اخباردسته‌بندی نشدهمقاله

هرآنچه باید درباره شبکه پولکادات (Polkadot) بدانیم

هرچه از دنیای رمزارزها و بلاک‌چین بدانیم، تمامی ندارد؛ زیرا هربار موضوع جدیدی برای معرفی وجود دارد تا آگاهی کاربران حوزه رمز‌ارز را افزایش دهد. در این مطلب از بلاگ تترلند، شبکه پولکادات و انواع عملکرد آن را معرفی خواهیم کرد.

شبکه پولکادات چیست؟

شبکه پولکادات پروژه‌ای متن‌باز است که بنیاد وب ۳.۰ آن را ایجاد کرده است. این شبکه پلتفرمی قوی به‌وجود می‌آورد که انتقال داده و دارایی را بین بلاک‌چین‌‌های مختلف امکان‌پذیر می‌کند. وب‌سایت خبری‌تحلیلی کوین‌دسک در‌این‌باره نوشته است: «Polkadot جامعه سرمایه‌گذاران صنعت کریپتو را برای مبارزه با کلاه‌برداری در بازار رمز‌ارزها تشویق می‌کند.»

با اتصال به این شبکه، کاربر می‌تواند به طیف وسیعی از بلاک‌چین‌ها متصل شود و با آن‌ها در تعامل باشد. پولکادات امکان مقیاس‌‌پذیری را با انتشار تراکنش‌ها در چند بلاک‌چین موازی فراهم می‌کند. با استفاده از این شبکه و چهارچوب Substrate، تنها در چند دقیقه می‌توان بلاک‌چین سفارشی ایجاد کرد.

پروژه پولکادات به‌گونه‌ای طراحی شده است که بدون هاردفورک می‌توان آن را ارتقا داد و باگ‌هایش را رفع کرد. در این شبکه، همه زنجیره‌های شبکه می‌توانند به‌طور‌معنی‌داری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و امنیتی کم‌نظیر را به‌ارمغان بیاورند. شبکه Polkadot سیستم مدیریتی پیچیده‌ای دارد و صدای همه کاربران در آن شنیده می‌شود. توکن DOT نیروی محرکه و توکن بومی این شبکه است و برای مقاصد مدیریت و استیکینگ و ایجاد پیوند به‌کار برده می‌شود.

هاردفورک چیست؟

به‌بیان ساده، فورک (Fork) یکی از راه‌های به‌روزسانی و اِعمال تغییرات و ارتقای بلاک‌چین است که باعث تغییر در کد یا پروتکل اصلی شبکه می‌شود. بعضی از این تغییرات با پروتکل قبلی سازگاری دارند که اصطلاحاً سافت‌فورک (Soft Fork) یا انشعاب نرم نامیده می‌شوند و برخی دیگر تغییرات پایه‌ای در عملکرد بلاک‌چین ایجاد می‌کنند؛ به‌‌گونه‌ای که با پروتکل قبلی ناسازگار خواهند بود. این دسته از فورک‌ها را هارد‌فورک (Hard Fork) می‌گویند.

 

شبکه پولکادات

 

فواید شبکه پولکادات

شبکه پولکادات پروتکل بلاک‌چینی نسل جدیدی است که شبکه‌ای از بلاک‌چین‌ها را به همدیگر پیوند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به‌طورپیوسته فعالیت کنند. همچنین، این شبکه امکان انتقال هر نوع داده‌ای را در بین انواع مختلف بلاک‌چین‌ها فراهم می‌کند؛ به‌همین‌دلیل، گستره وسیعی از کاربرد‌های جهان واقع را به‌نمایش می‌گذارد.

شبکه Polkadot مزایای شبکه‌های بلاک‌چینی مختلف را در‌کنار‌هم قرار می‌دهد و فضا را برای ظهور بازاری غیر‌متمرکز فراهم می‌کند. در این بازار، می‌توان به شیوه‌ای منصفانه‌تر به خدمات دسترسی پیدا کرد. بلاک‌چین با وجود قابلیت‌های فراوانش، هنوز به مقبولیت عام نرسیده است. Polkadot مزایای خاصی دارد و سعی می‌کند که مقبولیت عام بلاک‌چین را ممکن سازد. از‌جمله مزایای پلتفرم پولکادات می‌توان به شاردینگ (Sharding) ناهمگن، مقیاس‌پذیری، قابلیت ارتقا، مدیریت شفاف و سازگاری بین‌زنجیره‌ای اشاره کرد.

تفاوت پولداکات با بلاک‌چین‌های اولیه

بلاک‌چین‌های اولیه از ساز‌و‌کار مدیریتی رسمی بی‌بهره بودند و افراد نمی‌توانستند درباره تغییرات اظهار‌نظر و پیشنهاد‌هایشان را اِعمال کنند. شبکه پولکادات سیستمی کاملاً متفاوت را ایجاد کرده است و همه دارندگان توکن DOT آن را مدیریت می‌کنند. DOT ارز بومی این شبکه است و با این توکن مدیریت به شیوه‌ای شفاف انجام می‌شود.

تمام دارندگان توکن DOT می‌توانند درباره تغییرات شبکه اظهار‌نظر کنند و پیشنهاد‌های جدیدی ارائه دهند و در انتخاب اعضای شورا نیز کمک کنند. این شورا در‌واقع نماینده کاربران غیر‌فعال در این شبکه هستند.

 

شبکه پولکادات

 

توکن DOT و اهمیت آن پولداکات

در این شبکه، توکن DOT سه کاربرد مختلف دارد و از آن برای مدیریت و استیکینگ و ایجاد پیوند استفاده می‌شود. دارندگان توکن DOT بر شبکه کاملاً کنترل دارند و این بر‌خلاف شبکه‌های بلاک‌چینی دیگر است که در آن‌ها چنین کنترلی در‌اختیار ماینر‌ها قرار دارد. دارندگان توکن DOT می‌توانند در رویداد‌های مهمی مانند ارتقای پروتکل یا اصلاح آن مشارکت کنند. در‌‌واقع، می‌توان گفت که شبکه پولکادات دموکراسی را به‌معنای واقعی کلمه تحقق بخشیده است.

Kusama و Substrate و ارتباط آن‌ها با پولکادات

Kusama، نسخه اولیه و بدون بازبینی و پالایش پولکادات، برای آزمایش فناوری Polkadot و انگیزه‌های اقتصادی آن در جهان واقع استفاده می‌شود.

این شبکه مکانی عالی برای توسعه‌دهندگان Parachain است و آنان می‌توانند در این مکان ایده‌های خود را بیازمایند و اگر به نتیجه رسیدند، آن‌ها را در شبکه پولکادات پیاده‌سازی کنند.

Substrate نیز چهارچوبی است که اجازه ایجاد بلاک‌چین سفارشی و تخصصی را می‌دهد. این چهارچوب انعطاف‌پذیر است و قالب‌های آماده‌ای دارد که برای مقاصد مختلف طراحی شده‌اند. با استفاده از این چهارچوب، می‌توان با صرف وقت و انرژی کمتر بلاک‌چین اختصاصی را توسعه داد. نکته مهم دیگر اینکه این چهارچوب به توسعه‌دهندگان کمک شایانی می‌کند.

جمع‌بندی

با استفاده از چهارچوب بدون فورک Substrate و ابزار‌های مدیریتی آن، می‌توان نوآوری کرد و به نیاز‌های همواره در‌حال‌تغییر بازار پاسخ داد.

Cumulus نیز ابزار Substrate برای اتصال بلاک‌چین مدنظر شما با شبکه‌ای از بلاک‌چین‌هاست که ارتباط و تعامل بین‌زنجیره‌ای را در‌کنار امنیت فراهم می‌کند.

پرسش‌های متداول:

شبکه پولکادات چیست؟

این شبکه پلتفرمی قوی به‌وجود می‌آورد که انتقال داده و دارایی را بین بلاک‌چین‌‌های مختلف امکان‌پذیر می‌کند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا