اخبار تترلندمقاله

گیفت کارت چیست؟؛ معرفی بهترین گیفت‌ کارت‌های موجود و کاربردهای آن‌ها

در دهه اخیر، سرویس‌های آنلاین فراگیر شده‌اند و نوع جدیدی از هدیه‌ به‌شمار می‌آیند. در ایران به‌دلیل تحریم‌های اقتصادی، امکان پرداخت مستقیم با کارت بانکی وجود ندارد. در چنین شرایطی، نیاز به گیفت کارت‌ها برای استفاده از امکانات سرویس‌های آنلاین احساس می‌شود. در این مقاله، درباره گیفت کارت‌ها و تاریخچه شکل‌گیری‌ و انواع آن‌ها و نیز گیفت کارت‌های محبوب‌ و کاربردشان در ایران صحبت می‌کنیم. 

گیفت کارت چیست؟

گیفت کارت کارتی اعتباری است که می‌تواند مقداری پول نقد یا اعتبار در خود ذخیره کند. این کارت‌ها به‌عنوان روش پرداخت در فروشگاه‌ها و وب‌سایت‌های اینترنتی و سایر مرکزهای خرید استفاده می‌شوند. گیفت کارت‌ها به دو دسته فیزیکی (پلاستیکی) و مجازی (دیجیتال) تقسیم می‌شوند.

کارت‌های فیزیکی حاوی بارکد یا نوار مغناطیسی هستند که می‌توان آن‌ها را در دستگاه‌های خواننده کارت خواند. کارت‌های مجازی یک کد یکتا دارند که برای خرید آنلاین استفاده می‌شود. ارزش گیفت کارت‌ها معمولاً بین ۱۰ تا ۵۰۰ دلار متغیر است و مشتریان با‌توجه‌به نیازشان، می‌توانند مبلغ موردنیاز را تهیه کنند. گیفت کارت‌ها کاربردهای متنوعی در حوزه‌های مختلف دارند و به‌عنوان یکی از روش‌های پرداخت انعطاف‌پذیر شناخته می‌شوند.

گیفت کارت‌ها انواع متنوعی دارند که هر‌کدام برای کاربری‌های خاصی طراحی شده‌اند. برخی از انواع رایج گیفت کارت‌ها عبارت‌اند از:

  • گیفت کارت‌های عمومی که در فروشگاه‌ها و سرویس‌های متنوعی استفاده می‌شوند.
  • گیفت کارت‌های برندها و شرکت‌های خاص که فقط در آن برند به‌کار برده می‌شوند.
  • گیفت کارت‌های تجربه‌ای برای خرید تجربیات سرگرم‌کننده مثل بلیت کنسرت به‌کار می‌روند.
  • گیفت کارت‌های خیریه‌ای که اهداکننده می‌تواند سازمان خیریه‌ای را برای دریافت کمک مشخص کند.

روی‌هم‌رفته، می‌توان گفت که گیفت کارت‌ها گزینه‌های متنوعی برای انواع نیازهای مشتری‌ها و کسب‌و‌کارها فراهم می‌کنند.

گیفت کارت‌ها برای هدیه‌دادن بسیار محبوب‌اند؛ زیرا به مشتری امکان می‌دهند تا خودش کالا یا سرویس دلخواهش را انتخاب کند. همچنین، گیفت کارت‌ها می‌توانند به‌عنوان پاداش و انگیزه برای کارکنان و مشتریان و افراد مختلف استفاده شوند. از دیگر مزایای گیفت کارت‌ها می‌توان به سهولت در در‌دسترسی، امکان خرید آنلاین، ارسال الکترونیکی و نیازنداشتن به اطلاعات شناسایی فرد اشاره کرد.

تاریخچه شکل جدید گیفت کارت‌‌ها

تاریخچه گیفت کارت‌ها به دهه ۱۹۹۰ برمی‌گردد. سال ۱۹۹۴، شرکت بلاک باستر اولین گیفت کارت را معرفی کرد. این گیفت کارت‌ها به‌صورت کارت‌های فیزیکی پلاستیکی بودند که اعتبار مشخصی داشتند و مشتریان می‌توانستند با آن‌ها از محصولات و خدمات شرکت استفاده کنند.

پس از موفقیت بلاک باستر، شرکت‌های دیگری همچون موبایل و کی‌مارت و نابانکو در اوایل دهه ۱۹۹۰ گیفت کارت‌های خود را تولید کردند. بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰، گیفت کارت‌ها به‌تدریج جایگزین گواهی‌های هدیه سنتی شدند و محبوبیت یافتند.

در دهه ۲۰۰۰ و با پیشرفت روزافزون فناوری، گیفت کارت‌های دیجیتال و الکترونیکی هم وارد بازار شدند که به‌صورت کدهای الکترونیکی بودند و مشتری می‌توانست آن‌ها را برای خرید آنلاین محصولات و خدمات موردنیازش استفاده کند.

در‌حال‌حاضر، گیفت کارت‌ها هم به‌صورت فیزیکی و هم به‌صورت دیجیتالی بسیار متنوع و متداول هستند. شرکت‌های مختلف از آمازون و استارباکس گرفته تا آیتونز و گوگل پلی، گیفت کارت‌هایی با ارزش‌های مختلف عرضه می‌کنند. انتظار می‌رود در آینده نیز با پیشرفت فناوری، گیفت کارت‌ها جایگاه خود را حفظ کنند و در اَشکال جدیدتری نیز عرضه شوند.

انواع گیفت کارت

درادامه‌ مطلب، انواع مختلف گیفت کارت را به شما معرفی می‌کنیم.

گیفت کارت آیتونز (iTunes Gift Cards)

گیفت کارت آیتونز که به گیفت کارت اپل هم معروف است، برای خرید اپلیکیشن، بازی، موسیقی، فیلم و کتاب الکترونیکی از اپ استور آیتونز و شارژ حساب کاربری آیکلود استفاده می‌شود. این گیفت کارت با ارزش‌های مختلف ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰دلاری عرضه می‌شود و کاربران می‌توانند با خرید آن و واردکردن کد گیفت کارت در حساب کاربری خود، محصولات و سرویس‌های دیجیتال اپل را تهیه کنند.

گیفت کارت گوگل پلی (Google Play Gift Cards)

گیفت کارت گوگل پلی برای خرید بازی و اپلیکیشن و محتوای دیجیتال از گوگل پلی استور به‌کار گرفته می‌شود. کاربران اندرویدی می‌توانند با خرید آن‌ها و واردکردن کدشان در حساب گوگل پلی، اعتبار لازم برای خرید محصولات دیجیتال اندرویدی را به‌دست آورند.

گیفت کارت پلی‌استیشن (PlayStation Gift Cards)

گیفت کارت‌ پلی‌استیشن برای خرید بازی و محتوای دیجیتال از فروشگاه آنلاین پلی‌استیشن استفاده می‌شود. دارندگان کنسول‌های پلی‌استیشن می‌توانند با خرید آن‌ها و وارد‌کردن کدشان، اعتبار لازم برای خرید بازی و محتوا از فروشگاه پلی‌استیشن را به‌دست آورند.

گیفت کارت استیم (Steam Gift Cards)

گیفت کارت استیم برای خرید بازی و محتوای دیجیتال از فروشگاه استیم به‌کار برده می‌شود. این کارت‌ها با ارزش‌های مختلف ۵ تا ۱۰۰دلاری عرضه می‌شوند و گیمرها می‌توانند با خرید آن‌ها و واردکردن کدشان در حساب کاربری استیم، اعتبار لازم برای خرید بازی‌های کامپیوتری را به‌دست آورند.

گیفت کارت آمازون (Amazon Gift Cards)

از گیفت کارت آمازون برای خرید محصولات فیزیکی و دیجیتال از وب‌سایت آمازون می‌توان بهره برد. این کارت‌ها با ارزش‌های ۱۰ تا ۲,۰۰۰دلاری عرضه می‌شوند و مشتریان می‌توانند با خرید آن و واردکردن کدش در حساب کاربری خود، اعتبار لازم برای خرید از آمازون را کسب کنند.

گیفت کارت اسپاتیفای (Spotify Gift Cards)

گیفت کارت اسپاتیفای برای خرید اشتراک و دسترسی به محتوای صوتی بدون تبلیغات از سرویس موسیقی اسپاتیفای استفاده می‌شود. این کارت‌ها با ارزش‌های ۱۰ تا ۱۰۰دلاری عرضه می‌شوند و کاربران می‌توانند با خرید آن و واردکردن کدش در حساب کاربری خود، اشتراک اسپاتیفای را تهیه کنند.

گیفت کارت نتفلیکس (Netflix Gift Cards)

گیفت کارت نتفلیکس برای خرید اشتراک و دسترسی به فیلم و سریال‌های نتفلیکس به‌کار برده می‌شود. این کارت‌ها با ارزش‌های ۲۵ تا ۲۰۰دلاری عرضه می‌شوند و مشترکان می‌توانند با خرید آن‌ها و واردکردن کدشان، اشتراک نتفلیکس خود را تمدید یا اشتراک جدید تهیه کنند.

محبوب‌ترین و معروف‌ترین گیفت کارت‌ها

گیفت کارت آیتونز به‌دلیل گستردگی اکوسیستم اپل و محصولات متنوع آن مانند آیفون و آیپد و مک به یکی از گیفت کارت‌های محبوب تبدیل شده است. کاربران اکوسیستم اپل با این کارت می‌توانند انواع محتوای دیجیتال اعم از بازی، نرم‌افزار، فیلم و موسیقی را ازطریق آیتونز استور و اپ استور تهیه کنند. علاوه‌بر‌این، امکان خرید اشتراک سرویس‌های اپل مانند اپل موزیک وجود دارد.

گیفت کارت گوگل پلی به‌دلیل گستردگی اندروید به‌عنوان پرکاربردترین سیستم‌عامل موبایلی جهان، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. کاربران با این کارت می‌توانند انواع بازی‌ها و برنامه‌ها و محتوای دیجیتال موردنیاز خود را از گوگل پلی استور تهیه کنند. استفاده آسان و امکان خرید درون‌برنامه‌ای از دیگر مزایای این گیفت کارت است.

گیفت کارت آمازون نیز به‌دلیل تنوع بسیار زیاد محصولات و امکان خرید هر نوع کالای دیجیتال و فیزیکی، بسیار شهرت یافته است. کاربران می‌توانند بدون نیاز به کارت اعتباری، از این گیفت کارت برای خرید از بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین دنیا استفاده کنند.

پرکاربردترین گیفت کارت‌ها در ایران

ازجمله پرکاربردترین گیفت کارت‌ها در ایران می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

گیفت کارت اپل (آیتونز)

در اپ استور بیش از ۲.۲میلیون برنامه و بازی متنوع وجود دارد که به اشتراک نیاز دارند. دستگاه‌های ساخت شرکت اپل مانند آیفون و آ‌یپد در ایران بسیار محبوب‌اند؛ البته به‌دلیل تحریم‌ها امکان پرداخت مستقیم و خرید اشتراک آیپد استور وجود ندارد. با خرید گیفت کارت اپل، می‌توانید به سرویس‌های اپل موزیک و اپل تی‌وی نیز دسترسی داشته باشید.

گیفت کارت گوگل پلی

دستگاه‌های اندرویدی مانند آیفون‌ها در ایران مشتریان زیادی دارند. گوگل پلی به‌عنوان منبعی مطمئن برای دریافت برنامه‌ها و بازی‌های اندرویدی شناخته می‌شود. استفاده از گوگل پلی در بیشتر مواقع رایگان است؛ اما برخی از بازی‌ها و برنامه‌ها به پرداخت حق اشتراک نیاز دارند که با خرید گیفت کارت گوگل پلی، می‌توانید این نیاز را برطرف کنید.

گیفت کارت پلی‌استیشن

گیمرهای ایرانی از گذشته تا‌به‌حال با پلتفرم پلی‌استیشن سونی بزرگ شده‌اند. در کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ و ۵ برای بازی‌های آنلاین به خرید بازی‌ها نیاز دارید. ناگفته نماند گاهی نیز در بازی‌ها می‌خواهید آیتم‌هایی را باز کنید که خرید گیفت کارت در این مرحله به‌کمک شما می‌آید.

گیفت کارت آمازون

فروشگاه آمازون معدن اجناس اورجینال است که به‌آسانی دردسترس ایرانی‌ها نیست. برای خرید از آمازون درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم با کارت وجود ندارد. گیفت کارت آمازون در چنین شرایطی به‌کار می‌آید تا نیاز مخاطبان ایرانی را برطرف کند.

جمع‌بندی

گیفت کارت کارتی اعتباری است که می‌تواند مبلغی پول نقد یا اعتبار در خود ذخیره کند. گیفت کارت‌ها از دهه ۱۹۹۰ وارد بازار شدند و رفته‌رفته جایگزین گواهی‌های هدیه سنتی شدند. انواع مختلفی از گیفت کارت وجود دارند که هر‌کدام برای خرید از برندها و سرویس‌های خاصی طراحی شده‌اند.

محبوب‌ترین گیفت کارت‌ها شامل آیتونز، گوگل پلی، آمازون و پلی‌استیشن هستند. در ایران نیز گیفت کارت‌های اپل، گوگل پلی، پلی استیشن و آمازون محبوبیت بیشتری دارند. درمجموع، می‌توان گفت که گیفت کارت ابزاری منعطف و کاربردی برای پرداخت و خرید آنلاین است.

در پایان، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که برای خرید انواع گیفت کارت‌های معرفی‌شده در این مطلب، می‌توانید به وب‌سایت تترلند مراجعه کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا