اخبار

جی‌پی مورگان: بیت کوین ازنظر تخصیص سبد سهام سرمایه‌گذاران از طلا پیشی گرفت

به‌گزارش جی‌پی مورگان، بیت کوین در ۱۵مارس۲۰۲۴ (۲۵اسفند۱۴۰۲) با درنظرگرفتن نوسان‌ها، ازنظر تخصیص سبد سهام سرمایه‌گذاران از طلا پیشی گرفته است. علاوه‌بر‌این، نهاد یادشده به جریان‌های ورودی خالص ۹میلیارددلاری به ETF بیت کوین از زمان تأسیس اشاره کرد که خروجی‌های گری‌اسکیل را جبران می‌کند.

نیکولاس پانیگیرتزوگل، تحلیلگر جی‌پی مورگان، با انتشار پستی فاش کرد که با تعدیل نوسان‌ها، تخصیص BTC در سبد سهام سرمایه‌گذاران اکنون ۳/۷ برابر از طلا بیشتر شده است. این تحلیلگر به جریان ورودی سریع بیش از ۱۰میلیارددلاری به ETF‌های بیت کوین از زمان تأیید آن‌ها در ژانویه نیز اشاره کرد. طبق ادعای وی، با استفاده از طلا به‌عنوان معیار اندازه بازار بالقوه این صندوق‌ها می‌تواند به ۶۲‌میلیارد دلار برسد.

در گزارشی دیگر، جی‌پی مورگان پیش‌بینی می‌کند که بازار ETFهای بیت‌کوین می‌تواند در دوسه سال آینده تا ۲۲۰میلیارد دلار گسترش یابد و به‌دلیل افزایش جریان ورودی سرمایه، تأثیر بسزایی بر قیمت بیت کوین بگذارد.

تأثیر مثبت تأیید ETF بیت کوین بر تحولات بازار

کریپتونیوز می‌نویسد که تأیید ETF بیت‌کوین تأثیر مثبتی بر بازار رمزارزها گذاشته است. در ماه گذشته، ارزش کل بازار تقریباً ۴۰درصد افزایش یافته و به ۲/۲تریلیون دلار رسیده است. بیت کوین و اتریوم به‌ترتیب با افزایش ۴۵ و ۴۷درصدی، محرک‌های اصلی این رشد درخورتوجه بازار بودند. آلت‌کوین‌ها نیز همراه با رشد بیشتر در بخش‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT)، سود دورقمی را تجربه کردند.

همچنین، فروش خالص ETF بیت کوین با رسیدن به ۶/۱میلیارد دلار در فوریه در‌مقایسه‌با فروش خالص ۱/۵میلیارددلاری در ژانویه، افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد. علاوه‌بر‌این، قیمت بیت‌کوین در مدت یک ماه ۳۱درصد افزایش یافت و به بیشترین قیمت تاریخی‌اش، یعنی بیش از ۷۳,۸۰۰ دلار رسید. این افزایش با جریان ورودی به ETFهای بیت کوین هم‌زمان بود.

ارزش سهام شرکت‌های ماینینگ رمزارز نیز که در تمام مدت روند صعودی را منعکس می‌کرد، در ماه فوریه به رکوردهای جدیدی دست‌ یافت. پیش‌بینی می‌شود بازار صندوق‌های قابل‌معامله در بورس BTC در ۳ سال آینده چیزی درحدود ۶۲‌میلیارد دلار رشد کند.

تحلیلگران جی‌پی مورگان دراین‌باره چه می‌گویند؟

در اوایل این ماه، تحلیلگران جی‌پی مورگان تخمین زدند که تنها ۷درصد (۲۳۰میلیارد دلار) از ۳/۳تریلیون دلار سرمایه‌گذاری جهانی در طلا در صندوق‌ها و بقیه آن به‌صورت شمش و سکه نگه‌داری می‌شود.

تحلیلگران با معادل‌سازی بازار طلا، نسبت نوسان‌های ۳/۷ را به‌منظور پیش‌بینی رشد بالقوه ۶۲میلیارددلاری برای بازار ETFهای بیت‌کوین در دوسه سال آینده به‌کار بردند. بااین‌حال، بخش عمده‌ای از این مقدار ممکن است به جابه‌جایی محل سرمایه‌گذاری‌های موجود از سایر بخش‌ها به‌سمت صندوق‌های قابل‌معامله در بورس مربوط باشد؛ نه ورود سرمایه کاملاً جدید به بازار.

از زمان عرضه، ETFهای بیت کوین (به‌غیر از صندوق تراست بیت‌کوین گری‌اسکیل) تاکنون ۱۹میلیارد دلار ورودی تجمعی را جذب کرده‌اند که تقریباً نیمی از چرخش ۳۶میلیارددلاری پیش‌بینی‌شده جی‌پی مورگان برای کل سال ۲۰۲۴ را نشان می‌دهد. با احتساب خروج ۱۰میلیارددلاری از GBTC، جریان ورودی خالص به ETFهای بیت کوین در سطح درخورتوجه ۹میلیارد دلار باقی‌ مانده است.

شایان‌ ذکر است که ۱۲مارس۲۰۲۴ (۲۲اسفند۱۴۰۲)، بزرگ‌ترین ورودی روزانه به ETFهای بیت‌کوین به بیش از ۱میلیارد دلار رسید. تحلیلگران حدس می‌زنند که این رقم ممکن است پس از توقف خروج از ETF بیت کوین تراست گری‌اسکیل افزایش بیشتری را تجربه کند.

با نزدیک‌شدن به رویداد هاوینگ بیت کوین، پیش‌بینی‌های بسیاری درباره امکان افزایش تقاضا و بحران عرضه در ۶ ماه آینده مطرح شده است. کی یانگ جو، مدیرعامل شرکت تحلیلی رمزنگاری CryptoQuant، پیش‌بینی می‌کند که این پیشرفت به‌عنوان محرکی برای افزایش تقاضا عمل خواهد کرد.

پس از زمستانی طولانی در بازار رمزارزها که نزدیک به سه سال به‌طول انجامید، تأیید ETFهای بیت کوین به‌عنوان کاتالیزوری برای اقدام مثبت مجدد قیمت بیت‌کوین عمل کرد و آن را به مقادیری فراتر از بیشترین رکورد تاریخ رساند. این موضوع درها را برای پذیرش نهادی به رهبری بزرگ‌ترین مدیر دارایی جهان، بلک‌راک، باز کرده است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cryptonews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا