آموزشپیشرفتهمقاله

زنجیره تامین و موارد استفاده از بلاک ‌چین از زنجیره تامین

زنجیره تامین، شبکه‌ای از افراد و مشاغل درگیر در ایجاد و توزیع یک محصول یا خدمات خاص است (از تأمین کنندگان اولیه تا کاربران نهایی و مشتریان). یک سیستم اساسی زنجیره تأمین، اغلب شامل تأمین‌کنندگان مواد اولیه، تولیدکنندگان (مرحله پردازش) ، شرکت‌های تدارکاتی و خرده فروشان نهایی است.

در حال حاضر، سیستم مدیریت زنجیره تأمین به دلیل عدم کارایی و شفافیت آسیب دیده است و بیشتر شبکه‌ها هنگام تلاش برای ادغام همه طرف‌های‌ درگیر با مشکلاتی روبرو می‌شوند. در حالت ایده‌آل، محصولات و مواد و همچنین پول و داده‌ها نیاز به حرکت یکپارچه در مراحل مختلف زنجیره دارند.

با این حال، مدل فعلی حفظ یک سیستم زنجیره تأمین سازگار و کارآمدی را دشوار می‌کند که نه تنها بر سودآوری شرکت‌ها، بلکه بر قیمت خرده فروشی نهایی نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

برخی از مهم‌ترین مسائل زنجیره تأمین را می‌توان از طریق استفاده از فناوری بلاک چین حل کرد زیرا روش‌های جدیدی برای ثبت، انتقال و اشتراک داده‌ها فراهم می‌کند.

مزایای استفاده از بلاک چین برای زنجیره تامین

مزایای استفاده از بلاک چین برای زنجیره تامین

از آن‌جایی که بلاک چین‎ها به‌طور کلی و در بازار خرید ارز دیجیتال به‌عنوان سیستم‌های توزیع شده طراحی شده‌اند، مقاومت بالایی در برابر اصلاحات دارند و می‌توانند در شبکه‌های زنجیره تامین بسیار مناسب باشند. زنجیره بلوک از یک زنجیره بلوک داده تشکیل شده است که از طریق تکنیک‌های رمزنگاری به یکدیگر متصل می‌شوند و اطمینان حاصل می‌کنند که داده‌های ذخیره شده را نمی‌توان تغییر داد یا دستکاری کرد. (مگر این‌که کل شبکه موافقت کند).

بنابراین، سیستم‌های بلاک چین معماری مطمئن و قابل اعتمادی را برای انتقال اطلاعات فراهم می‌کنند. اگرچه اغلب برای ثبت معاملات ارزهای رمزپایه و خرید ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما فناوری بلاک چین می‌تواند برای ایمن‌سازی انواع داده‌های دیجیتال، نه فقط در بازار خرید ارز دیجیتال بسیار مفید باشد و استفاده از آن‌ها در شبکه زنجیره تامین می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد.

سوابق شفاف و تغییرناپذیر

سوابق شفاف و تغییرناپذیر

تصور کنید که ما چندین شرکت و موسسه داریم که با هم کار می‌کنند. آن‌ها ممکن است از یک سیستم بلاک چین برای ثبت اطلاعات در مورد مکان و مالکیت مواد و محصولات خود استفاده کنند. هر یک از اعضای زنجیره تأمین می‌تواند با انتقال منابع از یک شرکت به شرکت دیگر، آنچه را که اتفاق می‌افتد، ببیند. از آن‌جا که سوابق داده‌ها قابل تغییر نیستند، در این صورت سوالی وجود نخواهد داشت که مسئول شخص اشتباه‌کننده چه کسی بوده است.

کاهش هزینه‌ها

کاهش هزینه‌ها

اتفاقات زیادی از طریق ناکارآمدی در شبکه زنجیره تامین رخ می‌دهد. این مشکل به ویژه در صنایعی که کالاهای دارای تاریخ انقضا دارند شایع است. بهبود ردیابی و شفافیت داده‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کند تا این مناطق بی‌مصرف را شناسایی کنند تا بتوانند اقدامات صرفه‌جویی در هزینه‌‌ها را اعمال کنند.

بلاک چین همچنین می‌تواند هزینه‌های مرتبط با وجوه ورودی و خروجی به حساب‌های بانکی مختلف و پردازنده‌های پرداخت را از بین ببرد.

ایجاد داده‌های قابل همکاری

ایجاد داده‌های قابل همکاری

یکی از مهم‌ترین مشکلات زنجیره تأمین فعلی، عدم توانایی ادغام داده‌ها در بین تمام شرکای این فرآیند است. بلاک چین‌ها در زمینه خرید ارز دیجیتال و دیگر زمینه‌ها به‌عنوان سیستم‌های توزیع شده‌ای ساخته شده‌اند که مخزن داده منحصر به فرد و شفافی را حفظ می‌کنند.

 هر گره از شبکه (هر طرف) به افزودن داده‌های جدید فروش یا خرید ارز دیجیتال و تأیید صحت آن‌ها کمک می‌کند. این بدان معناست که تمام اطلاعات ذخیره شده شامل تراکنشات خرید ارز دیجیتال در زنجیره بلوک برای همه طرف‌های درگیر قابل دسترسی است، بنابراین یک شرکت می‌تواند به راحتی بررسی کند که اطلاعات توسط شرکت دیگر پخش می‌شود.

جایگزینی EDI

بسیاری از شرکت‌ها برای ارسال اطلاعات تجاری به یکدیگر به سیستم‌های الکترونیکی تبادل دادهEDI اعتماد می‌کنند. با این حال، این داده‌ها اغلب به جای دسته در زمان واقعی، به‌صورت دسته‌ای منتشر می‌شوند. اگر محموله‌ای از بین برود یا قیمت‌گذاری به سرعت تغییر کند، سایر شرکت‌کنندگان در زنجیره تأمین فقط پس از پایان دوره بعدی EDI این اطلاعات را دریافت می‌کنند. با استفاده از بلاک چین، اطلاعات به طور مرتب به‌روز می‌شوند و می‌توانند به‌سرعت در تمام نهادهای درگیر توزیع شوند.

توافق‌نامه‌های دیجیتال و اشتراک اسناد

یک نسخه واحد از حقیقت برای هر نوع اشتراک سند زنجیره تامین مهم است. اسناد و قراردادهای لازم می‌تواند با معاملات بلاک چین و امضای دیجیتالی همراه باشد، بنابراین همه شرکت‌کنندگان به نسخه اصلی توافق‌نامه‌ها و اسناد دسترسی دارند.

بلاک چین تغییر ناپذیری سند را چه در زمینه خرید ارز دیجیتال و چه در زمینه‌های دیگر تضمین می‌کند و توافق‌نامه‌ها فقط در صورت توافق همه طرف‌های درگیر تغییر می‌کند. به این ترتیب، سازمان‌ها می‌توانند وقت کمتری را با وکلای خود صرف کنند و وقت بیشتری برای تولید محصولات جدید یا ارتقا رشد تجارت داشته باشند.

چالش‌های پذیرش بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین

چالش‌های پذیرش بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین

اگرچه فناوری بلاک چین از ظرفیت بالایی برای صنعت زنجیره تأمین و بازار خرید ارز دیجیتال برخوردار است، اما چالش‌ها و محدودیت‌هایی وجود دارد که قابل تأمل است.

استقرار سیستم‌های جدید

سیستم‌هایی که برای زنجیره تأمین سازمان ساخته شده‌اند ، ممکن است قادر به انطباق با یک محیط مبتنی بر بلاک چین نباشند. تعمیرات اساسی زیرساخت‌های شرکت و فرآیندهای تجاری یک فعالیت قابل توجه است که می‌تواند عملیات را مختل کند و منابع را از پروژه‌های دیگر بگیرد.

شریک شدن اعضای پروژه

شریک شدن اعضای پروژه

شرکای درگیر در زنجیره تامین نیز باید مایل به استفاده از فناوری بلاک چین باشند. در حالی‌که سازمان‌ها هنوز از داشتن تنها بخشی از فرآیند تحت پوشش بلاک چین منفعت می‌گیرند، اما در صورت ایجاد وقفه نمی‌توانند از آن نهایت استفاده را ببرند. علاوه بر این، شاید شفافیت چیزی نباشد که همه شرکت‌ها بخواهند.

مدیریت تغییر

هنگامی که سیستم مبتنی بر بلاک چین مستقر شد، مشاغل مجبور به پذیرش آن برای کارمندان خود هستند. یک برنامه مدیریت تغییر باید به این مسئله بپردازد که بلاک چین چیست، راه‌هایی که باعث بهبود وظایف شغلی آن‌ها می‌شود و نحوه کار با سیستم‌های جدیدی که شامل آن است. یک برنامه آموزشی مداوم می‌تواند به ویژگی‌های جدید یا نوآوری در فناوری بلاک چین اشاره کند، اما مطمئناً به زمان و منابع نیاز دارد.

مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر

نتیجه‌گیری

چندین صنعت بزرگ زنجیره تأمین از سیستم‌های توزیع شده مبتنی بر بلاک چین (مخصوصا بازار خرید ارز دیجیتال) استقبال کرده  و منابعی را برای تشویق استفاده از آن تنظیم می‌کنند. ما به احتمال زیاد شاهد خواهیم بود که سیستم‌عامل‌های زنجیره تأمین جهانی از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند.

فناوری بلاک چین علاوه‌بر کاربردهای خود در بازار خرید ارز دیجیتال، می‌تواند سازمان‌ها را به روش‌های مختلف از تولید و پردازش تا تدارکات و پاسخگویی تغییر شکل دهد. برای ایجاد سوابق شفاف و تغییرناپذیر، می‌توان هر رویدادی را ثبت و تأیید کرد. بنابراین، استفاده از بلاک چین در شبکه‌های زنجیره تامین قطعاً توانایی حذف زمینه‌های ناکارآمدی را دارد که در مدل‌های مدیریت سنتی بسیار رایج است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا