آموزشمبتدیمقاله

انواع تتر کدام‌اند و هریک چه ویژگی‌هایی دارند؟

تتر ازجمله ارزهای پایدار (استیبل‌کوین) محبوبی است که در دنیای ارزهای رمزپایه استفاده می‌شود. این ارز با نسبت ارزش یک‌به‌یک به دلار آمریکا وابسته است. اگرچه تتر در آغاز به‌عنوان رمز Omni ساخته شد و از بلاکچین بیتکوین پشتیبانی می‌کرد، به‌مرورزمان در چندین شبکه دیگر مانند Ethereum و TRON و حتی EOS مهاجرت کرد. در این مقاله از بلاگ تترلند، توضیح می‌دهیم که انواع تتر کدام‌اند و هریک چه ویژگی‌هایی دارند؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

انواع تتر

۱. تتر اومنی

Omni Tether

نسخه اصلی Omni Tether در اواخر سال ۲۰۱۴ با نام ریل کوین (Realcoin) ایجاد شد. پروتکل Omni امکان ایجاد «توکن» در شبکه بیتکوین را فراهم کرد و با استفاده از این فرایند اولین کوین‌ها در اکتبر همان سال به‌وجود آمدند. بااین‌حال، نام اومنی اواخر نوامبر۲۰۱۴ به Tether تغییر پیدا کرد.

در ژانویه۲۰۱۵، بیتفینکس (Bitfinex) خرید تتر را فعال کرد و برای چند سال آینده Omni Tether استاندارد صنعت برای خرید تتر و فروش تترخواهد بود.

در اصل، تصور می‌شد که Tether علاوه‌بر USD به‌صورت متفاوت برای ارزهای مختلف به‌منظور خرید تتر یا فروش تتر وجود دارد. ابتدا یورو و ین بررسی شدند؛ اما امروزه تتر موجود در بیشتر مبادلات به دلار آمریکا وابسته است؛ از‌این‌رو، با نماد USDT معرفی و استفاده می‌شود.

۲. تتر ERC20

ERC20 Tether

همان‌طور‌که گفتیم، این اولین انتقال Tether از پروتکل Omni در اواخر سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد. از‌آن‌جا‌که Ethereum شبکه‌ای بسیار فعال و محبوب است، با یکپارچه‌سازی قرارداد هوشمند ایجاد توکن را نسبتاً ساده می‌کند. این اقدامی مفید برای Tether و خرید تتر بود که ارزش آن را تاحدودی افزایش داد.

این محبوبیت تا جایی پیش رفت که تا پایان سال ۲۰۱۹، اکثر قریب به اتفاق Tether از Omni Layer خارج و به Ethereum منتقل شدند. این موضوع نشان داد که بیشتر معامله‌گران نسخه جدید و برتر این ارز را ترجیح می‌دهند و خرید تتر خود را از نوع ERC20 انتخاب می‌کنند.

روند مشابهی در تعداد معاملات زنجیره‌ای مشاهده می‌شود. USDT به‌عنوان رمز ERC20 به وسیله‌ای غالب برای انتقال و استفاده از اتصال اینترنت تبدیل شده است. بخشی از دلیل موفقیت بزرگ ERC20 Tether این است که بلاکچین Ethereum بلوک‌ها را تأیید می‌کند؛ از‌این‌رو، معاملات خرید تتر بسیار سریع‌تر از بیتکوین انجام می‌شود و میانگین زمان بلوک معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه است.

ممکن است تعجب کنید که چگونه این نوع مهاجرت در بلاکچین‌ها اتفاق می‌افتد. اساساً هر سیستمی که بخواهد رمزهای Tether خود را منتقل کند، می‌تواند این کار را با ارسال Omni USDT خود به شرکت Tether انجام دهد که از آن مقدار مساوی ERC20 Tether دریافت می‌‎کنند.

۳. تتر TRC20

مارس۲۰۱۹، مشارکتی اعلام شد که USDT را به بلاکچین TRON منتقل و ادعا می‌کند که این سریع‌ترین شکل Tether تاکنون است و خرید تتر TRC20 هزینه انتقال و کارمزد ندارد. به‌لطف همکاری جاستین سان، خالق TRON، با Poloniex این فرم Tether به‌سرعت در مبادله ادغام می‌شود.

با‌وجود‌این، نسخه TRC20 Tether تا‌به‌امروز یکی از نسخه‌های کوچک‌تر و کمتر‌استفاده‌شده است و اخیراً به‌نظر می‌رسد که برخی از USDTهایی که در اصل به ترون منتقل شده بودند، به شبکه Ethereum ارسال شده‌اند.

۴. تتر EOS

این جدیدترین و کمترین حجم Tether است. نسخه EOSIO که می۲۰۱۹ اعلام شد، مشابه بسترهای Ethereum و TRON است. این نسخه ادعا می‌کند که مزایای شبکه EOSIO کارمزد معاملات خرید تتر و فروش تتر را از بین می‌برد و به تولیدکنندگان بلوک اجازه می‌دهد تا قدرت محاسبه بیشتری برای پردازش معاملات خرید تتر یا فروش تتر صرف کنند. بااین‌حال‌، این شکل از Tether در‌حال‌حاضر بسیار اندک است.

کدام تتر؟

پس از مطالعه انواع مختلف تتر، بی‌شک از خود می‌پرسید که کدام‌یک را باید تهیه کنید و چگونه می‌توانید تفاوت آن‌ها را تشخیص دهید؟ اگر از تتر فقط برای تجارت در صرافی به‌عنوان جایگزین دلار استفاده می‌کنید، درواقع به خودتان بستگی دارد که کدام نوع تتر را انتخاب کنید. اساساً همه آن‌ها به‌طور یکسان کار می‌کنند و قیمت و ارزشی برابر دارند. تفاوت تترها در سرعت انتقال و کارمزد دریافتی شبکه و بلاک‌چینی است که روی آن قرار دارند.

چگونه می‌توانم تشخیص دهم که از کدام انواع تتر استفاده می‌کنم؟

 چگونه می‌توانم تشخیص دهم که از کدام انواع تتر استفاده می‌کنم؟

روشی مطمئن برای تشخیص این موضوع که از کدام نوع تتر استفاده می‌کنید، جست‌وجوی آدرس مرتبط با کیف‌پول است. به‌یاد بسپارید که همه اَشکال Tether فقط توکن‌هایی در بلاکچین‌های اساسی هستند؛ بنابراین، آدرس‌ها همیشه آدرس‌های معتبری برای این بلاکچین‌ها هستند.

فعلاً نگران EOS Tether نباشید؛ زیرا تقریباً مطمئن‌ترین نوع مورد‌استفاده در صرافی‌ها نیست؛ مگر اینکه به‌وضوح ذکر شده باشد. به‌عنوان مثال، Omni Tether دقیقاً مانند آدرس بیتکوین به‌نظر می‌رسد؛ بنابراین، چیزی شبیه به این است: 1EKrH8VvrXEz5jEUbHBGeQdvwhBY73UaNe.

توجه کنید که آدرس‌های بیتکوین همیشه در ابتدا با 1 یا 3 یا bc1 شروع می‌شوند. این در تضاد با آدرس‌های Ethereum است که نمونه‌ای از آن‌ بدین‌‌شرح است: 0x643B079a9706d62F56CC1c9904F0E7ffE3111236.

نکته مهمی که در این‌جا باید تشخیص دهیم، این است که آدرس Ethereum همیشه با 0x شروع می‌شود. به همین ترتیب، ما آدرس‌های TRON داریم که ویژگی بارزشان این است که همیشه با T بزرگ شروع می‌شود: TAVXrv4yVyzMq6VqTYgmd8e1zazJ2r2Pkp.

در‌حالی‌ه در یک نگاه همه این‌ها فقط رقمی تصادفی است، از‌طریق آدرس شروع هر‌یک، به‌سرعت می‌توان آن‌ها را تشخیص داد.

جمع‌بندی

در‌حالی‌که استفاده از ارز پایدار تتر به‌طور‌کلی ساده است، باید این اطلاعات را از قبل داشته باشید. اگر بخواهید از تتر برای تجارت استفاده کنید و وارد بازار خرید تتر و فروش تتر شوید یا فقط انواع دیجیتالی فیات را در‌اختیار داشته باشید، قطعاً تتر گزینه‌های جدیدی برای معامله‌گران ارزهای رمزپایه ارائه می‌دهد.

مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر

صرافی تترلند، اولین صرافی تخصصی خرید تتر و فروش تتر، به‌صورت ۲۴ساعته در ۷ روز هفته در خدمت شماست.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا