اخبار

پایان مخالفت تتر و بیتفینکس با درخواست FOIL

تتر و بیتفینکس موافقت کردند که مخالفت خود با درخواست FOIL را کنار بگذارند. این دو شرکت می‌گویند که این تصمیم را به‌منظور شفافیت بیشتر برای تجدیدنظرنکردن درباره درخواست قانون آزادی اطلاعات چندین رسانه اتخاذ کرده‌اند.

تتر چیست؟

Tether رمزارزی پایدار برمبنای دلار آمریکا به‌شمار می‌آید که شرکتی با همین نام آن را معرفی کرده است. توکن تتر نیز به‌عنوان رمزارزی باثبات (Stablecoin) شناخته می‌شود؛ یعنی قیمت ثابتی معادل ارزش یک دلار آمریکا دارد. 

تتر یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت آیفینکس (iFinex) است و مسئولیت صدور و مدیریت تتر را بر‌عهده دارد. هدف اصلی این شرکت ایجاد رمزارز با پشتوانه پول فیات مطمئن است. به‌عبارت‌دیگر، هر واحد تتر که صادر می‌شود، باید مقدار معادل آن به ارزش دلار آمریکا در حساب‌های بانکی شرکت تتر موجود باشد. 

شرکت Bitfinex یکی از صرافی‌های رمزارزی بزرگ جهان است که از سال ۲۰۱۲ فعالیتش را آغاز کرده است. بیتفینکس به‌عنوان پلتفرم مبادله رمزارز امکان خریدوفروش انواع رمزارزها را برای کاربران فراهم می‌کند.

تتر و بیتفینکس در گذشته با برخی از مسائل و اتهام‌ها مواجه شده‌اند. از‌جمله اتهام‌هایی که برخی رسانه‌ها و مقام‌های نظارتی علیه این دو مطرح کرده‌اند، ارتباط نزدیک بیتفینکس با تتر و احتمال استفاده از تتر برای ایجاد ارزش مصنوعی و تأثیرگذاری بر بازار رمزارزهاست.

همچنین، برخی از خبرها و گزارش‌ها مدعی شده‌اند که تتر به‌طور کامل با پشتوانه دلار آمریکا پشتیبانی نمی‌شود و امکان وجود نقصان مالی در شرکت تتر وجود دارد.

به‌گزارش کوین‌تلگراف، مقام‌های نظارتی در برخی کشورها نیز درباره تتر و بیتفینکس تحقیقاتی داده‌ و تلاش کرده‌اند تا به واقعیت این اتهام‌ها پی ببرند. بااین‌حال، تتر و بیتفینکس ادعا کرده‌اند که به استانداردهای گزارش‌دهی اخلاقی پایبند هستند و در تلاش‌اند تا شفافیت لازم را در عملکرد خود حفظ کنند.

تتر و بیتفینکس مخالفت خود با درخواست FOIL را کنار می‌گذارند

در ایالات متحده آمریکا، قانون Freedom of Information Law (به‌اختصار FOIL)  به‌معنای «آزادی دسترسی به اطلاعات» وجود دارد. این قانون حق دسترسی به اطلاعات حکومتی را در‌اختیار شهروندان قرار می‌دهد.

این درخواست را فردی به یکی از سازمان‌ها یا دستگاه‌های دولتی ارائه می‌کند و می‌تواند شامل سندها، گزارش‌ها، تصویرها و سایر داده‌های مربوط به فعالیت‌های آن سازمان باشد.

هدف اصلی FOIL افزایش شفافیت اطلاعات است؛ به‌طوری‌که شهروندان حق دسترسی به اطلاعات دولتی و سازمانی را داشته باشند و از فعالیت‌ها و تصمیم‌های مرتبط بتوانند آگاه شوند.

طبق اخبار اخیر، تتر و بیتفینکس به‌طور مشترک تصمیم گرفته‌اند اعتراض اولیه خود را در‌برابر درخواست قانون آزادی اطلاعات (FOIL) کنار بگذارند. این درخواست را تعدادی از نشریه‌های خبری مطرح در نیویورک ارائه داده بودند.

صادر‌کننده استیبل کوین USDT و صرافی رمزارزی بیتفینکس بیانیه‌ مشترکی منتشر و در آن اعلام کرده‌اند که پس از اقدام کوین‌بیس برای ارائه درخواست FOIL در ابتدای سال جاری، آن‌ها به به‌اشتراک‌گذاشتن اطلاعات به‌صورت شفاف و ارائه اطلاعات متعهد شده‌اند.

همچنین، شرکت‌های مذکور بیان کرده‌اند که این تصمیم به‌معنای انتشار آشکار و عمومی اسناد آن‌ها نخواهد بود؛ زیرا چنین رویکردی با رویه‌های تجاری‌شان هم‌خوانی ندارد. سخن‌گوی این شرکت‌ها می‌گوید: 

مهم است که شفافیت را به‌معنای انتشار تمامی مستندات ما در نظر نگیریم.

علاوه‌براین، تتر و بیتفینکس علیه درخواست FOIL که روزنامه‌نگارانی نظیر زیک فوکس (Zeke Faux) و شین شیفلت (Shane Shifflett) و آدا هوی (Ada Hui) ارائه و آن‌ها را به نشان‌دادن «رفتارهای خاص» متهم کرده‌اند، اعتراض نخواهند کرد. 

این شرکت‌ها ادعا می‌کنند که گزارش‌های گذشته فوکس درباره تتر و بیتفینکس از مرزهای روزنامه‌نگاری حرفه‌ای فراتر رفته است. آن‌ها معتقدند که رسانه‌ها، از‌جمله وال‌استریت ژورنال و بلومبرگ که روزنامه‌نگاران آن‌ها درخواست جاری FOIL را ارائه کرده‌اند، یک‌طرفه و نادرست رفتار کرده‌اند.

بیانیه تتر و بیتفینکس حاوی چه پیامی است؟

بیانیه تتر و بیتفینکس تأکید می‌کند که هر دو شرکت به شفافیت متعهد هستند. این شرکت‌ها از استانداردهای گزارش‌دهی اخلاقی نیز پیروی می‌کنند و به مرزهای حریم خصوصی درباره اطلاعات کاربران احترام می‌گذارند. ازاین‌رو، آن‌ها برای همکاری با روزنامه‌نگارها و مقام‌های نظارتی آماده هستند.

همچنین، تتر و بیتفینکس «بررسی مسئولانه اسناد» قبل از هرگونه انتشار عمومی اطلاعات را خواستار شده‌اند. آن‌ها اظهار کرده‌اند که تلاش‌هایشان برای شفاف‌سازی «معادل افشای عمومی و بی‌قیدوشرط تمام مستندات» نیست.

درخواست FOIL در حال رسیدگی به توافق تتر و بیتفینکس با دادستان عمومی نیویورک (NYAG) در فوریه‌۲۰۲۱ مربوط است. همان‌طور‌که ابتدا CNBC گزارش داد، این توافق شامل پرداخت جریمه ۱۸.۵میلیون دلاری بود تا اختلاف قانونی دو‌ساله درباره تداخل ۸۵۰میلیون دلار از دارایی‌های مشتریان با شرکت حل شود.

بخشی از این توافق، تتر و بیتفینکس را ملزم می‌کرد تا گزارش‌های شفافیت سه‌ماهه را به‌مدت دو سال به NYAG ارسال کنند. پس از پایان این تعهدات، کوین‌دسک به‌دنبال افشای عمومی مطالب مربوط به سه‌ماهه اول Tether درخواست FOIL دیگری در نیویورک ارائه کرد که تحت توافقنامه ارائه شده بود.

ژوئن۲۰۲۳، تتر ادعا کرد که با هدف جلوگیری از انتشار عمومی «داده‌های محرمانه مشتری» و جلوگیری از استفاده از «اطلاعات تجاری حساس» که بیم آن می‌رود کلاه‌برداران از آن سوءاستفاده کنند، با درخواست FOIL مخالفت کرده است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا