اخبار

استاندارد ERC-404 فعالیت‌ها در شبکه اتریوم را به اوج خود رسانده است

طبق تازه‌ترین گزارش‌ها، استاندارد ERC-404 فعالیت‌ها در شبکه اتریوم را به اوج خود رسانده است. در یک هفته گذشته، حجم فروش توکن‌های NFT مبتنی‌بر بلاک‌چین اتریوم حدود ۹۹درصد افزایش یافت و به ۱۵۹/۵میلیون دلار رسید.

به‌عنوان مثال، ۱۲فوریه۲۰۲۴ (۲۳بهمن۱۴۰۲) یکی از توکن‌های NFT مجموعه بایک (BAYC) با قیمت ۴۹۶۶۵۸ دلار فروخته شد که دومین معامله بزرگ ماه جاری در بستر اتریوم است. جالب است بدانید در همین بازه زمانی فروش NFT در بلاک‌چین بیت کوین حدود ۲۵درصد کاهش یافته است. 

به‌نوشته کوین‌تلگراف، هفته گذشته، استانداردی غیررسمی در شبکه اتریوم پا به عرصه گذاشت. این استاندارد که با عنوان ERC-404 شناخته می‌شود، با هدف ترکیب قابلیت و عملکرد توکن‌های قابل‌تعویض و غیرقابل‌تعویض (NFT) ایجاد شده است. با گذشت همین مدت کوتاه از راه‌اندازی استاندارد ذکر‌شده‌، حجم تراکنش‌ها در شبکه اتریوم روند صعودی به خود گرفته است؛ به‌طوری‌که نرخ کارمزد گس تراکنش‌ها به سقف یک سال اخیر رسیده است. 

استاندارد DN404 چیست و چه تفاوتی با استاندارد ERC-404 دارد؟

روز گذشته، تیم دیگری از توسعه‌دهندگان بلاک‌چین اتریوم استاندارد DN404 را رونمایی کردند. آن‌ها مدعی‌اند که این استاندارد ویژه توکن‌های NFT نارسایی‌های موجود در استاندارد ERC-404 را برطرف می‌کند. هدف اصلی این استاندارد نیز ترکیب ERC-20، استاندارد ویژه توکن‌های قابل‌تعویض و ERC-720، استاندارد ویژه توکن‌های غیر‌قابل‌تعویض است. به‌عبارت‌دیگر، می‌توانید کسری از توکن‌های NFT ایجاد‌شده با این استاندارد جدید را با دیگران معامله کنید. 

مزیت اصلی استاندارد DN-404 در‌مقایسه‌با ERC-404، سازگاری توکن‌ها با پلتفرم‌های بیشتر است. هر توکن مبتنی‌بر استاندارد DN-404 از دو بخش تشکیل می‌شود. بخش پایه آن مبتنی‌بر استاندارد ERC-20 است. بخش آینه‌ای هم برای این توکن در نظر گرفته شده که در‌واقع همان استاندارد ERC-721 است. وقتی بخشی از توکن NFT مبتنی‌بر این استاندارد را معامله می‌کنید، معامله در بخش پایه انجام می‌شود. سپس، به‌طور خودکار بخش آینه‌ای ضرب و سوزانده می‌شود. تمام این فرایند به‌طور خودکار صورت می‌گیرد. 

توسعه‌دهنده اصلی این استاندارد هدف خود را فراهم‌کردن شرایط برای مبادله بخشی از توکن‌های NFT بدون نیاز به واسطه عنوان کرده است. بدین‌ترتیب عملاً امکان تبادل توکن‌های NFT در صرافی‌های غیرمتمرکز فراهم می‌شود. تیم توسعه‌دهنده این استاندارد معتقد است که ERC-404 آسیب‌پذیری خاصی دارد؛ به‌طوری‌که ممکن است توکن‌های NFT سپرده‌گذاری‌شده در پروتکل‌های وام‌دهی دزدیده شوند. این مشکل در طراحی استاندارد DN-404 به‌طور کامل برطرف شده است. 

ناگفته نماند که باید توجه کنید بنیاد اتریوم هنوز این استاندارد را رسماً تأیید نکرده است؛ بنابراین استفاده از آن با ریسک خاص خود همراه است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا