مقاله

هرآنچه باید از aUSDT، استیبل‌کوین با پشتوانه طلای تتر بدانید

aUSDT اولین استیبل‌کوین برپایه تتر است که برای ردیابی دلار آمریکا با استفاده از قراردادهای هوشمند سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) و XAUT به‌عنوان وثیقه طراحی شده است.

شرکت تتر aUSDT را با استفاده از قراردادهای هوشمند سازگار با EVM ضرب کرده است و برای ثبات از وثیقه تتر طلا (XAUT) استفاده می‌کند که نمایش دیجیتالی طلای فیزیکی است. کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری XAUT در قرارداد هوشمند aUSDT یا معامله آن در صرافی‌هایی مانند بیت‌فنیکس aUSDT را به‌دست آورند.

در این مطلب از بلاگ تترلند، هرآنچه باید درباره aUSDT بدانید، برایتان توضیح خواهیم داد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

دارایی وثیقه‌دار چیست؟

دارایی‌های وثیقه‌دار نوعی از توکن‌های دیجیتال چندمنظوره هستند که برای ردیابی قیمت دارایی‌های مرجع مختلف مانند دلار ایالات متحده طراحی شده‌اند. این دارایی‌ها که به‌عنوان استیبل‌کوین نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند پشتوانه انواع مختلفی از وثیقه‌ها را داشته باشند؛ مانند طلا و ارز فیات خاص یا سبدی متنوع از دارایی‌های متعدد که انعطاف‌پذیری و گزینه‌های بیشتری برای مدیریت ریسک ارائه می‌دهد.

این انعطاف‌پذیری به دارایی‌های وثیقه‌دار اجازه می‌دهد تا قیمت طیف وسیعی از دارایی‌ها را دنبال کنند؛ از‌جمله ارزهای فیات اصلی مانند دلار آمریکا یا یورو، کالاهایی مانند طلا، نفت و گندم یا حتی سایر ابزارهای مالی مانند سهام یا اوراق قرضه.

دارایی‌های وثیقه‌دار با استفاده از مکانیسم‌های مختلف نظیر ترکیبی از وثیقه‌گذاری بیش‌از‌حد (Overcollateralization) با استخرهای نقدینگی قوی در بازارهای ثانویه ثبات قیمتشان را نسبت به دارایی پایه‌ حفظ می‌کنند. این استراتژی‌ها با نگه‌داری ذخایری که از ارزش دارایی‌های منتشر‌شده فراتر می‌رود و اطمینان از معاملات روان در بازارهای ثانویه، به‌دنبال تثبیت ارزش دارایی وثیقه‌دار و همبستگی نزدیک آن با دارایی مرجع هستند.

نمونه‌ای شناخته‌شده از دارایی‌های وثیقه‌دار تتر (USDT) است که ادعا می‌کند ذخایر آن با مقدار USDT در‌گردش مطابقت دارد. هدف این استیبل‌کوین حفظ پیوند یک‌به‌یک با دلار آمریکا است. تتر با وجود رشد به‌دلیل رویدادهای خروج از برابری (Depegging Events)، با مشکلات نظارتی مواجه شده است.

برای رسیدگی به چنین مسائلی و در پاسخ به نهادهای نظارتی، تتر به‌طور منظم تحت تأییدیه‌های مستقل برای تأیید ذخایر خود قرار می‌گیرد. در آوریل‌۲۰۲۴، تتر ممیزی سیستم و سازمان کنترل 2 (SOC) را تکمیل کرد که بیشترین سطح انطباق امنیتی است. علاوه‌بر‌این، تتر گزارش‌های فصلی را برای جزئیات ذخایر و ترکیب دارایی‌هایش منتشر می‌کند تا شفافیت عملیات خود را بهبود ببخشد.

 معرفی aUSDT

aUSDT اولین آلیاژ از تتر است که برای ردیابی دلار آمریکا با استفاده از تتر طلا به‌عنوان وثیقه طراحی شده است. این استیبل‌کوین با استفاده از قراردادهای هوشمند سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) منتشر شده است که امکان همکاری و یکپارچگی روان را در اکوسیستم گسترده‌تر اتریوم و بلاک‌چین‌های سازگار مختلف آن فراهم می‌کند.

با استفاده از تتر طلا (XAUT) به‌عنوان وثیقه، aUSDT به‌واسطه تتر خود را به‌عنوان دارایی دیجیتال وابسته به ثبات و کمیابی طلا و ذخیره ارزش سنتی شناخته‌شده با نوسان‌های کم معرفی می‌کند. XAUT نوعی توکن ERC-20 محسوب می‌شود که معادل یک اونس تروا (۳۱/۱ گرم) طلا در بلاک‌چین اتریوم است. هر آدرس بلاک‌چینی که XAUT را نگه می‌دارد، به طلای واقعی مرتبط است و در گاوصندوقی در سوئیس به‌نمایندگی از دارندگان توکن تتر طلا نگه‌داری می‌شود.

حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا آلی تتر در حوزه قضایی خاصی مجوز دارد؟ در پاسخ باید گفت که Alloy by Tether پلتفرمی تکنولوژیکی است که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. بااین‌حال، کمیسیون ملی دارایی‌های دیجیتال (CNAD) در السالوادور به Moon Gold NA و S.A. de C.V. و Moon Gold El Salvador و S.A. de C.V. برای صدور و مدیریت aUSDT مجوز می‌دهد.

چگونه با قراردادهای هوشمند آلی تتر تعامل کنیم؟

به‌نقل از کوین‌تلگراف، قراردادهای هوشمند Alloy by Tether ازطریق رابط وب کاربرپسند این پلتفرم دردسترس است؛ جایی که کاربران می‌توانند با استفاده از XAUT دلار را استخراج و از آن استفاده کنند. رابط وب به‌راحتی در alloy.tether.to دردسترس قرار دارد.

افراد با مهارت فنی می‌توانند با استفاده از ابزارهای تخصصی مستقیماً با قراردادها ارتباط برقرار کنند. شایان ذکر است که فقط آدرس‌های اتریوم تأیید‌شده که مراحل احراز هویت مشتری (KYC) را تکمیل کرده‌اند، می‌توانند با این قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشند. اطلاعات بیشتر را می‌توانید از‌طریق مستندات فرانت‌اند در آلی تتر به دست آورید.

aUSDT چگونه کار می‌کند؟

aUSDT ثبات دلار آمریکا را با ویژگی‌های حفظ ارزش طلا ترکیب و به‌عنوان واحد حساب پایدار عمل می‌کند. سه اصل اصلی عملکرد استیبل‌کوین مذکور عبارت‌اند از: ۱. وثیقه بیش‌از‌حد؛ ۲. خزانه‌ها؛ ۳. مکانیسم نقدشوندگی آن.

وثیقه‌گذاری بیش‌از‌حد

یکی از ویژگی‌های اصلی استیبل‌کوین با پشتوانه طلای تتر وثیقه‌گذاری بیش‌از‌حد است. توکن‌های استیبل‌کوین با ارزش بیشتری از تتر طلا (XAUT) نسبت به ارزش اسمی آن پشتیبانی می‌شوند. این مازاد XAUT به‌عنوان بافر عمل می‌کند و ثبات aUSDT را در‌برابر نوسان‌های احتمالی قیمت طلا حفظ می‌کند. این یعنی کاربران باید برای ضرب aUSDT مدنظر خود، ارزش بیشتری از وثیقه را درمقایسه‌با ارزش aUSDT سپرده‌گذاری کنند.

با قفل‌کردن مقدار مشخصی از تتر طلا در قرارداد هوشمند، کاربر می‌تواند مقدار معادل aUSDT را ضرب کند. حداکثر aUSDT قابل‌ضرب را نسبت وثیقه به دارایی تعیین می‌کند که به‌عنوان نقطه نقدشوندگی شناخته می‌شود.

خزانه‌ها

از قراردادهای هوشمند هسته سازگار با اتریوم که خزانه نامیده می‌شوند، برای ضرب و مدیریت استیبل‌کوین استفاده می‌شود. این قراردادهای هوشمند تأیید مستقل و بدون نیاز به مجوز وثیقه XAUT پشتوانه گردش aUSDT را تسهیل می‌کنند. خزانه‌ها نقش‌های متعددی در اکوسیستم aUSDT ایفا می‌کنند؛ ازجمله:

  • نگه‌داری وثیقه کاربران
  • نگه‌داری aUSDT منتشر‌نشده
  • نگه‌داری اطلاعات موقعیت ضرب‌شده با وثیقه کاربر (CMP)
  • نگه‌داری معیارهای آدرس مانند aUSDT ضرب‌شده و XAUT ارائه‌شده و نسبت ارزش ضرب (MTV) موقعیت

فقط آدرس‌هایی که فرایند تأیید KYC را با موفقیت تکمیل کرده‌اند، می‌توانند با خزانه‌ها تعامل داشته باشند و aUSDT را ضرب کنند. این آدرس‌های تأییدشده برای فرایند ضرب در لیست سفید قرار می‌گیرند. خزانه از این داده‌ها برای ارزیابی توانایی پرداخت موقعیت استفاده می‌کند.

درصورت نزدیک‌شدن به نقدشوندگی، به نقدکننده‌های مجاز اجازه داده می‌شود تا XAUT کاربر را استخراج کنند و مقدار معادل استیبل‌کوین با پشتوانه طلای تتر را بازگردانند که از مقدار ضرب‌شده تجاوز نمی‌کند. این مکانیزم از سلامت سیستم محافظت می‌کند و مانع از وثیقه‌گذاری کم می‌شود.

هر خزانه از اوراکل تعیین‌شده برای مشخص‌کردن قیمت هر دو توکن XAUT و دارایی تترشده مرتبط استفاده می‌کند. برای aUSDT، اوراکل دارایی تتر به‌طور خاص قیمت دلار آمریکا را ردیابی و برابری یک‌به‌یک بین استیبل‌کوین و ۱ دلار را برقرار می‌کند. ازآنجاکه فناوری خزانه فرایندهای ضرب و بازخرید و نقدشوندگی aUSDT را به‌طور خودکار انجام می‌دهد و درعین‌حال شفافیت و اعتماد به سیستم را تضمین می‌کند، برای عملکرد و امنیت سیستم استیبل‌کوین با پشتوانه طلای تتر ضروری است.

نقدشوندگی وثیقه

نقدشوندگی وثیقه زمانی اتفاق می‌افتد که ارزش وثیقه پشتوانه مبلغ ضرب‌شده به کمتر از آستانه از‌پیش‌تعیین‌شده برسد. هر CMP نقطه انحلال ۷۵درصد است که با حداکثر نسبت MTV تعریف شده و نشان‌دهنده حداکثر نسبت ارزش وثیقه استخراج‌پذیر است. CMP در این زمینه به مقدار aUSDT استخراج‌شده کاربر اشاره می‌کند که به‌واسطه مقدار خاصی از XAUT به‌عنوان وثیقه در صندوق نگه‌داری می‌شود.

اگر موقعیتی به نقطه نقدشوندگی خود نزدیک شود، نقدکنندگان مجاز برای نقدینگی موقعیت مداخله می‌کنند و XAUT کاربر را پس می‌گیرند و aUSDT را تا سقف مبلغ اولیه ضرب‌شده باز می‌گردانند. نقدکنندگان با خرید وثیقه با تخفیف کمی در ازای بازگرداندن استیبل‌کوین موقعیت‌های نزدیک به تصفیه را مدیریت می‌کنند. آن‌ها ممکن است بسته به شرایط و تخفیف توافق‌شده، بخش یا کل وثیقه را بخرند.

چگونه aUSDT را تهیه کنیم؟

کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری XAUT در قرارداد هوشمند aUSDT یا معامله آن در صرافی‌هایی مانند بیت‌فنیکس aUSDT را به‌دست آورند. برای ضرب و بازگشت و نقدکردن aUSDT کارمزدهایی اعمال می‌شود.

کاربران می‌توانند با انتقال XAUT به قرارداد هوشمند aUSDT که مقدار معادل استیبل‌کوین را به‌طور مستقیم به آدرس کاربر ضرب و صادر می‌کند یا با معامله استیبل‌کوین با پشتوانه طلای تتر در بازار ثانویه از‌طریق صرافی‌های متمرکز مانند بیت‌فنیکس یا صرافی‌های غیرمتمرکز (دکس)، aUSDT را دریافت کنند.

aUSDT به‌وسیله تتر سه نوع کارمزد را بر‌حسب واحد پایه (bps) دریافت می‌کند:

  • کارمزد ضرب: هزینه ضرب هزینه‌ای است که کاربران هنگام ایجاد توکن‌های جدید aUSDT متحمل می‌شوند. در‌حال‌حاضر، برای هر aUSDT ضرب‌شده جدید ۲۵ واحد پایه دریافت می‌شود.
  • کارمزد بازگشت: کارمزد بازگشت هزینه‌ای است که کاربران هنگام بازخرید توکن‌های aUSDT برای وثیقه پایه خود پرداخت می‌کنند. در‌حال‌حاضر، هزینه‌ای معادل ۲۵ واحد پایه برای هر بازگشت aUSDT اعمال می‌شود.
  • کارمزد نقدشوندگی: کارمزد نقدشوندگی هزینه‌ای است که کاربران وقتی موقعیت وثیقه‌گذاری‌شده آن‌ها (نسبت XAUT به aUSDT) از آستانه خاصی کمتر شود و باعث رویداد نقدشوندگی شود، متحمل می‌شوند. در‌حال‌حاضر، ۷۵ واحد پایه برای هر نقدشوندگی XAUT از نقدکنندگان دریافت می‌شود. این یعنی برای هر توکن XAUT که نقدکننده طی رویداد نقدشوندگی به‌دست می‌آورد، باید ۰/۵درصد از ارزش آن را به‌عنوان کارمزد پرداخت کند.

ناگفته نماند کارمزد نقدشوندگی با حق امتیاز نقدشوندگی متفاوت است که تخفیفی روی XAUT نقدشده برای تشویق نقدکنندگان به حفظ توانایی پرداخت سیستم است. درمقابل، کارمزد نقدشوندگی را نقدکننده به پلتفرم یا پروتکل پرداخت و به پوشش هزینه‌های عملیاتی مرتبط با فرایند نقدشوندگی کمک می‌کند.

مزایای aUSDT

مزایای aUSDT چیست؟

aUSDT مزایای مختلفی ازجمله ثبات از‌طریق برابری دلار و پشتوانه طلا و شفافیت از‌طریق قراردادهای هوشمند قابل‌حسابرسی ارائه می‌دهد.

استیبل‌کوین با پشتوانه تتر طلا (XAUT) فرصت سرمایه‌گذاری منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد. برابری با دلار آمریکا و ارزش ذاتی طلا به‌عنوان دارایی امن سنتی، این استیبل‌کوین را تثبیت می‌کند. این ترکیب با ارائه ذخیره ارزش مطمئن، نوسان‌هایی را کاهش می‌دهد که اغلب با رمزارزها مرتبط است.

علاوه‌بر‌این، aUSDT بر‌اساس بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است و از قراردادهای هوشمند قابل‌حسابرسی استفاده می‌کند و فرایندهای ضرب و بازخرید امن و شفاف را ارائه می‌دهد. مدل وثیقه‌گذاری بیش‌از‌حد و سازگاری با اکوسیستم اتریوم، امکان کسب درآمد (Yield Generation) و یکپارچه‌سازی آسان با پلتفرم‌های مختلف امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را تسهیل می‌کند.

این استیبل‌کوین که به‌طور کامل بر بستر بلاک‌چین عمل می‌کند، جایگزینی انعطاف‌پذیر برای سیستم بانکداری سنتی ارائه می‌دهد و ثبات و تنوع و فرصت‌های درآمد غیرفعال (مانند سود حاصل از وثیقه‌گذاری بیش‌‌از‌حد) را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

مقایسه توکن‌های USDT و XAUT و aUSDT

USDT استیبل‌کوینی با پشتوانه دلار آمریکا و XAUT توکنی با پشتوانه طلا است که هر واحد آن نماینده یک اونس تروا طلای فیزیکی است و آن را TG Commodities Limited ارائه می‌دهد. aUSDT نیز استیبل‌کوینی با پشتوانه دلار آمریکا است که با تتر گلد (XAUT) وثیقه‌گذاری می‌شود.

تتر برای تراکنش‌های روزمره طراحی شده است؛ اما XAUT برای سرمایه‌گذارانی ایدئال است که به‌دنبال ورود به بازار طلا هستند. aUSDT با ترکیب ثبات دلار با امنیت طلا، از‌طریق مکانیزم منحصربه‌فرد وثیقه‌گذاری بیش‌از‌حد امکان کسب درآمد بالقوه را فراهم می‌کند.

جدول زیر تفاوت‌های اساسی بین توکن‌های USDT و XAUT و aUSDT را در پارامترهای مختلف توضیح می‌دهد:

مقایسه توکن‌های USDT و XAUT و aUSDT

چگونه می‌توان XAUT سپرده‌گذاری‌شده به‌عنوان وثیقه را بازیابی کرد؟

کاربران می‌توانند با درخواست برداشت، XAUT سپرده‌گذاری‌شده را بازیابی کنند. برای جلوگیری از رد درخواست، نسبت ارزش ضرب (MTV) باید کمتر از ۷۵ درصد (نقطه نقدشوندگی) باقی بماند.

کاربران باید درخواست برداشت را ازطریق قرارداد هوشمند خزانه تتر در aUSDT آغاز کنند. اگر برداشت باعث شود نسبت ارزش ضرب (MTV) از نقطه نقدشوندگی ۷۵درصد فراتر رود، درخواست رد خواهد شد. این موضوع برای اطمینان از باقی‌ماندن وثیقه‌گذاری بیش‌از‌حد در سیستم ضروری است.

در چنین شرایطی، کاربران می‌توانند با بازگرداندن بخشی از aUSDT ضرب‌شده قبل از تلاش مجدد برای برداشت، نسبت ارزش ضرب خود را کاهش دهند. همچنین، فراموش نکنید که برداشت XAUT بدون بازگرداندن معادل aUSDT، نسبت ارزش ضرب (MTV) و در‌نتیجه، ریسک نقدشوندگی را افزایش می‌دهد.

علاوه‌بر‌این برای بازیابی کل XAUT سپرده‌گذاری‌شده، کاربران باید کل مبلغ ضرب‌شده aUSDT را بازگردانند. این موضوع ممکن است نیازمند خرید مجدد مقداری aUSDT در بازار ثانویه برای جبران کمبود و تکمیل موفقیت‌آمیز فرایند برداشت باشد.

حال این سؤال مطرح می‌شود که چه زمانی برای برداشت XAUT نیاز به خرید مجدد aUSDT است؟ در جواب باید گفت که کاربران هنگام ضرب استیبل‌کوین ، هزینه ضرب را پرداخت می‌کنند. به‌طور مشابه، هنگامی‌که آن‌ها aUSDT را برای بازپس‌گیری وثیقه XAUT خود بازمی‌گردانند، هزینه بازگشت دریافت می‌شود.

این هزینه‌ها از موجودی aUSDT کسر می‌شود. به‌همین‌دلیل، کاربر قبل از برداشت تمام XAUT خود، باید تمام استیبل‌کوین ضرب‌شده را بازگرداند. بااین‌حال، به‌دلیل هزینه‌های متحمل‌شده هنگام ضرب و بازگشت، ممکن است مقدار aUSDT موجود برای آن‌ها کافی نباشد تا کل بازگشت را پوشش دهد و به خرید aUSDT اضافی در بازار ثانویه نیاز داشته باشند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا