اخبار

بنیان‌گذار سولانا دلیل اختلال اخیر این شبکه را توضیح می‌دهد

آناتولی یاکوونکو، هم‌بنیان‌گذار سولانا، ۵آوریل۲۰۲۴ (۱۷فروردین۱۴۰۳) فاش کرد باگ عامل افت عملکرد در اکوسیستم بلاک‌چین شناسایی و برطرف شده است. یاکوونکو افزود که مشکل فنی شبکه سولانا برطرف شده است؛ ولی اجرای سایر به‌روزرسانی‌های مهم ممکن است ساده نباشد.

مشکل فنی شبکه سولانا ناشی از به‌روزرسانی نسخه ۱.۱۴

یاکوونکو با انتشار پستی در شبکه اجتماعی X  بیان کرد که مقابله با باگ‌ها بسیار پیچیده‌تر از حفظ شبکه برای فعالیت و عملکرد کاربران است. در این پست آمده است:

مقابله و حل مشکلات مرتبط با Congestion Bugs بسیار آزاردهنده‌تر از خرابی کامل شبکه است. مورد دوم یک بار اتفاق می‌افتد و پس از شناسایی حل می‌شود و زنجیره ادامه می‌یابد. بااین‌حال درصورت بروز مورد اول، باید کل فرایند انتشار و آزمایش از نو طی شود و انجام سریع این کار غیرممکن است.

اطلاعیه یاکوونکو به‌دنبال پست راج گوکال، یکی دیگر از بنیان‌گذاران، در شبکه اجتماعی X در اوایل این ماه است. گوکال به نگرانی‌های کلی درباره زنجیره سولانا و لزوم استخدام متخصصان برجسته برای رسیدگی به مسائل اشاره کرده است.

از ابتدای مارس، شبکه سولانا مجبور شده است به شکایت‌های فزاینده درباره مشکلات تراکنش‌های در حال انجام خود، ازجمله نرخ شکست تخمینی ۷۷/۴درصدی رسیدگی کند. کاربران و توسعه‌دهندگان و سایر سرویس‌های مستقر در سولانا تحت‌تأثیر این مشکل فنی شبکه قرار گرفته‌اند.

همچنین، داده‌های Dune Analytics نشان داده است که از ابتدای آوریل، بیش از ۷۰درصد از تراکنش‌های بدون حق رأی با شکست مواجه شده‌اند. این موضوع افزایش چشمگیری را درمقایسه‌با نرخ شکست ۵۴درصدی ثبت‌شده در ماه مارس نشان می‌دهد.

همچنین، بنیاد سولانا برای مقابله با تراکم گسترده شبکه، چندین اقدام و توصیه را اعلام کرده است. یکی از این اقدامات شامل بهینه‌سازی مصرف واحد محاسباتی (CU) است. به توسعه‌دهندگان توصیه می‌شود برای تراکنش‌های خود بودجه واحد محاسباتی را تعیین کنند تا از تخصیص غیرضروری منابع جلوگیری و بهبود کارایی حاصل شود.

تیم سولانا افزود که انتشار به‌روزرسانی عمده‌ای (نسخه ۱/۱۸) برای آوریل برنامه‌ریزی شده است تا به مشکلات تراکم رسیدگی کند و عملکرد و قابلیت اطمینان شبکه را بهبود بخشد.

قطعی‌های شبکه بلاک‌چین سولانا در حال افزایش است

به‌گزارش کریپتونیوز، سولانا پس از فروپاشی FTX در سال ۲۰۲۲ که باعث شد قیمت توکن اصلی آن، SOL، به کمتر از ۱۰ دلار کاهش یابد، دوباره جان گرفت. این موضوع به‌دلیل حمایت قاطعانه سم بنکمن‌فرید، مدیرعامل سابق FTX، از سولانا بود که جنجال‌هایی را برانگیخت. نکته جالب این است که دارایی یادشده در ۱۸مارس‌۲۰۲۴ از ۲۰۰ دلار عبور کرد.

پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۴ به بیشترین رکورد خود در نوامبر‌۲۰۲۱، یعنی ۲۶۰ دلار برسد. این بازگشت عمدتاً به‌دلیل ماهیت آن به‌عنوان پلتفرم قرارداد هوشمند است که تراکنش‌های رمزارز سریع و مقرون‌به‌صرفه را تسهیل می‌کند و جایگزینی قدرتمند برای اکوسیستم پرازدحام اتریوم و کارمزد زیاد گس آن خواهد بود.

سایر عوامل شامل پروژه‌های مستقر در این زنجیره، مانند میم‌کوین‌های محبوب مانند بنک (BONK) و داگ‌ویف‌هت (WIF) است که به جمع ۵۰ توکن برتر از‌نظر ارزش بازار نفوذ کرده‌اند و چندین میلیونر رمزارزی ساخته‌اند.

این عوامل به تراکم شدید در شبکه سولانا منجر شده است. همچنین، بر پردازش تراکنش‌های رمزنگاری و تأخیر در ارتباط بین نودها و عملکرد کلی پلتفرم تأثیر بسزایی گذاشته است. طبق داده‌های داگنوم‌پی، متخصص بلاک‌چین، سولانا در‌حال‌حاضر با میانگین زمان پینگ (APT) بیست تا چهل ثانیه دچار تراکم است که نشان‌دهنده تأخیر در ارتباط گره است.

این تحلیلگر به ازدست‌رفتن پینگ در محدوده ۳۰ تا ۵۰درصد اشاره کرد که به خرابی و تأخیر تراکنش‌ها و نیز۵۰ تا ۸۰درصد تراکنش‌های شکست‌خورده منجر شده است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

منبع
cryptonews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا