آموزشمتوسطمقاله

اثبات سوزاندن (PoB) چیست؟؛ یکی از الگوریتم‌های مهم دنیای رمزارزها

در‌حالی‌که اکثر سیستم‌های بلاکچین از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) یا از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند، الگوریتم اثبات سوزاندن یا (PoB) به‌عنوان گزینه‌ای دیگر وارد عمل می‌شود.

به‌طور‌کلی، الگوریتم‌های اجماع بلاکچین وظیفه حفظ امنیت شبکه و تأیید و اعتبارسنجی تراکنش‌های خرید یا فروش ارزهای دیجیتال را برعهده دارند.

بلاکچین‌های اثبات کار مانند بیتکوین، به این صورت عمل می‌کند:

 1. ابتدا استخراج‌کنندگان برای یافتن راه‌حلی معتبر به‌منظور حل مسئله رمزنگاری پیچیده با یکدیگر رقابت می‌کنند.
 2. اولین استخراج‌کننده‌ای که برای بلوکی خاص راه‌حلی پیدا کرد، اثبات کار خود (یعنی هش بلوک) را به بقیه شبکه منتقل می‌کند.
 3. سپس شبکه توزیع‌شده گره‌ها را تأیید و تعیین می‌کند که آیا این مدرک معتبر است یا خیر.
 4. درصورت معتبر‌بودن، ماینر حق افزودن دائمی آن بلاک به بلاکچین را دارد. همچنین با بیتکوین‌های ایجادشده جدید، پاداش می‌گیرد.
الگوریتم اجماع اثبات کار

مروری بر الگوریتم‌های اثبات سهام و اثبات کار

وقتی از بلاکچین‌های Proof of Stake صحبت می‌شود، الگوریتم اجماع به روشی متفاوت عمل می‌کند. به‌جای استفاده از توابع هش، الگوریتم اثبات سهام (PoS) از امضاهای دیجیتالی استفاده می‌کند که مالکیت رمزارزها را اثبات می‌کند.

همان‌طور‌که گفتیم، اعتبارسنجی بلاک‌های جدید را ماینر یا استخراج‌کننده انجام می‌دهد. برخلاف سیستم‌های الگوریتم اثبات کار (PoW)، اکثر سیستم‌های الگوریتم اثبات سهام (PoS)، پاداش بلوکی را ارائه نمی‌دهند و تمام آنچه ماینر از اعتبار‌سنجی بلوک به‌دست می‌آورد، کارمزدهای تراکنش است.

حال باید گفت که اگرچه الگوریتم اثبات سوزاندن (Proof of Burn) شباهت‌هایی با PoW و PoS دارد، روش خاص خود را برای رسیدن به الگوریتم اجماع و اعتبارسنجی بلوک‌ها دارد که در‌ادامه، آن را بررسی می‌کنیم.

اثبات کار (PoW)

الگوریتم اثبات سوزاندن (PoB)

بیش از یک نسخه از این الگوریتم وجود دارد؛ اما مفهوم Proof of Burn که Iain Stewart تعریف کرده است، بیشترین محبوبیت را در فضای ارزهای دیجیتال دارد. این الگوریتم درواقع به‌عنوان جایگزینی پایدارتر برای الگوریتم اثبات کار (PoW) پیشنهاد شده است.

اساساً Proof of Burn یا الگوریتم اثبات سوزاندن با کاهش میزان مصرف انرژی مانند الگوریتم اثبات کار به‌نظر می‌رسد. فرایند اعتبارسنجی بلوک شبکه‌های مبتنی‌بر این الگوریتم  (PoB) به استفاده از منابع محاسباتی قدرتمند و سخت‌افزار استخراج قدرتمند (مانند ASIC) نیازی ندارند.

مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر

در‌عوض، ارزهای دیجیتال به‌عنوان راهی برای سرمایه‌گذاری منابع در بلاکچین به‌اصطلاح سوزانده می‌شوند. در سیستم‌های PoB، ماینرها با استفاده از قدرت استخراج مجازی، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

به‌عبارت‌دیگر، با انجام سوزاندن رمزارز ماینرها می‌توانند حق استخراج و اعتبارسنجی معاملات را به‌دست آورند. روند سوزاندن رمزارز نشان‌دهنده قدرت استخراج مجازی است. به‌همین‌دلیل، هرچه بیشتر رمزارز سوزانده و به‌نفع سیستم ساخته شود، قدرت استخراج بیشتری دارد. بنابراین، احتمال انتخاب ماینر به‌عنوان اعتبارسنج بعدی بیشتر خواهد بود.

اثبات سوزاندن چگونه کار می‌کند؟

به‌طور خلاصه، روند سوزاندن رمزارز شامل ارسال این ارزها به آدرس عمومی تأییدشدنی است که در آن آدرس، ارزها خارج از دسترس و بی‌فایده می‌شوند. معمولاً این آدرس‌ها به‌‌طور تصادفی و بدون داشتن کلید خصوصی آن‌ها تولید می‌شوند.

به‌طور طبیعی، روند سوزاندن ارزها باعث کاهش دسترسی به بازار و کمبود اقتصادی و افزایش شدید ارزش آن رمزارز می‌شود؛ اما بیش‌از‌این سوزاندن رمزارز یکی دیگر از راه‌های ایجاد امنیت در شبکه است.

یکی از دلایل ایمن‌بودن بلاکچین‌های Proof of Work این واقعیت است که استخراج‌کننده PoW تمام انگیزه‌های صادقانه کمک به شبکه را دارد تا از هدررفتن سرمایه‌های اولیه جلوگیری کند.

این ایده برای الگوریتم‌های Proof of Burn نیز صادق است؛ اما به‌جای صرف هزینه در برق و کار و نیروی محاسباتی، بلاکچین‌های PoB ازطریق سوزاندن ارز تأمین می‌شوند.

مشابه بلاکچین‌های اثبات کار، سیستم‌های PoB پاداش‌های بلوک را به استخراج‌کنندگان یا ماینرها ارائه می‌دهند. در مدت‌زمان مشخص انتظار می‌رود که این پاداش سرمایه‌گذاری اولیه ارزهای سوخته‌شده را پوشش دهد.

همان‌طور‌که گفتیم، روش‌های مختلفی برای اجرای الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن وجود دارد. در‌حالی‌که برخی از پروژه‌ها PoB خود را ازطریق سوزاندن بیتکوین انجام می‌دهند، برخی دیگر با سوزاندن ارز بومی شبکه بلاکچین خود به‌توافق می‌رسند.

الگوریتم اثبات سوزاندن (PoB)

مزایا و معایب الگوریتم اثبات سوزاندن (POB)

مزایا و معایب ذکر‌شده در این قسمت بر‌اساس استدلال‌های کلی طرفداران PoB است و نباید آن‌ها را واقعیت‌های اثبات‌شده دانست. درباره این استدلال‌ها اختلاف‌نظرهایی وجود دارد که برای تأیید معتبر یا نامعتبر بودن آن‌ها به آزمایش و تحقیق بیشتر نیاز است.

مزایای الگوریتم اثبات سوزاندن

 • مصرف برق را کاهش می‌دهد.
 • به سخت‌افزار استخراج نیازی ندارد. سوزاندن ارزها از‌طریق دکل‌های استخراج مجازی است.
 • سوزاندن رمزارز باعث کاهش عرضه درگردش می‌شود.
 • تعهد بلندمدت ماینرها را به‌دنبال دارد.
مزایای الگوریتم اثبات سوزاندن

معایب الگوریتم اثبات سوزاندن

 • برخی می‌گویند PoB واقعاً با محیط‌زیست سازگار نیست؛ زیرا بیتکوین‌های سوزانده‌شده ازطریق استخراج PoW تولید می‌شوند که به منابع زیادی نیاز دارند.
 • برای تأیید کارایی و امنیت آن، آزمایش‌های بیشتری لازم است و ثابت نشده که در مقیاس‌های بزرگ‌تر کار می‌کند.
 • روند سوزاندن رمزارز یا توکن همیشه به‌دست کاربر عادی و شفاف و تأیید‌شدنی انجام نمی‌شود.
معایب الگوریتم اثبات سوزاندن

جمع‌بندی

امیدواریم در این مقاله از تترلند با الگوریتم اثبات سوزاندن آشنا شده باشید و باتوجه‌به مزایا و معایب آن، به جمع‌بندی مناسبی رسیده باشید. تترلند، مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر در ایران، ۲۴ساعته در ۷ روز هفته در خدمت شماست.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا