آموزشمتوسطمقاله

شبکه‌های (P2P) peer-to-peer یا نظیر به نظیر به چه معناست؟

یک شبکه peer-to-peer (P2P) در علوم کامپیوتر شامل یک گروه از دستگاه‌هایی است که به طور کلی فایل‌ها را ذخیره و به اشتراک می‌گذارند. هر شرکت کننده (گره) به عنوان یک همکار فردی عمل می‌کند. به طور معمول، تمام گره‌ها دارای قدرت برابر هستند و وظایف مشابه را انجام می‌دهند.

در تکنولوژی مالی، اصطلاح نظیر به نظیر معمولاً به تبادل ارزهای دیجیتال و خرید ارز دیجیتال از طریق یک شبکه توزیع شده اشاره می‌کند. یک پلتفرم P2P یا همان نظیر به نظیر به خریداران و فروشندگان اجازه می‌دهد تا معاملات خرید ارز دیجیتال یا فروش آن را بدون نیاز به واسطه‌ها اجرا کنند. در برخی موارد، وب‌سایت‌ها همچنین ممکن است یک فضای P2P ارائه دهند که وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان را متصل می‌کند.

ساخت P2P می‌تواند برای موارد مختلف استفاده مناسب باشد، اما در دهه 1990، زمانی که اولین برنامه‌های به اشتراک‌گذاری فایل ایجاد شد و محبوب شد. امروز، شبکه‌های P2P در مرکز اکثر رمزنگارها هستند، بخش بزرگی از صنعت بلاک چین را تشکیل می‌دهند. با این حال، آن‌ها نیز در سایر برنامه‌های کاربردی توزیع شده، از جمله موتورهای جستجو وب، سیستم‌عامل‌های جریان، بازار های آنلاین، و پروتکل وب سیستم‌های بین المللی IPFS مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این مقاله از تترلند، به نحوه کار شبکه‌های نظیر به نظیر، انواع آن‌ها و نقش شبکه‌های نظیر به نظیر در بلاک چین و بازار خرید ارز دیجیتال می‌پردازیم.

شبکه‌های نظیر به نظیر چگونه کار می‌کنند؟

شبکه‌های نظیر به نظیر چگونه کار می‌کنند؟

در اصل، یک سیستم P2P توسط یک شبکه توزیع شده از کاربران نگهداری می‌شود. معمولاً، آن‌ها هیچ مدیر یا سرور مرکزی ندارند، زیرا هر گره یک کپی از فایل‌ها را نگه می‌دارد. هر دو به‌عنوان یک مشتری و به عنوان یک سرور به گره‌های دیگر عمل می‌کنند.

 بنابراین، هر گره می‌تواند فایل‌ها را از گره‌های دیگر دانلود کند یا فایل‌ها را به آن‌ها آپلود کند. این چیزی است که شبکه‌های P2P را از سیستم‌های سنتی سرویس گیرنده متمایز می‌کند، که در آن دستگاه‌های مشتری فایل‌ها را از یک سرور متمرکز دانلود می‌کنند.

در شبکه‌های P2P، دستگاه‌های متصل به اشتراک فایل‌هایی که در هارد دیسک خود ذخیره می‌شوند را به اشتراک می‌گذارند. با استفاده از برنامه‌های کاربردی نرم‌افزاری طراحی شده برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها، کاربران می‌توانند دستگاه‌های دیگر را در شبکه برای پیدا کردن و دانلود فایل‌ها جستجو کنند. هنگامی که یک کاربر یک فایل داده شده را دانلود کرد، آن‌ها می‌توانند به عنوان منبع این فایل عمل کنند.

زمانی‌که یک گره به عنوان یک مشتری عمل می‌کند، فایل‌ها را از سایر گره‌های شبکه دانلود می‌کنند. اما زمانی که آن‌ها به‌عنوان یک سرور کار می‌کنند، آن منبع است که می‌تواند از آن گره‌های دیگر فایل‌ها را دانلود کند. با این حال، در عمل، هر دو توابع را می‌توان در همان زمان اجرا کرد (به عنوان مثال، دانلود فایل A و آپلود فایل B).

مرجع تخصصی خرید تتر و فروش تتر

از آن‌جا که هر گره، انتقال و دریافت فایل‌های شبکه‌های P2P سریع‌تر و کارآمدتر هستند، پایگاه کاربر آن‌ها بزرگ‌تر می‌شود. همچنین توزیع آن‌ها سیستم‌های P2P را بسیار مقاوم در برابر انواع حملات می‌سازد. بر خلاف مدل‌های سنتی، شبکه‌های P2P یک نقطه شکست ندارند.

ممکن است باتوجه با تکنولوژی ساخت، سیستم‌های نظیر به نظیر را دسته بندی کنیم که شامل سه نوع اصلی شبکه‌های غیر ساختاری، ساختار یافته و هیبرید P2P نامیده می‌شوند.

شبکه‌های نظیر به نظیر چگونه کار می‌کنند؟

شبکه‌های غیر ساختاری P2P هیچ سازمان خاصی از گره‌ها را ارائه نمی‌دهند. شرکت‌کنندگان به طور تصادفی با یک‌دیگر ارتباط برقرار می‌کنند. این سیستم‌ها در برابر فعالیت‌ها قوی محسوب می‌شوند (به‌عنوان مثال، فعالیت چندین گره اغلب پیوستن و خروج از شبکه).

اگر چه برای ساخت شبکه‌های غیر ساختاری P2P ممکن است نیاز به CPU بالاتر و استفاده از حافظه داشته باشند، زیرا تعداد جستجو به بالاترین تعداد همسالان ممکن می‌پردازند

شبکه‌های P2P ساختاری

شبکه‌های P2P ساختاری

در مقابل، شبکه‌های P2P ساختاری یک چهارچوب سازمان یافته را ارائه می‌دهند که به گره‌ها اجازه می‌دهد تا فایل‌ها را به طور موثر جستجو کنند، حتی اگر محتوای به طور گسترده‌ای در دسترس نباشد. در اغلب موارد، این امر از طریق استفاده از توابع هش به دست می‌آید که مراکز پایگاه داده را تسهیل می‌کنند.

در حالی که شبکه‌های ساختاری ممکن است کارآمدتر باشند، آن‌ها تمایل به ارائه سطح بالایی از امکانات دارند و معمولاً نیاز به هزینه‌های راه‌اندازی و تعمیر و نگهداری بیشتری دارند. به غیر از این، شبکه‌های ساختاری با سرعت بالایی مواجه هستند.

شبکه‌های ترکیبی یا هیبریدی P2P

شبکه‌های ترکیبی یا هیبریدی P2P

شبکه‌های ترکیبی P2P مدل مشتری سرور معمولی را با برخی جنبه‌های معماری نظیر به نظیر ترکیب می‌کنند. به عنوان مثال، ممکن است یک سرور مرکزی طراحی کند که ارتباط بین سیستم‌ها را تسهیل کند.

وقتی با دو نوع دیگر مقایسه می شود، مدل‌های ترکیبی عملکرد کلی بهبود یافته‌ای دارند. آن‌ها معمولاً برخی از مزایای اصلی هر رویکرد را با هم ترکیب می‌کنند، به طور همزمان به درجه قابل توجهی از کارایی و عدم تمرکز می‌رسند.

نقش شبکه‌های نظیر به نظیر در بلاک چین

نقش شبکه‌های نظیر به نظیر در بلاک چین

در مراحل اولیه آغاز بیت کوین و ورود آن با بازار خرید ارز دیجیتال، Satoshi Nakamoto آن را به عنوان “سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر” تعریف کرد. بیت کوین به‌عنوان یک شکل دیجیتالی از پول ایجاد شده است. از طریق یک شبکه P2P که یک دفتر توزیع شده به نام بلاک چین را مدیریت می‌کند، می‌توان از یک کاربر به کاربر دیگر منتقل کرد.

در این زمینه، سیستم P2P که ذاتی فناوری بلاک چین است، همان چیزی است که اجازه می‌دهد بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه در بازار خرید ارز دیجیتال بدون نیاز به واسطه‌ها یا سرور مرکزی در سراسر جهان منتقل شوند. همچنین، هر کسی که بخواهد در روند تأیید و اعتبارسنجی بلوک شرکت کند، می تواند گره Bitcoin را راه‌اندازی کند.

بنابراین، هیچ بانکی توانایی پردازش یا ثبت معاملات خرید ارز دیجیتال یا فروش آن را در شبکه بیت کوین ندارد. در عوض، بلاک چین به‌عنوان یک دفتر دیجیتال عمل می‌کند که تمام فعالیت‌ها و معاملات خرید ارز دیجیتال را به صورت عمومی ثبت می کند. اساساً، هر گره یک نسخه از بلاک چین را در خود نگه می‌دارد و برای اطمینان از صحت داده‌ها، آن را با گره‌های دیگر مقایسه می‌کند. شبکه به سرعت هرگونه فعالیت مخرب یا عدم دقت را رد می‌کند.

در زمینه بلاک چین‌های ارزهای دیجیتال، گره‌ها می‌توانند انواع مختلفی از نقش‌ها را بازی کنند. به‌عنوان مثال، گره‌های کامل مواردی هستند که با تأیید تراکنش‌های خلاف قوانین اجماع سیستم، امنیت شبکه را تأمین می‌کنند. هر گره کامل یک نسخه کامل و به‌روز شده از بلاک چین را حفظ می‌کند.

مزایای شبکه نظیر به نظیر

مزایای شبکه نظیر به نظیر

شبکه‌های P2P امنیت بیشتری نسبت به تنظیمات سنتی سرویس دهنده دارند. توزیع بلاک چین در تعداد زیادی گره، آن‌ها را در برابر حملات انکار سرویس DDoS که سیستم‌های زیادی را درگیر می‌کند، مصون می‌کند.

محدودیت‌های شبکه نظیر به نظیر

شبکه‌های (P2P) peer-to-peer یا نظیر به نظیر به چه معناست؟

استفاده از شبکه‌های P2P بر روی بلاک چین‌ها با وجود مزایای بسیاری که دارند محدودیت‌های خاصی نیز دارد.

از آن‌جا که دفترهای توزیع شده باید به جای سرور مرکزی در هر گره به‌روز شوند، افزودن تراکنش‌های فروش یا خرید ارز دیجیتال به بلاک چین به مقدار زیادی قدرت محاسباتی نیاز دارد. در حالی‌که این افزایش امنیت را فراهم می‌کند، تا حد زیادی کارایی را کاهش می‌دهد و یکی از اصلی‌ترین موانع در مورد مقیاس‌پذیری و پذیرش گسترده است.

با این وجود، رمزگذاران و توسعه‌دهندگان بلاک چین در حال بررسی گزینه‌هایی هستند که ممکن است به‌عنوان راه‌حل های مقیاس‌بندی استفاده شوند. نمونه‌های برجسته آن عبارتند از: شبکه لایتنینگ، پلاسمای Ethereum و پروتکل Mimblewimble.

محدودیت مهم دیگر نیز به حملاتی مربوط می‌شود که ممکن است در حین هارد فورک نیز به‌وجود آیند.

جمع‌بندی

شبکه نظیر به نظیر به طرق مختلف قابل توسعه و استفاده است و در هسته اصلی بلاک چین‌ها است. با توزیع دفتر معاملات در شبکه‌های بزرگ گره‌ها، تکنولوژی P2P، امنیت و مقابله با غیر متمرکزسازی را در بازار خرید ارز دیجیتال ارائه می‌دهد.

سیستم‌های P2P علاوه بر کاربردشان در فناوری بلاک چین و بازار خرید ارز دیجیتال، می‌توانند به سایر برنامه‌های محاسبات توزیع شده از شبکه‌های اشتراک فایل تا سیستم‌عامل‌های بیزینس انرژی نیز خدمت کنند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا