اخبار

همبستگی بیت کوین و شاخص نزدک به کمترین میزان در یک سال اخیر رسیده است

بررسی همبستگی دارایی‌های مختلف در بازارهای مالی یکی از اقداماتی است که برای پیش‌بینی روند بازارها استفاده می‌شود. همبستگی بین دارایی‌های مختلف همواره نتیجه درستی به‌همراه ندارد؛ بلکه صرفاً باید به‌عنوان ابزاری تحلیل در‌کنار سایر ابزارها به آن نگاه کنید. 

در بازار کریپتوکارنسی، بیت کوین به‌عنوان رمزارز شاخص شناخته می‌شود. به‌همین‌دلیل، معمولا برای بررسی همبستگی بازار کریپتو با بازار سهام، بیت‌کوین را با شاخص‌های مهمی مانند نزدک (Nasdaq) و S&P 500 می‌سنجند. بررسی نمودار همبستگی BTC و شاخص نزدک نشان می‌دهد که روند همبستگی این دو دارایی در دو ماه گذشته کاملاً کاهشی بوده است. 

NewsBTC می‌نویسد که شرکت Kaiko روز ۱۸دی با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس، نمودار همبستگی بیت کوین و شاخص نزدک را به‌نمایش گذاشت. در این پست همبستگی بیت کوین و نزدک در بازه ۶۰روزه در نظر گرفته شده است. 

هما‌ن‌طور‌که می‌دانید، نمودار همبستگی دو دارایی بین ۱- تا ۱+ نوسان می‌کند. اگر مقدار این شاخص بیشتر از صفر باشد، یعنی قیمت یکی از دارایی‌ها به دیگری واکنش نشان داده و در همان جهت حرکت کرده است. به‌عبارت‌دیگر، همبستگی مثبت دارند. هرچه این عدد به ۱ نزدیک‌تر شود، رابطه بین این دو دارایی نیز قوی‌تر خواهد شد.

از طرف دیگر، وقتی مقدار آن به صفر می‌رسد، یعنی دو دارایی با یکدیگر همبستگی ندارند. همچنین با حرکت این شاخص به‌سمت ۱-، همبستگی منفی بین دو دارایی افزایش می‌یابد. این یعنی تغییرات قیمت آن‌ها برخلاف یکدیگر است. 

همبستگی بیت کوین و نزدک در یک سال اخیر

در تصویر زیر، نمودار همبستگی بیت کوین و نزدک در یک سال اخیر را مشاهده می‌کنید. همان‌طور‌که می‌بینید، در ژانویه۲۰۲۳، شاخص همبستگی در محدوده ۰/۴ قرار دارد. روند نزولی همبستگی تا سپتامبر۲۰۲۴، شاخص را به کمتر از ۰/۲ می‌رساند.

نمودار همبستگی بیت کوین و نزدک

پس از رشدی کوتاه در سپتامبر، بار‌دیگر روند نزولی این شاخص ادامه پیدا کرد؛ به‌طوری‌که در دسامبر۲۰۲۳، عملاً همبستگی به صفر رسید. حتی برای مقطع کوتاهی هم منفی شد؛ اما همان‌طورکه مشاهده می‌کنید در ژانویه۲۰۲۴ با وجود منفی‌بودن همبستگی، فاصله چندانی با صفر ندارد. 

این موضوع نشان می‌دهد که در یک سال اخیر، به‌نوعی بیت کوین مسیر خود را از شاخص نزدک جدا کرده است. شاخص نزدک سال ۲۰۲۳ را در محدوده ۱۱۱۳۲ واحد آغاز کرد. در زمان نگارش این مطلب نیز، در محدوده ۱۶۶۳۶ واحد قرار دارد. این یعنی در‌حدود ۵۰درصد رشد را در این شاخص شاهد بودیم. 

در همین بازه زمانی، بیت‌کوین رشد بیش از ۱۸۴درصدی را از خود به‌جای گذاشته است. این تفاوت در افزایش قیمت دو دارایی بیشترین تأثیر را بر کاهش همبستگی بین BTC و شاخص نزدک گذاشته است. 

حالا و در آستانه تأیید اولین صندوق ETF بیت کوین، همه منتظر ورود سرمایه جدید به این رمزارز هستند. این اتفاق می‌تواند نبود وابستگی بین بیت‌کوین و شاخص نزدک را در سال جاری به‌سمت همبستگی منفی سوق دهد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
newsbtc

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا