آموزشپیشرفتهمقاله

استلار؛ تک ستاره‌ای در دنیای رمزارزها!

 

برای هر علاقه‌مندی که در دنیای رمزارزها فعالیت می‌کند، استلار نامی آشنا است. شاید از دیدگاهی سطحی و غیرتخصصی با درنظر گرفتن رتبه ارزش کل بازار (Market Cap)، شاید جایگاه دوج‌کوین (Dogecoin) بهتر به‌نظر برسد. اما تفاوتی به وسعت واژه اصالت میان این دو رمزارز وجود دارد.

فلسفه‌ای که پایه‌های استلار را بنا نهاده است، مانند پروژه‌هایی مانند اتریوم، اینترنت کامپیوتر و یا پولکادات بسیار بلند پروازانه بوده و به سودهای مقطعی گره نخورده است.

اگر در عرصه تکنولوژی بلاک چین که به سرعت در حال رشد است نگاهی داشته باشیم متوجه وجه اشتراک بین تمام پلتفرم‌های پیشرو خواهیم شد. تمامی آن‌ها بر روی سه برگ برنده تمرکز دارند؛ افزایش سرعت، کاهش هزینه‌ تراکنش‌ها و مقیاس پذیری!

بلاک‌چین رمزارز استلار هم از این اصل جدا نیست. در حقیقت، پیشرفت و ماندگاری برای یک پروژه و یا بهتر است بگوییم یک بلاک‌چین میسر نیست، مگر آن‌که به دنبال ارتقا سه اصل یاد شده باشند.

 

در این مقاله، نگاهی به تبلور واژه اصالت در آغاز مسیر تکنولوژی بلاک‌چین خواهیم داشت. اصالتی آمیخته با علم و تکنولوژی، به نام استلار!

استلار چیست؟

 

پروژه استلار یک پروتکل پرداخت است که بر اساس فلسفه تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (Distributed ledger) بنا نهاده شده است. این پروژه امکان پرداخت‌های سریع و بدون محدودیت جغرافیایی مابین هر نوع ارزی را فراهم می‌کند.

طبق تعریفی که در وب‌سایت استلار بیان شده است، “بلاک‌چین استلار پلتفرمی برای برقراری ارتباط بین بانک‌ها، سیستم‌های پرداخت و مردم است” و همچنین هدف این پروژه “انتقال سریع و امن پول با کمترین هزینه ممکن” است.

ارز بومی بلاک‌چین استلار Stellar Lumen (XLM) نام دارد که در آغاز کار شبکه استلار، 100 میلیارد از آن ایجاد شد. درحال حاضر این رمزارز با ارزش بازاری بالغ بر ٩ میلیارد دلار در رتبه ٢٢ مارکت کپ قرار دارد. این رمزارز از تمام فعل و انفعالاتی که در بلاک‌چین استلار انجام می‌شود پشتیبانی می‌کند.

مروری بر مزایای بلاک‌چین استلار

 

حال که شِمایی کلی از استلار به‌دست آمد، به ویژگی‌های بارز بلاک‌چین این پروژه منحصر به‌فرد می‌پردازیم.

 

بلاک‌چین استلار، ویژگی اصلی هر بلاک‌چین اصیل و پیشرو دیگری را دارد. به این معنی که دیتابیس استلار غیرمتمرکز و متن باز (Open-Source) است.

 

زمان تایید تراکنش‌ها بین ٣ تا ٥ ثانیه است.

 

این شبکه توانایی پشتیبانی از هزاران تراکنش در ثانیه را دارد.

 

امکان ارائه قراردادهای هوشمند و Multi-Signatures را دارد.

 

به‌صورت ثابت، تورمی سالانه به میزان ١ درصد دارد. (این مکانیزم با هدف محاسبه نرخ زمانیِ ایجاد توکن‌های جدید، با توجه به رشد اقتصادی و توکن‌های خارج شده از چرخه، برقرار است.)

بلاک‌چین استلار چگونه کار می‌کند؟

 

مانند هر بلاک‌چین دیگری، تراکنش‌ها در استلار بر روی یک دفتر کل توزیع شده (Distributed ledger) به اشتراک گذاشته می‌شوند.

استلار از یک الگوریتم اجماع به‌نام “پروتکل اجماع استلار” (Stellar Consensus Protocol) که به اختصار SCP نامیده می شود استفاده می‌کند.

پروتکل SCP، امکان انجام تراکنش‌ها را در سریع‌ترین زمان و با کمترین هزینه ممکن فراهم می‌کند.

هر مشارکت کننده در شبکه نُد (Node) نامیده می‌شود و به فرآیند تایید تراکنش‌ها برای قرار گرفتن آن‌ها بر روی لجر عمومی (دفتر کل توزیع شده) کمک می‌کند. ندها یک شبکه کوچک (Mini-Network) از بین دیگر ندها انتخاب می‌کنند. این شبکه‌های کوچک Quorum slice (برش حدنصاب) نام دارند.

عبارت Quorum به مجموعه‌ای از ندها گفته می‌شود که برای رسیدن به یک توافق نیاز است. یک Quorum slice زیر مجموعه‌ای از یک Quorum است که می‌تواند یک نُد مشخص را در مورد توافق قانع کند.

شبکه گسترده استلار می‌تواند تا زمانی که Quorum sliceها هم‌پوشانی و اشتراک دارند، به توافقی در مورد یک تراکنش معتبر دست‌ یابد تا آن را بر روی لجر (دفتر کل توزیع شده) قرار دهد.

چرا استلار برای اکوسیستم حوزه مالی با ارزش است؟

 

به بیانی ساده‌تر، می‌توان از استلار به عنوان یک صرافی جهانی یاد کرد که امکان میزبانی از هزاران صرافی، ارز و توکن را در هر ثانیه دارد. از این رو، بدون شک بسیار ارزشمند است.

فرآیند انتقال رمزارزها و یا ارزهای فیات معمولا پرهزینه و زمان‌بر است. این استلار است که می‌تواند فرآیند انتقال را آسان‌تر و ارزان کند.

سیستم پرداخت استلار چگونه کار می‌کند؟

 

برای درک بهتر نحوه چگونگی کارکرد استلار، یک مثال کاربردی مطرح می‌کنیم.

فرض کنیم داریوش در ایالات متحده و اشکان در انگلیس زندگی می‌کنند. داریوش قصد دارد تا یک تراکنش تجاری برون مرزی با مبلغ 5,000 دلار به حساب اشکان انجام دهد که باید به پوند انگلیس تبدیل شود.

داریوش حسابی در بانک A در ایالات متحده دارد و اشکان حسابی در بانک B انگلستان، هر دو این بانک‌ها به شبکه استلار متصل هستند و به نوعی انکر (Anchor) شده‌اند. (انکر همچون یک پل ارتباطی، ارزفیات را به شبکه استلار منتقل می‌کند.)

فرآیند پرداخت (انتقال) به‌این‌صورت انجام می‌گیرد:

داریوش 5,000 دلار برای اشکان ارسال می‌کند. هدف تراکنش درعرض چند ثانیه به بانک B ارسال می‌شود تا توافق اشکان هم بررسی شود.

لحظه‌ای که بانک A توافق را از بانک B دریافت می‌کند، میزان دارایی مدنظر را از حساب داریوش کسر می‌کنند.

سپس دلار از حساب بانک A به‌عنوان توکن XLM به شبکه استلار منتقل می‌شود.

به محض ورود به شبکه استلار، جست و جو برای بهترین صرافی به‌منظور تبدیل XLM به پوند انگلیس آغاز می‌شود. سپس پول به حساب پایه بانک B منتقل می‌شود تا به حساب اشکان بنشیند.

 

نقش انکرها در شبکه استلار

 

درشبکه استلار، انکرها مانند پل‌های ارتباطی (رمپ) هستند که سپرده‌ها در قالب ارز فیات (USD، CNY، BRL) را می‌پذیرند و معادل آن را برای کاربر ارسال می‌کنند.

پیش‌بینی‌ها درمورد قیمت رمزارز استلار

 

طبق گزارش وب‌سایت Cryptonewsz.com، پیش‌بینی‌‌های قیمت استلار با توجه به چشم‌انداز پیش‌روی اکوسیستم رمزارزها و تحلیل‌ کارشناسان این حوزه، از استلار به عنوان یک سرمایه‌گذاری غیرقابل پیش‌بینی یاد می‌کنند. به این معنا که ممکن است استلار ناگهان در کورس قهرمانی پیروز شود!

در مورد قیمت این رمزارز تا پایان سال 2021، رقمی بین 0.65 و 0.75 دلار را پیش‌بینی می‌کنند. همچنین این پیش‌بینی‌ها برای سال 2025 قیمتی بین 1.5 تا 2.00 دلار را در نظر دارند.

سوال پرتکراری که در مورد قیمت استلار مطرح می‌شود؛ آیا قیمت استلار به 10 دلار خواهد رسید؟

در مورد رسیدن به قیمت 1 دلاری در آینده‌ای نزدیک، اتفاق نظرهای زیادی وجود دارد، اما در مورد 10 دلار این‌طور نیست. از طرفی این موضوع به این معنا نیست که این کوین پتانسیل رسیدن به قیمت 10 دلار را ندارد. تنها نکته‌ای که باید همواره به یاد داشته باشیم این است که هیچ چیز در دنیای رمزارزها غیرممکن نیست!

فروش تتر

سخن پایانی

 

بلاک‌چین استلار نشان داده است که پتانسیل بسیاری برای به‌دست آوردن عنوان پرچم‌دار، در اقتصاد غیرمتمرکز جهانی را دارد.

به‌طور کلی اگر از بحث قیمت توکن‌ برخی از پروژه‌ها کمی فاصله بگیریم، بدون شک این پروژه‌ها درصورت دست‌یابی به اهدافشان، تغیرات بسیار عظیمی در فضای مالی غیرمتمرکز ایجاد خواهند کرد.

برای مطالعه بیشتر در مورد رمزارزها و تکنولوژی بلاک‌چین، می‌توانید به دیگر مقالات بلاگ تترلند نیز مراجعه کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا