اخبار

در دنیای رمزارزها چه می‌گذرد؟؛ مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها (۸آبان‌۱۴۰۲)

در این مطلب از بلاگ تترلند، از مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها باخبر می‌شوید؛ از عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت کوین گرفته تا ترندهای روزانه و اخبار بلاکچین، دیفای، NFT ،WEB3 و قانون‌گذاری رمزارزها.

چکیده مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها (۸آبان۱۴۰۲)

  • اطمینان تحلیلگران از تصویب لایحه راه‌اندازی صندوق ETF بیت کوین
  • آسترید فاینانس ۸۰درصد از مبلغ سرقت‌شده را پس از مذاکره با هکر باز گرداند
  • هشدار جدید شبکه سلسیوس درباره کلاه‌برداران فیشینگ

اطمینان تحلیلگران از تصویب لایحه راه‌اندازی صندوق ETF بیت کوین

مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها را با خبری از ETF بیت کوین آغاز می‌کنیم. تحلیلگران مالی در Cantor Fitzgerald مطمئن‌اند که سازمان نظارتی ایالات متحده بر‌اساس اصلاحات اخیر در برنامه‌های صندوق معاملاتی معوقه، با صدور مجوز راه‌اندازی ETF بیت کوین موافقت خواهد کرد.

۲۷‌اکتبر۲۰۲۳ (۵آبان۱۴۰۲)، شرکت وانِک (VanEck) برنامه ETF بیت کوین خود را اصلاح کرد. شرکت‌های مالی مانند بلک‌راک (BlackRock) نیز در چند ماه گذشته با دنبال‌کردن درخواست کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا (SEC)، توافق‌نامه‌های اشتراک نظارت خود را اضافه کرده‌اند.

صندوق معاملاتی مبادلات نقدی بیت کوین (Spot Bitcoin ETF) یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بیت کوین را به‌عنوان دارایی پایه در بازار مالی تجارت کنند.

این صندوق با پشتوانه بیت کوین واقعی، امکان خریدوفروش این رمزارز را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند، بدون اینکه به نگه‌داری یا مدیریت مستقیم بیت کوین نیاز داشته باشند. این نوع از صندوق‌ها را مؤسسه‌های مالی تأسیس و مدیریت می‌کنند و ارزش سهام در آن‌ها مستقیماً با نرخ بیت کوین مرتبط است.

مشروعیت ETF بیت کوین

۲۹اکتبر۲۰۲۳ (۷آبان۱۴۰۲)، جاش سیگلر و ویل کارلسون، تحلیلگران پژوهشی کانتور فیتزجرالد (Cantor Fitzgerald)، گزارشی به بلومبرگ ارائه و اعلام کردند که تأیید صندوق ETF بیت کوین در ایالات متحده اتفاقی مهم برای پذیرش بلندمدت بیت کوین و مشروعیت آن خواهد بود.

سیگلر و کارلسون بیان کردند که محصول ETF اسپات بیت کوین تأیید‌شده بسیاری از خدمات مانند یافتن متولی و خدمات ذخیره‌سازی شخصی را برای سرمایه‌گذاران آینده بیت کوین ساده می‌کند.

در‌این‌میان، قیمت بیت کوین (BTC) در هفته گذشته ۱۶.۵درصد افزایش یافت و به ۳۴,۷۱۵ دلار رسید؛ زیرا شایعات حاکی از آن بودند که درخواست صندوق معاملاتی مبادلات نقدی مبتنی‌بر بیت کوین بلک‌راک به تأیید نزدیک‌تر شده است.

تحلیلگران کانتور فیتزجرالد خاطرنشان کردند که این تأییدیه عامل اصلی حرکت صعودی قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت باقی خواهد ماند.

این دو تحلیلگر افزودند که پیروزی اخیر گری‌اسکیل (Grayscale) در دادگاه مقابل کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا (SEC)، نشانه دیگری از این موضوع است که صندوق‌های مبادلات نقدی بیت کوین به دریافت تأییدیه نهایی نزدیک می‌شوند.

گری‌اسکیل ازجمله شرکت‌های سرمایه‌گذاری است که صندوق‌ها و ابزارهای مالی مبتنی‌بر بیت کوین و سایر رمزارزها را ارائه می‌دهد. دعوای اخیر گری‌اسکیل مقابل SEC درباره اتهام این شرکت به ثبت‌نکردن قانونی صندوق معاملاتی بیت کوین خود در SEC بود.

SEC مسئول نظارت بر بازارهای مالی آمریکاست و از شرکت‌ها می‌خواهد تا ازطریق ثبت قانونی صندوق‌ها و ارائه اطلاعات مالی و سایر اطلاعات موردنیاز، الزامات قانونی را رعایت کنند.

در این دعوای حقوقی، گری‌اسکیل توانست در‌مقابل SEC پیروز شود و این به‌معنای تأیید قانونی فعالیت‌های این شرکت و صندوق‌های آن در حوزه بیت‌کوین است.

آسترید فاینانس ۱۸۲هزار دلار از مبلغ سرقت‌شده را پس از مذاکره با هکر بازگرداند

تیم پشتیبانی از پروتکل لیکویید استیکینگ آسترید فایننس موفق شده یکی از هکرها را متقاعد کند تا ۸۰درصد از ۲۲۷هزار دلار رمزارزی سرقت‌شده را بازگرداند.

Astrid Finance پروتکل لیکویید استیکینگ مبتنی‌بر اتریوم است. در اصطلاحات فناوری بلاکچین، لیکویید استیکینگ به فرایندی اطلاق می‌شود که امکان استفاده از دارایی‌های رمزنگاری‌شده حین مشارکت در استیکینگ را فراهم می‌کند. استیکینگ به‌معنای نگه‌داری دارایی‌های رمزنگاری‌شده در شبکه بلاکچین با هدف ایجاد امنیت و تثبیت شبکه است.

به‌نوشته کوین‌تلگراف، آسترید فایننس به کاربران امکان می‌دهد تا دارایی‌های خود را در قالب اتریوم استیک و در‌مقابل آن بهره‌ای کسب کنند. به‌عبارت‌دیگر، کاربران می‌توانند توکن‌های خود را در آسترید فایننس استیک کنند و در‌عوض، پاداش‌هایی در قالب توکن‌های دیگر دریافت کنند.

۲۸‌اکتبر۲۰۲۳ (۶آبان۱۴۰۲)، آسترید فایننس با حمله‌ای گسترده مواجه شد و ۲۲۷هزار دلار رمزارز را از این پروتکل به‌سرقت بردند. بااین‌حال، تیم پشتیبانی آسترید فایننس موفق شده هکر را متقاعد کند تا ۲۰درصد از مقدار سرقت‌شده را به‌عنوان پاداش نگه دارد و بقیه را بازگرداند.

۲۹‌اکتبر۲۰۲۳، تیم آسترید فایننس به هکر اعلام کرد که درصورت بازنگرداندن مبلغ تا ساعت ۸ صبح ۳۱اکتبر۲۰۲۳ اقدامات قانونی را در‌برابر او پیگیری خواهد کرد. بااین‌حال، در‌نهایت هکر با پیشنهاد آسترید فایننس موافقت کرد و ۱۰۲ اتر (به‌ارزش ۱۸۲هزار دلار) از ۱۲۷ اتر دزدیده‌شده را به Astrid Finance بازگرداند.

در پی انتشار این خبر، آسترید فایننس اعلام کرد که در‌حال‌حاضر همه بازپرداخت‌ها انجام شده‌اند و بقیه موجودی‌ها به کیف‌پولی چند‌امضایی انتقال داده خواهند شد. این سرمایه‌ها برای ممیزی بیشتر و توسعه قراردادهای هوشمند آسترید فایننس استفاده خواهد شد. این شرکت درپایان گفت:

گام‌های بعدی ما قبل از راه‌اندازی هر Mainnet در آینده، تمرکز بر توسعه مجدد قراردادهای هوشمند و بررسی قراردادهای هوشمند جدید به‌واسطه چندین شرکت حسابرسی برتر است… قرارداد فعلی تا آن زمان متوقف خواهد ماند.

هشدار جدید شبکه سلسیوس درباره کلاه‌برداران فیشینگ

مهم‌ترین اخبار بازار رمزارزها را با هشدار سلیوس درباره فیشینگ خاتمه می‌دهیم. شبکه سلسیوس (Celsius) درباره حمله فیشینگ جدیدی هشدار داده است. شرکت اعتباری ورشکسته سلسیوس که در حوزه رمزارزها فعالیت می‌کرد، درباره موج جدیدی از حمله‌‌های فیشینگ به صاحبان اعتبار در مجموعه خود هشدار داده است.

۲۸‌اکتبر۲۰۲۳ (۶آبان۱۴۰۲)، سلسیوس صاحبان اعتبار در این مجموعه و سایر افراد جامعه را از تلاش‌های فیشینگ آگاه ساخت. این شبکه توصیه کرد که طلب‌کاران این مجموعه روی لینک‌های مشکوک ارسالی به آنان کلیک نکنند.

سلسیوس تأکید کرد که فقط از‌طریق برنامه Celsius و ایمیل یا از شبکه دامنه خود اطلاعات شخصی را از کاربران پیشین درخواست خواهد کرد. سلسیوس افزود:

بدهکاران، کمیته رسمی بستان‌کاران بدون وثیقه، شرکت فارنهایت، LLC یا مشاوران مربوط به آنان هرگز مستقیماً از‌طریق تلفن و پیام متنی یا رسانه‌های اجتماعی و بدون سفارش یا دستورالعمل ثبت‌شده، برای درخواست حساب یا اطلاعات شخصی با شما تماس نمی‌گیرند مگر درصورتی‌که دستور رسمی دادگاه وجود داشته باشد.

این دهمین اخطاریه ثبت‌شده سلسیوس درباره تلاش‌های فیشینگ است. نخستین اعلامیه مرتبط با این اتفاقات نیز ۳۰‌نوامبر‌۲۰۲۲ صادر شد.

سلسیوس خاطرنشان کرد که قربانیان عملیات فیشینگ علاوه‌بر اداره حمایت از مصرف‌کننده یا FBI، به مرکز شکایت جرایم اینترنتی اداره تحقیقات فدرال می‌توانند شکایت کنند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا