اخبار

مقایسه رشد قیمت بیت کوین با طلا و شاخص S&P 500 به‌بهانه ۱۴سالگی BTC

بیت کوین در ژانویه۲۰۲۴ چهارده‌ساله شد. پیشرفت‌هایی که برای بیت‌کوین در سال‌های اخیر رقم خورده، آن را به‌ دارایی مطمئنی برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. امروز بسیاری از فعالان بازار کریپتوکارنسی، بیت‌کوین را با طلا مقایسه می‌کنند. حتی عده‌ای لقب طلای دیجیتال را برای این رمزارز انتخاب کرده‌اند. 

به‌نوشته کریپتودات‌نیوز، بیت کوین در تمام این سال‌ها نشان داده است که عملکرد درخورتوجهی در‌مقایسه‌با طلا و شاخص‌های سهام داشته است. بد نیست به‌بهانه ۱۴سالگی بیت‌کوین، عملکرد آن را در‌مقابل طلا و شاخص سهام S&P 500، یکی از شاخص‌های مهم‌ بورس آمریکا، مقایسه کنیم. 

بیت کوین (BTC) در ۲۰۲۳ سالی موفقی را تجربه کرد و با بیش از ۱۵۰درصد رشد قیمت از سایر دارایی‌ها و شاخص‌های مهم پیشی گرفت. رشد قیمت بیت‌کوین در این سال باعث شد تا مارکت کپ آن ۵۳۰میلیارد دلار افزایش یابد. همچنین، بخش درخورتوجهی از  کاهش ۶۵‌درصدی سال ۲۰۲۲ را با قدرت جبران کرد.

بر‌اساس داده‌های کوین مارکت‌کپ، در سال ۲۰۲۳ قیمت بیت کوین با بیش از ۲۵,۵۰۰ دلار افزایش، به ۴۲,۲۰۰ دلار در پایان دسامبر رسید. البته ناگفته نماند که بیت‌کوین در اوایل دسامبر یک بار هم تا محدوده ۴۵,۰۰۰ دلار پیش رفت. 

بیشترین قیمتی که این رمزارز تجربه کرد در نوامبر۲۰۲۱ بود که به سقف تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلار رسید. عملکرد بیت کوین در سال ۲۰۲۳ افت قیمت سال گذشته را به‌طور کامل جبران نکرد. بااین‌حال، در‌مقایسه‌با سایر دارایی‌ها و شاخص‌های مهم کاملاً سرآمد بود. بیت کوین با رشدی سه‌رقمی توانست از طلا که ۱۴‌درصد و شاخص S&P 500 که ۲۵‌درصد رشد کردند، بیش‌از‌پیش سبقت بگیرد.

بیت‌کوین از زمان معرفی خود در سال ۲۰۰۹ تاکنون، به‌غیر از سال ۲۰۲۲ همیشه عملکرد بهتری از طلا و S&P 500 از خود نشان داده است. این روند نشان‌دهنده قدرت بیت‌کوین به‌عنوان ارز دیجیتال پیشرو است.

مقایسه رشد قیمت بیت کوین با طلا و شاخص S&P 500

در جدول زیر، می‌توانید میزان افزایش قیمت بیت‌کوین و طلا و شاخص S&P 500 را در ۱۴ سال اخیر مشاهده کنید. دقت کنید که میزان افزایش قیمت در هر سال درمقایسه‌با ابتدای سال ۲۰۰۹ محاسبه شده است. 

بیت‌کوین (درصد) طلا (درصد) شاخص S&P 500 (درصد)
۲۰۱۰ ۱۴۴ ۱۳ ۲۵
۲۰۱۱ ۱۰- ۱۳ ۰.۰۳ –
۲۰۱۲ ۴۶ ۹ ۲۷
۲۰۱۳ ۴۹۶ ۳۴ ۴۶
۲۰۱۴ ۱۰۰۲ ۶۰ ۹۱
۲۰۱۵ ۲۰۱ ۵۸ ۷۷
۲۰۱۶ ۴۰۴۵ ۸۰ ۱۱۱
۲۰۱۷ ۹۷۳۲ ۹۵ ۱۳۵
۲۰۱۸ ۱۵,۴۷۹ ۷۴ ۱۳۱
۲۰۱۹ ۵۰۸۶ ۶۷ ۱۶۰
۲۰۲۰ ۳۱۵,۴۸۷ ۲۵ ۲۲۶
۲۰۲۱ ۶۷۰۹۱۳ ۲۸ ۲۷۳
۲۰۲۲ ۱۴میلیون ۵۰ ۲۷۴
۲۰۲۳ ۶.۲میلیارد ۸۶ ۳۱۹

هما‌ن‌طور‌که مشاهده می‌کنید، میزان افزایش قیمت BTC در‌مقایسه‌با طلا و S&P 500 در سال‌های اخیر اصلاً قبل مقایسه‌کردنی نیست. 

پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۴ نیز روند روبه‌رشد بیت‌کوین ادامه پیدا کند. تأیید احتمالی اولین ETF بیت کوین در آمریکا که انتظار می‌رود تا ۱۰ژانویه۲۰۲۴ (۲۰دی۱۴۰۲) اعلام شود، می‌تواند درهای بازار کریپتو را به‌روی سرمایه‌گذاران حقوقی بزرگ بگشاید. بازیگران بزرگ این حوزه مثل بلک‌راک و فیدلیتی و ون اک تمایل خود را به سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین نشان داده‌اند.

علاوه‌بر‌این، هاوینگ بیت کوین احتمالاً در آوریل‌۲۰۲۴ اتفاق می‌افتد که با کاهش پاداش استخراج، باعث افزایش قیمت این رمزارز خواهد شد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

منبع
crypto.news

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا