آموزشمبتدیمقاله

تفاوت بلاک چین و بیت کوین

برای درک بهتر تفاوت بلاک چین و بیت کوین این جمله را در نظر بگیرید:

  • وب‌سایت‌ها فناوری خاصی هستند که برای اشتراک‌گذاری اطلاعات استفاده می‌شود.
  • موتورهای جستجو یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین روش‌های استفاده از فناوری وب‌سایت هستند.
  • به نوبه خود، گوگل یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نمونه‌های موتور جستجو است.

به طور مشابه:

  • بلاک چین، یک فناوری خاص است که برای ثبت اطلاعات (داده‌های بلاک یا بلوک) استفاده می‌شود.
  • ارزهای دیجیتال و خرید ارز دیجیتال ، یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین روش‌های استفاده از فناوری بلاک چین است.
  • بیت کوین اولین و محبوب‌ترین نمونه ارز رمزنگاری شده در بازار خرید یا فروش ارز دیجیتال است.
بلاک چین، به‌عنوان یک سیستم توزیع شده

مفهوم بلاک چین

بیشتر بلاک چین ‌ها به عنوان دفترهای دیجیتالی توزیع و غیرمتمرکز طراحی می‌شوند. به زبان ساده، بلاک چین یک دفتر دیجیتال است که اساساً یک نسخه الکترونیکی از یک دفتر کاغذی است و وظیفه ضبط و ذخیره لیستی از معاملات فروش یا خرید ارز دیجیتال را دارد.

به طور دقیق‌تر، بلاک چین یا زنجیره بلوک یک زنجیره خطی از چندین بلوک است که با اثبات رمزنگاری به هم متصل و ایمن می‌شوند. فناوری بلاک چین ممکن است در فعالیت‌های دیگری که لزوماً به عملیات مالی احتیاج ندارند اعمال شود، اما در زمینه ارز رمزنگاری شده و خرید ارز دیجیتال، آن‌ها وظیفه دارند یک رکورد دائمی در مورد کلیه معاملات تایید شده فروش یا خرید ارز دیجیتال را داشته باشند.

“توزیع شده” و “غیرمتمرکز” به نحوه ساختار و نگهداری دفترچه اشاره دارد. برای درک تفاوت، به اشکال رایج دفتر کل متمرکز مانند سوابق عمومی فروش خانه، سابقه برداشت پول از خودپرداز بانک فکر کنید. در هر حالت، فقط یک سازمان دفتر را کنترل می‌کند: یک سازمان دولتی، بانک و غیره.

 عامل مشترک دیگر این است که فقط یک نسخه اصلی از دفتر وجود دارد و از هر چیز دیگری به سادگی یک نسخه پشتیبان تهیه می‌کند که پرونده رسمی نیست. بنابراین، دفترهای سنتی متمرکز هستند زیرا توسط یک موجود واحد نگهداری می‌شوند و معمولاً به یک پایگاه داده متکی هستند.

بلاک چین، به‌عنوان یک سیستم توزیع شده

بلاک چین، به‌عنوان یک سیستم توزیع شده

در مقابل، بلاک چین معمولاً به عنوان یک سیستم توزیع شده ساخته می‌شود که به‌عنوان دفتر مرکزی غیرمتمرکز عمل می‌کند. این بدان معنی است که هیچ کپی از دفتر اصلی (توزیع شده) و هیچ مرجع واحدی در کنترل (غیرمتمرکز) وجود ندارد. به زبان ساده، هر کاربری که تصمیم به عضویت و مشارکت در روند حفظ شبکه بلاک چین می‌گیرد، یک نسخه الکترونیکی از داده‌های بلاک چین را که اغلب با آخرین معاملات خرید ارز دیجیتال یا فروش به‌روز می‌شود، به‌صورت همزمان با نسخه‌های کاربر دیگر نگه می‌دارد.

به عبارت دیگر، یک سیستم توزیع شده توسط کار جمعی بسیاری از کاربران که در سراسر جهان گسترش یافته‌اند، حفظ می‌شود. این کاربران به گره‌های شبکه نیز معروف هستند و همه این گره‌ها، طبق قوانین سیستم، در روند تأیید و اعتبار سنجی معاملات خرید ارز دیجیتال شرکت می‌کنند. در نتیجه، قدرت غیرمتمرکز است (هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد).

مفهوم دیگر بلاک چین

مفهوم دیگر بلاک چین

Blockchain نام خود را از نحوه سازماندهی سوابق گرفته است: زنجیره‌ای از بلوک‌های مرتبط. اساساً، یک بلوک قطعه‌ای از داده است که شامل موارد دیگر، لیستی از معاملات اخیر (مانند صفحه چاپ شده ورودی‌ها) است. بلوک‌ها و همچنین معاملات، عمومی و قابل مشاهده هستند، اما قابل تغییر نیستند (مانند قرار دادن هر صفحه در یک جعبه شیشه‌ای مهر و موم شده).

همان‌طور که بلوک‌های جدید به زنجیره بلوک اضافه می‌شوند، یک رکورد مداوم از بلوک‌های مرتبط (مانند یک دفتر فیزیکی و صفحات بسیاری از سوابق آن) تشکیل می‌شود. این یک تشبیه بسیار ساده بود، اما روند کار بسیار پیچیده‌تر از آن است.

یکی از مهم‌ترین دلایل مقاومت بلاک چین در برابر اصلاحات این واقعیت است که بلاک ها توسط اثبات رمزنگاری به هم پیوسته و ایمن می‌شوند. برای تولید بلوک‌های جدید، شرکت‌کنندگان در شبکه نیاز به یک فعالیت محاسباتی پرهزینه و فشرده دارند که به‌عنوان استخراج شناخته می‌شود.

 اصولاً ماینرها وظیفه تأیید معاملات فروش یا خرید ارز دیجیتال و گروه‌بندی آن‌ها را در بلاک‌های تازه ایجاد شده‌ای دارند که سپس به بلاک چین اضافه می‌شوند (در صورت تحقق شرایط خاص). آن‌ها همچنین مسئول معرفی ارزهای جدید به سیستم هستند که به‌عنوان پاداش آن‌ها صادر می‌شود.

هر بلاک تازه تأیید شده به بلاکی که بلافاصله قبل از آن آمده است پیوند دارد. نکته مثبت این راه‌اندازی این است که تغییر داده‌ها در یک بلاک وقتی به بلاک چین اضافه شوند، عملاً غیرممکن است زیرا آن‌ها با اثبات رمزنگاری ایمن می‌شوند، تولید آن‌ها بسیار هزینه‌بر است و لغو آن‌ها بسیار دشوار است.

به طور خلاصه، بلاک چین زنجیره‌ای از بلوک‌های داده پیوندی است که به ترتیب زمانی سازمان یافته‌اند و با اثبات رمزنگاری ایمن می‌شوند.

ارز رمزنگاری شده

ارز رمزنگاری شده

به زبان ساده، ارز رمزپایه یک شکل دیجیتالی از پول است که به‌عنوان وسیله مبادله جهت فروش یا خرید ارز دیجیتال در یک شبکه توزیع شده از کاربران استفاده می‌شود. برخلاف سیستم‌های بانکی سنتی، این معاملات خرید ارز دیجیتال از طریق دفتر دیجیتال عمومی (بلاک چین) ردیابی می‌شود و ممکن است مستقیماً بین شرکت‌کنندگان (نظیر به نظیر) بدون نیاز به واسطه‌ها انجام شود.

“رمزنگاری” به تکنیک‌های رمزنگاری استفاده می‌شود که برای تأمین امنیت اقتصادی و اطمینان از ایجاد آرام واحدهای رمزنگاری جدید و اعتبار سنجی معاملات خرید ارز دیجیتال استفاده می‌شود.

اگرچه همه ارزهای رمزپایه قابل استخراج نیستند، اما بسیاری از ارزهایی که مانند بیت کوین به روند استخراج متکی هستند، رشد آهسته و کنترل شده‌ای در گردش دارند. بنابراین، استخراج تنها راه ایجاد واحدهای جدید این ارزها است.

بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین اولین ارز رمزپایه‌ای است که تاکنون ایجاد شده است و طبیعتاً معروف ترین آن است. در سال 2009 توسط توسعه‌دهنده با نام مستعار Satoshi Nakamoto معرفی شد. ایده اصلی ایجاد یک سیستم پرداخت الکترونیکی مستقل و غیرمتمرکز بر اساس مدارک ریاضی و رمزنگاری بود.

علی‌رغم شناخته‌شده‌ترین، بیت کوین تنها نیست. ارزهای رمزپایه دیگری نیز وجود دارد که هرکدام ویژگی‌ها و مکانیزم‌های خاص خود را دارند. به‌علاوه، همه ارزهای رمزپایه بلاک چین اختصاصی خود را ندارند. برخی بر بستر بلاک چین موجود ایجاد شده‌اند‌، در حالی که برخی دیگر کاملاً از ابتدا ایجاد شده‌اند.

مرجع تخصصی فروش تتر و خرید تتر

مانند اکثر ارزهای رمزپایه، بیت کوین از عرضه محدودی برخوردار است، به این معنی که پس از رسیدن به حداکثر میزان عرضه، دیگر بیت کوین توسط سیستم تولید نخواهد شد. اگرچه این مورد از پروژه‌ای به پروژه دیگر متفاوت است، اما حداکثر میزان عرضه بیت کوین به 21 میلیون واحد رسیده است. معمولاً کل تأمین اطلاعات عمومی است که هنگام ایجاد ارز رمزپایه تعریف می‌شود.

پروتکل بیت کوین متن باز است و هر کسی می‌تواند کد را بازبینی یا کپی کند. بسیاری از توسعه‌دهندگان در سراسر جهان در توسعه پروژه سهیم هستند.

جمع‌بندی و تفاوت بلاک چین و بیت کوین

برای تازه واردین حوزه ارزهای دیجیتال، این اصطلاحات می‌تواند کاملاً گیج‌کننده و حتی گمراه‌کننده باشد. برخی از افراد هنگام صحبت در مورد فناوری بلاک چین به بیت کوین مراجعه می‌کنند، در حالی‌که دیگران هنگام صحبت در مورد ارزهای رمزپایه به‌طور کلی بلاک چین را ذکر می‌کنند.

با این حال، این اصطلاحات واقعاً قابل تعویض نیستند: آن‌ها به مفاهیم متمایز اما متصل اشاره می‌کنند. بنابراین، درک تفاوت بلاک چین و بیت کوین مهم است. امیدواریم در این مقاله از تترلند شما را با اصول فناوری بلاک چین، ارزهای رمزپایه و بیت کوین آشنا کرده باشیم.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا