آموزشمتوسطمقاله

آموزش لغو و یا جایگزینی معامله درحال انجام بر بستر شبکه اتریوم

اگر قبلاً از شبکه اتریوم استفاده کرده‌اید، احتمالاً معامله‌ای را تجربه کرده‌اید که تأیید آن گاهی بیش از حد معمول طول بکشد. این اتفاق به علت روش اولویت‌بندی معاملات توسط ماینرها (استخراج‌کننده‌ها) و مربوط به تراکنشاتی است که کارمزد بالاتری دارند.

اگر تراکنش فروش یا خرید ارز دیجیتال شما بر بستر شبکه اتریوم مدتی زمان برده است، باید منتظر بمانید تا کارمزدها کاهش یابد و در نهایت استخراج‌کننده‌ها معامله شما را پردازش کنند. با این حال، شما همچنین این گزینه را دارید که معامله معوق یا قبلی خود را را جایگزین معامله جدیدی کنید که کارمزد بالاتری دارد. به نظر پیچیده است؟ این کار آسان‌تر از آن است که شما فکر می‌کنید و برای اتر (ETH) و تمام توکن‌های ERC20 نتیجه می‌دهد!

معرفی شبکه اتریوم

اول از همه، به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید معاملات و تراکنشات ارز دیجیتال خود که قبلاً تأیید شده‌اند را جایگزین و یا لغو کنید. با این حال، در زمان‌های ازدحام شبکه، برخی از معاملات ارز دیجیتال ممکن است متوقف شوند. وقتی حجم معاملات خیلی بالا است، می‌توانید معامله‌‌ی خود را که ساعت‌ها یا حتی روزها معلق مانده است پیدا کنید.

گاهی اوقات، معلق بودن و یا توقف تراکنشات به خودی خود برطرف می‌شود. این موضوع مربوط به معامله معوق انجام نشده و یا به دلیل کاهش کارمزدهای شبکه است.

اگرچه به معنای واقعی کلمه نمی‌توانید یک معامله در شبکه اتریوم را لغو کنید، اما برای تسریع روند کار باید چند مرحله انجام دهید. در واقع، این کار شامل جایگزینی معامله در حال انجام به معامله جدیدی است که کارمزدهای بالاتری را دارد.

در این راهنما، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از کیف پول‌ ((Trust Wallet تراست ولت، سرعت انجام معاملات خرید یا فروش ارز دیجیتال خود را افزایش دهید. همچنین می‌توانید از کیف پول‌های ارز دیجیتال دیگری که از بلاک‌چین اتریوم پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنید، اما روند کار ممکن است کمی متفاوت باشد.

ابتدا لازم است که کیف پول  تراست ولت (Trust Wallet) بر روی دیوایس شما نصب شده باشد. سپس، کلیدهای خصوصی (عبارات seed) برای ورود به کیف پول خود را داشته باشید و در نهایت به اینترنت دسترسی داشته باشید.

چرا تراکنش من در شبکه اتریوم معلق مانده است؟

شبکه اتریوم برای کارمزد معاملات شما با یک سیستم پیشنهاد قیمتی کار می‌کند. به این صورت که کارمزد تراکنش شما به پیچیدگی و حجم معامله شما بستگی دارد. در این مورد، سه کلمه مهم وجود دارد که باید مفهوم آن‌ها را بدانید: کارمزد معامله، قیمت معامله و محدودیت معامله.

وظایف محاسباتی یک معامله از نظر کارمزد آن سنجیده می‌شود، در حالی که هزینه صرف شده همان قیمت معامله است. شما می‌توانید کارمزد معامله را مقدار کار مورد نیاز و قیمت را هزینه پرداختی برای هر “ساعت کار” بدانید. سرانجام، محدودیت معامله به معنی حداکثر مبلغی است که شما مایل به پرداخت در آن معامله هستید.

در حالی که کارمزد معامله با پیچیدگی معامله شما تعیین می‌شود، آزاد هستید که قیمت و محدودیت تراکنش خود را تعیین کنید. سپس کل کارمزد پرداختی به‌عنوان پاداشی برای استراج‌کنندگان محسوب خواهد شد.

با این حال، اگر قیمت معامله شما خیلی پایین است، ممکن است از سوی کاربران دیگر قیمت بیشتری ارائه شود و معامله شما معلق بماند. اگر یک معامله معلق شده باشد، شبکه اتریوم معاملات جدیدی را که از همان آدرس کیف پول انجام می‌دهید، تأیید نمی‌کند تا زمانی که ماینر، معامله اول را تأیید کند.

نحوه لغو معامله با استفاده از کیف پول تراست ولت

  1. بر روی تراکنش معلق در برنامه Trust Wallet خود کلیک کنید و قسمت [Nonce] را جستجو کنید. به عددی که می‌بینید توجه داشته باشید.
  2. یک معامله جدید ایجاد کنید و آدرس کیف پول خود را در قسمت [RecipientAddress] اضافه کنید. مطمئن شوید که همان آدرس معامله معوق است. [Amount ETH] را صفر قرار داده و روی [Next] کلیک کنید.
  3. روی تنظیمات در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید.
  4. فیلد [Nonce] را با مقداری که قبلاً نوشتید جایگزین کنید. اطمینان حاصل کنید که قیمت رقابتی تعیین کنید تا معامله شما دوباره معلق نشود.
  5. منتظر تأیید معامله جدید باشید. در پایان معامله در حال تعویض، جایگزین می‌شود.

نتیجه‌گیری

گاهی اوقات هنگام انجام معاملات ارزهای دیجیتال بر بستر شبکه اتریوم، با کاهش کارمزدهای شبکه، معاملات معلق مانده یا متوقف شده به طور خودکار پاک می‌شوند. اما متأسفانه، این کار می‌تواند مدتی طول بکشد. خوشبختانه، شما می‌توانید یک معامله معلق شده را با یک انتقال ساده لغو و یا جایگزین کنید. به یاد داشته باشید برای موفقیت در انجام لغو معامله، باید کارمزد لازم تراکنش را پرداخت کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا