اخبار

برنامه ویژه سیرکل برای بازگرداندن استیبل کوین USDC به روزهای اوج

ارزش بازار استیبل کوین USDC از ابتدای سال ۲۰۲۳ در‌حدود ۳۵درصد کاهش یافته است؛ به‌طوری‌که در مارس‌۲۰۲۳ مارکت‌کپ آن ۴۳میلیارد دلار بود. بااین‌حال در فوریه۲۰۲۴، ارزش بازار یو‌اس‌دی کوین به حدود ۲۸میلیارد دلار کاهش یافته است. 

کریپتودات‌نیوز می‌نویسد که رقیب مستقیم USDC در بازار کریپتوکارنسی تتر است. USDT در یک سال گذشته نه‌تنها روند نزولی را تجربه نکرده است؛ بلکه شاهد افزایش بیش از ۲۰درصدی مارکت‌کپ آن ‌بوده‌ایم. این اتفاق باعث شده است تا عملاً تتر جایگاه بلامنازع خود در بازار کریپتوکارنسی را به‌عنوان نخستین استیبل کوین تثبیت کند. 

جالب است بدانید که از سال ۲۰۱۸ تاکنون، بیش از ۱۲هزارمیلیارد دلار تراکنش در بلاک‌چین با استفاده از استیبل‌کوین USDC انجام شده است. بااین‌حال، تنها ۱۹۷میلیارد دلار از مجموع این تراکنش‌ها به سال ۲۰۲۳ مربوط است. نقطه امیدوارکننده درباره این استیبل کوین، افزایش ۵۹درصدی کیف‌پول‌هایی است که از آن برای تراکنش‌های خود استفاده کرده‌اند. 

برنامه سیرکل برای بازگرداندن USDC به روزهای اوج چیست؟

همان‌طور‌که می‌دانید، شرکت سیرکل (Circle) یو‌اس‌دی کوین را در بازار کریپتو عرضه می‌کند. این شرکت با پیش‌بینی برنامه‌ای جدید، قصد دارد سهم از‌دست‌رفته استیبل کوین خود را در بازار احیا کند. ۱۱ژانویه۲۰۲۴ (۲۱دی۱۴۰۲)، سیرکل پرونده محرمانه‌ای را برای عرضه اولیه عمومی (IPO) استیبل کوین USDC نزد SEC تشکیل داد. 

حال این سؤال مطرح می‌شود که IPO یو‌اس‌دی کوین چه تأثیری بر بهبود وضعیت آن خواهد گذاشت؟ شرکت سیرکل معتقد است که اجرای این برنامه می‌تواند منابع عمومی بیشتری را به‌سمت USDC سوق دهد. این موضوع می‌تواند استیبل‌کوین یادشده را به گردونه رقابت با USDT بازگرداند. بدیهی است که پذیرفته‌شدن IPO یو‌اس‌دی کوین در تقویت اعتماد کاربران به آن نقش پررنگی ایفا می‌کند. 

در‌عین‌حال مشخص نیست که SEC با درخواست شرکت سیرکل موافقت کند یا خیر. همان‌طورکه می‌دانید، این کمیسیون مدت‌ها به BTC بدبین بود و اجازه عرضه ETF بیت کوین را نمی‌داد؛ اما با شروع سال ۲۰۲۴ اوضاع کاملاً دگرگون شد. به‌همین‌دلیل، می‌توان امیدوار بود که درخواست شرکت سیرکل نیز پس از پشت‌سر‌گذاشتن فراز‌و‌نشیب‌هایی با موافقت همراه شود. 

مشکلات همیشگی فقدان شفافیت تتر و مشکلات استیبل‌کوین‌های الگوریتمی کار را به‌ جایی رسانده است که سیرکل می‌تواند از این فرصت برای جلب اعتماد کاربران نهایت بهره را ببرد. درصورت تأیید درخواست سیرکل، قطعاً تحولاتی جدی را درزمینه وضعیت بازار استیبل‌کوین‌ها شاهد خواهیم بود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا