دسته‌بندی نشده

نگاهی به تغییر دامیننس مهم‌ترین رمزارزها در سال ۲۰۲۳

صرافی بایننس به‌تازگی با انتشار گزارشی تغییرات دامیننس رمزارزهای مهم‌ بازار کریپتوکارنسی در سال ۲۰۲۳ را بررسی کرده است. دامیننس بیت کوین و تتر و اتریوم همواره به‌عنوان شاخص‌های مهم و کاربردی در تشخیص وضعیت بازار رمزارزها و جهت‌گیری آن در آینده شناخته می‌شوند. در این مقاله از بلاگ تترلند، با کمک گزارش بایننس نگاهی به تغییر دامیننس مهم‌ترین رمزارزها در سال ۲۰۲۳ می‌اندازیم. 

رشد ۱۰۸درصدی مارکت کپ کل بازار کریپتوکارنسی در سال ۲۰۲۳

در سال ۲۰۲۳، روند درخورتوجه افزایش قیمت را برای بسیاری از رمزارزها  شاهد بودیم. با بررسی نمودار مارکت کپ کل بازار کریپتوکارنسی می‌توان به این موضوع پی برد. در همین زمین، ۱ژانویه۲۰۲۳، ارزش کل بازار رمزارزها حدود ۷۹۸میلیارد دلار بود. 

همان‌طور‌که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، در طول سال افزایش مارکت‌کپ بازار را شاهد بودیم. قبل از آغاز فوریه۲۰۲۳، مارکت‌کپ به بیش از ۱,۰۰۰میلیارد دلار افزایش یافت. بین ماه‌های فوریه تا اکتبر۲۰۲۳، روند نوسانی مارکت کپ بین ۱,۰۰۰ تا ۱,۳۰۰میلیارد دلار به‌چشم می‌خورد.

با شروع ماه اکتبر، باردیگر شاخص روند صعودی به خود گرفت. در پی این اتفاق از محدوده ۱,۰۰۰میلیارد دلار در مدت ۲ ماه به ۱,۶۶۰میلیارد دلار در پایان دسامبر۲۰۲۳ رسید. بنابراین، در یک سال گذشته رشد ۱۰۸درصدی مارکت‌کپ بازار کریپتوکارنسی را شاهد بودیم. 

افزایش ۲۴درصدی دامیننس بیت کوین در سال ۲۰۲۳

در گزارش بایننس، نموداری درباره روند تغییرات دامیننس رمزارزهای معروف و پرطرفدار بازار کریپتوکارنسی منتشر شده است. بر‌اساس این نمودار، بیت کوین (BTC) در سال ۲۰۲۳ مانند سال‌های قبل بیشترین سهم بازار را در‌اختیار داشت. دامیننس بیت کوین از ابتدای ژانویه تا پایان دسامبر۲۰۲۳، نزدیک به ۲۴درصد افزایش یافت و از ۴۰/۴ به ۵۰/۲درصد رسید. 

همان‌طور‌که مشاهده می‌کنید، بخش درخورتوجه افزایش دامیننس بیت کوین در ۶ ماه نخست سال، یعنی تا پایان ژوئن۲۰۲۳، رقم خورد. در ۶ ماه دوم، روی‌هم‌رفته چیزی در‌حدود ۰/۳درصد دامیننس بیت‌کوین کاهش پیدا کرد. 

۱ژانویه۲۰۲۳، قیمت بیت کوین ۱۶,۵۴۷ دلار بود. در ۶ ماه نخست سال با ۸۴درصد افزایش قیمت به محدوده ۳۰,۴۶۶ دلار رسید. بعد‌از‌آن تا ۱۲اکتبر، روند کاهشی به خود گرفت و به ۲۶,۸۴۲ دلار برگشت. در ۲ ماه پایانی سال هم، قیمت بیت‌کوین حدود ۵۷ درصد افزایش یافت تا در ۳۱دسامبر به ۴۲,۲۲۰ دلار برسد. 

کاهش ۱/۸درصدی دامیننس اتریوم در سال ۲۰۲۳ 

دامیننس اتریوم (ETH) که ازنظر سهم بازار دومین رمزارز بزرگ جهان به‌حساب می‌آید، از ابتدای ژانویه تا پایان ژوئن۲۰۲۳ بیش از ۱درصد رشد کرد. بااین‌حال، با نزدیک‌شدن به اواخر سال ۲۰۲۳ با چند درصد کاهش به ۱۶/۷درصد رسید.

در این مدت، اتریوم از محدوده ۱,۵۰۰ دلار در ابتدای سال ۲۰۲۳ به ۲,۲۹۴ دلار در دسامبر رسید. این یعنی در یک سال قیمت اتریوم حدود ۵۲درصد افزایش یافت. گفتنی است که این میزان افزایش قیمت در‌مقایسه‌با بیت کوین به‌مراتب کمتر بود. همین موضوع هم در کاهش مارکت‌کپ اتریوم مؤثر بود. 

کاهش ۳/۳درصدی دامیننس تتر در سال ۲۰۲۳ 

براساس نمودار بایننس، دامیننس تتر (USDT) در سال ۲۰۲۳ حدود ۳/۳درصد کاهش یافته و از ۸/۳درصد در ابتدای ژانویه به ۵/۶درصد در پایان دسامبر رسیده است. این در حالی است که عرضه استیبل کوین تتر در سال ۲۰۲۳، حدود ۲۱درصد افزایش یافت و در یک سال حدود ۲۸میلیارد دلار به عرضه این رمزارز افزوده شد. 

کاهش دامیننس تتر با وجود افزایش عرضه این استیبل کوین، به‌وضوح نشان‌دهنده رالی صعودی حاکم بر بازار کریپتوکارنسی است. شایان ذکر است که افزایش قیمت سایر رمزارزهای مهم در‌مقایسه‌با عرضه تتر بیشتر بوده است. 

کاهش ۴/۱درصدی دامیننس یو‌اس‌دی کوین در سال ۲۰۲۳ 

دامیننس استیبل کوین USDC، از رقبای اصلی تتر، نیز در همین بازه زمانی از ۵/۶ به ۱/۴درصد رسیده است. کاهش دامیننس این استیبل‌کوین با کاهش عرضه آن نیز همراه بوده است؛ به‌طوری‌که از مارکت‌کپ ۴۵میلیارد‌دلاری در ابتدای سال ۲۰۲۳ به حدود ۲۴میلیارد دلار در پایان سال رسید. 

کاهش ۲درصدی دامیننس بایننس کوین در سال ۲۰۲۳

ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB) نیز ازجمله رمزارزهای مهمی بود که دامیننس آن در سال ۲۰۲۳ حدود ۲درصد کاهش یافت. بروز مشکلات حقوقی برای صرافی بایننس در آمریکا به استعفای مدیرعامل این صرافی، چانگ‌پنگ ژائو، منجر شد. بسیاری از کارشناسان تصور می‌کردند مشکلات به‌وجود‌آمده خسارت‌های بیشتری برای بایننس کوین به‌همراه داشته باشند. بااین‌همه، این اتفاق در عمل رخ نداد و بایننس کوین به‌سرعت به روند صعودی بازگشت. 

مارکت کدام آلت‌کوین‌ها در سال ۲۰۲۳ رشد کرد؟ 

در میان این کاهش‌ها، ارزهای دیجیتال ریپل (XRP) و کاردانو (ADA) با اندکی رشد توانستند دامیننس خود را به‌ترتیب ۰/۲ و ۰/۱درصد افزایش دهند. 

در میان آلت کوین‌ های مهم بازار، سولانا (SOL) بهترین عملکرد را از خود نشان داد و دامیننس آن از ۰/۵درصد در ابتدای ژانویه‌۲۰۲۳ به ۲/۷درصد در پایان سال رسید. این اتفاق در شرایطی رخ داد که سولانا در یک سال گذشته حدود ۶۰۰درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. 

سهم سایر آلت‌کوین‌های بازار نیز در ابتدای سال ۲۰۲۳ تقریباً ۱۸/۶درصد بود که تا پایان ژوئن به ۱۴درصد رسید. بااین‌حال، پس‌از‌آن روند رو‌به‌رشدی پیدا کرد و تا پایان سال توانست به ۱۵/۹درصد برسد. در‌مجموع، در سال ۲۰۲۳ کاهش ۲/۷درصدی مارکت‌کپ سایر آلت‌کوین‌ها را شاهد بودیم.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا