اخبار

فروش توکن ۱۶۲میلیون‌دلاری پروتکل مالکیت داده (Data Ownership Protocol)

پروتکل مالکیت داده (Data Ownership Protocol) در فروش اخیر توکن خود قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی‌اش در اواخر ماه جاری میلادی، ۱۶۲میلیون دلار جمع‌آوری کرد.

پروتکل مالکیت داده پروژه نوآورانه مبتنی‌بر بلاک‌چین است که به کاربران اختیار کامل می‌دهد تا روی اطلاعاتشان در دنیای دیجیتال نظارت کنند. این پروتکل بر حفظ حریم خصوصی بلاک‌چین تمرکز دارد و ادعا می‌کند «شفافیت انتخابی در اتریوم» را به‌ارمغان می‌آورد.

تا‌کنون، جامعه‌ای با بیش از ۲/۶۷میلیون نفر کاربر در تست‌نت این پروتکل شرکت کرده‌اند. پروتکل مالکیت داده قصد دارد امکان کنترل کامل بر داده‌ها را برای کاربران فراهم کند. به‌نوشته کریپتونیوز، کاربردهای بالقوه Data Ownership Protocol یا DOP عبارت‌اند از:

  • فراهم‌کردن بازار امن و تسهیل معاملات به‌گونه‌ای که کاربران بتوانند داده‌هایشان را به‌طور مستقیم خرید‌و‌فروش کنند. این امر می‌تواند به افراد قدرت دهد تا از نقاط داده ارزشمندی که به‌صورت آنلاین تولید می‌کنند (مانند عادات مرور یا سابقه خرید)، درآمدزایی کنند.
  • محققان می‌توانند از DOP برای دسترسی به مجموعه داده‌های خاص بدون خدشه‌دار‌کردن حریم خصوصی کاربران استفاده کنند.
  • کاربران کنترل می‌کنند که چه کسی و برای چه اهدافی بتواند به داده‌هایشان دسترسی داشته باشد.
  • ادغام DOP با برنامه‌های DeFi می‌تواند به کاربران امکان دهد تا از داده‌های خود به‌عنوان وثیقه برای دریافت وام یا سایر محصولات مالی استفاده کنند. این موضوع می‌تواند امکانات مالی جدیدی پیش روی افرادی بگذارد که ممکن است به اشکال سنتی اعتبار دسترسی نداشته باشند.

اخیراً بنیان‌گذاران Data Ownership Protocol در بیانیه‌ای اعلام کردند که فروش توکن تکمیل‌شده نهمین فروش بزرگ تاریخ است. در‌حالی‌که اعضای این تیم برای راه‌اندازی شبکه اصلی خود در اواخر آوریل تا می‌۲۰۲۴ آماده می‌شوند، از هدف پروتکل برای ارتقای شفافیت داده زنجیره‌ای با گسترش عملیات کلی و ایجاد مشارکت‌های معنادار پشتیبانی می‌کند.

پروتکل مالکیت داده از فناوری zk-SNARK استفاده می‌کند

پروتکل مالکیت داده از فناوری‌هایی مانند zk-SNARK برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها بدون افشای داده‌های اساسی استفاده می‌کند. بدین‌ترتیب، هم حریم خصوصی و هم انطباق با مقررات را تضمین می‌کند.

zk-SNARK پروتکل اثبات دانش صفر است که در آن کاربران می‌توانند بدون افشای اطلاعات خاص و هیچ‌گونه تعاملی بین طرفین، ثابت کنند که اطلاعات خاصی را دراختیار دارند.

توسعه‌دهندگان ویژگی‌های جدید را آزمایش می‌کنند

کوجی هیروکادو، یکی از بنیان‌گذاران پروتکل مالکیت داده، در بیانیه‌ای مطبوعاتی بیان کرد:

طی راه‌اندازی شبکه آزمایشی ما، جامعه‌مان در کمک به تیم در تقویت ویژگی‌های پروتکل و شناسایی هرگونه آسیب‌پذیری احتمالی نقش مهمی ایفا کرد. این پشتیبانی ارزشمند مستمر مسئول فروش توکن است.

هیروکادو افزود:

مدتی است که دنیای رمزارزها شاهد چنین حجم فروش توکنی نبوده است و این موضوع رویکرد نوآورانه ما را در مالکیت داده برجسته می‌کند. هدف این پروژه توانمندسازی کاربران است و با استفاده از فناوری بلاک‌چین، قصد داریم به افراد کمک کنیم تا بر داده‌های شخصی‌شان کاملاً نظارت کنند. علاوه‌براین، حریم خصوصی و امنیت و فرصت مشارکت در ارزش ایجاد‌شده به‌واسطه داده‌ها را تضمین کنیم.

درپایان، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که Data Ownership Protocol اخیراً نقشه راه خود را در پلتفرم شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک گذاشته است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

منبع
cryptonews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا