اخبار

ارزش ۱۱تریلیون‌دلاری پرداخت‌های انجام‌شده با استیبل کوین ها

طبق گزارش جدیدی که شرکت بروان هاوارد (Brevan Howard)، شرکت مدیریت دارایی منتشر کرده، با وجود خروج سرمایه گسترده از بازار رمزارزها پذیرش پرداخت‌های استیبل کوین همچنان به رشد خود ادامه داده است.

براساس این گزارش دیحی‌فای پرداخت‌های انجام‌شده با استیبل‌کوین‌ها در سال ۲۰۲۲ به میزان ۱۱تریلیون دلار بوده و بیش از ۲۵میلیون کیف‌پول حداقل دارای یک دلار بوده‌اند.

پذیرش گسترده استیبل کوین ها

تحقیقات نشان می‌دهد که تمامی پرداخت‌های استیبل‌کوین‌ها ازطریق رمزارزهای تتر (USDT)، یو‌اس‌دی‌کوین (USDC)، بایننس‌یو‌اس‌دی (BUSD) و تورویو‌اس‌دی (TUSD) و در شبکه‌های بلاکچین اتریوم، ترون، بایننس اسمارت‌چین، پالیگان، آپتیمیسم، آربیتروم، فانتوم و آوالانچ صورت گرفته است. محققان در این گزارش نوشته‌اند که تقریبا تمام خریدهایی که از طریق رمزارز انجام شده توسط استیبل‌کوین‌ها بوده است.

شایان‌ذکر است که در این گزارش حجم معاملات صرافی‌های رمزارز محاسبه نشده است. از دسامبر۲۰۲۱ تاکنون، حجم معاملات استیبل‌کوین‌ها ۱۱درصد کاهش و تعداد تراکنش‌های هفتگی استیبل‌کوین‌ها ۲۵درصد افزایش یافته است. این در حالی است که حجم معاملات در صرافی‌های متمرکز و صرافی‌های غیرمتمرکز به‌ترتیب ۶۴ و ۶۰درصد کاهش یافته است.

ارزش کل پرداخت‌های تسویه‌شده با استیبل کوین ها در سال گذشته نزدیک به ارزش پرداخت‌های آنلاین ویزا شد. در ۲۰۲۲ ارزش پرداخت‌های انجام‌شده توسط ویزا ۱۱.۶تریلون دلار و ارزش پرداخت‌های پی‌پال نیز ۱.۴تریلیون دلار بوده است. به‌نظر می‌رسد پی‌پال با معرفی استیبل‌کوین خود PYUSD قصد دارد پرداخت‌های آنلاین خرد را در سراسر جهان از آن خود کند تا فاصله به‌وجود آمده را جبران کند.

از دیگر نکات قابل‌توجه این گزارش حجم پرداخت‌ها‌ست. تقریبا ۷۵درصد از کیف‌پول‌های فعال استیبل‌کوین‌ها کمتر از هزار دلار در هفتگی تراکنش داشته‌اند که نمایانگر گستردگی استفاده از استیبل‌کوین‌ها برای پرداخت‌های خرد است. همچنین بیش از دو سوم استیبل‌کوین‌ها خارج از صرافی‌ها و قراردادهای هوشمند نگهداری می‌شوند.

علیرغم اینکه تقریبا ۵۰درصد حجم استیبل کوین ها در شبکه اتریوم قرار دارند، اما فقط ۳درصد از تراکنش‌های استیبل‌کوین در این شبکه صورت می‌گیرد. شبکه اتریوم در مقایسه با دیگر شبکه‌ها، دارای کارمزد بسیار بالاتری است که همین موضوع تراکنش‌های خرد را غیرممکن می‌کند.

در مجموع ۷۵ درصد تعداد تراکنش‌ها و ۴۱درصد حجم تراکنش‌ها در شبکه‌های ترون و بایننس اسمارت چین انجام شده است.

تتر همچنان پادشاه است

بیش از نیمی از حجم تراکنش‌ها همچنان در تصاحب تتر USDT است. رمزارز تتر ۶۹درصد سهم بازار استیبل‌کوین‌ها و ۸۰درصد کیف‌پول‌های فعال هفتگی و ۷۵درصد تعداد تراکنش‌ها را دراختیار دارید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا