آموزش

ارز دیجیتال گالا چیست؟

ارز دیجیتال گالا ارز بومی پروژه‌ای موسوم به «گالا گیمز» (Gala Games) است. گالا گیمز به‌ادعای سازندگانش، اکوسیستمی جامع برای بازی‌های مبتنی‌بر بلاک چین است که مأموریت خود را «ساخت بازی‌های بلاک چینی دلخواه کاربران» عنوان کرده است.

گالا گیمز به‌عنوان سکویی بلاک چینی، بازی‌های مختلفی را برای سرگرم‌سازی و درآمدزایی در‌اختیار گیمرها قرار داده است. این بازی‌ها در بستر شبکه‌ای با عنوان «گالا نتورک» (Gala Network) پیاده‌سازی شده‌اند و کاربران می‌توانند از ارز دیجیتال گالا برای خرید و فروش اقلام درون‌برنامه‌ای بازی‌ها و نقدکردن درآمدهای خود استفاده کنند.

بازی‌های مبتنی‌بر گالا گیمز به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توان دارایی‌های دیجیتال درون‌برنامه‌ای آن‌ها را خرید و فروش کرد و با دادوستد توکن‌های NFT آن‌ها، درآمد به‌دست آورد.

بنیان‌گذار گالا کیست؟

«اریک شیرمایر» (Eric Schiermeyer)، از فعالان و پیش‌گامان حوزه بازی‌های بلاک چینی، گالا گیمز را در قالب شرکتی نوپا تأسیس کرد. در کارنامه وی، ساخت و عرضه پلتفرم «زینگا» (Zynga)‌ دیده می‌شود؛ پلتفرمی که در حوزه ساخت و توسعه بازی‌های موبایلی فعال است. علاوه‌براین، شیرمایر دستی هم بر توسعه بازی‌های روزمره دارد و عناوین پرطرفداری همچون «مافیا وارز» (Mafia Wars) و «فارم‌ویل» (FarmVille) از ساخته‌های پیشین او هستند.

شیرمایر پس از آنکه نامش با عرضه بازی‌های محبوب موبایلی بر سر زبان‌ها افتاد، در ژوئيه‌۲۰۱۹ گالا گیمز را بنیان نهاد. دورنمای او از طراحی و ساخت این پلتفرم، ایجاد شبکه‌ای از بازی‌های بلاک چینی با محوریت درآمدزایی برای گیمرها بود. در سال‌های اخیر، گروه توسعه‌دهندگان گالا گیمز به‌سرعت گسترش یافته‌اند و درحال‌حاضر، بیش از ۱۰۰ نفر در حال کار روی این پروژه هستند.

گالا گیمز چگونه کار می‌کند؟

بار پردازش تراکنش‌ها و تأمین امنیت اکوسیستم گالا گیمز بر دوش گره‌های این شبکه قرار دارد. این گره‌ها در هر شبانه‌روز دست‌کم باید ۶ ساعت بی‌وقفه مشغول کار باشند تا بتوانند پاداش مشارکت در شبکه را دریافت کنند. اعطای این پاداش پایداری و رشد شبکه گالا را تضمین می‌کند.

ارز دیجیتال گالا ۱

هر گره برای مشارکت در اکوسیستم گالا گیمز، ابتدا باید نرم‌افزار ویژه‌ای را پس از خرید، بارگذاری و نصب کند. خرید این نرم‌افزار از‌طریق وب‌سایت اصلی پروژه گالا امکان‌پذیر است. گفتنی است که هر گره شبکه پس از راه‌اندازی، به توکنی غیرقابل‌معاوضه (NFT) تبدیل می‌شود و آن را در «اوپن‌سی» (OpenSea) یا دیگر بازارگاه‌های NFT می‌توان خرید و فروش کرد.

در اکوسیستم گالا گیمز، به گره‌های شبکه پاداش‌ها و جوایز مختلفی اعطا می‌شود که برخی از آن‌ها از‌این‌قرارند:

 • توکن‌های روزانه گالا
  توکن‌های NFT به‌طور‌تصادفی
  حق رأی
  سکه‌های درون‌برنامه‌ای

در گالا گیمز، کاربران می‌توانند مالکیت توکن‌های NFT ساخته‌شده را در‌اختیار بگیرند و با اعمال حق رأی در حکمرانی و مدیریت این شبکه نقش ایفا کنند.

سیستم گره سه‌گانه گالا گیمز چیست؟

گره‌های فعال در گالا گیمز «سیستم گره سه‌گانه» این شبکه را تشکیل می‌دهند. این گره‌ها در سه دسته‌بندی عمده جای می‌گیرند و در‌کنار‌هم وظیفه حفظ یکپارچگی و امنیت شبکه گالا را بر‌عهده دارند.

گره‌های شبکه گالا گیمز به سه دسته‌ تقسیم می‌شوند:

گره‌های مبتنی‌بر اثبات کار

از گره‌های اثبات کار در شبکه گالا با عنوان «گره‌های بنیان‌گذار» یاد می‌شود. این گره‌ها، گره‌های مقدم و پیش‌گام گالا گیمز هستند و بر‌پایه ۵۰هزار توکن NFT ساخته شده‌اند. گره‌های بنیان‌گذار از کاربران و پذیرندگان آغازین گالا گیمز تشکیل شده‌اند که با مجوزی ویژه، توکن‌های NFT عناوین جدید پلتفرم را دریافت می‌کنند.

گره‌های مبتنی‌بر اثبات سهام

این گره‌ها که با عنوان «گره‌های پولی» شناخته می‌شوند، تنها برای اجرای عناوین خاصی از بازی‌ها به‌کار می‌روند و بر‌پایه قرارداد هوشمند عمل می‌کنند.

گره‌های مبتنی‌بر اثبات ذخیره‌سازی

این دسته از گره‌ها با میزبانی از بازی‌های شبکه گالا وابستگی آن به سرویس‌های هاستینگ از‌جمله «آمازون وب‌سرویس» را از بین می‌برند.

این سیستم سه‌گانه ساختار اقتصادی اکوسیستم گالا را تشکیل می‌دهد و باعث می‌شود پایداری آن با اضافه‌شدن بازی‌های جدید آسیب نبیند.

توکن گالا چیست؟

توکن گالا یا ارز دیجیتال گالا توکن کاربردی اکوسیستم گالا گیمز است که از خرید اقلام درون‌برنامه‌ای گرفته تا خرید مجوز راه‌اندازی گره را برای کاربران تسهیل می‌کند.

ارز دیجیتال گالا ۲

توکن گالا به کاربران اجازه می‌دهد اقلام یکتای دلخواهشان را با سندیتی خدشه‌ناپذیر ایجاد و برای کسب درآمد توزیع کنند. این توکن را علاوه‌بر دادوستد و معاوضه با توکن‌های NFT می‌توان در حین انجام بازی برنده شد.

در گالا گیمز، چهار روش برای به‌دست‌آوردن توکن گالا وجود دارد:

 • انجام بازی‌های مبتنی‌بر شبکه گالا
  دعوت از کاربران جدید
  راه‌اندازی و تملک یک گره
  خرید و فروش در سکوهای مبادلاتی

نحوه توزیع توکن‌های گالا چگونه است؟

کل موجودی ارز دیجیتال گالا برابر با ۳۵میلیارد واحد است. درحال‌حاضر نیز، بیش از ۶.۹میلیارد واحد از این ارز در چرخه مبادلات بازار قرار دارد. روزانه دست‌کم ۸.۵میلیون توکن جدید در شبکه عرضه و توزیع می‌شود. نیمی از این توکن‌ها بین گره‌های بنیان‌گذار و نیم دیگر میان سایر گره‌ها تقسیم می‌شود.

گفتنی است که در ۲۱‌ژوئیه هر‌سال، تعداد توکن‌های توزیع‌شده گالا نصف می‌شود؛ بنابراین، از ۲۱‌ژوئيه‌۲۰۲۳ به‌جای ۸.۵میلیون، روزانه تقریباً ۴.۲۵میلیون توکن گالا عرضه خواهد شد. این روش کاهش سالانه پاداش به‌عنوان سازوکار ضدتورمی عمل می‌کند و به‌مرورزمان به رشد قیمت ارز دیجیتال گالا منجر می‌شود.

خرید و فروش ارز دیجیتال گالا چگونه است؟

یکی از روش‌های خرید و فروش ارز گالا استفاده از سرویس مبدل تترلند است. برای استفاده از این سرویس، کافی است وارد حساب کاربری خود شوید و از فهرست سمت راست، گزینه مبدل را انتخاب کنید.

در مبدل تترلند، می‌توانید موجودی تتری یا تومانی خود را به ارز دیجیتال گالا و بیش از ۱۰۰ رمزارز دیگر تبدیل کنید. استفاده از این سرویس کاملاً رایگان و بدون نیاز به پرداخت کارمزد است.

توجه کنید که تترلند سکوی تبادل تخصصی تتر است؛ بنابراین، واریز و برداشت در قالب تتر یا تومان امکان‌پذیر است و برای برداشت ارزهای گالای کیف‌پول خود، باید آن‌ها را به تتر یا تومان تبدیل کنید.

سخن پایانی

سازندگان گالا گیمز در پی آن هستند که قواعد بازی را در صنعت پررونق بازی‌های ویدئویی بر‌هم بزنند. با باز‌شدن پای بازی‌های بلاک چینی به کامپیوترها و کنسول‌های گیمرها انتظار می‌رود سلطه بی‌چون‌وچرای استودیوها و پلتفرم‌های انتشار بازی متزلزل شود و گیمرها بیش از همیشه در ساخت و توسعه و جریان‌های درآمدی بازی‌ها شریک شوند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا