آموزشمبتدیمقاله

انواع تتر کدامند؟ توضیح ویژگی و خصوصیت‌های هر کدام

تتر از محبوب ترین ارزهای پایدار یا استیبل کوین است که در دنیای ارزهای رمزپایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ارز با نسبت 1: 1 به دلار آمریکا وابسته است و اگرچه به‌عنوان رمز Omni ساخته شده و از بلاک چین بیت کوین پشتیبانی می‌شود، اما از آن زمان به بعد در چندین شبکه دیگر مانند Ethereum ، TRON و حتی EOS مهاجرت کرده است. در این مقاله تترلند به بررسی انواع تتر، نحوه شناسایی آن‌ها خرید تتر می‌پردازیم.

انواع تتر:

1. Omni Tether – تتر اومنی

Omni Tether

نسخه اصلی Omni Tether در اواخر سال 2014 با نام “Realcoin” ایجاد شد. پروتکل Omni امکان ایجاد “توکن” در شبکه بیت کوین را فراهم کرد و با استفاده از این فرآیند اولین کوین‌ها در اکتبر همان سال ایجاد شد. با این حال، نام اومنی اواخر ماه نوامبر به “Tether” تغییر می‌کند. در ژانویه سال بعد، Bitfinex خرید تتر را فعال کرده بود و برای چند سال آینده Omni Tether استاندارد صنعت برای خرید تتر و فروش تترخواهد بود.

 در اصل، تصور می‌شد که “Tether” به‌صورت متفاوت برای ارزهای مختلف علاوه‌بر USD جهت خرید تتر یا فروش تتر وجود دارد. یورو و ین مورد بررسی قرار گرفتند، اما امروزه تتر موجود در بیشتر مبادلات به دلار آمریکا وابسته است و از این رو با نماد USDT معرفی و استفاده می‌شود. همان‌طور که گفته شد، در سال 2017 تیم Tether شروع به انتقال بیشتر ارز موجود به سیستم عامل Ethereum کرد و ما اکنون توجه خود را به آنجا معطوف خواهیم کرد.

2. ERC20 Tether

ERC20 Tether

همان‌طور که گفته شد، این اولین انتقال Tether از پروتکل Omni در اواخر سال 2017 بود. از آن‌جا که Ethereum یک شبکه بسیار فعال و محبوب است، با یکپارچه سازی قرارداد هوشمند ایجاد توکن را نسبتاً ساده می‌کند، این یک قدم خوب برای Tether و خرید تتر و تاحدودی افزایش داد.

 این محبوبیت به قدری مشهور شده است که تا پایان سال 2019، اکثریت قریب به اتفاق Tether از  Omni Layer خارج شده و به Ethereum منتقل شدند و نشان داد که بیشتر معامله‌گران نسخه جدید و برتر این ارز را ترجیح می‌دهند و خرید تتر خود را از نوع ERC20  انتخاب می‌کنند.

روند مشابهی در تعداد معاملات زنجیره‌ای مشاهده می‌شود. USDT به عنوان رمز ERC20 به وسیله غالب برای انتقال و استفاده از اتصال اینترنت تبدیل شده است.

بخشی از دلیل موفقیت بزرگ ERC20 Tether این واقعیت است که بلاک چین Ethereum بلوک‌ها را تأیید می‌کند و از این رو معاملات خرید تتر بسیار سریع‌تر از بیت کوین انجام می‌شود  و میانگین زمان بلوک معمولاً بین 10 تا 15 ثانیه است.

در این مرحله ممکن است تعجب کنید که چگونه این نوع مهاجرت در بلاک چین‌ها اتفاق می‌افتد. اساساً، هر سیستمی که بخواهد رمزهای Tether خود را منتقل کند، می‌تواند این کار را با ارسال Omni USDT خود به شرکت Tether که از آن مقدار مساوی ERC20 Tether دریافت می‎کنند، انجام دهد.

3. TRC20 Tether

در مارس سال 2019، مشارکتی اعلام شد که USDT را به بلاک چین TRON منتقل می‌کند و ادعا می‌کند که این سریع‌ترین شکل Tether تاکنون است و خرید تتر TRC20، هیچ‌گونه هزینه انتقال و کارمزدی ندارد. به لطف همکاری جاستین سان، خالق TRON با Poloniex، این فرم Tether به سرعت در مبادله ادغام می‌شود.

 با وجود این، نسخه TRC20 Tether تا به امروز یکی از نسخه‌های کوچک‌تر و کمتر استفاده شده است و اخیراً به نظر می‌رسد که برخی از USDTهایی که در اصل به ترون منتقل شده بودند، از آن زمان به شبکه Ethereum ارسال شده‌اند.

4. TRC20 Tether

این جدیدترین و کم‌ترین حجم Tether است. نسخه EOSIO که در ماه مه سال 2019 اعلام شد، مشابه بسترهای Ethereum و TRON است و دوباره ادعا می‌کند که مزایای شبکه EOSIO کارمزد معاملات خرید تتر و فروش تتر را از بین می‌برد و به “تولیدکنندگان بلوک” اجازه می‌دهد تا قدرت محاسبه بیشتری را برای پردازش معاملات خرید تتر یا فروش تتر صرف کنند (که باید به طور چشمگیری بهبود یابد سرعت انتقال USDT تلاش کنند).  با این وجود، این شکل از Tether در حال حاضر بسیار اندک است.

کدام تتر؟

پس از مطالعه انواع مختلف تتر، بدون شک از خود می‌پرسید که کدام یک را باید تهیه کنید و چگونه حتی می‌توان تفاوت آن‌ها را تشخیص دهید. اگر فقط از تتر برای تجارت در صرافی به عنوان جایگزین دلار استفاده می‌کنید، در واقع بستگی به خودتان دارد که کدام نوع تتر را انتخاب کنید و اساساً همه آن‌ها به طور یکسان کار می‌کنند، قیمت و ارزشی برابر دارند. تفاوت آن‌ها در بلاک چینی است که بر روی آن قرار دارند و همچنین سرعت انتقال و کارمزد دریافتی توسط شبکه.

 چگونه می‌توانم تشخیص دهم که از کدام انواع تتر استفاده می‌کنم؟

 چگونه می‌توانم تشخیص دهم که از کدام انواع تتر استفاده می‌کنم؟

یک روش برای اطمینان کامل در مورد این‌که از کدام نوع تتر استفاده می‌کنید، جستجوی آدرس مرتبط با کیف پول است. به یاد داشته باشید، همه اشکال Tether فقط توکن‌هایی در بلاک چین‌های اساسی هستند، بنابراین آدرس‌ها همیشه آدرس‌های معتبری برای این بلاک چین ها هستند. فعلاً نگران EOS Tether نباشید زیرا تقریباً مطمئن ترین نوع مورد استفاده در صرافی شما نیست مگر این‌که به وضوح ذکر شده باشد.

 به‌عنوان مثال Omni Tether دقیقاً مانند آدرس بیت کوین به نظر می‌رسد، بنابراین چیزی شبیه به این است:

1EKrH8VvrXEz5jEUbHBGeQdvwhBY73UaNe

توجه داشته باشید که آدرس های بیت کوین همیشه در ابتدا با 1 ، 3 یا bc1 شروع می‌شوند. این در تضاد با آدرس‌های Ethereum است که نمونه‌ای از آن‌ها به شرح زیر است:

0x643B079a9706d62F56CC1c9904F0E7ffE3111236

نکته کلیدی که باید در اینجا تشخیص دهیم این است که آدرس Ethereum همیشه با 0x شروع می‌شود. به همین ترتیب، ما آدرس‌های TRON داریم که دارای ویژگی بارز این است که همیشه با T بزرگ شروع می‌شود:

TAVXrv4yVyzMq6VqTYgmd8e1zazJ2r2Pkp

در حالی که در یک نگاه همه این‌ها فقط رقم تصادفی است، اما به سرعت می‌توان از طریق آدرس شروع هر یک، آن‌ها را تشخیص داد.

نتیجه‌گیری

در حالی که استفاده از این پایدار کوین به طور کلی ساده است، اما لازم است این اطلاعات را از قبل داشته باشید. اگر بخواهید از تتر برای تجارت استفاده کنید و وارد بازار خرید تتر و فروش تتر شوید، یا فقط انواع دیجیتالی فیات را در اختیار داشته باشید، قطعاً تتر گزینه‌های جدیدی را برای معامله‌گران ارزهای رمزپایه ارائه می‌دهد.

مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر

صرافی تترلند، اولین صرافی تخصصی خرید تتر و فروش تتر، به‌صورت 24ساعته و اتوماتیک در خدمت شماست.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا