آموزشمتوسطمقاله

اثبات سوزاندن (PoB) چیست؟ یکی از الگوریتم‌های مهم دنیای رمزارزها

در حالی که اکثر سیستم‌های بلاک‌چین از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) یا از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند، الگوریتم اثبات سوزاندن یا Proof of Burn (PoB) به‌عنوان یک گزینه دیگر وارد عمل می‌شود.

به طور کلی، الگوریتم‌های اجماع بلاک‌چین وظیفه حفظ امنیت شبکه، تأیید و اعتبار سنجی تراکنشات خرید یا فروش ارزهای دیجیتال را بر عهده دارند.

یک بلاک‌چین اثبات کار، مانند بیت‌کوین، به این صورت عمل می‌کند:

 1. ابتدا استخراج‌کنندگان برای یافتن یک راه حل معتبر جهت حل مسئله رمزنگاری پیچیده با یک‌دیگر رقابت می‌کنند.
 2. اولین استخراج کننده‌ای که برای یک بلوک خاص راه‌حلی پیدا کرد، اثبات کار خود (یعنی هش بلوک) را به بقیه شبکه منتقل می‌کند.
 3. سپس شبکه توزیع شده، گره‌ها تأیید می‌کند و تعیین می‌کند که آیا این مدرک معتبر است یا خیر.
 4. در صورت معتبر بودن، ماینر حق افزودن دائمی آن بلاک به بلاک‌چین را دارد. همچنین با بیت‌کوین‌های ایجاد شده جدید، پاداش می‌گیرد.

 

الگوریتم اجماع اثبات کار

مروری بر الگوریتم‌های اثبات سهام و اثبات کار

وقتی صحبت از بلاک‌چین‌های Proof of Stake می‌شود، الگوریتم اجماع به روشی متفاوت عمل می‌کند. به جای استفاده از توابع هش، الگوریتم اثبات سهام یا PoS از امضاهای دیجیتالی استفاده می‌کند که مالکیت رمزارزها را اثبات می‌کند.

همان‌طور که گفته شد، اعتبار سنجی بلاک‌های جدید توسط ماینر یا استخراج‌کننده انجام می‌شود. برخلاف سیستم‌های الگوریتم اثبات کار (PoW)، اکثر سیستم‌های الگوریتم اثبات سهام (PoS)، پاداش بلوکی را ارائه نمی‌دهند و تمام آن‌چه که یک ماینر از اعتبار سنجی یک بلوک به‌دست می‌آورد، کارمزدهای تراکنش است.

حال باید گفت که اگرچه الگوریتم اثبات سوزاندن Proof of Burn شباهت‌هایی با PoW و PoS دارد، اما روش خاص خود را برای رسیدن به الگوریتم اجماع و اعتبارسنجی بلوک‌ها دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

اثبات کار (PoW)

الگوریتم اثبات سوزاندن (PoB)

بیش از یک نسخه از این الگوریتم وجود دارد، اما مفهوم Proof of Burn که توسط Iain Stewart تعریف شده است، بیشترین محبوبیت را در فضای ارزهای دیجیتال دارد. این الگوریتم درواقع به‌عنوان یک جایگزین پایدارتر برای الگوریتم اثبات کار (PoW) پیشنهاد شده است.

اساساً، Proof of Burn یا الگوریتم اثبات سوزاندن، با کاهش میزان مصرف انرژی مانند الگوریتم اثبات کار به نظر می‌رسد. فرآیند اعتبارسنجی بلوک شبکه‌های مبتنی بر این الگوریتم  (PoB) نیازی به استفاده از منابع محاسباتی قدرتمند و سخت افزار استخراج قدرتمند (مانند ASIC) ندارند.

مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر

در عوض، ارزهای دیجیتال به‌عنوان راهی برای “سرمایه‌گذاری” منابع در بلاک‌چین به اصطلاح سوزانده می‌شوند. در سیستم‌های PoB، ماینرها با استفاده از قدرت استخراج مجازی، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

به عبارت دیگر، با انجام سوزاندن رمزارز، ماینرها می‌توانند حق “استخراج” و اعتبار سنجی معاملات را به‌دست آورند. روند سوزاندن رمزارز نشان‌دهنده قدرت استخراج مجازی است. به همین دلیل هرچه بیشتر رمزارز سوزانده شود و به نفع سیستم ساخته شود، قدرت استخراج بیشتری دارد. بنابراین، شانس انتخاب ماینر به‌عنوان اعتبار سنج بعدی بیشتر خواهد بود.

 

اثبات سوزاندن چگونه کار می‌کند؟

در چند کلمه، روند سوزاندن رمزارز شامل ارسال این ارزها به یک آدرس عمومی قابل تأیید است که در آن آدرس، ارزها غیرقابل دسترس و بی‌فایده می‌شوند. به طور معمول، این آدرس‌ها به‌ طور تصادفی و بدون داشتن کلید خصوصی آن‌ها تولید می‌شوند!

به طور طبیعی، روند سوزاندن ارزها باعث کاهش دسترسی به بازار، کمبود اقتصادی و باعث افزایش شدید ارزش آن رمزارز می‌شود. اما بیش از این، سوزاندن رمزارز یکی دیگر از راه‌های ایجاد امنیت در شبکه است.

یکی از دلایل ایمن بودن بلاک‌چین‌های Proof of Work این واقعیت است که یک استخراج کننده PoW تمام انگیزه‌های صادقانه کمک به شبکه را دارد تا از هدر رفتن سرمایه‌های اولیه جلوگیری کند.

این ایده برای الگوریتم‌های Proof of Burn نیز صادق است. اما به جای صرف هزینه در برق، کار و نیروی محاسباتی، بلاک‌چین‌های PoB از طریق سوزاندن ارز تأمین می‌شوند.

مشابه بلاک‌چین‌های اثبات کار، سیستم‌های PoB پاداش‌های بلوک را به استخراج‌کنندگان یا ماینرها ارائه می‌دهند. در مدت زمان مشخص انتظار می‌رود که این پاداش، سرمایه‌گذاری اولیه ارزهای سوخته شده را پوشش دهد.

همان‌طور که قبلاً گفته شد، روش‌های مختلفی برای اجرای الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن وجود دارد. در حالی که برخی از پروژه‌ها PoB خود را از طریق سوزاندن بیت کوین انجام می‌دهند، برخی دیگر با سوزاندن ارز بومی شبکه بلاک‌چین خود به توافق می‌رسند.

الگوریتم اثبات سوزاندن (PoB)

مزایا و معایب الگوریتم اثبات سوزاندن POB

مزایا و معایب ذکر شده در این قسمت بر اساس استدلال‌های کلی طرفداران PoB است و نباید آن‌ها را واقعیت‌های اثبات شده دانست. در مورد این استدلال‌ها اختلاف نظرهایی وجود دارد که برای تأیید معتبر یا نامعتبر بودن آن‌ها نیاز به آزمایش و تحقیق بیشتر وجود دارد.

مزایای الگوریتم اثبات سوزاندن

 • مصرف برق را کاهش می‌دهد.
 • نیازی به سخت افزار استخراج ندارد. سوزاندن ارزها از طریق دکل‌های استخراج مجازی است.
 • سوزاندن رمزارز باعث کاهش عرضه در گردش می‌شود.
 • تعهد بلند مدت ماینرها را به دنبال دارد.

مزایای الگوریتم اثبات سوزاندن

معایب الگوریتم اثبات سوزاندن

 • برخی می‌گویند PoB واقعاً سازگار با محیط زیست نیست. زیرا بیت کوین‌های سوزانده شده از طریق استخراج PoW تولید می‌شوند که به منابع زیادی نیاز دارند.
 • برای تأیید کارایی و امنیت آن، آزمایشات بیشتری لازم است و ثابت نشده است که در مقیاس‌های بزرگتر کار می‌کند.
 • روند سوزاندن رمزارز یا توکن همیشه توسط کاربر عادی، شفاف و قابل تأیید نیست.

معایب الگوریتم اثبات سوزاندن

و در آخر

امیدواریم در این مقاله از تترلند به خوبی با الگوریتم اثبات سوزاندن آشنا شده باشید و باتوجه به مزایا و معایب آن به جمع‌بندی خوبی رسیده باشید.

تترلند، مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر در ایران به‌صورت 24ساعته و اتوماتیک در خدمت شماست.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا