اخبارمقاله

قیمت تتر

تتر با نماد اختصاری USDT ارز دیجیتال پایه ثابتی است که با ارزش بازار حدود ۱۹.۶۸میلیارد دلار، در رتبه چهارم بازار جهانی قرار دارد و تاکنون، ۳.۴۱درصد از سهم کل بازار را ازآنِ خود کرده است. در زمان نگارش این مطلب، قیمت هر واحد تتر برابر با ۱ دلار و حجم مبادلات روزانه آن ۳۹.۸۹میلیارد دلار است. در ۲۴ ساعت گذشته، قیمت تتر ۰.۰۴درصد افزایش یافته است.
بیشترین قیمت تتر در ۶اسفند۱۳۹۳ معادل ۱.۲۱ دلار بوده که هم‌اینک ۱۷.۴۳درصد کمتر از نرخ آن زمان است. تعداد واحدهای در‌گردش تتر ۱۹.۶۶میلیارد و تعداد کل واحدهای آن برابر با ۲۰.۱۸میلیارد خواهد بود. در‌حال‌حاضر، فعال‌ترین صرافی‌ای که در آن تتر معامله می‌شود، صرافی CoinEgg با سهم ۱۲.۹۰درصد از حجم معاملات روزانه است.

چه کسانی بنیان‌گذار تتر هستند؟

USDT یا تتر در ابتدا با نام Realcoin شناخته می‌شد. در سال ۲۰۱۴ این رمزارز را بروک پیرس (Brock Pierce) و ریو کالینز (Reeve Collins) و کریگ سلارس (Craig Sellars) راه‌اندازی کردند.

بروک پیرس کارآفرین مشهوری است که تعدادی از پروژه‌های مطرح در صنایع رمزنگاری و سرگرمی را بنیان‌گذاری کرده است. در سال ۲۰۱۳، او شرکت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر Blockchain Capital را تأسیس کرد که تا سال ۲۰۱۷ بیش از ۸۰میلیون دلار بودجه جمع‌آوری کرده بود. در سال ۲۰۱۴، پیرس مدیر بنیاد بیتکوین شد؛ سازمانی غیرانتفاعی که برای کمک به بهبود و ارتقای بیتکوین تأسیس شده است. پیرس یکی از بنیان‌گذاران Block.one، شرکت پشت EOS، از ارزهای رمزپایه بزرگ در بازار است.

ریو کالینز دو سال مدیرعامل شرکت تتر بود. پیش‌از‌این، او چندین شرکت موفق مانند شبکه تبلیغات آنلاین Traffic Marketplace و استودیو سرگرمی RedLever و وب‌سایت‌های پرطرفداری را تأسیس کرده بود.

کریگ سلارس به‌غیر از کار روی تتر، بیش از ۶ سال عضو بنیاد Omni بوده است. پروتکل Omni به کاربران امکان می‌دهد که روی بلاکچین بیتکوین املاک و ارزهای مبتنی‌بر قرارداد هوشمند را ایجاد و دادوستد کنند. سلارس در چندین شرکت و سازمان ارز رمزنگاری‌شده دیگر مانند Bitfinex ،Factom ،Synereo و MaidSafe Foundation نیز کار کرده است. درحال‌حاضر، تتر را Tether Holding Limited معروف به Tether Limited کنترل می‌کند.

چه چیزی تتر را منحصر‌به‌فرد می کند؟

ویژگی منحصربه‌فرد تتر در واقعیت این است که تتر تضمین می‌کند ارزش آن با دلار آمریکا منطبق باشد. درواقع، قیمت تتر وابسته به دلار آمریکاست. به‌گفته تتر، هر زمان که رمزهای جدید USDT را صادر می‌کند، همان مقدار USD را به ذخایر خود اختصاص می‌دهد. بنابراین، مطمئن می‌شود که تتر به‌طور کامل با پول نقد و معادل نقدی آن پشتیبانی می‌شود.

نوسان‌های زیاد بازارهای رمزنگاری بدین‌معنی است که ارزهای رمزپایه در یک روز می‌توانند ۱۰ تا ۲۰درصد افزایش یا کاهش پیدا کنند و آن‌ها را به‌عنوان ذخیره ارزش نامطئن تبدیل کند. درمقابل، قیمت تتر دربرابر این نوسان‌ها محافظت می‌شود.

این ویژگی کنترل قیمت تتر و وابستگی آن به دلار آمریکا، این ارز دیجیتال را به انتخابی امن برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کند. در دوره‌های ناپایداری طولانی‌مدت، آن‌ها می‌توانند نمونه کارهای خود را در تتر پیاده‌سازی کنند، بدون اینکه به‌طور کامل به دلار آمریکا پول نقد بدهند.

علاوه‌بر‌این، USDT روشی ساده برای معادل دلار آمریکا بین مناطق و کشورها و حتی قاره‌ها از‌طریق بلاکچین فراهم می‌کند، بدون اینکه نیاز باشد به واسطه کُند و گران‌قیمتی مانند بانک یا ارائه‌دهنده خدمات مالی اعتماد کنید.

باوجوداین، در سال‌های اخیر درباره صحت ادعاهای تتر درزمینه ذخایر USD خود بحث و مجادله‌های مختلفی صورت گرفته است که در برخی مواقع، در قیمت تتر اختلال پیش می‌آید؛ به‌طوری‌که که در مقطعی از تاریخ قیمت تتر به ۰.۸۸ دلار رسید.

چند واحد تتر درگردش وجود دارد؟

به‌طورکلی، در عرضه تتر محدودیت سخت‌افزاری وجود ندارد. با‌توجه‌به اینکه این شرکت متعلق به شرکتی خصوصی است، از‌نظر تئوری، انتشار آن فقط به‌واسطه سیاست‌های تتر محدود می‌شود. با‌این‌حال، ازآن‌جاکه تتر ادعا می‌کند هر تتر قرار است با یک دلار ایالات متحده پشتیبانی شود، ذخایر نقدی واقعی شرکت میزان توکن را محدود می‌کند.

علاوه‌بر‌این، تتر برنامه صدور خود را زودتر از موعد اعلام نمی‌کند. درعوض، آن‌ها گزارش‌های شفافیت روزانه را ارائه می‌دهند و مقدار كل ذخایر و بدهی‌های دارایی خود را فهرست می‌كنند، حساب دوم مربوط به مقدار USDT در‌گردش است. از سپتامبر۲۰۲۰، بیش از ۱۴.۴میلیارد دلار USDT در‌گردش است که طبق گفته تتر، ۱۴.۶میلیارد دلار دارایی پشتیبانی می‌شود.

امنیت شبکه تتر چگونه است؟

تتر بلاکچین اختصاصی خود را ندارد. در‌عوض، به‌عنوان رمز دوم در بالای بلاک‌چین‌های رمزنگاری‌شده دیگر همچون Bitcoin ،Ethereum ،EOS ،Tron ،Algorand ،Bitcoin Cash و OMG عمل می‌کند و به‌واسطه الگوریتم‌های هش‌کردن مرتبط امن می‌شود.

تتر را از کجا می‌توان خرید؟

برای خرید و فروش تتر، تعداد زیادی صرافی رمزارزی وجود دارد. در‌حقیقت، متوسط حجم معاملات روزانه تتر اغلب در حد بیتکوین یا حتی بیشتر از آن است. این امر به‌ویژه در بورس‌هایی مشاهده‌شدنی است که جفت‌های معاملاتی فیات به رمزنگاری در‌دسترس نیست؛ زیرا جایگزین مناسبی برای USD فراهم می‌کند. درادامه، برخی از صرافی‌های محبوبی را نام می‌بردیم که از خرید تتر و فروش آن پشتیبانی می‌کنند:

  • Binance
  • OKEx
  • HitBTC
  • Huobi Global

تترلند بزرگ‌ترین صرافی خرید و فروش تتر در ایران است که در آن می‌توانید خرید یا فروش تتر را با امنیت و سرعت فراوان تجربه کنید. علاوه‌براین، از قیمت لحظه‌ای تتر در سایت تترلند باخبر شوید.

جزئیات قیمت تتر

قیمت تتر: $1.00
حجم کل بازار: $19,721,000,000.00
تسلط به بازار: 3.42%
حجم معاملات روزانه: $41,656,400,000.00
کمترین/بیشترین قیمت در ۲۴ ساعت اخیر: $1.00 / $1.00
کمترین/بیشترین قیمت در ۷ روز اخیر: $1.00 / $0.999953
رتبه در بازار: #4
اوج قیمت دلاری: $1.21
تغییرات از اوج تاکنون: -17.43%
به تومان: 4,160 تومان
نرخ دلار: 3,435 تومان
۲۵فوریه۲۰۱۵
تاریخ اوج قیمت: ۶اسفند‌۱۳۹۳ (۵ سال و ۹ ماه قبل)
اوج قیمت ریالی: 31,950 تومان
تغییرات از اوج تاکنون: -18.52%
به دلار: $1
نرخ دلار: 31,950 تومان
۱۸اکتبر۲۰۲۰
تاریخ اوج قیمت: ۲۷‌مهر‌۱۳۹۹ (۱ ماه و ۲۱ روز قبل)
تغییرات ۱ساعته: -0.00%
تغییرات ۱روزه: -0.06%
تغییرات ۷روزه: -0.01%
تغییرات ۱۴روزه: -0.03%
تغییرات ۱ماهه: -0.09%
تغییرات ۲ماهه: -0.08%
تغییرات ۶ماهه: -0.18%
تغییرات یک‌ساله: -0.21%
تغییرات دو‌ساله: -1.76%
قیمت به بیت‌کوین: 1USDT = 0.000052BTC
تاریخ پیدایش: ؟
ارز در‌دسترس/کل: 19.7 billions/ 20.2 billions

خرید تتر

قیمت تتر وابسته به چه عواملی است؟

به‌طور کلی قیمت تتر در ایران وابسته به نرخ دلار حواله است. همچنین قیمت تتر بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود و ممکن است گاهی اوقات به علت تقاضای زیاد یا کم، قیمت تتر از قیمت دلار فاصله بگیرد. اما به‌صورت معمول، اغلب قیمت تتر از دلار اسکناس بالاتر است.

هدف تتر چیست؟

ارز پایدار: همان‌طور‌که گفنیم، تتر ارز دیجیتال پایداری است که دلار آمریکا فیات را به بلاکچین ثابت تبدیل می‌کند و در‌مقایسه‌با استفاده از ارزهای معمولی فیات معامله را به ارزهای رمزپایه دیگر تسریع می‌کند.

پذیرش گسترده: تتر به‌عنوان گزینه‌ای برای سپرده‌گذاری یا برداشت عمل می‌کند و به‌عنوان یک جفت تجاری محبوب در میان مبادلات اصلی تبدیل شده است؛ زیرا سهولت استفاده در محاسبه سود و زیان معامله‌گران را فراهم می‌کند. استقبال گسترده از تتر باعث می‌شود تا کاربران بتوانند سهام USD خود را به‌طور یکپارچه بین کیف پول و مبادلات خود جابجا کنند.

تتر چگونه کار می‌کند؟

تتر در اصل براساس Layer Omni، پروتکل حمل‌و‌نقل در بلاکچین بیتکوین، ساخته شده بود. بنابراین، نسخه اصلی تتر با ثبات و امنیت ذاتی طولانی‌ترین شبکه بلاک‌چین ایجاد می‌شود. برای پذیرش این موضوع، باید بدانید که در سپتامبر۲۰۱۷، تتر در بلاکچین Ethereum به‌عنوان رمز ERC20 راه‌اندازی شد. تتر اکنون در شبکه‌های Ethereum ،Tron ،EOS ،Liquid و Algorand دردسترس است. در ۲۰مارس۲۰۲۰، تتر اعلام کرد که آن‌ها از‌طریق پروتکل Ledger Simple در شبکه Bitcoin Cash نیز خواهند بود.

تاریخچه قیمت تتر

یکی از افت‌های قیمت‌ مهم تاریخ تتر در ۲۵آوریل۲۰۱۷ رخ داد؛ زمانی‌که قیمت USDT به ۰.۹۱ دلار رسید. دلیل این تغییر احتمالاً اخبار بانک‌های تایوانی بود که سیم‌های بین‌المللی تتر را رد کرده‌اند. بنابراین، روند کاهشی‌ای که در بازار به‌وجود آمد، معامله‌گران را به فروش تتر خود مجبور کرد؛ به‌همین‌دلیل، قیمت تتر را کاهش درخورتوجهی داد.

جالب است که در همان زمان، صرافی‌هایی که برای فروش تتر استفاده می‌شد‌، افزایش قیمت درخورتوجهی در بیتکوین و دیگر ارزهای رمزنگاری‌شده تجربه کردند که به‌صورت جفت با USDT معامله می‌شدند. این امر به حدس‌و‌گمان درباره نقش ادعایی تتر در دست‌کاری قیمت بیت کوین منجر شده بود. با‌این‌حال، این شرکت اظهار کرد که تتر هرگز درگیر دست‌کاری در بازار یا قیمت نبوده است و USDT نمی‌تواند برای دست‌کاری نرخ ارزهای دیگر در بورس استفاده شود.

برخی از وقایع مهم مانند حملات یا سقوط در بازار، ممکن است به تغییر در قیمت تتر منجر شود. با‌این‌حال، قیمت تتر در طول تاریخ خود بهبود سریعی را در مواجهه با هرگونه تغییر از خود نشان داده است. بنابراین، این شرایط فقط می‌تواند بر معامله‌گرانی تأثیر بگذارد که از استراتژی معاملاتی خاصی استفاده می‌کنند. در این زمینه، هنگامی‌که قیمت تتر با نوسان‌های قیمت ارزهای رمزپایه سنتی مقایسه می‌شود، در‌واقع متوجه می‌شویم که تتر ارز پایدار و دارایی مطمئن برای ذخیره است.

جمع‌بندی

تترلند با ارائه بهترین نرخ مبادله در‌زمینه خرید و فروش تتر و سرعت چشمگیر و امنیت کم‌نظیر می‌تواند رضایت کامل شما را جذب کند. تترلند مفتخر است که به‌عنوان بزرگ‌ترین اکسچنج تتر/ریال، ارائه‌دهنده بهترین و منصفانه‌ترین نرخ تبدیل تتر/ریال شناخته می‌شود.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا