اخبار

سرمایه‌گذاری ۱۰میلیون‌دلاری بلک‌راک در ETF بیت کوین

بلک‌راک قصد دارد مبلغ ۱۰میلیون دلار روی ETF بیت کوین سرمایه‌گذاری کند. این مبلغ به‌عنوان بخشی از سرمایه مرحله کشت ایده (Seed Fund) برای این صندوق‌ها در نظر گرفته می‌شود. همچنین، تعهد مالی بخشی از فرایند آماده‌سازی شرکت بلک‌راک برای راه‌اندازی صندوق قابل‌معامله در بورس بیت کوین به‌شمار می‌رود که در انتظار تأیید SEC است.

بلک‌راک یکی از شرکت‌های بزرگ‌ مدیریت دارایی در جهان است. این شرکت درزمینه مدیریت سرمایه و سرمایه‌گذاری و مشاوره و در حوزه‌های مختلفی نظیر سهام، رمزارزها، اوراق بهادار، طلا، املاک و مستغلات و سایر دارایی‌های سرمایه‌ای فعالیت می‌کند.

تلاش بلک‌راک برای تأسیس ETF بیت کوین

بلک‌راک مدتی است که به‌دنبال راه‌اندازی ETF بیت کوین در بازار رمزارزهاست. صندوق قابل‌معامله تخصصی بیت کوین (Spot Bitcoin ETF) نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد بتوانند غیرمستقیم روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند، بدون اینکه به حفظ و نگه‌داری مستقیم این رمزارز نیاز داشته باشند. 

صندوق قابل‌معامله تخصصی بیت کوین معمولاً براساس قیمت و نرخ BTC در بازارهای مالی عمومی تشکیل می‌شود. برای راه‌اندازی این صندوق به دریافت تأییدیه از سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) نیاز است. بلک‌راک نیز در فهرست شرکت‌هایی قرار دارد که مدتی است درخواست خود را مبنی‌بر دریافت تأییدیه راه‌اندازی EFT به SEC ارائه کرده است.

صندوق سرمایه مرحله کشت ایده (Seed Fund) نیز نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که در مرحله اولیه تأسیس شرکت و توسعه کسب‌وکار به شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان جوان کمک می‌کند. عموماً سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری این صندوق را ایجاد می‌کنند. 

هدف اصلی صندوق یادشده این است که از‌طریق حمایت مالی و منابع دیگر به ایده‌های نوپا کمک کند تا رشد و توسعه خود را بهبود ببخشند. شرکت بلک‌راک با هدف دریافت تأییدیه صندوق معامله بیت کوین از SEC، صندوق سرمایه مرحله کشت ایده با مبلغ ۱۰میلیون دلار را برای EFT خود تشکیل داده است.

به‌گفته جیمز سیفارت، تحلیلگر ETF بلومبرگ، بلک‌راک پرونده 1S- به‌روز‌شده را به‌همراه مستندات جدید به SEC ارائه کرده است. در پرونده 1S-، تمامی جزئیات مربوط به ساختار صندوق، شرکت مدیریتی، هزینه‌ها، سیاست‌ها، ریسک‌ها و دیگر موارد مرتبط نوشته می‌شود. این پرونده نقش مهمی در روند تصویب و رسیدگی به ایجاد EFT به‌واسطه SEC ایفا می‌کند.

پیشرفت بلک‌راک با سرمایه کشت اولیه (Seed Fund)

کریپتونیوز می‌نویسد که طبق جزئیات پرونده ارائه‌شده بلک‌راک، ۳ژانویه‌۲۰۲۴ (۱۰دی۱۴۰۲)، سهام صندوق کشت ایده به‌صورت نقدی بازخرید شد. سرمایه‌گذاران صندوق کشت ایده نیز سبدهای سرمایه‌گذاری‌ای را خریدند که شامل ۴۰۰هزار سهم به قیمت ۲۵ دلار بود.

جیمز سیفارت می‌گوید: 

اگرچه تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری کشت ایده به‌معنای راه‌اندازی کامل EFT نیست، بدیهی است که این سرمایه‌گذاری با پیش‌بینی ما برای تأیید صندوق قابل‌معامله بیت کوین در ژانویه‌۲۰۲۳ مطابقت دارد.

وی افزود که هنوز نام مشخصی برای این طرح تعیین نشده است. بر‌اساس طرح فعلی، شرکت‌کنندگان مجاز مستقیماً بیت‌کوین را مدیریت نخواهند کرد؛ بلکه فقط خواهند توانست پول نقد را مدیریت کنند.

در همین زمینه، اریک بالچوناس، تحلیلگر بلومبرگ، پستی را منتشر کرده است. وی در این پست گفته است: 

شرکت‌کنندگان مجاز فقط پول نقد را برای ایجاد سهام تحویل می‌دهند و در هنگام بازخرید سهام فقط پول نقد دریافت خواهند کرد.

علاوه‌بر‌این، شرکت‌کنندگان مجاز در هیچ‌یک از مراحل فرایند ایجاد بازخرید سهام نمی‌توانند بیت‌کوین را مستقیم یا غیرمستقیم بخرند یا دریافت کنند یا نگه‌ دارند.

آرتور هیز: ETF بیت کوین می‌تواند عامل نابودی کامل پادشاه رمزارزها باشد

مؤسسه‌های مالی بزرگ مانند فیدلیتی و بلک‌راک و گری‌اسکیل به‌شدت در حال برنامه‌ریزی و بازنگری برنامه‌های ETF بیت کوین خود هستند. دراین‌میان، آرتور هیز، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل سابق بیتمکس (BitMEX)، در پست وبلاگی اخیرش، نگرانی‌های زیادی را درباره تأثیر بالقوه صندوق قابل‌معامله بر آینده بیت کوین مطرح کرده است.

هیز می‌گوید:

آینده‌ای را تصور کنید که در آن بزرگ‌ترین مدیران دارایی غربی و چینی کنترل تمام بیت‌کوین موجود را در دست داشته باشند. اکنون که تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌ها تمام بیت‌کوین‌ها را دراختیار دارند و از بلاک‌چین بیت‌کوین بهره واقعی نمی‌برند، سکه‌ها دیگر فعالیتی در بازار نمی‌کنند و عملاً جابه‌جایی و تراکنشی از‌طریق بیت‌کوین رخ نمی‌دهد.

وی افزود:

مردم به‌جای خرید و نگه‌داری بیت کوین، مشتقات ETF بیت کوین را در کیف‌پول‌های خود نگه‌ می‌دارند. نتیجه نهایی این است که ماینرها ماشین‌های استخراج خود را خاموش می‌کنند؛ زیرا دیگر نمی‌توانند هزینه انرژی موردنیاز برای راه‌اندازی آن‌ها را بپردازند.

هیز درپایان نتیجه‌گیری کرده است که اگر صندوق قابل‌معامله بیت کوین مؤسسه‌های مالی سنتی بیش‌از‌حد موفق شوند، نابودی کامل بیت کوین را رقم خواهند زد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cryptonews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا