اخبارمقاله

بررسی رمز ارز لونا و ویژگی های آن

رمز ارز لونا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ امنیت این رمز ارز چگونه تأمین می‌شود؟ در این مقاله از بلاگ تترلند، هرآنچه باید درباره ارز دیجیتال لونا بدانید، به‌طورکامل توضیح می‌دهیم. استیبل‌کوین‌ها را می‌توان به‌عنوان هسته معاملات در دنیای بلاک‌چین در نظر گرفت. همین امر نیز سبب شده است تا بسیاری از شرکت‌ها به‌دنبال ساخت رمز‌ارزهای استیبل در این فضا باشند.

ارز دیجیتال Terra ترا یکی از اولین پروژه‌هایی است که توانسته تا حد زیادی موفق باشد. شبکه بلاک‌چین دو توکن با نام‌های رمز ارز لونا و ترا را ایجاد کرده است. ارزهای خانواده ترا متعددند و قیمت ثابتی دارند. قیمت ارز دیجیتال لونا متغیر است؛ اما در‌عوض پشتوانه ارزی برای تثبیت قیمت ارز ترا به‌حساب می‌آید.

ساختار پروتکل این دو رمز ارز به‌گونه‌ای چیده شده است که می‌تواند به شیوه‌ای ساده استیبل‌کوینی غیرمتمرکز را ایجاد و از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز پشتیبانی کند.

بنیان‌گذاران لونا چه کسانی بودند؟

در ژانویه۲۰۱۸، ترافورم لَبز (Terraform Labs)، شرکت بلاک‌چین کره‌ای، توسعه ارز دیجیتال لونا را آغاز و در آوریل۲۰۱۹، شبکه اصلی آن رسماً شروع به کار کرد.

در سال ۲۰۱۸، دنیل شین (Daniel Shin) و دو کوان (Do Kwon) ارز دیجیتال ترا را راه‌اندازی کردند. این دو نفر پروتکل ترا را راهی سریع برای پذیرش فناوری بلاک‌چین و ارز رمزنگاری‌شده از‌طریق تمرکز بر ثبات قیمت و قابلیت استفاده دانستند و آن را اثبات کردند.

 

رمز ارز لونا

 

نحوه کار با رمز ارز لونا (LUNA)

پروتکل ترا بلاک‌چینی است که به کاربران امکان می‌دهد تا استیبل‌کوین‌های متصل به ارزهای فیات ایجاد کنند. رمز‌ارزها می‌توانند از مکانیسم حق بیمه استفاده کنند. توکن‌هایی که روی پلتفرم ترا ضرب می‌شوند،  به‌عنوان ارز دیجیتال لونا شناخته می‌شوند. بدین‌ترتیب، ارز دیجیتال ترا و Luna با یکدیگر رابطه‌ای مکمل دارند.

در‌حال‌حاضر، ارز دیجیتال ترا استیبل‌کوین‌هایی دارد که به دلار آمریکا، وون کره‌جنوبی، یورو و سایر ارزهای فیات مرتبط هستند. در مدت‌زمان کمی این پروژه با استیبل‌کوین‌های ضرب‌شده در این پلتفرم، محبوبیت زیادی پیدا کرد. به‌عبارت‌دیگر، TerraCED در‌حال‌حاضر به یکی از استیبل‌کوین‌های بزرگ ازنظر ارزش بازار تبدیل شده است.

ویژگی‌های رمز ارز لونا

بلاک‌چین ترا با استفاده از استیبل‌کوین‌هایی با پشتوانه ارز فیات آمریکا درصدد متمایز‌کردن خود از سایر بلاک‌چین‌ها است. برخی از ویژگی‌های رمز ارز لونا عبارت‌اند از:

  • ثبات قیمت روز ارزهای فیات
  • تنظیم موجودی استیبل‌کوین‌ها بر‌اساس میزان تقاضا
  • ایجاد انگیزه سودآوری برای دارندگان رمز ارز لونا

چگونگی پشتیبانی از رمز ارز لونا

اتحاد ترا، یعنی گروهی از مشاغل و پلتفرم‌ها، از ارز دیجیتال لونا پشتیبانی می‌کند. در فوریه۲۰۱۹،  شرکت اتحاد ترا اعلام کرد که پلتفرم‌های تجارت الکترونیک این شرکت  متشکل از ۱۰ کشور مختلف و به‌نمایندگی از یک پایگاه کاربری ۴۵میلیون‌نفری با ارزش ناخالص کالای ۲۵میلیارد دلار از اعضای اتحاد ارز دیجیتال Terra است.

 

رمز ارز لونا

 

امنیت بلاک‌چین ترا

امنیت بلاک‌چین ترا با استفاده از الگوریتم اجماع سهام مبتنی‌بر Tendermint تأمین می‌شود و برای حفظ و افزایش امنیت شبکه، با بهترین روش راهنمایی‌های بیشتری به گروه‌های اعتبارسنج ارائه می‌دهد.

لونا کلاسیک چیست؟ 

لونا کلاسیک (Luna Classic) رمز ارز اصلی و بومی شبکه ترا کلاسیک به‌شمار می‌آید. ترا دربرگیرنده مجموعه‌ای از استیبل‌کوین‌هایی است که به‌دلیل پیروی از قیمت ارزهای فیات با‌توجه‌به آن‌ها نام‌گذاری می‌شوند.

این کوین‌ها شامل UST (برابر با ارزش دلار آمریکا)، KRT (برابر با ارزش وون کره‌جنوبی) و SDT (معادل با SDR صندوق بین المللی پول)، Terra EUR (معادل با ارزش یورو)، TerraBGP (معادل با ارزش پوند بریتانیا) و Terra JPY (معادل با ارزش ین ژاپن) هستند.

عرضه اولیه رمز ارز لونا چقدر است؟

در شبکه ترا ۲۰۰ برخلاف شبکه پیشین، استیبل‌کوین‌ ساخته و عرضه نخواهد شد و تنها کوین بومی لونا ۲ وجود دارد. این مکانیسم شاید بتواند به حفظ ارزش و قیمت کوین لونا کمک کند. عرضه اولیه این رمز ارز ۱میلیارد واحد است که به‌تدریج و طی برنامه زمانی مشخص و براساس توکن‌های هولدرها و مدت‌زمان هولد‌کردن و تعداد آن‌ها، بین هولدرهای LUNC و USTC توزیع خواهد شد. 

جمع‌بندی

پس از حرف‌و‌حدیث‌های فراوان دو کوان (Do Kwon)، مدیر اجرایی شبکه ترا و تیم توسعه‌دهنده، تصمیم گرفتند سلسله‌طرح‌های احیای شبکه ترا را منتشر کنند که پس از مخالفت‌های فراوان و اصلاحات متعدد، به طرحی برای راه‌اندازی شبکه‌ای جدید تبدیل شد.

در ۲۵می۲۰۲۲، نزدیک به ۶۵.۵درصد از کاربران شبکه ترا کلاسیک به پروپوزال حاکمیتی ۱,۶۲۳ رأی مثبت دادند. این طرح جدید تغییرات تازه‌ای را در شبکه اولیه نیز رقم زد. از این به‌بعد شبکه اولیه شبکه ترا کلاسیک (Terra Classic Chain) نام خواهد داشت و تمام رمز‌ارزهای این شبکه پسوند کلاسیک خواهند گرفت و یک حرف C به انتهای تیکر آن‌ها افزوده خواهد شد.

بدین‌ترتیب، لونا به لونا کلاسیک (LUNC) و UST به USTC تبدیل می‌شود. 

پرسش‌های متداول

ارز دیجیتال لونا چیست؟

شبکه بلاک‌چین دو توکن با نام‌های رمز ارز لونا و ترا را ایجاد کرده است. ارزهای خانواده ترا متعددند و قیمت ثابتی دارند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا