اخبار

کاهش موجودی BTC ماینرها با نزدیک‌شدن قیمت استخراج بیت کوین به ۶۵هزار دلار

درحالی‌که سودآوری ماینرهای بیت کوین برای همه مشهود است، نگرانی‌هایی بابت تأثیر فعالیت ماینرها بر قیمت BTC وجود دارد. داده‌ها نشان می‌دهند که با تثبیت قیمت بیت کوین نزدیک به ۴۳هزار دلار، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین می‌توانند بیشترین میزان سودآوری را در بازار رمزارزها ازآنِ خود کنند. آخرین ارقام شرکت گلسنود تأیید می‌کند که تخلیه انبوه تا پایان سال ادامه دارد.

درآمد درخورتوجه ماینرهای بیت کوین

از اواسط اکتبر۲۰۲۳، ماینرهای بیت کوین موجودی BTC خود را با روند ثابتی کاهش داده‌اند. در ۲۴ ساعت منتهی به ۲۸دسامبر۲۰۲۳ (۷دی۱۴۰۲)، آخرین تاریخی که داده‌های گلسنود برای آن در‌دسترس هستند، موجودی بیت‌کوین در کیف‌پول‌های ماینرها 700 BTC کاهش ‌یافته است.

علاوه‌بر‌این، موجودی ماینرها کاهشی معادل ۱۲,۷۰۰ بیت‌کوین را درمقایسه‌با نقطه بالای محلی در ۲۲‌اکتبر۲۰۲۳ نشان می‌دهد. در این دوره، قیمت BTC/USD از ۳۰هزار دلار به نزدیک ۴۵هزار دلار افزایش یافته و متعاقباً در بسته‌شدن کندل سالانه تثبیت شده است.

موجودی بیت کوین در نمودار کیف‌پول ماینر

موجودی بیت کوین در نمودار کیف‌پول ماینر (منبع: گلسنود)

بااین‌حال، ازنظر معامله‌گران خبره تأثیر فعالیت ماینرها ممکن است روی احتمال ادامه قیمت گرایش به بالا بسیار زیاد باشد. با اشاره به اعداد جداگانه از پلتفرم تحلیل زنجیرهای CryptoQuant، معامله‌گران باتجربه کاهش موجودی را چشمگیر می‌خوانند. در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۳،  ماینرهااز افزایش درآمد چشمگیری برخوردار شده‌اند. این در حالی است که در میان افزایش قیمت و رکوردزنی بیت کوین از آوریل‌۲۰۲۲، هزینه‌های Ordinals inscriptions نیز افزایش یافته‌اند.

چارلز ادواردز، بنیان‌گذار صندوق کمّی بیت‌کوین و صندوق دارایی دیجیتال Capriole Investments، با تجزیه‌وتحلیل مبنای هزینه آن‌ها، تأکید کرد که این بخش در‌حال‌حاضر چقدر سودآور است. در هفته جاری، وی با انتشار پستی در شبکه اجتماعی X دیدگاهش را این‌گونه خلاصه کرد:

ماینرهای بیت کوین عملاً پول چاپ می‌کنند… با قیمت ماینر ۶۴‌هزاردلاری، آن‌ها ۵۰درصد اضافه‌تر از قیمت بیت‌کوین سود می‌برند.

نمودار استخراج بیت کوین در‌مقابل نمودار BTC/USD

نمودار استخراج بیت‌کوین در‌مقابل نمودار BTC/USD (منبع: چارلز ادواردز/X)

مهم‌ترین رویداد هاوینگ بیت کوین

طبق گزارش کوین‌تلگراف، فعالان بازار رویداد هاوینگ یا نصف‌شدن پاداش بیت‌کوین بعدی را به‌عنوان نقطه مهم در طول عمر پادشاه رمزارزها مدنظر قرار می‌دهند.

Filbfilb، یکی از بنیان‌گذاران مجموعه معاملاتی DecenTrader، پیش‌بینی می‌کند که ماینرها قبل از کاهش ۵۰درصدی پاداش بلوک به ۳.۱۲۵ BTC، تلاش خواهند کرد تا موجودی بیت کوین خود را حفظ کنند.

در همین حال، ادواردز در مصاحبه‌ای در اوایل سال هاوینگ آوریل۲۰۲۴ را مهم‌ترین رویداد و نقطه عطفی برای بازار دارایی‌های دیجیتال نامید. او دراین‌باره اظهار کرد: «با اطمینان  می‌توان گفت که بیت‌کوین به مهم‌ترین دارایی جهان در سال ۲۰۲۴ تبدیل خواهد شد. نرخ تورم بیت‌کوین به نصف طلا کاهش می‌یابد و بدین‌ترتیب، این رمزارز طلا را به‌عنوان بهترین دارایی شکست خواهد داد.»

هاوینگ بیت کوین رویدادی مهم در شبکه Bitcoin است که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد. در این رویداد، پاداشی که ماینرهای بیت‌کوین برای حل بلاک‌ها در شبکه دریافت می‌کنند، نصف می‌شود. این رویداد در‌حقیقت به‌معنای کاهش تعداد بیت‌کوین‌هایی است که به‌عنوان پاداش به ماینرها تعلق می‌گیرد.

هدف از این کاهش دوبرابری پاداش، محدودکردن تورم BTC است. با این حرکت، تعداد بیت‌کوین‌های تولید‌شده کاهش و ارزش هر بیت‌کوین افزایش می‌یابد. این ویژگی بسیار مهمی برای اقتصاد بیت‌کوین به‌شمار می‌رود و تأثیر زیادی بر قیمت و ارزش این رمزارز در بازار می‌گذارد. علاوه‌براین، رویداد نصف‌شدن BTC می‌تواند تأثیرات مهمی بر رفتار بازار بگذارد. برخی تحلیلگران بر این باورند که این رویداد می‌تواند افزایش قیمت بیت کوین را در پی داشته باشد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا