنش بیت کوین آورده شده است. برای مثال، این TxID لازلو هانیچ است که در مه سال 2010، 10 هزار BTC را برای پیتزا ارسال کرد.

a1075db55d416d3ca199f55b6084e2115b9345e16c5cf302fc80e9d5fbf5d48d

این شناسه منحصر به فرد یک رشته طولانی از حروف و اعداد است که برای شناسایی یک معامله خاص در بلاک چین استفاده می شود.

 چرا یافتن شناسه تراکنش خود یا TXID مهم است؟

 چرا یافتن شناسه تراکنش خود یا TxID مهم است؟

چرا کسی به این شناسه تراکنش احتیاج دارد؟ تمام معاملات موجود در بلاک چین به صورت عمومی در دسترس است. پس از پرداخت یا انتقال ارز به آدرس دیگر، تراکنش پخش می‌شود و TXID ایجاد می‌شود.

اگر شماره TXID فرستنده را بدانید، می‌تواند بر روند معامله تأثیر بگذارد. به‌عنوان مثال، اگر یک مشکل انتقال به دلیل کمیسیون یا کارمزد کم تشخیص داده شود، می‌توان انتقال را لغو کرد تا یک معامله جدید با افزایش کارمزدها و تأیید سریع‌تر ایجاد کند. با شناسه، وضعیت معامله به راحتی قابل پیگیری است.

هر کسی که TXID داشته باشد، تمام جزئیات انتقال و تراکنش را پیدا خواهد کرد که موارد زیر را به‌دست خواهد آورد:

  • آدرس فرستنده
  • آدرس گیرنده
  • مبلغ کل ارسال شده
  • تاریخ انتقال
  • کارمزد
  • تعدادی تأیید

هش و شناسه‌های معامله حاوی اطلاعات شخصی نیستند، بنابراین به اشتراک گذاشتن آن‌ها با هر کسی ایمن است و مشکلی ندارد. می‌توانید این اطلاعات را با ارائه دهنده خدمات خود به اشتراک بگذارید تا از وضعیت انتقال به آن‌ها اطلاع دهید. برای تأیید موفقیت در معامله می‌توانید شناسه معامله خود را با تاجر به اشتراک بگذارید. می‌توان گفت که شناسه معامله، اثبات پرداخت است.

نحوه بررسی هش معامله

نحوه بررسی هش معامله

بیشتر ارزهای رمزپایه با دفترهای عمومی یا توزیع شده کار می‌کنند، اطلاعاتی که در آن برای همه کاربران موجود است. اول از همه، شما می‌توانید معامله خود را در blockchain explorer پیدا کنید. بسته به بلاک چینی که معامله در آن انجام شده است، باید آن را در معامله مربوطه جستجو کنید.

TXID را از کجا پیدا کنیم؟

TxID را از کجا پیدا کنیم؟

TXID را می‌توانید در گزارش تراکنش کیف پول ارز رمزنگاری شده که با آن معامله انجام شده است، بیابید. همچنین خدمات ویژه‌ای نیز توسعه یافته است. آن‌ها به شما امکان می‌دهند تا شناسه معامله خود را ردیابی کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید بیت کوین، تتر، Ethereum ، Litecoin ، ,XRP را در جستجوگر بلاک چین آن‌ها بررسی کنید.

نمونه شناسه تراکنش اتریوم

نمونه شناسه تراکنش اتریوم

جهت یافتن TXID برای یک معامله خاص، باید اطلاعات دیگر مربوط به آن را بدانید. آدرس عمومی گیرنده راحت‌ترین دسترسی را فراهم می‌کند. جستجوی معامله در وب‌سایت ارز دیجیتال که پرداخت در آن ارسال و انجام شده، امکان‌پذیر است. در اینجا یک الگوریتم اساسی برای یافتن شناسه تراکنش شما وجود دارد:

با وارد کردن آدرس عمومی، جای خالی «جستجو» را پر کنید. این سرویس کلیه معاملات متناسب با آدرس عمومی را به شما نشان می‌‎دهد. معامله مورد نیاز خود را پیدا کنید.

از آن‌جا که این لیست می‌تواند بسیار طولانی باشد، شما می‌توانید اطلاعات بیشتری مانند مجموع معامله را به جستجوی خود اضافه کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر اطلاعات لازم را پیدا کنید.

در برخی موارد، یک شماره TXID می‌تواند همزمان چندین تراکنش را در بر بگیرد. این پرونده یک معامله برداشت چندگانه است. برای چنین عملیاتی، موتور جستجو فقط اولین پرداخت را با شناسه نمایش می‌دهد، مابقی موارد غیرممکن است.

مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر

جمع‌بندی

دنیای ارزهای رمزپایه با پرداخت‌های سنتی یا معاملات بانکی تفاوت زیادی دارد. برای خرید یا فروش خود رسیدی نخواهید داشت. با این حال، یافتن گزینه آن در بخش شناسایی معامله و تراکنشات نسبتاً آسان است. TXID تنها ابزاری است که به شما این امکان را می‌دهد تا تمام جزئیات مربوط به یک معامله را بدست آورید. به عبارتی دیگر، TXID اثبات پرداخت موفق است.

سریع‌ترین راه برای یافتن یک شناسه تراکنش ضروری استفاده از تاریخچه تراکنشات در کیف پول است. بنابراین تراکنشی که قصد یافتن TXID آن را دارید انتخاب کنید تا جزییات تراکنش به شما نشان داده شود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا