اخبارمتوسط

پنج پیش‌بینی برتر برای قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ و بعد از آن

قیمت بیت کوین همچنان در اوج ۱۸ ماه گذشته خود قرار دارد و پیش‌بینی‌ها حاکی از ادامه روند افزایشی قیمت آن است. حال سؤال مهم این است که این بازار صعودی چقدر و با چه سرعتی می‌تواند افزایش یابد؟

اگر به پیشینه بازار بیت کوین نگاه کنیم، در کارنامه این رمزارز از سقوط تا ۲۰,۰۰۰ دلار تا رسیدن به قیمت شش‌رقمی در چند ماه، وجود دارد. این موضوع نشان‌دهنده تحولات زیادی است که در بازار سرمایه‌گذاری بیت کوین وجود دارد؛ به‌ویژه در ماه نوامبر که همواره یکی از ماه‌های پرنوسان‌ سال برای این رمزارز بوده است. 

به‌نوشته کوین‌تلگراف، پس از اینکه Uptober ( کلمه‌ای ساختگی که به ماه اکتبر و رشد قیمت بیت کوین اشاره دارد) نزدیک به ۳۰درصد افزایش قیمت بیت کوین را به‌ارمغان آورد، روحیه معامله‌گران و تحلیلگران رمزارز در ماه گذشته بهبودیافته است. اگر سهام به جریان (Stock-to-Flow) حداقل در‌حال‌حاضر محقق نشده است؛ اما ۲۵۰,۰۰۰ دلار هنوز به‌عنوان قیمت هدف این روند افزایشی در نظر گرفته می‌شود. درادامه، چهار پیش‌بینی برتر درباره قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ و بعد از آن را بیان می‌کنیم.

بازده ماهانه BTC/USD

بازده ماهانه BTC/USD (منبع: CoinGlass)

در دو ماه، قیمت بیت کوین به ۴۵هزار دلار می‌رسد

در بازه زمانی کوتاه، اتفاقات زیادی می‌تواند در بازار بیت کوین رخ دهد و با نزدیک‌شدن به سال ۲۰۲۴، یعنی کمتر از دو ماه دیگر، زمان کافی برای وجود نوسان‌های تازه در قیمت این رمزارز وجود دارد. به‌گفته برخی از کارشناسان، قبل از بسته‌شدن شمع سالانه، قیمت بیت کوین افزایش دیگری را درمقایسه‌با قیمت حال‌حاضر تجربه خواهد کرد و میزان این افزایش حدود ۳۰درصد پیش‌بینی می‌شود.

این پیش‌بینی را ماتریکس‌پورت (Matrixport) ارائه کرده است. ماتریکس‌پورت پلتفرم خدمات مالی است که در‌زمینه مدیریت دارایی‌های دیجیتال و معاملات و سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند. فوریه۲۰۱۹، چند تن از کارمندان سابق شرکت بیت‌ماین (Bitmain) از‌جمله جیهان وو، این شرکت را تأسیس کرده‌اند.

در پستی وبلاگی که اواخر اکتبر منتشر شد، ماتریکس‌پورت روی قیمت هدف سالانه ۴۵٬۰۰۰دلاری خود تأکید کرد که در ژانویه اعلام کرده بود. این پیش‌بینی بر‌اساس چندین مدل داخلی انجام شده بود‌؛ در‌حالی‌که ماتریکس‌پورت موفق شد افزایش قیمت بیت کوین در ماه اکتبر را به‌درستی پیش‌بینی کند. این شرکت به‌طور خلاصه افزود:

بیت کوین در حال شکستن سطح مقاومت ۳۱٬۵۰۰دلاری جولای است و نشان می‌دهد که رسیدن به ۴۵٬۰۰۰ دلار تا انتهای سال دور از دسترس نیست.

براساس اطلاعات منتشرشده از Cointelegraph Markets Pro و TradingView، بیت کوین درحال‌حاضر با قیمتی حدود ۳۴٬۵۰۰ دلار معامله می‌شود. این موضوع یعنی برای رسیدن به سطح هدف پایان سال به ۳۰درصد افزایش دیگر نیاز دارد.

نمودار یک‌هفته‌ای BTC/USD

 نمودار یک‌هفته‌ای BTC/USD (منبع: TradingView)

پیش از هاوینگ، قیمت بیت کوین به بیشترین مقدار تاریخ خود خواهد رسید

برای بسیاری از کارشناسان حوزه رمزارز، نصف‌شدن پاداش استخراج بیت کوین نقطه عطفی در هر چرخه قیمت آن است. بااین‌حال، یکی از مفسران مشهور معتقد است که بیشترین رکوردهای جدید حتی قبل از رسیدن به این نقطه، رخ خواهد داد. سپتامبر۲۰۲۳، بیت‌کوانت (BitQuant) اعلام کرد که پیش از آوریل‌۲۰۲۴، بیت‌کوین از حداکثر قیمت خود، یعنی ۶۹هزار دلار، عبور خواهد کرد.

او در پستی در شبکه‌ اجتماعی X گفت:

قیمت بیت کوین بعد از مرحله بعدی نصف‌شدن پاداش آن به‌اوج نمی‌رسد؛ بلکه قبل از نصف‌شدن پاداش، قیمت آن به رکوردی تاریخی را ثبت خواهد کرد. همچنین، قیمت بیت کوین به ۱۶۰هزار دلار نمی‌رسد؛ زیرا شدت هر کاهش زیاد است. این یعنی قیمت این رمزارز پس از نصف‌شدن پاداش بعدی، در سال ۲۰۲۴ به اوج خود خواهد رسید. هدف بیت کوین رسیدن به کانال ۲۵۰هزار دلار است.

در‌حال‌حاضر، بیش از ۱۸میلیون بیت کوین استخراج شده است و در‌گردش قرار دارد که این مقدار تقریباً ۸۵درصد از کل موجودی عرضه‌‌شدنی است. بااین‌حال، این موضوع حاکی از آن است که این رمزارز در آینده‌ای نزدیک به محدودیت نهایی خود نخواهد رسید. دلیل آن نیز به پروتکلی برمی‌گردد که از ابتدای زمان ایجاد بلاکچین بیت کوین در آن لحاظ شده است. 

بر‌اساس این پروتکل، هر ۲۱۰هزار بلاک امکان رویداد هاوینگ یا نصف‌شدن پاداش استخراج را فراهم می‌کند و بدین‌ترتیب، استخراج BTC جدید مشکل‌تر می‌شود؛ تا جایی که درست مانند طلا، کشف ذخایر جدید آن به بسیار دشوار خواهد شد.

نمودار مشروح BTC/USD

نمودار مشروح BTC/USD (منبع: BitQuant/X)

هاوینگ چیست؟

هاوینگ (Halving) رویدادی است که در آن مقدار بیت کوین استخراجی جدید نصف می‌شود. این رویداد هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد. از‌آن‌جا‌که عرضه بیت کوین (BTC) محدود است، پس از تولید ۲۱میلیون بیت کوین، استخراجشان متوقف خواهد شد. به‌همین‌دلیل، این رمزارز اغلب به‌عنوان «طلای دیجیتال» شناخته می‌شود. این یعنی مانند طلا مقدار محدودی از آن در جهان وجود دارد و در‌نهایت، همه آن استخراج خواهد شد.

آخرین رویداد هاوینگ در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و پاداش را به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلوک کاهش داد. هاوینگ بعدی برای سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی‌شده است که باعث کاهش بیشتر پاداش بلاک به ۳.۱۲۵ بیت کوین می‌شود. به‌طورکلی، پیش‌بینی می‌شود که آخرین هاوینگ در سال ۲۱۴۰ رخ دهد و پس‌از‌آن، اگر‌چه منبع درآمد حفظ می‌شود، ماینرها دیگر پاداش بلاکی دریافت نخواهند کرد.

هم بیشترین رکورد تاریخی و هم هدف ۲۵۰هزاردلاری پس از نصف‌شدن، از‌طریق تحلیل نمودارهای موج الیوت به‌دست‌آمده است که از رفتار چرخه‌های قبلی بیت کوین تقلید می‌کنند. بااین‌حال، BitQuant در مسیر رسیدن به ۲۵۰هزار دلار، چهار کاهش قیمت را در نظر گرفته است. 

به‌گفته‌ی این مجموعه، قبل از رسیدن رکورد تاریخی قیمت بیت کوین، کاهش قیمت دیگری وجود خواهد داشت و پس از آن نیز کاهش حدوداً ۱۲۵‌هزاردلاری دیگر پیش‌بینی می‌شود. در‌نهایت، پس از نصف‌شدن پاداش BTC، دو کاهش قیمت دیگری وجود خواهد داشت که در نمودار نشان داده نشده‌اند.

سه مدل قیمت بیت کوین با یک ناحیه هدف ۱۳۰هزاردلاری

علاوه‌بر پیش‌بینی‌های روند صعودی قیمت BTC، مدل‌های قیمت بیت کوین نیز نشان‌دهنده روندی افزایشی هستند. ماه گذشته، کوینتلی‌گراف درباره مجموعه‌ای از ابزارهای پیش‌بینی گزارش داد که همگی روی ناحیه‌ای در‌حدود ۱۳۰هزار دلار برای هر بیت کوین تمرکز داشتند.

این پیش‌بینی‌ها نتایج بررسی‌های تحلیلگر معروف کریپتوکان (CryptoCon) هستند که باوجوداین‌، معتقد است قیمت شش‌رقمی BTC ممکن است دو سال طول بکشد تا به واقعیت تبدیل شود. او در رشته‌توییتی در شبکه‌ اجتماعی X درباره داده‌های مدل نوشت:

من برای قیمت‌های کمتر آماده هستم؛ اما ستارگان برای محقق‌شدن رقم ۱۳۰هزار دلار برای بیت کوین در این چرخه در‌هم تنیده‌اند!

البته این موضوع به رویداد نصف‌شدن پاداش‌ها نیز بستگی دارد و اوج بعدی باید حدود چهار سال پس از حرکت ۶۹هزاردلاری در نوامبر‌۲۰۲۱ باشد.

مدل قیمت بیت کوین براساس چرخه‌های نصف‌‌شدن

مدل قیمت بیت کوین براساس چرخه‌های نصف‌شدن (منبع: CryptoCon/X)

سؤال یک‌میلیون‌دلاری

موضوع رسیدن بیت کوین به قیمت یک‌میلیون‌دلار بر کسی پوشیده نیست و برخی معتقدند فقط زمان رخ‌دادن این موضوع مشخص نیست.

امسال، کتی وود (Cathie Wood)، بنیان‌گذار و مدیرعامل سرمایه‌گذاری شرکت مدیریت دارایی آرک اینوست، به آرتور هیز، مدیرعامل سابق BitMEX، پیوسته است تا به‌همراه هم پیش‌بینی دوبرابر‌شدن قیمت هفت‌رقمی بیت کوین را تثبیت کنند.

اینکه چه زمانی ممکن است این اتفاق بیفتد، طبیعتاً جای بحث دارد. بااین‌همه، تغییرات اقتصاد باعث شده است تا پیش‌بینی‌های جسورانه‌ درباره قیمت پادشاه رمزارزها بیشتر و پرقدرت‌تر شود. اکتبر۲۰۲۳، هیز ادامه داد که مسیر رسیدن به قیمت یک‌میلیون دلار برای هر بیت کوین به‌دلیل واقعیت‌های جاری در اقتصاد کلان در حال رخ‌دادن است.

۱نوامبر۲۰۲۳ (۱۰آبان۱۴۰۲)، او در مصاحبه با پادکست On The Margin از بلاکورکس گفت:

اگر مردم اعتماد خود را به بازار اوراق‌ قرضه و این ساختار مصنوعی جایگزین پول کاغذی که در ۸۰ تا ۱۰۰ سال گذشته ایجاد کرده‌ایم، از دست بدهند، آن وقت حجم پولی که به جایگزین نیاز خواهد داشت، مقداری خواهد بود که تابه‌حال ندیده‌ایم.

۳نوامبر۲۰۲۳ (۱۲آبان۱۴۰۲)، کتی وود در مصاحبه با بلومبرگ اعلام کرد که اگر قرار باشد بین بیت کوین و طلا یکی را به‌عنوان ابزار محافظ در‌برابر تورم انتخاب کند، بی‌شک بیت کوین را انتخاب خواهد کرد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا