اخبار

انتظار السالوادور برای فروش کامل «ویزای آزادی» بیت کوین خود تا پایان سال

به‌گفته اداره بیت کوین السالوادور، این کشور در‌حال‌حاضر «ده‌ها درخواست» برای برنامه ویزای جدید خود، ویزای آزادی (Freedom)، دریافت کرده است. نماینده اداره ملی بیت‌کوین السالوادور (ONBTC) در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرد که برنامه ویزای آزادی این کشور از ۷‌دسامبر۲۰۲۳ با ارزش یک‌میلیون دلار راه‌اندازی شده است.

ویزای آزادی بیت کوین از زمان راه‌اندازی با تقاضای بسیار زیادی روبه‌رو شده است. ویزای آزادی ده‌ها درخواست آنلاین و حضوری در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های السالوادور دریافت کرده است. وی افزود:

باتوجه‌به میزان استقبال فعلی، انتظار داریم که این برنامه تا پایان سال به‌طور کامل فروخته شود.

به‌نوشته کوین‌تلگراف، ۷دسامبر۲۰۲۳، دولت السالوادور با مشارکت شرکت صادرکننده استیبل‌کوین تتر برنامه ویزای آزادی را راه‌اندازی کرد. هدف از این برنامه‌ اعطای ویزای شهروندی و اقامت این کشور در ازای پرداخت مبلغ یک‌میلیون دلار BTC یا تتر به ۱,۰۰۰ نفر اولی است که زودتر این مبلغ را پرداخت کنند. سخن‌گوی ONBTC تصریح کرد که در‌حال‌حاضر، این برنامه ظرفیت محدود و مشخصی دارد و در هرسال تقویمی به ۱,۰۰۰ نفر از متقاضیان اعطا می‌شود.

طرح کشور مالت برای اعطای ویزای شهروندی

بااین‌حال، مفسران بازار مانند آلیستر میلن، مدیر ارشد شرکت رمزارز آلتانا، برنامه ویزای میلیون‌دلاری السالوادور را در‌مقایسه‌با برنامه‌های ارائه‌شده کشورهایی مانند مالت که دریافت ویزای شهروندی اروپایی کامل را با دریافت ۸۱۰‌هزار دلار ارائه می‌کنند، «غیررقابتی» توصیف کرده‌اند.

به‌طور خلاصه، برنامه ویزای مالت طرحی مهاجرتی است که به افراد ثروتمند امکان می‌دهد تا با واریز حداقل ۸۱۰هزار دلار به صندوق توسعه ملی مالت، شهروندی اتحادیه اروپا را به‌دست آورند. اجرای این برنامه از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است و تا‌کنون بیش از ۱,۰۰۰ نفر از آن بهره‌مند شده‌اند.

باوجوداین‌، طرح مذکور به‌دلیل اتهام‌های مبنی‌بر فروش شهروندی با انتقادهای فراوانی مواجه شده است. دراین‌بین، برخی نیز معتقدند که این اتفاق ممکن است به پدیده‌هایی مانند پول‌شویی و فساد و تهدید امنیتی منجر شود.

سخن‌گوی اداره ملی بیت کوین السالوادور دراین‌باره اظهار کرد که قیمت یک‌میلیون‌دلاری برای ویزای Freedom این کشور کاملاً عادلانه است. وی افزود:

قیمت ارائه‌شده برای این برنامه نه‌تنها عادلانه، بلکه در‌واقع کمتر از ارزش واقعی آن است. درحالی‌که ویزاهای شهروندی مبتنی‌بر رمزارز متعددی در جهان ارائه شده است، تنها یک کشور ویزای شهروندی را براساس بیت کوین اعطا می‌کند.

به‌رسمیت شناخته‌شدن بیت کوین در السالوادور

با وجود قیمت هنگفت ویزای آزادی السالوادور درمقایسه‌با سایر برنامه‌های ویزا، سیاست‌ها و برنامه‌های تشویقی متعددی که در سال‌های گذشته رئیس‌جمهور این کشور، نایب بوکله، در حمایت از بیت‌کوین ارائه کرده است، برای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین که به‌دنبال تغییر  هستند، می‌تواند فریبنده باشد.

در سپتامبر۲۰۲۱، بوکله بیت کوین را به‌عنوان ارز قانونی به‌رسمیت شناخت و تمام مالیات بر عایدی سرمایه را برای سرمایه‌گذاران بیت کوین حذف کرد. بوکله در‌ادامه برنامه‌های حمایتی بیت‌کوین، تمام اشکال مالیات را برای شرکت‌های رمزارزی‌ای لغو کرد که تصمیم گرفته بودند فعالیت‌شان را در این کشور شروع کنند.

۱‌دسامبر۲۰۲۳، بوکله از سمت خود به‌عنوان رئیس‌جمهور کشور السالوادور کناره‌گیری کرد. وی می‌خواهد تا پیش از انتخابات عمومی کشور در فوریه‌۲۰۲۴، بر کمپین‌های انتخاب مجدد خود تمرکز کند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا