آموزشاخبارامنیتمتوسط

عرضه Worldcoin آغاز شد؛ پروژه جدید خالق ChatGPT

سم آلتمن، مدیرعامل شرکت OpenAI، در اطلاعیه‌ای رسماً اعلام کرد که عرضه عمومی و جهانی پروژه Worldcoin آغاز شده است. در‌حال‌حاضر، کاربران می‌توانند با نصب اپلیکیشن World که کیف‌پول رمزارزی است، در ازای اسکن عنبیه چشم، توکن ورلدکوین دریافت کنند.

در این اپلیکیشن، امکان رزرو نوبت برای مراجعه به مراکز برپاشده در کشورهای مختلف وجود دارد تا با دستگاهی به نام Orb عنبیه چشم افراد را اسکن کنند و به آنان  توکن ورلدکوین (WLD‌) پاداش بدهند. از آغاز این پروژه، ۲‌میلیون نفر کاربر جذب آن شدند و ۳۵ شهر در ۲۰ کشور جهان مشمول کمپین ورلد‌کوین هستند. 

برنامه پروژه Worldcoin این است که در آینده از این بستر مطمئن برای عرضه سرویس‌های مالی مختلف به انسان‌های واقعی استفاده کند تا از مداخله بات‌های هوش مصنوعی جلوگیری شود.

پروژه Worldcoin چیست؟ 

Worldcoin

پروژه WorldCoin یکی از پروتکل‌های احراز هویت است که با استفاده از آن می‌توان تفاوت انسان و ربات را مشخص کرد. این پروتکل از دستگاهی برای اسکن عنبیه چشم استفاده می‌کند تا هویت افراد را تأیید و جمع‌آوری کند. پس از انجام این کار، توکن ورلدکوین (WLD‌) به‌‌رایگان برای افراد ارسال خواهد شد.

گفتنی است که توکن ورلدکوین با رمزارزهای دیگر مثل بیت کوین و اتریوم تفاوت‌های زیادی دارد. در‌واقع، در این پروتکل افراد به‌خاطر انسان‌‌بودن رمزارز دریافت می‌کنند و مهم‌ترین تفاوت ورلد‌کوین با رمزارزهای دیگر هم همین است. شما در ازای دریافت یک رمزارز باید پول پرداخت کنید؛ اما در ازای دریافت رمزارز ورلدکوین کافی است انسان باشید.

Worldcoin

پروژه جدید خالق ChatGPT با انتقاداتی درباره حفظ حریم خصوصی مواجه شده است. در سال ۲۰۲۱ و زمانی‌که آلتمن Worldcoin را معرفی کرد، ادوارد اسنودن از این موضوع انتقاد کرده بود که نباید کاتالوگی از چشم انسان‌ها را گردآوری کرد.

تاکنون، پروژه Worldcoin موفق شده است سرمایه‌های زیادی را جذب کند. به‌عنوان مثال، سم آلتمن فقط در می۲۰۲۳ (اردیبهشت۱۴۰۲) توانست ۱۱۵‌میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند. 

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا