اخبار

رشد ۱۲۰۰درصدی شبکه لایتنینگ بیتکوین در ۲ سال گذشته

طبق داده‌های صرافی River که فقط با بیتکوین (BTC) کار می‌کند، شبکه لایتنینگ لایه ۲ بیتکوین در دو سال گذشته شاهد رشد تخمینی ۱۲۱۲درصدی بوده است. همچنین، شبکه لایتنینگ بیتکوین با داشتن حدود ۶.۶میلیون تراکنش مسیریابی‌شده در آگوست۲۰۲۳، در‌مقایسه‌با ۵۰۳هزار تراکنش مسیریابی‌شده در آگوست‌۲۰۲۱ با جهش درخورتوجهی روبه‌رو شده است.

بیتکوین رمزارز غیرمتمرکزی است که امکان انجام تراکنش‌های مالی بدون واسطه را برای کاربران فراهم می‌کند. با‌این‌حال، یکی از مشکلات اصلی بیتکوین سرعت کُند پردازش تراکنش‌هاست. شبکه لایتنینگ بیتکوین راه‌حلی لایه ۲ برای حل این مشکل است. شبکه لایتنینگ بیتکوین شبکه پرداختی برون‌زنجیره‌ای است که از قراردادهای هوشمند برای تسهیل تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

در شبکه لایتنینگ، دو کاربر می‌توانند یک کانال پرداختی ایجاد کنند و در آن مقدار مشخصی بیتکوین را قفل کنند. سپس بدون نیاز به ورود به بلاکچین، به صورت آنی و با کارمزد بسیار کم می‌توانند تراکنش‌های مالی را با یکدیگر انجام دهند.

دیدگاه‌های تحلیلگر River درباره رشد شبکه لایتنینگ بیتکوین

۱۰اکتبر۲۰۲۳ (۱۸مهر۱۴۰۲) سم ووترز، تحلیلگر پژوهشی River، در گزارشی توضیح داد که با وجود کاهش ۴۴درصدی قیمت بیتکوین و علاقه بسیار کمتر به جست‌وجوی آنلاین، جهش چشمگیری در تراکنش‌های مسیریابی‌شده‌ای رخ داده است که از بیش از دو گره برای تسهیل انتقال استفاده می‌کنند.

ووترز در پست فالوآپ (Follow-up) در پلتفرم X (توییتر سابق)، در پاسخ به منتقدان لایتنینگ گفت: «عبارت «هیچ‌کس از لایتنینگ استفاده نمی‌کند» اکنون باید میم مُرده باشد.» رقم ۶.۶میلیون‌دلاری River برای تراکنش‌های مسیریابی‌شده لایتنینگ تخمین حداقلی و در‌حقیقت کوچک‌ترین مقدار ممکنی است که می‌تواند ارزیابی کند.

سم ووترز به رقم ۵۰۳هزار تراکنش مسیریابی‌شده در آگوست‌۲۰۲۱ که از مطالعه K33 یا Arcane Research به‌دست آمده بود، اشاره کرد و افزود که این رقم در حالی حاصل شده است که ارزیابی تراکنش‌های خصوصی لایتنینگ یا تراکنش‌های انجام‌شده بین دو شرکت‌کننده امکان‌پذیر نیست.

۷۸.۲میلیون دلار حجم تراکنش نیز در آگوست‌۲۰۲۳ در لایتنینگ پردازش شد که نشان‌دهنده افزایش ۵۴۶‌درصدی درمقایسه‌با رقم ۱۲.۱میلیون‌دلاری آگوست‌۲۰۲۱ است که ازطریق مطالعه K33 به‌دست‌آمده است.

ووترز خاطرنشان کرد که لایتنینگ اکنون حداقل ۴۷درصد از تراکنش‌های روی زنجیره بیتکوین را پردازش می‌کند. او افزود: «این معیار جالبی برای نظارت خواهد بود. همچنین، این شاخص گسترش استفاده از بیتکوین به‌‌عنوان ابزار مبادله است.»

در آگوست‌۲۰۲۳، اندازه متوسط تراکنش لایتنینگ حدود ۴۴,۷۰۰ ساتوشی (Satoshi) یا ۱۱.۸۴ دلار بود. River تخمین زد که بین ۲۷۹هزار تا ۱.۱میلیون کاربر لایتنینگ در سپتامبر فعال بودند. این شرکت ۲۷درصد از رشد تراکنش را به بخش‌های بازی و انعام رسانه‌های اجتماعی و استریم نسبت داد.

River درپایان اعلام کرد که نرخ موفقیت پرداخت‌های لایتنینگ این پلتفرم در آگوست‌۲۰۲۳ در ۳۰۸هزار تراکنش ۹۹.۷درصد بوده است. ناکامی زمانی رخ می‌دهد هیچ مسیر پرداختی که نقدینگی کافی برای تسهیل نقل‌وانتقال را داشته باشد، پیدا نشود.

ناگفته نماند که مجموعه ‌داده‌های River شامل ۲.۵میلیون تراکنش بود. نکته مهم دیگر اینکه گره‌های موجود در مجموعه داده‌های ریور، ۲۹درصد از کل ظرفیت شبکه و ۱۰درصد از کانال‌های پرداخت را تشکیل می‌دهند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا